Modrý samet

• USA Blue Velvet (více)

Student Jeffrey, po návštěvě svého otce v nemocnici v rodném Lumbertonu, nachází na louce uříznuté lidské ucho. Šokující nález na policejní stanici předá detektivovi Williamsovi. Později se ale snaží získat více informací o pachateli záhadného zločinu. S pomocí detektivovy dcery Sandy se tajně dostává až k barové zpěvačce Dorothy, které manžela a syna unesl nebezpečný psychopat. Prostřednictvím tohoto zločince Jeffrey odhaluje zvrácené narkomanské prostředí a místní organizovaný zločin… Kultovní film natočil režisér David Lynch, známý svými tituly Mazací hlava, Sloní muž, Zběsilost v srdci, Mulholland Drive, Příběh Alvina Straighta či seriálem Městečko Twin Peaks. Ve svých dílech vždy něčím překvapuje. K detektivní linii Modrého sametu přidal působivou tísnivou atmosféru maloměsta, stejně jako nezvyklé podtexty, které spoludotváří výrazně propracovaná psychologická (i patologická) stránka postav. Také si nenápadně a působivě „pohrává“ s obrazem i zvukem. Pod jeho vedením hudbu k filmu připravil skladatel Angelo Badalamenti, s nímž spolupracuje delší dobu. (Česká televize)

LexBarker

Úchvatné režisérovo připomenutí nám všem, že pod blyštivým povrchem našeho napomádovaného světa bují zlo a různí Frankové si na nás brousí zuby... Film zdobí uhrančivé herectví Dennise Hoppera, který se pro roli Franka "fuck" narodil. ()

Arkanoid

Úchylný Lynch zaujme výrazným sexuálnym nábojom, ktorým si dopomáha gradovať napätie voyerskej detektívky. Herci sa svojich úloh majstrovsky zhostili, najvýraznejší je Hopperov excentrický záporný hrdina, ktorý dokonale zobrazuje uplatňovanie moci a zároveň sa nemôže vyhnúť svojej zraniteľnosti. Režisér vie, čo chce povedať, aj je tento film k nemu jednoznačne priraditeľný, no zároveň nevyužil svoje najlepšie vyjadrovacie prostriedky alebo na ne netlačil tak, aby som dosiahol blaho filmového pôžitku. Scény boli pamätihodné, no zároveň ich sled vyvolával vo mne pocit, že nás režisér šetrí toho najväčšieho hnusu a to najlepšie ešte len príde. No neprišlo. ()

PALINO

Neobyčajne zaujímavý, pôsobivý a zároveň i tajuplný film, ktorý ma bavil každou svojou minútou a to ani nepatrím medzi veľkých priaznivcov Davida Lyncha. Zlatú nit, ktorá sa vinie filmom, predstavuje predovšetkým zaujímavo napísaný Lynchov scenár, ale pochvalu si zaslúžia aj Lynch ako režisér i samotní herci. ()

Luciášek

Nevím, jak to ten David dělá, ale dokáže vytvořit tak tíživou atmosféru, že se mu v tom nikdo nerovná.Další velice zvláštní film. ()

klúčik

Včera som počul v rádiu pesničku Blue Velvet. Dcéra sa opítala manželky, že prečo sa tak pozrela na mňa? Ty tomu nerozumieš, bola odpoveď, to vieš - keď ma Váš otec vezme do kina tak to stojí za to! Áno stálo to zato! Bol to zážitok - hlavne výkon D.Hoppera, ktorý sa zas ukázal!!! 85%. ()

joora1

Oproti ostatním filmům tohoto režiséra má tento snímek malinko víc pochopitelný děj.To však neznamená, že by byl menší "psycho".Dennis Hooper je zde vynikájící až člověka mrazí.Laura Dern neztrácí charizma a o atmosféře škoda psát.Lynchovina jak se patří. ()

bari68

Jednoznačný dôkaz toho, že aj David Lynch vie natočiť film, ktorý by po jeho premiérových snímkoch čakal asi len málokdo- krásny hyppyend .Ale aj tak niektoré úchylno-provokujúce prvky tento film svojho autora nezapre.Po krátkom zamyslení divák aj tak príde na to, že väčšina Lynchoviek má v sebe, vo vnútri predsa len niečo krásne, čo je ale vo väčšine prípadov zabalené do tajomného, mysteriózneho obalu.Príbeh , znovu ako je viditeľný u jeho filmov nemá nejako prepracovaný a zložitý dej.Film sa otáča okolo zamilovanej trojice s detektívno-kriminálnou zápletkou.Napriek tomu toto malé percento, ktoré trochu zráža moje hodnotenie sú doslova výborní Kyle Maclachlan a vskutku ,,ujetý magor,, Dennis Hopper , ktorí tento malý nedostatok pokryjú aj s presahom.Musím sa ale priznať , že spolu so Sloním mužom je to jediný film, ktorý som pochopil. ... Aj tak si ale myslím, že to bola derniéra. Nakoniec treba len povedať, že film trochu z iného súdka čo sa týka žánru, na ktoré sme u režiséra zvyknutý ,ale aj tak Lynch v sebe svoj rukopis nezapre. ()

Kanibal

Vyplnil jsem "díru ve vzdělání"; rozhodně nemůžu upřít Modrému sametu typickou Lynchovskou naléhavost a působivost, užil jsem si ďábla v podání Dennise Hoppera... ale k páté hvězdě zcela určitě chybí prvek ohromení, ten se nedostavil. ()

see_sawandrew

Lynchovi se musí nechat to, že svým bizarním skloubením formy a obsahu vždycky sdělí to, co chce. Tentokrát hlavně lesk a bídu jednoho světa, v němž se štěpí desítky dalších, diametrálně odlišných světů, klidných i nebezpečných, vzrušujících i stereotypních (a hlavně - a na to film sám akcentuje - divných). Kamera, střih, svícení, hudba, všechny složky spolupracují, aby co nejvíce tlačily na podvědomí. Podivuhodný obsah, který při hlubším pohledu není nijak výjimečný a už vůbec ne geniální, je předložen tak, aby absurdita vystoupila na povrch a skrze ni film pojednával o své vlastní pravdě. Lyrické sekvence už k Lynchovi patří, a přestože mě nikdy jeho filmy přímo nefascinovaly, musím uznat, že ten chlap svůj specifický pojem "umění" prostě zná. 75% ()

korndaddy

Má to spád, atmosféru a příběh. Sice oproti jiným "Lynchovinám" je film jednodužší, ale coby ne. Je občas fajn si pustit snímek, který je krapet odlehčen a nezabírá se dalšími skrytými tématy a významy jako například v Lost Highway či Mullholand drive. Blue Velvet mi spíš než Lynche připomínal ranější tvorbu Briana De Palmy a možná počátky bratrů Coenů. Ale to jest můj osobní názor. Hopper je psychopat, jenž na mém hodnocení má určitě velkou zásluhu. ()

Balu...

neotřele podaný příběh plný abnormalit a sugestivního pojetí režiséru vlastní. Zajímavější než shledat, že se mi ta zvrácenost líbí je totéž shledat u svého, na první pohled normálního okolí. Oddirigováno tak neskutečně působivě a v pravém slova smyslu originálně, že jde jen hádat, zda pocit, který sem při titulcích měl, byl účel nebo jen veldejší efekt.. ()

lonewolf

Tak neuvěřitelně silná atmosféra a tak mrazivá podívaná mi zůstane v hlavě ještě hodně dlouho. Celý film jsem doslova hltal a v závěru téměř oněmněl. Ne nadarmo patří tenhle film k mému No.1 a dle mě také jasný adept na "best of Lynch". ()

wosho

Sonda do divákova podvědomí hledající v jeho nitru onu animální část našeho pravého já.Nestadím se přiznat,že scená šmírování Isabelly a Dennise nahým Kylem mě vzrušuje víc než všechna porna světa.Film ve mě dokázal potevřít a náhlédnout mi do mé 13. komnaty a to se my zatím u jiného filmu nestalo.Toto není jen film,toto je už něco jiného,vyššího co nelze chápat,jen sledovat a šmírovat a........................(to ať si v sametu najde každý sám) ()

xmozek

Možná, že právě proto, že je to ten uchopitelnější film, pochopitelnější od Davida Lynche, není tak dobrý. ()

LucLucky

Na Mullholand drive & Lost Highway to nemá, nicméně pro ty kdo s Lynchem ještě neměli čest, tak doporučuji začít právě s tímto filmem, jelikož je o poznání pochopitelnější než zmíněné dva kousky. PS: Denis Hooper a písnička Blue velvet vám z hlavy jen tak rychle nevyprchají... ()

Hanys_

Můj druhý Lynch (kdysi dávno jsem zhlédl výborné Mulholland Drive, a k městečku Twin Peaks se teprve dokopávám), jehož Blue Velvet je prý nejsrozumitelnější snímek. No, celé mi to připadlo i tak docela úchylné (Dennis Hopper je fakt blázen) a vlastně pořád nevím co si o tomhle mám myslet. Protože na pořádnou detektivku je tady moc vedlejších jevů, které pro mě tu kvalitu spíše snižují...6/10 ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti