Modrý samet

• USA Blue Velvet (více)

Student Jeffrey, po návštěvě svého otce v nemocnici v rodném Lumbertonu, nachází na louce uříznuté lidské ucho. Šokující nález na policejní stanici předá detektivovi Williamsovi. Později se ale snaží získat více informací o pachateli záhadného zločinu. S pomocí detektivovy dcery Sandy se tajně dostává až k barové zpěvačce Dorothy, které manžela a syna unesl nebezpečný psychopat. Prostřednictvím tohoto zločince Jeffrey odhaluje zvrácené narkomanské prostředí a místní organizovaný zločin… Kultovní film natočil režisér David Lynch, známý svými tituly Mazací hlava, Sloní muž, Zběsilost v srdci, Mulholland Drive, Příběh Alvina Straighta či seriálem Městečko Twin Peaks. Ve svých dílech vždy něčím překvapuje. K detektivní linii Modrého sametu přidal působivou tísnivou atmosféru maloměsta, stejně jako nezvyklé podtexty, které spoludotváří výrazně propracovaná psychologická (i patologická) stránka postav. Také si nenápadně a působivě „pohrává“ s obrazem i zvukem. Pod jeho vedením hudbu k filmu připravil skladatel Angelo Badalamenti, s nímž spolupracuje delší dobu. (Česká televize)

Denny

Dívání na Lynche není pro normálního diváka. Tenhle thriller v sobě skrývá násilí,šílenství a zvrhlý sex - to vše je natočeno v jakési podivné atmosféře a pod povrchem thrilleru lze objevit i snahu po hlubším významu druhé roviny příběhu. ()

plagjoklas

asi jediný Lynchov film ktorý ma bavil. Atmosféra malomesta, jedno ucho a sex. I keď s toho cítiť to Lynchovo cvokatenie je to pre mna asi jeho nazrozumiteľnejší film, preto sa mi páči ()

hribisko

No je to furt lepčí a lepčí. Akorát nevím, proč si fšeci myslí, že je to úchylárna, když je to enom taková zamotanější detektívka s trochů symbolů v kapci. ()

dokktor

lynch prostě ví, jak udělat atmosféru. i když to někdy (skoro vždy) vyzní uplně mimo mísu, pořád to funguje dokonale. jen opravdový genius dokáže natáhnout podobnou zápletku na dvě hodiny dechberoucího napětí, které ovšem v důsledku nikam nevede. ()

Merggie

Mladý (takmer) idealista objavuje úchylnosť v plnej kráse. Blue Velvet je trochu zdĺhavý film, ale určite ho treba vidieť. Lynch sa tu pohráva s kontrastom nefalšovanej vrúcnej lásky a nechutne úchylného barbarstva. Svet je divný. Nie všetci to však vedia, a preto je na čase ich o tom presvedčiť. ide o film, ktorý je kľúčom k pochopeniu Davida Lyncha. Mám pocit, že sa jeho neskoršia tvorba odvíja práve od tohto filmu. Naivná mládež, zodpovedný policajt, krutý tyran, či poddávajúca sa žena a to všetko preexponované. Jedna z domén pána režiséra. ()

GIK

Výborně! Konečně trochu normálnější film od Lynche, který je až na pár drobností bez problémů pochopitelný. Vynikající herecké kreace v čele s astmatikem Dennisem Hopperem, klasické lynchovské dekorace, Badalamentiho hudba a uřízlé lidské ucho v trávě jsou hlavními devizami tohoto filmu. ()

Ygnor

Ten kladný konec film nezabíjí, je to poselství proti rozplizlé,ale přítomné temnotě. Pane Lynch jste mistr pohádek pro dospělé. Jakákoliv další slova jsou zbytečná. Věřím Vám To a děkuji !!! ()

Barak

Hodně napínavé, dobře zahrané, pochopitelné, ale ty postavy a ten jejich "svět".. nevím, moc mě to nesedlo. Natočené je to super, ale že bych z toho byl nějak paf nebo tak něco. Sice potěšilo, že je děj srozumitelný, ale nic velkého v tom nevidím.... 7.5/10 ()

foundation

Pre mňa slabšie ako Mulholland a Highway ale stále velice dobrý Lynch. MacLachlan mi robil zo začiatku mierne problémy lebo Dunu som videl toľko krát že pre mňa Kyle nebude už nikdy nikto iný iba Paul Atreides. Inak opäť skvelá Lynchova práca s vizuálom a atmosférou, hoci práve tá sa u mňa nedá porovnať s dvoma vyššie spomenutými kúskami. ()

Filmárik

Pre mňa až prekvapivo pochopiteľný Lynchov film čo je aj zároveň jeho slabina. Všetko síce klape, skvelé dialógy , výborní herci (Dennis Hopper predviedol niečo neskutočné) a ako vždy perfektná Badalamentiho hudba. Ale je to práve tá absurdná temnota pre ktorú milujem Lynchove filmy teda pokiaľ niesú "úmyselne normálne" ako ELEPHANT MAN alebo THE STRAIGHT STORY. Modrý zamat je ale aj napriek tomu slušný film ktorý rozhodne treba vidieť. ()

Nail

Hudba i atmosféra v Modrém sametu byla opravdu dobrá. Pak bych ještě vystřihl roli Kyla MacLachlana oproti třeba Dennisi Hopperovi, který mi zde vůbec neseděl. A to je tak vše, děj nic moc, ale to je dáno tím, že nejsem naladěn na notu Davida Lynche. ()

Majduska

Lynch. Linčujte všechny kteří nedokážou pochopit, že existuje génius jménem Lynch. Badalamenti, Rossellini, MacLachlan, sex...LYNCH. Co víc si přát? ()

ClayGirl

Jeffrey je hrozně nesympatický a přišlo mi, že nemiluje ani jednu z těch holek, tak jaký pak příběh lásky (chlápek, co občas zavolá zadané roztleskávačce a pak si jde mimoděk zasouložit k neznámé blouznící paní)? Lauru Dern jsem si pořád představovala s rovnými hnědými vlasy, tak hrůzostrašnou blondýnu jsem ještě neviděla, a její postava je navíc dost kýčovitá. Občas tam je nějaká myšlenka či záhada a Dorothy a Frank jsou docela zajímaví, ale jinak je to... no, Lost Highway je nádhera, ale toto mi připomíná spíše The Room. Pokud je Lynchovým záměrem, abych se ptala, proč točí něco tak obyčejného a (možná zdánlivě) jednoduchého - pak jste mě dostal, pane! ()

pouler

Lynch druhé generace... už ne tak ujetý ale stále ještě přípravka na to nej... Hudba špička, ostatně jako vždy u něj, zde možná i nějaký příběh, klasická lynchovina, I like it :-) ()

gazogazo

Atmosféra? Ale jistě, akorát taková ta kdy čekáte celou dobu kdy se ukáže, že je to sen psa v sopce a ono nic, takže to skončí a máte pocit že tomu něco hrozně chybělo. Dost průměrná podlejzava nezahada ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti