Koule

• USA Sphere (více)

Jaké by to bylo, kdyby se všechny fóbie, obavy a černé myšlenky staly realitou? Jaké by to bylo stát se terčem vlastních nočních můr a být přitom uvězněn na dně oceánu? Skupinka elitních vědců se vydává na průzkum záhadné kosmické lodi, která stovky let leží v hlubině Tichého oceánu. Jedná se o mimozemský objekt? Stroj času? Mezihvězdný koráb? Otázky jen umocní nález záhadného artefaktu ve tvaru obrovské koule. (Magic Box)

Kaucuk

Utahaný, nesmysluplný, chaotický, rozvleklý, usmrkaný. Alespoň že tam byla ta Koule! PS...S.Stone je mi nesympatická až hamba... ()

AxelWers

Nemôžem si pomôcť, ale filmu, pri ktorom sa mi už 2x podarilo zaspať, prakticky pri tej istej pasáži, nemôžem dať lepšie hodnotenie. Dej zdĺhavý, príliš pomaly graduje a preto človek nevydrží pri ňom dlho. ()

Kingjiri

Před projekcí nedoporučuju číst silně spoileroidní popisek od Marigolda. Docela zajímavej námět a slušný herecký obsazení svádí těžkej zápas s dlouhou stopáží. Občas člověka pobaví nějaká napínavá / akční scéna, nicméně těch prázdnejch dialogů taky neni málo a ulpnej závěr "na hladině" už je trapnou nastavovanou kaší (fakt nešlo skončit vynořenim?). Žádný mimozemšťani se navíc neobjevěj a kulisy vesmírný lodě mohly být rozmanitější (resp. se v nich mohlo odehrát mnohem víc scén). Pak si taky pořád řikám, že by Koule jakožto hororová scifi vyvražďovačka s emzákama fungovala přece jenom o něco líp, než na týhle psychologický rovině. Za herecký obsazení, efekty a záblesky slušný atmosféry třetí hvězda. ()

KafuR

Zpočátku nasnadě lehká asociace se známější Propastí, no po sestupu k tajemné věci se to už snaží postavit na vlastní nohy. Ze strachu z neznáma, psychedelického bloudění ponurou kocábkou i vzrůstající paranoie by se dalo vyždímat mnohem víc atmosféry a chování protagonistů působí v některých chvílích přinejlepším nepatřičně (vážně by nechali kolegyni jen tak zabít medúzami?). Po lehce mrtvém bodě po objevení Koule ale přichází naštěstí na scénu Jerry, který dá filmu napětí i tempo, a to až k závěrečné pointě. ()

dalziel

Jedna z najlepších a najfantastickejších scifi predlôh čo kedy vznikli.Keby to dali natočiť Cameronovi ,Scotovi alebo Spilbergovi to by bolo iné požužláničko. ()

Odpadlik

Jako většina sci-fi filmů podobného ražení - dokud jde o neznámo, je to výborné, ale to rozuzlení! Buď je to koule nebo je to nějaká laskavá hmota na dně moře (Leviathan) nebo hrdinka přistane na planetě, kde je všechno báječné (Kontakt), bla, bla, bla. Když už konečně tvůrci vymyslí nějaký kĺoudný závěr?! ()

MilesTeg

Nápady dobré, úvahy mě nenudily, ale občas jsem se ztrácel ve zběsilých střizích. Zajímavá sbírka normálních lidí, kteří byli nuceni odkrýt své fóbie - to je sice kopie Solaris, ale proč ne. ()

Smejki

Řeknu na rovinu, že mě na knize strašně iritovalo, jak se snaží vyhnout jakémukoliv alespoň lehce erudovanému vědeckému tématu (narozdíl třeba od Solaris). Na druhou stranu nelze Crichotonovi upřít slušnou představivost a smysl pro napětí. To první ve filmu také nehledejte, to druhé je pak zvládnuto jen místy. Film sám o sobě za více než jedno vidění asi nestojí, ovšem pro člověka, který není nápadem knihy políben, může jít o slušnou motivaci knihu vzít a náležitě ji ocenit. Ke čtvrté hvězdičce to nakonec strhl originální námět, skvadra oblíbených herců a několik výborných scén. ()

Sosak

Celkem zajímavé sci-fi, které ale mělo jak příběhově, tak herecky na mnohem víc. Tvůrci prostě nevytřískali, co se dalo. Každopádně hlavně ke konci šlo o správně psychotickou podívanou a pasáž s medůzama byla taky dobrá. Jinak ale docela nudná šou. ()

dessa

Podprůměrné sci-fi s nadprůměrným obsazením, pro mě však zklamání, ten nápad se dal vyždímat mnohem víc... ()

danny_21

Filmová Koule je podlě mě nejlepší adaptací Crichtonovy knižní předlohy., možná i proto, že samotná novela je dost možná společně s Kořistí a Ztraceným Světem tím nejlepším z jeho tvorby. Mne se tahle psychologická sonda o podstatě nedokonalé lidské mysli ( tváří v tvář nečekané moci ) v nestandartním, ale atraktivním prostředí moc líbila, stejně jako efekty, celková tísnívá atmosféra a herecké obsazení - sakra zasloužených 75 % ()

GTS_PUNK

Sphere je zaujímavé sci-fi s nie až tak zaujímavým spracovaním. Po tom, čo je vyslaný tým náhodne vybraných vedcov na dno oceánu, aby tam skúmali neznámy objekt starý 300 rokov, objavujú pozostatky vesmírneho plavidla patriaceho (vraj) americkej armáde spolu so zvláštnou guľou. Tá postupne "zfascinuje" veľkú časť posádky, a to až natoľko, že chcú zistiť, čo sa skrýva v jej vnútri, aby medzitým nadviazali kontakt so zvláštnou entitou pomocou jednoduchého binárneho kódu, ktorý je tak jednoduchý, až je zložitý. Táto nevinne vyzerajúca entita nazývaná Jerry sa chce baviť. No chce sa baviť po svojom, čo vo väčšine takýchto prípadov znamená zlikvidovať početnú časť výpravy, čo sa aj Jerrymu úspešne darí. Až tak úspešne, že z posádky ostanú len traja členovia medzi ktorými začne stúpať napätie, zisťujúc pri tom, že žiadna entita na druhom konci počítača nikdy neexistovala, a že všetko, čo sa dialo okolo nich, bolo len vzbudenie ich najhorších nočných môr, spôsobených ich vedomým či nevedomým vstupom do záhadnej gule - sféry. Musia sa dostať preč skôr, než ich navzájom zlikvidujú vlastné fóbie a strach. Ich minulosť zničuje ich budúcnosť a všetci traja musia zabudnúť na to, čo sa tam dole, v najtemnejších miestach na Zemi a v ich mysliach, stalo. Myšlienka samotného Sphere je veľmi dobrá, bohužiaľ, to isté sa už nedá povedať o spracovaní či budovaní atmosféry, ktorá aj napriek dobrému hereckému obsadeniu značne zaostáva a nedokáže divákovi ponúknuť viac. ()

Zet

Tenhle film jsem vždycky nějak míjel. Ani nevím proč, ale z nějakého bizardního důvodu jsem si myslel, že to bude nějaké tuctové a nudné sci-fi pro celou rodinu, kde parta hrdinů zachrání svět. Jak moc jsem se mýlil. Včera jsem to poprvé viděl celé (dřív jsem jen občas zahlédl v tv nějaké útržky) a musím konstatovat, že je to jedno z nejlepších sci-fi, které jsem měl možnost vidět. Zdejší poměrně nízké hodnocení, stejně jako na imdb, je mi záhadou. ()

Demonic189

Opäť neuveriteľný herecký superteam, ale opäť ptakovina jak sfiňa. Cely film je jeden velky chaos - od polovice iba tazko vydržatelny. NEODPORUČAM. PS: 2* za hercov a občas dobru atmosféru. PS: z hudby občas boleli uši! ()

Likan7

I když nebyla Koule nikdy moc dobře přijatá, já mam k téhle sci-fi pozitivnější přístup. Obecně se mi tohle téma líbí a tady jsem ho dostal v áčkovém balení se skvělými herci. Celá druhá polovina ale film dost ošklivě sráží k zemi, protože první část vybudovala zajímavý příběh, který není vůbec hloupý (v rámci možností) a nutí o tom diváka alespoň trochu zapřemýšlet. Věčná škoda, že se film v posledních 45 minutách rozpadne jak domeček z karet. Strach z neznámého je pryč, protože se všechno polopaticky vysvětlí a divák pak najednou ví víc, než by bylo zdrávo. Kdyby si vysvětlovačku nechali až na konec, možná bych na 4 šel. Takhle se mi jen líbí spekulovat, odkud koule asi je. Promarněná šance na kult. ()

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

28.08.2020

Zatímco se seriálový Westworld pomalu chystá na svoji čtvrtou řadu, kabelovka HBO už si mezitím od autora knižní předlohy (a mraky dalších děl) Michaela Crichtona vyhlédla další projekt. Tentokrát se… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)