Highlander

• Československo Horal (neoficiální název) (více)

Snímek o muži, jehož cesta vede přes staletí a souboji, který začal v roce 1536 na skotských pláních a skončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Jeho hrdinou je Connor MacLeod, nyní obchodník se starožitnostmi, který se v prologu utká v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekne hlavu, přijme do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrává v současném New Yorku, osnovou příběhu jsou osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházejí staletími a bojují proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo. Každý z nich v sobě má část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti. Té energie, která po setnutí hlavy přechází do těla vítěze a násobí tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždí energii všech ostatních jí má dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem. Člověkem, který může milovat ženu, bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve je však nutno zabít Kurgana, který jediný se chce zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života. Vrací se do roku 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky, smrtelné ženy Heather, prochází osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se má definitivně rozhodnout o vítězi. To je také doba, kdy se MacLeod seznámi s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou, která se stane svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem. (Bontonfilm)

Herrydos

Co dodat skvělí Lamber a Connery ve spojení s kultovní hudbou od Queen tohle je nostalgická bomba které se odpouští tak lehce 5*. ()

Oxytocin

Filmová klasika na poli fantasy s doprovodem hudby kapely Queens. Skotský horal se stane jedním z vyvolených a nesmrtelných, kteří soupeří mezi sebou, aby nakonec "mohl zůstat jen jeden" :) a získal vytouženou cenu pro přeživšího. Život a získanou moc ztratí jen, když by mu protivník utnul hlavu. Líbí se mi protiklady hlavní dvojice jako bych četl knihu z doby romantismu, otázky přátelství a smyslu života a dále jinak zpracování zejména vzpomínek na středověké Skotsko a putování v průběhu staletích (např. šermířský souboj ve Francii před VFR 1789, ...). ()

Yettihomatka

Tento film jsem viděl poprvé jako dítě a neskutečně jsem si ho zamiloval. Viděl jsem ho bohužel víckrát, než je zdrávo. Za ně má 8,5/10. Naprosto miluji scény, které se odehrávají v minulosti. Šermířské souboje jsou skvěle udělané a příběh je skvělý. ()

Nag0

Krásne Škótsko a špinavý New York ako kulisy pre dosť béčkovo sa tváriace sci fi. Áno, myšlienke sa nedá uprieť pôvab, všetkému ostatnému ale bohužiaľ áno. ()

Wiceman

Díky hvězdnýmu obsazení (až na Lamberta, ten jeho ksicht je prostě strašně nesympatickej) a výbornýmu soundtracku od Queenů, jsem nebyl úplně zklamanej. Vždycky mi vadilo, že existujou nějací nesmrtelní, ale nějaký hlubší vysvětlení toho, jak a proč a kdo je stvořil, jsem se bohužel nikdy nedočkal. Netušim, jestli je nějaký knižní předvydání tohohle filmu, kde bych se tohle všechno dozvěděl, ale na to sere bílej tesák. Prostě jsem to chtěl tady v tomhle :D Conneryho vysvětlení (proč vychází Slunce a hvězdy) mi fakt ke štěstí nestačí. Naštěstí je tu i dobrej záporák v podání Clancyho Browna a ten mi tenhle film docela tahá ze zetkovejch vod. 3 a půl hvězdy. ()

woody.birch

...a jsem nesmrtelný. Jo, jo, jo. Navzdory jednoduchosti a všem možným nedokonalostem se Horal prostě povedl. Popravdě z velké části zásluhou úžasné hudby Queen. Díky a navěky. ()

BStone

Zamlada se mi tahle fantasy opravdu moc líbila. To, co se mi na snímku líbí dneska je zajímavý příběh, krásné exteriéry, skvělá hudba. Souboje jsou natočeny opravdu toporně, přestylizovaně a místo aby - jak bylo zamýšleno - vypadaly cool, tak jsou jako ze správného béčka. O hereckých výkonech nechť si každý udělá obrázek sám. 40% ()

RazielCZ

Zůstat může jen jeden... Co mi to jen připomíná? Ahá, už to mám. Kapitalismus aneb ekonomiku založenou na monetární správě zdrojů. Fakt nekonečných bojů jednotlivých rodin oligarchů soupeřících o nadvládu nad světovými zdroji. Nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají. Zatímco jednotlivé bankéřské rodiny bohatnou, ostatní lidé (drtivá většina) chudnou. Nakonec setrvá pouze jeden, neboť taková jsou pravidla hry. Jediný oligarcha vlastnící a ovládající vše. Obávám se, že tím jedním, co zbude, nebude kladný hlavní hrdina Highlander Christopher Lambert, nýbrž někdo s charakterem zcela odlišným. Přičemž je pouze a jen na nás, zda mu to dovolíme. Highlander je pro mě 60% záležitostí. ()

dr.Queen

Super hudba, fenomenální a nejlepší skupina všechn dob Queen ve své nejlepší formě, výborný film se skvělým Ch.Lambertem. ()

BigJohn02

Jeden z vrcholů "předjacksonovské" fantasy natočený na základě skvělého nápadu o nesmrtelných bojovnících, z nichž "zůstane jen jeden" - což je pěknej kec, protože se z tématu snažili vytěžit prachy ještě mockrát. Lepší roli Lambert už nikdy nedostal, ale tady ho ještě předčí skvělý Ramirez v podání Conneryho. Do toho hudba Queenů a nezapomenutelné hovado Kurgan, které s gustem zahrál slavný béčkař Clancy Brown. ()

Jirkacek

Snímek Highlander jsem kdysi viděl poprvé ještě na zkopírované videokazetě a jako mladému klukovi se mi příběh o nesmrtelném Skotovi z hor velmi líbil. Tenkrát na konci osmdesátých let 20. století tyhle filmy s akčnímu hrdiny letěly, stačil nějaký jednoduchý příběh, populární akční hrdina a pár soubojů s neuvěřitelnými kousky a na úspěch bylo zaděláno. Stejné kouzlo zapůsobilo i na mne a jakožto mladíkovi ve vývinu mi tohle úplně ke spokojenosti stačilo. Uběhlo mnoho a mnoho let a já si tento film koupil na DVD a odložil jej do šuplíku na několik dalších roků, než jsem se rozhodl kvůli zasvěcenému komentáři a spravedlivému ohodnocení na tento snímek z roku 1986 podívat znovu. Říká se, že s přibývajícími lety člověk mění názory a také filmový průmysl doznal mnoho změn, takže jsem neočekával, že bych byl stejně nadšen jako kdysi po uplynutí 111 minut Highlandera číslo 1. Nicméně jsem fakt ani ve snu nečekal, že se budu tak moc nudit a že mne příběh nebude skoro vůbec bavit. Navíc ty bojové scény s jiskřícími meči působily až směšně, ale to jsem přičítal době, ve které režisér Russell Mulcahy film natočil. Také představitel hlavní role Connora MacLeoda Christopher Lambert mi nebyl nikdy moc sympatický, ale naštěstí se v tomto filmu objevil jiný můj oblíbený herec a to Sean Connery, který si zde zahrál španělského šlechtice Ramireze, taktéž nesmrtelného člověka. Vše začalo v roce 1536 na skotských pláních a skončilo o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Jeho hrdinou se stal Connor MacLeod, současný obchodník se starožitnostmi, který se v úvodu utkal v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekl hlavu, přijal do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrával v New Yorku v osmdesátých letech 20. století, příběh se vracel často i do minulosti, aby nám přiblížil prvotní osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patřil mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházeli staletími a bojovali proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo, kterého si zahrál nesympatický Clancy Brown. Každý z nich v sobě měl část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti, která po setnutí hlavy přešla do těla vítěze a násobila tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždil energii všech ostatních jí měl dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem, který by se pak mohl zamilovat do ženy bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve však Connor MacLeod musel zabít Kurgana, který jediný se chtěl zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor vracel ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života, který jsme doma u TV obrazovky mohli prožít s ním. A věru nebylo to nic, po čem by běžný člověk toužil. Začali jsme v roce 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Pak jsme se po pěti letech přenesli do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky Heather, procházel osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se mělo definitivně rozhodnout o vítězi. V té době se také MacLeod seznámil s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou alias Roxanne Hartovou, která se stala svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem. Jak vše dopadlo neprozradím, ale každému to je asi stejně jasné. Přestože jsem se většinu filmu nudil, přece jen jsem na ně, našel pár pozitivních věcí. Líbil se mi už zmíněný španělský šlechtic alias Sean Connery a také hudba od skupiny Queen, která tehdy v roce 1986 prožívala roky největších úspěchů a slávy v čele s Fredem Mercurym. Nádherná byla příroda Skotska, kde se část příběhu odehrávala. Dojala mne také scéna, při které Connorovi zemřela jeho první žena Heather, jelikož jsem se dokázal dobře vcítit do duše člověka, který na světě nikoho neměl a téměř o vše přišel. Jenže vše ostatní bylo podle mne špatně a tomu odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, film Highlander 1 ode mne získal pouze dvě skotské hvězdy **. () (méně) (více)

bambiz

Ó, jak zastarat může i klasika. Po letech jsem si zopakovala Highlandera a těšila jsem se moc. Asi až příliš. Nostalgie nedokázala překrýt béčkovost scénáře, hereckých výkonů (samozřejmě kromě páně Conneryho) a střihu. Jen Queen zůstávají, zaplatpánbůh, nesmrtelní! Za vzpomínky a Skotsko tři hvězdy, jinak dvě a půl. ()

andy60

Tenhle film budu mít navždy spojený s mizernou VHS kopií, nadabovanou jedním hlasem. Nicméně, doba pokročila, film vyšel na DVD, dokonce se zvukem DTS. Už jen z nostalgie musím udělit tři hvězdičky. ()

Rhaegar

Výtečná zábavovka. Cool souboje. Výtečný sondtrack od Queenůjenž tomu dodvá neskutečný drive a k tomu scény, které jsou z dnešního hlediska neskutečně cheesy. Doslova jsem se řechtal. A samotná mytologie nesmrtelných má také něco do sebe. V dalších filmech a seriálech pokračovat nebudu, ale jestli Netflix dodá ten slibovaný remake jsem zvědav co s tím udělá. ()

A_Shearer

80.a 90. léta byly absolutně největší estetický a umělecký peklo v dějinách světa. Ačkoli jsem tehdy vyrůstal, zůstal jsem i jako puberťák všech těch retardovanejch kultovních trháků se Schwarzenegrem, Willisem a spol. ušetřený. Občas se tak dostanu k nějakýmu takový skvostu jako Smrtonosná past nebo právě Highlander a vždycky zírám, jak něco tak směšnýho, amatérskýho a jednoduše hloupýho mohl být populárním mainstreamem. Je to asi jako kdyby Tomáš Magnusek a můj kámoš nerd dostali miliony dolarů a se svýma schopnostma měli vymyslet a zrežírovat film. Je to samozřejmě čistokrevnej odpad, ale za asi 3 vtipný hlášky, za i v týhle slátanině charismatickýho Conneryho a hlavně jako poděkování nad těma 2 hodinama němý fasicnace jednu hvězdu dám. ()

TylerD.

Počáteční scéna na wrestlingu s pohledem na skandujícího diváka mě vtáhla do děje. Říká o nás mnoho. Jinak tuhle filmovou legendu, se snad nejcharizmatičtějším hercem, asi netřeba komentovat. ()

DiableBlanc

Nevím, nevím - asi jsem od tohoto legendárního filmu čekal něco jiného ...a ten závěr byl také ...já nevím - odfláknutý? I když samozřejmě - očekáváte dobrý konec ... ()

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

28.10.2023

O rebootu kultovního Highlandera se mluví už od roku 2008, až v roce 2016 se ale začaly kolem projektu dít nějaké věci – nejprve byl oznámen Chad Stahelski (John Wick) jako režisér, a později Henry… (více)

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Už to bude pěkných pár let, co byl oznámen reboot kultovní akční sci-fi fantasy Highlander v čele s Henrym Cavillem a režisérem Chadem Stahelskim (John Wick) za kamerou. Jenže Cavill měl od té doby… (více)

Chad Stahelski natočí černého samuraje

Chad Stahelski natočí černého samuraje

21.10.2022

Netflix ukořistil služby režiséra Chada Stahelskise (John Wick), který teď pro streamovací službu natočí adaptaci populární knižní série Black Samurai. Scénář k filmu napíše Leigh Dana Jackson … (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022