Modrý samet

• USA Blue Velvet (více)

Student Jeffrey, po návštěvě svého otce v nemocnici v rodném Lumbertonu, nachází na louce uříznuté lidské ucho. Šokující nález na policejní stanici předá detektivovi Williamsovi. Později se ale snaží získat více informací o pachateli záhadného zločinu. S pomocí detektivovy dcery Sandy se tajně dostává až k barové zpěvačce Dorothy, které manžela a syna unesl nebezpečný psychopat. Prostřednictvím tohoto zločince Jeffrey odhaluje zvrácené narkomanské prostředí a místní organizovaný zločin… Kultovní film natočil režisér David Lynch, známý svými tituly Mazací hlava, Sloní muž, Zběsilost v srdci, Mulholland Drive, Příběh Alvina Straighta či seriálem Městečko Twin Peaks. Ve svých dílech vždy něčím překvapuje. K detektivní linii Modrého sametu přidal působivou tísnivou atmosféru maloměsta, stejně jako nezvyklé podtexty, které spoludotváří výrazně propracovaná psychologická (i patologická) stránka postav. Také si nenápadně a působivě „pohrává“ s obrazem i zvukem. Pod jeho vedením hudbu k filmu připravil skladatel Angelo Badalamenti, s nímž spolupracuje delší dobu. (Česká televize)

Blue.Shark

Lynch svoje řemeslo ovládá dokonale a Blue Velvet je toho dalším důkazem. Z jeho tvorby sálá velmi zvláštní atmosféra, která dokáže upoutat od začátku až do konce. Korunu tomu nasazují lehce afektované interakce postav, které jsou později tak krásně vidět i v Městečku Twin Peaks. Tohle je další z filmů, které člověk musí vidět. Jinak se ten zážitek zprostředkovat nedá. ()

Fajla

Žádný Lynchův film jsem před tím neviděl. Jen z komentářů tady a z tak nějak obecného povědomí jsem věděl, že to bude zvláštní zážitek. V skutku, zvláštní to bylo, ale dalo se to strávit. Kyle MacLachlan je dle mého názoru přesně na pomezí mezi hezounem a divným slizounem. Asi ideální herec do Lynchovo filmu tedy. Lauru Dern jsem znal hlavně z Jurského Parku, proto bylo zajímavé vidět ji i v něčem vážnejším. Hrála opravdu dobře. Třešničkou na dortu byl ale Dennis Hopper. Moc větších magorů jsem ve filmu asi neviděl. Pokud bylo cílem vyvolat jeho postavou v divákovi absolutní odpor, nechuť a zoufalství z toho, jak velké a čisté zlo může existovat, potom se to beze zbytku povedlo. Celkově mě to ale neoslnilo tak, jak by asi mělo, ale dát tomu 3 hvězdy mi přijde zase málo. Takže horší 4, aneb 70%. Viděno v restaurované verzi na 51. KVIFF. ()

Ronaldo79

Temná, atmosférická a vizuálně podmanivá podívána o tom, že všechno není tak dokonalé, jak se může zdát. Za každou krásou se skrývá špinavost, kterou se někdo snaží odhalit a zároveň tu svoji před ostatními uchovat v tajemství. ()

kamil.i

Odhliadnuc od maniakálne charizmatického Hoppera, Lynchovej tajuplnej réžie a éterickej Badalamentiho hudby je Modrý zamat v podstate gýčové béčko. Tuctový príbeh a slabučké herecké výkony korunuje totálne drevený Kyle MacLachlan. Ochotne však tieto elementy akceptujem, keďže celé je to pravdepodobne sen, či výplod fantázie ústredného hrdinu. De-idylizácia zdanlivo pokojného malomesta s odkazmi na zlaté 50. roky v ktorých Lynch vyrastal je druhoradá. Sen začína v momente detailného zoomu do odrezaného ucha neznámej obete. Logicky, ono je prijateľnejšie fantazírovať kriminálnu zápletku a predstavovať si seba ako hrdinu mesta, nezávislého detektíva, zvodcu zrelej ženy v ohrození a nápadníka miestnej tínedžerskej krásky ako prijať rolu úbožiaka, ktorý musel odísť zo školy a od priateľky, aby v rodnom zapadákove robil predavača v otcovom obchode, kým ten bojuje so smrteľnou chorobou. V takomto prípade všetko dáva zmysel: naivný príbeh so sladkým happy-endom, archaický choromyseľný zloduch, sexuálne ochotné dievčiny, ploché jednorozmerné postavy atď. Oceňujem hlavne hypnotický účinok tohto filmu, kedy nie je úplne podstatné čo sledujeme, ale aký dojem, či podvedomý vnem to zanechá. Sen rámcuje východ z Jeffreyho ucha (z jeho hlavy, kde si všetko predstavoval?). Na dôvažok túto teóriu potvrdzuje príchod červienky (v origináli "robin"), ktorú Sandy spomínala ako symbol šťastia z jej sna. Všetci sú zdraví a šťastní. Vraciame sa k idylickým obrázkom z úvodu, ktoré majú s realitou pramálo spoločné. Jeffrey si vysnil svoj návrat domov. ()

Muel

| DEG | Lynch je unikát a Blue Velvet určite nie je výnimkou. Je to film pomalý, zvláštny, plný bizarných scén, ale aj pekných a oku lahodiacich scén a záberov. Nie každému to sadne. Nie každý bude súhlasiť s Lynchovou genialitou, zatiaľ ani ja, ale skromne uznám umelecké kvality a smery, ktorými sa legendárny režisér udáva. Dennis Hopper tu má absolútne skvelú rolu úplného psychopata, ktorého hrá takmer dokonale. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

isla

dennis hopper ako nenormalny uchyl sposobuje zimomriavky este viac nez zhite ucho...vsetko do seba krasne zapadalo, ani jeden zaber nebol samoucelny, no proste nadhera...takuto atmosferu vycaruje len lynch ()

Boomstick

Na prvy pohlad dost "Nelynchovsky" film,ale presne ako je to aj s pribehom filmu,aj tu treba hladat veci pod povrchom.Audiovizualna stranka je ok ale co tu exceluje je Lynchova rezia a scenar.Toto je jeden z mala filmov ktore ma fakt nutili rozmyslat pocas sledovania.A Dennis Hopper :D To ti nikdy neodpustim ako si urazil moje oblubene pivo :( ()

malenfant

A candy-colored clown they call the sandman Tiptoes to my room every night Just to sprinkle stardust and to whisper "Go to sleep. Everything is all right." ()

KOZEL84

My už sme si Davidem dlouho nezablbli.Troche si zLynčovat mozek.Jak si to tu zase čtu,tak si připadám jako na mistrovství v onanii.Vůbec nepochopím jak ze sebe někdo dokáže dostat,že Isa Rossellini je tu úžasná.Hopper je jednoduše suchý (to už radši Dean Stockwell),ale mě se líbil snad jen ve Vodním Světě,takže tady by mohl být ten problém.Koukám na to a říkám si ''Jo´,je tu Kyle,Laura a divné postavy.Stojící mrtvola a sem tam někdo hodí hlášku jako ''bavlněný ručník zvaný láska,pojídá růžovou matraci''.No super,tak to bude asi Lynch''Ale kde je to skoro až hororové mrazení,nevěřícně vyvalené oči,rachot v hlavě z toho jak mi v ní rotuje mozek a atmosféra,že by ji člověk nerozřezal ani motorovkou jako v Mulholland Drive nebo Lost Highway?.A na konci mi to ještě dá smysl a to ten že je to nesmysl a nudáá,ale ne ten váš jedinečný nesmysl!Tak takhle ne pane Lynch!Já nechci aby mi to dávalo smysl!Na to sou tady jiné polopatické lopaty.Tohle je pak divnej svět!Tak sme si spolu zase zablbli,ale tentokrát mi to nezůstane v hlavě a nevyčelím pár sloupů.Badalamenti ten nezklame.Na druhou stranu mě tahle neukojenost konečně přivede k Lynchovu,zatím prý,legendárnímu dílu. ()

Helldo

Mé první setkání s panem Lynchem a musím se přidat k ostatním, že je to opravdu zvláštní režisér. Vždyť jen obal filmu vyzývá k pocitu, že to bude nějaký lehce romantický, možná až erotický slaďák a on to taky je, jenže s poněkud nepřevídatelnými prvky. *Spoiler alert!* Už začátek Vám naznačí.....dědka po 30 vteřinách filmu klepne a chlap najde na louce lidské ucho.....docela pohodovej začátek, obvzlášť když jsem se zrovna chystal něco zakousnout :) ..... Dálší lahůdka: Hlavní záporák Frank přijde k Dorothy (hlavní hrdince) domů, po pár vteřinách koukání na její rozkrok, jí začne svým naprosto specifickým způsobem vulgárně nadávat, pak si nasadí kyslíkovou masku a chce jí znásilnit.....NO NIC....asi jsem nebyl správně naladěn :) Ovšem co se vytknout nedá, když už tedy dojde na nějakou akci, je atmosféra potržená opravdu neobvyklým hudebním podkladem a podivný, neotřelý scénář, který nutí člověka se zamyslet (není důležité jestli negativně, či pozitivně, myšleno - To je ale pí.... X Tak to je geniální). No kdybych napsal, že mám z toho trochu rozporuplné pocity, asi bych se sám sobě vysmál, mám z toho zatraceně divnej pocit :)....Pan Lynch se mi tedy hezky představil...... a to si vůbec nedokážu představit, co mě čeká u dalších snímků z jeho kolekce. ()

TomasKotlant

Do okázalého světa se mísí neobyčejnost, fantazie a prolínání jednotlivých linií, osobností a pocitů. Za znění meditativní hudby se vše bortí na drobné fragmenty a je jen na divákovy, které si vybere, aby si z nich namíchal vlastní filmový koktejl plný romantiky, ironie, napětí a spousty kouzelných detailů. Proč jsou lidé jako Frank? *** Ve zkratce: Cesta do nové dimenze skrz bránu pokrytou vzácnou modrou látkou made by David Lynch. ()

adriane9

Ne, že bych nechápala, co tím chtěl pan Lynch říci, ale absolutně mě to nebavilo.. Jaké inteligentní drama? Ať jsem hledala kdekoli nic takového jsem ve filmu nenašla.. Ano v určitém směru to má šmrnc a neříkám každý z nás má v sobě kus psychopata, ale toto bylo moc.. Přežiju a srovnám si v hlavě téměř vše ale tady mě nejvíc udivují komentáře uživatelů csfd. Mě totiž snímek zklamal,zklamala mě i hudba,kamera a především děj, není zde jediná pasáž která mi zůstala v hlavě, možná jen komické záběry na ucho, které je děsně umělé. Jedna hvězda za zmínku o van goghovi (vlastně to je to jediné co si pamatuji).. ()

jandula00

Na filmy Davida Lynche nejsem zřejmě dostatečně šílená, protože je patrně nechápu, což má za následek, že se jako divák nudím. I když vypadal Blue Velvet ze začátku poměrně zajímavě, s postupujícím časem jsem čím dál více kontrolovala stopáž a těšila se na blížící se konec. Né, že by na mě film působil příliš náročně nebo nepochopitelně, ale celé dvě hodiny mi přišlo, že se tam vlastně nic neděje. Navíc jsem se těšila na trochu slibované erotiky, té se mi bohužel také nedostalo a ani parádní hudba a skvělý výkone Dennise Hoppera, jehož inhalace krásně podtrhovaly charakter role, mě nepřimějí kouknout na film znovu a velmi rychle na něj zapomenu. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti