Reklama

Reklama

Pension pro svobodné pány

  • angličtina Bedtime Story (více)
TV spot

VOD (1)

Obsahy(1)

Dámské návštěvy zakázány! Chez Marcel je malý, chudý pension pro svobodné pány. Je však veden přísnou slečnou Mossieovou, která dbá na nekompromisní zákaz přijímat dámské návštěvy. Pokud některý z podnájemníků zákaz překročí, dostane nemilosrdně výpověď. Přesto však mladý pan Mulligan propašuje do svého pokoje slečnu Andělu. K ránu dívku nutí, aby opustila jeho teploučkou postel, neboť se má z plesu vrátit spolubydlící Halibut. Andělka se brání tak dlouho, až se musí chvatně schovat ve skříni, aby ji Halibut neviděl. A kolotoč nejneuvěřitelnějších situací se rozjíždí… Bláznivá česká komedie Pension pro svobodné pány vznikla v roce 1967 podle stejnojmenné divadelní hry irského spisovatele Seana O’Caseyho. Příhody jedné noci a časného rána, kdy byl trestuhodně porušen přísný řád solidního pensionu, zpracoval Jiří Krejčík nejdříve pro televizi a pak je uvedl na scéně Činoherního klubu. Po velkém úspěchu na divadle se rozhodl tuto lehkou konverzační komedii zfilmovat. Hereckou příležitost dal Ivě Janžurové, Josefu Abrhámovi, Jiřímu Hrzánovi, ale i hvězdě předválečného filmu Věře Ferbasové. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (125)

Šandík 

všechny recenze uživatele

V rámci žánru bláznivé komedie výborně natočený snímek, který má jenom dvě vady na kráse. Tou první je jistá nefilmovost, odpovídající tomu, že původně šlo o divadelní představení. Tou druhou možná až přílišná umělost, reprezentovaná například několika písněmi. Méně stylizace by neuškodilo. Naopak nesporným kladem je výborné herectví plné precizně zvládnutých gagů. Jiří Krejčík skutečně v nejlepší možné formě... Zajímavé komentáře: Tosim, Oskar, Sarpele, Jacek ()

Stefi_836 

všechny recenze uživatele

Podle zdejšího hodnocení jsem myslela, že se při zhlédnutí budu za břicho popadat a udělím s radostí 5 hvězdiček, ale teď konstatuji, že třetí třetina filmu vychází bohužel z trapnosti a nesmyslosti scén a přehrávání herců. No ono většinou jakmile se někdo snaží zavřít někoho v českém filmu do blázince, jen málokterý režisér režii udrží na optimu, aby vše působilo přirozeně.  A tady se to opravdu přesně nepovedlo. Chocholoušek by se jim vysmál, protože ten jediný tu správnou úroveň právě měl.  Takže začátek je velice vtipný, na 4-5 hvězd,ale ten konec vidím jako totálně pokažený ()

Reklama

Sarpele 

všechny recenze uživatele

Spíš 3 a 1/2. První dvě třetiny výborné, dráždivá titulková sekvence, vtipné dialogy, dynamika (což u převodu divadelních inscenací do filmové podoby zdaleka nebývá pravidlem), ohromné nasazení herců (viz až akrobatické eskapády Jiřího Hrzána) vše podléhající koncepci a řádu. Poslední třetina se však režisérovi bohužel poněkud vymkla z rukou, jakoby nevěděl, jak to celé ukončit, a celý film vyznívá do ztracena. ()

Zazie 

všechny recenze uživatele

Po letech jsem si tenhle legendární film znovu pustila, abych zjistila, jestli nezměním názor. Změnila jsem. Hvězdička šla dolů. Je to sice herecký koncert a je vidět, že herci si to opravdu užívají, ale mě prostě tyhle adaptace konverzačních divadelních her nebaví. Po půl hodině jsem si k tomu vzala něco ke čtení a po hodině jsem to úplně přepnula. Kdyby to byla krátká groteska, proč ne. Ale takhle to bylo extrémně dlouhé a natahované. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Predpokladal som, že v treťom pokuse o zinscenovanie O'Caseyho predlohy sa Jiří Krejčík vyhne niektorým miestam, kde som nervózne dvíhal obočie. A nebolo to iba v prípade Abrhámovho hysterického herectva, ale aj niektorých scén v záverečnej štvrtine filmu, ktoré do celkového rámca nie a nie zapadnúť. Inak som nemal výhrady, v prvej polovici ma rozohra medzi Abrhámom a Janžurovou bavila, takže pôvodné hodnotenie bez problémov ponechávam. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (12)

  • S Jiřím Hrzánem si Iva Janžurová zahrála ve stejnémroce také ve filmu Svatba jako řemen (1967), který režíroval taky Jiří Krejčík. Za obě filmy Iva dostala cenu Trilobita. (Willy Kufalt)
  • Námět Penzion pro svobodné pány zpracoval Jiří Krejčík nejprve pro televizi, poté pro divadelní scénu a až do třetice jej zfilmoval. (Olík)

Reklama

Reklama