Dr. Jeffrey Wigand, bývalý vysoký představitel jedné velké americké tabákové společnosti, měl díky své pozici přístup k řadě informací o negativním vlivu cigaret na lidské zdraví, a hlavně věděl, jak společnost v tomto ohledu lže veřejnosti. Poté, co byl z firmy pro své názory propuštěn, se na něj obrátil producent úspěšného investigativního televizního pořadu Lowell Bergman s prosbou o pomoc při sestavení reportáže odhalující praktiky podobných firem. Wigand zprvu odmítá, ale později svolí. Někdejší zaměstnavatel mu však začne vyhrožovat a nechá ho sledovat. Přesto se Wigand odhodlá Bergmanovi pomoci. Když je reportáž natočena, vedení televize se ji bojí odvysílat, aby proti sobě nepoštvalo mocné tabákové firmy. Mohlo by to totiž ohrozit plánovaný velice výhodný prodej televizní stanice. (TV Nova)

Chosé85

Typický představitel filmů, který staví na velkých hereckých výkonech a dialozích. V tomto případě jde o skvěle sehrané duo Russell crowe a Al Pacino navíc podporované zkušeným Christopherem Plummerem. Skutečný příběh o člověku, který se sám postavil po dlouhém váhání proti jednomu cigaretovému molochovi a který tak ohrozil sám sebe i svoji rodinu. Tíživá atmosféra psychického nátlaku podporovaná neklidnou kamerou a minimalistickou hudbou je přesně vedena pevnou rukou režiséra Michaela Manna. ()

kubyno

Velice zvláštní film. On totiž působí často nevzrušivě a tak nějak si říkáte, že byste se chvílemi měli nudit, že je to moc dlouhé, ale to nejde. Ten film nemá žádné slabé místo. Herecká základna, zajímavá hudba a Mannova specifická roztřesená kamera jsou prostě velkým pilířem opravdu dobrého filmu. To, proč to působí tak nevzrušivě je fakt, že Insider plyne celou dobu svým tempem a nemá žádný specifický zvrat, něco co by na chvilku strhlo pozornost na maximum a pak ji pustilo. Druhým důvodem je potom příběh - je složitý (spíše v detailech, jako celek to funguje solidně) a občas divný, aby se v tom člověk aspoň trochu vyznal a připadalo mu to reálné, musí vynaložit trochu úsilí. ()

Erik7595

Psychologický politický thriller, ktorý si vystačí s pomalším tempom, ale dejovo pohltí. Napoprvé možno informačne príliš preplnené, ale vďaka atraktívnej téme nenudiace. Dobrý film, ukazujúci ako to pravdepodobne funguje (nielen) v samotnom tabakovom priemysle. Ďalší z dôvodov, prečo s fajčením nikdy nechcem začať. Zároveň film skvele zobrazuje, ako sa život Jeffreyho Wiganda z jedného dňa na druhý rozpadne ako domček z karát. Ďalší kvalitný počin od Michealla Manna, s trochu dlhšou stopážou ale zato s atraktívnou témou deja. A ku pozitívnemu pocitu dopomohol výborný Al Pacino a Russell Crowe, zmenený tu vizážou dosť výrazne. 8/10 ()

Psice

Film jsem vnímala spíše na symbolické rovině, jako jakýsi mýtus – o boji za pravdu, jako příběh mužské odvahy, hrdinský epos. Příběh, který ukazuje, že se člověk může postavit svým vlastním strachům, i když může ztratit úplně všechno (i sebe). Místy mi vadila přemrštěná stopáž a bohužel i hlavní hrdina (Russell Crowe). Tyto vady na kráse mi ale vynahradil nebeský hlas Lisy Gerrard ;-) ()

Greg25

V roce 1999 to musel být drzý a závažný film, který přicházel s tabu americké společnosti. Z hlediska evropského diváka to není téma natolik závažné - kdo včetně kuřáků si myslí, že tabák není škodlivý? Na to snad není potřeba oficiální potvrzení. Vždy se bude něco falšovat, někde lobbovat. Jednak tu je téma filmu, které vlastně není zase až tak důležité, protože film by šel natočit stejně i o zcela jiném tématu, a to by se ani nemusely přetáčet jednotlivé záběry. Problém Insidera je vlastně jediný, ani na okamžik nemáte pocit nějaké emocionální hloubky, nějakého "připoutání se" k postavám a u podobného dramatu, kdy jedinec bojuje proti systému to bývá zapotřebí. Nota bene, když se v tomto případě o ty emoce Michael Mann celou dobu snaží seč může. Takhle je to jen soubor kvalitně natočených záběrů, jak se má točit obdobné drama, byť ani dlouhé záběry tady nepodtrhují, to co by měly - hlubší vyznění, empatii, bezradnost a odvahu postav. 60% ()

nonick1

Filmová lahůdka, kde je naprosto dokonale vystiženo, jak to dnes ve světě chodí...až z toho člověka mrazí, i když je nekuřák... Jestli hledáte "loutkáře" aneb ty "za oponou", tak v tomhle filmu jich pár uvidíte - a věřte mi, že jako profesoru Wigandovi, ani vám se nebude dobře usínat. ()

Saur.us

Kvalitní životopisné drama člověka, který se nebál obětovat vše proti zlodějům v kravatách. Výborný takřka ve všech ohledech. Ani přes dvou a půl hodinovou stopáž jsem se vůbec nenudil a nepotkal žádné hluché místo. Děj mě absolutně pohltil, stejně jako výkon pánů Pacina a Crowa. ()

El-Barto

Na Insiderovi není tím nejsilnějším, to jak je film natočený nebo napsaný (to je na Manna překvapivě nudně), ale spíš ten systém toho tabákového a mediálního kolotoče. Nebýt té zdlouhavosti mohlo by to ve mě zanechat i větší šlápoty. Al Pacino je samozřejmě skvělý. ()

PanPes

Jak vyprávět příběh obsahující jedno osudové sdělení bývalého zaměstnance tabákového koncernu aniž by se stal tento příběh nudným kafráním několika herců ? Nejspíš nijak - to, že jsou cigarety škodlivé by si nepřiznal snad jen idiot a je smutné, že jedinec s přesvědčením o opaku musí být tahán špínou, aby dokázal svou pravdu a otevřel tak ignorantům oči... ()

Eragon93

Tempo filmu je vzhledem k délce (157min!) velmi pomalé. Michael Mann svoje filmy točí standardně předlouhé, ale Insiderovi by slušela menší stopáž, i kvůli prakticky jen mluvícím scénám (akce žádná). Na druhou stranu jsem zase o něco chytřejší okolo cigaret.. :) a potěšil i Russell v jedné ze svých prvních významnějších rolí. ()

ProfesorJJ

Fantastický Russell Crowe zde jede na plné obrátky a Al Pacina herecky přehrál. Ovšem ani samotný Pacino nebyl vůbec špatný, ba naopak výborně ztvárnil charismatickeho novináře Bergmana. ()

hazaba

Má to pomalý rozjezd, ale pak člověka vtáhne do děje a ten jen napínavě čeká, co bude dál a jestli se opravdu rozhovor odvysílá nebo ne. Al Pacino Filmu kraluje, ale výborní jsou i Christopher Plummer a Russell Crowe. Jako u jednoho z mála snímků jsem velice vnímala kameru, otázka zní, jestli to bylo dobře nebo ne :-) ()

Rockerman

Už samotný proces s tabákovým koncernem je sporný.Jistě američané potřebují na všechno potvrezení,že se něco nesmí.Jenže žádný tabákový koncern ještě nikmu nedal do pusy první cigaretu a začal tím jeho kuřáckou vášeň.Ano,je nehoráznost,říct před soudem,že nikotin je nenávykový.Měl by se zeptat všech těch ,kteří chtějí přestat kouřit,jak je to těžké.Ale to přece každý ví,jen amíci to musí protáhnout monstrprocesem.Proč nežalují výrobce jejich zbožňovaných hamburgrů,které jsou srovnatelně škodlivé,jako cigarety.Aby bylo jasno,jsem už 23 let nekuřák a cigarety mi smrdí,ale tabákový průmysl dělá jen to,co dělají všichni,kteří chtějí své výrobky co nejlépe prodat.Film pobral spoustu cen a já se tomu nedivím.Amerika potřebuje své hrdiny,kteří je chrání před zlými výrobci cigaret.Film je však nudný.Snaží se o to,abychom se vžili do psychiky postav a pochopili pod jak velkým tlakem byli.Vše je to zdlouhavé,příšerně dlouhé,že se konce nejde dočkat.Kvůli vynikajícímu Alovi a dost dobrému Russllovi dávám 3*,jinak bych šel níž. ()

mourinho

Zajímavý námět podpořený skvělými herci, to prostě musí fungovat, řekl jsem si. Teď po shlédnutí úplné nadšení nesdílím, ale příliš kritizovat se neodvážím. To že má přehnaná očekávání nebyla úplně naplněna je totiž jen můj problém a jsem přesvědčen, že spoustu jiných lidí tento snímek nadchl. Je to takové civilní drama jednoho zhrzeného zaměstnance tabákového koncernu, jež dostal padáka a rozhodl se na svého bývalého zaměstnavatele vytáhnout špinavost (podotýkám pravdivou), která ho má před veřejností totálně zdiskreditovat. A hlavně si naivně myslel, že mu to jen tak projde! Russel Crowe a Al Pacino film táhnou neuvěřitelným způsobem a když si uvědomím, jakým všelijakým snímkům jsem dal tři hvězdy, nebylo tady o čtyřech vůbec pochyb. Přesto bych ale tu šílenou stopáž minimálně o půl hodinky zkrátil, protože nějaká ta hluchá místa tam byla. ()

agassi68

Herecký koncert Pacina a Crowa o boji s multimiliardovým kolosom. Príbehy Dávida a Goliáša ma vždy priťahovali a tento je navyše podľa skutočnej udalosti. Film nerieši či fajčiť alebo nie, rieši veľmi dôležitú otázku morálky a pravdy v marazme peniazmi ovládanej spoločnosti. Perfektne zobrazuje akým problémom je vystavený človek s rovnou chrbticou a ako ťažko sa pravda presadzuje aj v najväčšej demokracii na svete.. ()

Wolvie

Další z famózních zářezů Michaela Manna,který i přes svou délku dokáže diváka pohltit na celou stopáž.Plus vynikající duo Pacino-Crowe.Jako celek famózní. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Zdravé fast-foody?

Zdravé fast-foody?

21.12.2005

Kvalitu jídla bude připravovaný film FAST FOOD NATION posuzovat jinak, než z lékařského hlediska. V připravovaném dramatu režiséra Richarda Linklatera se vše bude točit okolo nejvyšších špiček… (více)