River (TV seriál)

Krimi

Velká Británie, 2015, 60 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (33)

It's a kind of madness. Intimní melancholická psycho depka o vyrovnávání se se ztrátou a zapojením (či předstíráním, že patříte) do společnosti, když trpíte duševní poruchou, skrze ponoření se do hlubin šílenství skýtajícího útěchu a práce (ano, řešením případů, jak také v tomto žánru jinak), která více než obratně kombinuje to nejlepší ze severského noiru a britského sociálního dramatu. Ódy na mistrně minimalistického, ale o to více strhujícího, empatického Skarsgårdova Rivera jsou zcela oprávněné, jakkoli (nejen) Nicola Walker je mu více než zdatnou partnerkou. Což u ní ovšem jen stěží překvapí. Ono to vůbec celé na postavách stojí, jelikož detektivní linie je tak trochu na druhé koleji. A charaktery jsou to do jednoho skvěle napsané i zahrané, což se plně zúročí ve finální epizodě, jejíž síla staví na dopadech v osobních rovinách spíše než na zvratech v krimi linii. BBC prostě opětovně (pokolikáté již?) dokazuje, že ohrané až klišovité žánrové téma "vnitřními démony zužovaný geniální detektiv s osobním životem v troskách" se stále dá pojmout s vlastním nezaměnitelným ksichtem. A zatraceně kvalitně; to především. | S1: 5/5 |(28.10.2015)

Skvělá Niikola Walker, kterou jsem si oblíbila už v jiném seriálu společně se Stellanem, mým dalším oblíbencem v River. Doufám, že to bude další peckovní seriál roku....tak jen tak dál Nikolko a Stellane..........a ano, mám tady závěr, který byl naprosto úžasný, lepší tečku si nemohli tvůrci snad ani vymyslet. A že nešlo ani tak o vyšetřování vražd, které se poutaly k povolání Rivera nebylo až tak důležité jako samotná jeho osobnost, která byla rozervaná smrtí jeho parťačky a zle se na něm podepsala. A tak se River rve s vnitřními démony a hledá, kdo je za její smrt zodpovědný. Originální a letos zatím nejlepší krimi s psychologickým a mysteriózním podtextem, potažmo s výborným hereckým obsazením. Eddie Marsan je už jen tou červenou třešničkou na vynikajícím dortíku. Je to super, pánové a dámy.(7.2.2016)

”Jsem dobrý policista. Ale to v tomhle světě nestačí. V tomhle světě musíte umět přikyvovat a usmívat se a pít pivo a ptát se: “Jak ses dnes měl?” V tomhle světě nemůžete být jiný, divný nebo zraněný. Jinak vás zavřou.” John River je přesně ten příklad seriálového hrdiny, který si zaslouží první místo na ultimátním seznamu postav, které chcete obejmout a říct jim, že vše bude v pořádku. Je inteligentní, všímavý, dokáže případy dotáhnout do konce. Nicméně trpí také psychologickými problémy, které by ho, měl-li by smůlu na nadřízené, jistě stály místo u londýnské policie. Jeho zranitelnost, ve vyspělém světě tak zatracovaná, z něj však činí muže, který dokáže rozumět chybám ostatních, vcítit se do jejich pocitů a pochopit, že mohou tajit věci, za které se stydí. River je cosi mezi skandinávským melancholickým dramatem a britskou kritikou sociálních poměrů. Je odlišný, je svůj, je zatraceně dobře natočený. Má úchvatnou vizuální a hudební stránku, působí lidsky, odehrává se v dobře vybraných lokalitách (jako fanoušek Shakespeare’s Globe jsem ocenila zapojení jejich skutečné produkce, Komedie plné omylů, do děje). A hlavně má naprosto bezkonkurenční herecké obsazení, kterému vévodí Stellan Skarsgard, zatímco všichni ve vedlejších rolích mu zdatně sekundují. Zkrátka a dobře s Johnem Riverem, jeho nadřízenou Chrissie, novým parťákem Irou, psychiatričkou Rosou a Stevie bych rozhodně vydržela mnohem déle než jen šest hodin. A tak momentálně tak nevím, jestli si mám přát druhou řadu, nebo jestli bych měla uznat, že bez Riverovy snahy vyjasnit si svůj vztah k Stevie, už tenhle seriál tak dobře fungovat nebude a BBC by se tedy do dalších epizod raději pouštět neměla.(18.1.2016)

s01(6.7.2016)

• sharky

Šíleně rozvleklá artová pseudointelektuální depka: 0 % děje, 10% detektivky, 90 % Rodinná pouta, 0 % sympatických, zajímavých postav, kterým by divák mohl fandit, nebo k nim cítit jakékoliv jiné emoce než nudu. Ona vůbec mezi herci nefunguje žádná chemie, člověk jim to prostě nevěří. Chtěl jsem dát dvě hvězdičky, ale posledních pět minut posledního dílu je naprosté WTF – scénárista na tripu, odpad to nebyl jen z odřenýma ušima.(20.7.2016)

Perfektní po všech stránkách. Ještě teď rozdýchávám ten blažený pocit, který se mi hlavně u seriálů poslední dobou tak vyhýbal. Stačilo změnit zemi původu, vsadit na oblíbeného herce a výsledek je ten, že má topka dostala zase po čase svěží vítr. A speciální díky patří samozřejmě Tobě Stellane, herci mého srdce. Dokázal si, že na to ještě stále máš a doufám, že ještě dlouho mít budeš. Stačí se vyhýbat americkým sračkám a zkusit jednou pro změnu seriál. Tenhle je tak dobrý, že se to snad ani slovy popsat nedá a i když je Ti Nicola velmi zdatnou spoluhráčkou, tak jméno River mám od dnešního dne spojené pouze s Tebou.(6.2.2016)

Hodně, hodně slušný psýchou rozložený vyšetřovatel a jeho okolí. Těšil jsem se na každý další díl, ve kterém Stellan zase trochu poodkryje roušku případu i svých "manifestů". Nicméně nejvíc se mi asi líbily díly z počátku, kdy se vše netočilo JEN kolem Stevie, ale mísilo se toho do děje víc. Postupem času se z Krimi stávalo Krimi/Drama, pak Drama/Krimi a skončilo to jen u toho Drama, protože výsledek vyšetřování mi přišel už trochu přitažený za vlasy, což byla docela škoda. Zůstat to v intencích prvních tří čtyř dílů, asi bych byl o něco spokojenější.(7.2.2016)

// "It is forbidden to kill; therefore all murderers are punished unless they kill in large numbers and to the sound of trumpets." Mmm, to bylo dobré. Moc dobré. River hraje na stejném hřišti jako jeho slavnější kolegové od fochu, jeho nevýhodou by se na první pohled mohlo zdát, že je nový a tudíž už nemá co dalšího nabídnout, omyl je však pravdou. A teď nemluvím vyloženě jenom o tom, že hlavní postava vidí věci, které by vidět neměla. Mluvím o tom, že je vám to celé podáváno s takovou lehkostí, až to nemá u britů příliš obdoby. Přidejte parádní režii, která se nebojí si pohrát i s vizuálem a k tomu navíc výborné obsazení a máte pecku, která snad ani nemůže zklamat. Škoda jen, že si scénář nedokáže udržet tak vysokou úroveň i po čas zbylých pěti epizod a nikdy nepřinese tak zásadní moment jako byl například konec páté epizody první série Luthera. Na druhou stranu musím ocenit každé drama, které si je vědomo své vážnosti a přesto do něj tvůrci dokáží vnést něco nečekaného, barevného a obecně výrazného natolik, aby se to člověku vrylo do paměti. Aneb taky rád tančím. 1. série - 8/10(19.4.2016)

Na můj vkus příliš mnoho duchů a levné sentimentality, naštěstí to ale zachraňuje slušná atmosféra a hlavně naprosto přesvědčivý Skarsgård. Těšil jsem se a měl jsem velká očekávání, ale nakonec to bude bez superlativů - je to prostě slušně natočené krimi.(3.6.2016)

Tento seriál má všetko čo treba, aby dokázal udržať vašu pozornosť a vy musíte pozerať stále ďalej a ďalej. Výborný príbeh, kde vás zaujme nielen hlavné vyšetrovanie, ale aj tie vedľajšie majú svoju silu. Skvelú atmosféru, na ktorej má veľký podiel aj vizuál a fantastická hudba. Plus všetky tie skvelé herecké výkony, pretože River, Stevie, Chrissie, Rosa a Ira mi naozaj prirástli k srdcu a bavili ma. Čo ale mňa najviac zaujalo je tá beznádej, smútok a depresia, ktorú cítite v každom kúsku, ale hlavne to všetko vidíte v Riverovej tvári. Každá epizóda ma dokázala dojať a vďaka bohu za tie svetlé chvíľky. Som nadšená. Project 52 Films by Women (14.2.2016)

Season 1: 90%(1.6.2016)

Naprosto dokonalé. Ani nevím co bych měl vychválit více.(10.2.2016)

Jedná se bezesporu o výborný seriál se skvělými hereckými výkony a zvláštní atmosférou. Přesto pět hvězd nedám - těch mrtvých návštěvníku Rivera bylo přeci jen přespříliš a i když bylo finále překvapivé, maličko balancovalo na hraně uvěřitelnosti.(11.2.2016)

Fantastický výkon Stellana Skarsgarda v roli detektiva Rivera a jeho přepínání nálad během pár vteřin z nepřítomnosti do zuřivosti, z nadšení do opovržení, mluvením s mrtvými, byl pro mě zjevením jako z jiné planety. River je mnohem víc než psychologické krimi drama, točící se kolem vyšetřování vraždy jeho kolegyně Stevie, je to temně smutná studie osobní tragédie, vnitřních démonů, ztráty a žalu, kde každá epizoda ze šesti, odhaluje klíčový kousek skládačky nejen z vraždy, ale také z vnitřního boje Rivera. Nezpochybnitelných pět hvězdiček i za slova, které jsem chtěl na závěr tolik slyšet, a která tam díkybohu zazněla.(12.2.2016)

Věci vždycky nejsou takové, jakými se zdají být. Někdy se mrtví zdají až příliš živými, zatímco živí si žijí ve svém vlastním světě stejně jako River. Mě tedy tenhle mistery podtext trochu rušil a to tak, že víc, než bych si myslela. Přesto je River ale další minisérií, která stojí za podívání. 70%(2.3.2016)

1. séria: River sa tak vôbec nestratí medzi svojimi slávnejšími kolegami z fachu. Ide o kvalitnú televíznu robotu so zaujímavou hlavnou postavou v podaní skvelého Stellana Skarsgarda, ktorá si nájde cestičku naprieč viacerými diváckými skupinami. Minisérii, ktorej odpustíte aj slabší kriminálny príbeh, ako aj scénaristické skratky a vedľajšie linky, ktoré nefungujú tak ako by mali. Ja za tu odvahu prísť s niečím iným, originálnym, čo tu už dlho nebolo a vyplnilo ďalšiu medzierku na televíznom trhu, idem ešte o stupienok vyššie, pretože si nemyslím, že prípadné pokračovanie v štýle case of the week by dokázalo prekonať prvú sériu, ktorá vyslovene stojí a padá na vzťahu Rivera a Stevie. A keby aj áno, tak budem mať prichystanú 10tku a dám vám vedieť. 9/10(12.4.2016)

River nema chybu... "I Love To Love" https://youtu.be/eQx8fFT7opE(18.2.2016)

Pro lásku by mělo být, více než jedno slovo.Viděl jsem lásku, která zabíjí a lásku, která zachraňuje.Viděl jsem lásku, která věří ve vinu a lásku, která zachraňuje pozůstalé. Co uděláme pro lásku ? Dokonce pro ní zemřeme.Za Stellana plný počet bodů, je to prostě eso."I Love To Love" - tohle mi bude v uších znít ještě dlouho.(11.3.2016)

Majstrštyk. Podruhé ještě lepší, potřetí ještě lepší… A tak dále! Výjimečně hluboká deprese z velmi přímočaře zpředmětněného Londýna a moderní metropole obecně v tom nejhorším, čím člověka obklopuje (pro směřování příběhů všech postav i samotnou podstatu typů výzev dále formujících jejich charaktery velmi zásadní), nakonec ustupuje dynamicky se proměňujícímu tajemství zápletky, které je zároveň tajemstvím samotné Stevie. Kým a čím byla a jak to tedy bylo – spletl se River ve svém jediném příteli? Miloval celý život někoho, koho neznal? Ačkoli mrtvá, teprve pak by pro něj přestala existovat, tak jako většina lidí, kteří jej obklopují – plytcí lidé, falešní lidé… všude okolo se svými malými a většími podvůdky a všedními starostmi daleko od jeho světa, a v překvapivě ostrém kontrastu svěží soudržnost a poctivost somálských přistěhovalců, kteří taky příznačně obývají tu výspu, jež je ovšem jedinou dýchatelnou a příjemně působící částí Londýna, zatímco v Riverově každodennosti v centru: „nejsou žádné stromy, není kyslík, není vzduch.“ Co mě zaujalo: V jednom rozhovoru jsem se dočetla, že Stellan Skarsgård přesně netuší, proč se jeho postava nemohla po hlavě nekomplikovaně vrhnout do vztahu se Stevie, proč nemohl udělat první krok. Doufám, že si k jeho chápání postavy ještě někde něco přečtu, protože jinak by pro mě bylo dost záhadou, jak mohl svou postavu přesto ztvárnit tak dokonale (docela obyčejný důvod byl v jeho dětství ve vztahu s matkou, jak už to bývá). Výsledek: Miluji dokonce i tu Tinu Charles, která mi na začátku prvního dílu ve scéně v autě lezla tak na nervy :) A ano, „there should be more than one word for love,“ definitely. ♥(14.1.2016)

Švédové mají Sagu Norén, podivínku stiženou Aspergovým syndromem, ale jinak skvělou kriminalistku a Britové mají Johna Rivera, podivína, který mluví s osobami, které vidí jen on, ale také je špičkovým detektivem. Po třech zhlédnutých částech bych už mohl směle hodnotit, ale ještě počkám, jestli dám čtyři nebo pět hvězd. Těch halucinací je na mne trochu příliš. River se pohybuje od vidiny k vidině a mnohdy ztrácí pojem, co vidí jen on a co je realita, ikdyž to mistrně předstírá. Příběh je však natolik zajímavý, že plný počet hvězd nevylučuji. Je fajn, že nosný příběh se prolíná celým seriálem a v každém dílu je ještě jeden minipřípad, který River řeší. Tak od čtvrté části se pátrá výhradně po vrahovi Stevie. Při šestce jsem ani nedýchal a o páté hvězdě bylo rozhodnuto! Excelentní Stellan, stejně jako celá série.(28.4.2016)

<< předchozí 1 2