Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

Movie Gourmet

Mel Gibson je znám díky svým výrokům proti židům. A za svůj antisemitizmus se nejednou dostal do křížku se zákonem. Pravděpodobně ho motivovaly a hnaly právě jeho postoje, názory a přesvědčení k tomu, aby natočil tento snímek, navíc tak brutálním a nevybíravým způsobem. Posledních dvanáct hodin života současné ikony křesťanského světa je natočeno surově za přítomnosti obrovského množství krve a brutality. Víc než by bylo reálné... i u syna Boha. Nelze třeba tím pádem připomínat, že film vyvolal obrovské množství kontroverze a mnoho představitelů církve ho odsoudilo. Přesto dobře odvedená režisérská práce. Gibson film navíc "vyšperkoval" tím, že ho natočil v původních jazycích - latině(!), hebrejštině a dokonce i aramejštině(!), což je v podstatě už mrtvý jazyk. Za to klobouk dolů. Verdikt: 4* a 75-80 %. ()

geimz

Po dopozeraní filmu som sa sám seba spýtal dve otázky : Dal mi tento film niečo? A ak nie, aspoň som si ho užil? Odpoveď je nie a nie. Všetci vieme, akými prehláseniami sa Gibson "preslávil", a aké sú jeho názory. Keď sa však snažím tento film zhodnitiť čisto objektívne, o nejakej výpovednej hodnote sa tu dá len ťažko hovoriť. Natočiť posledných pár hodin Ježišovho života môže znieť zaujímavo, no postaviť ho len na prázdnej brutalite, ktorá snímku nijak nepomáha, je len evidentným zámerom čo najviac "šokovať". Réžia je rovnako tak nezaujímavá a rutinná, ako všetko ostatné ohľadom tohto snímku, vyzdvihnúť však treba aspoň Caviezelov výkon, keď už nič iné. Zbytočný film, a celkom zbytočný aj ten vzruch okolo neho. ()

Piri

Konečne reálne a naturálne zobrazenie umučenia Ježiša Krista. Žiadna poetická romantika ako sme doteraz videli v predošlých adaptáciách s pár kvapkami krvi. Rimania a ich popravné a mučiace metódy sú tu zobrazené perfektne. Neviem čo je tak kontroverzné na tomto diele. Toľko krvi, či to, či sa film naozaj pridržiava faktov? Mňa najviac pobavila tá talianska latinčina, to veru môžu vymyslieť iba Taliani. Ecce homo (eče homo), skoro som pustil do gatí od smiechu :) Gibson si vraj dal záležať na autentickosti jazykov, to splnil asi iba pri hebrejčine a aramejčine. Celý koncept filmu je postavený veľmi dobre a kto ho už raz uvidí, tak naňho len tak ľahko nezabudne. Určite zanechá silný dojem a ani sa tej slze neubránite. Jediné, čo mi prekážalo, bolo ako bol prezentovaný príbeh - nosenie celého kríža, rozpadnutie chrámu... Je ale pravda, že je to umelecké prevedenie a Gibson si mohol vymyslieť čo chcel (napr. ako havran vyďobal oči jednému z dvoch zločincov, ktorí viseli na krížoch spolu s Kristom), aj keď zrovna toto sú filmy, kde očakávame vierohodnosť. Herci boli vybraní skvelo, aj ich výkon bol rovnako výborný. Maia Morgenstern by si za svoj výkon zaslúžila aj Oscara. Monica Bellucci potvrdzuje, že je symbolom ženskej krásy v čomkoľvek a akokoľvek. A nemôžem opomenúť ani vynikajúcu hudbu Johna Debneyho, skutočne božské dielo – osobne najsilnejšia časť je, keď Ježiš zomrel a ide do ríše mŕtvych, tento prechod je skutočne impozantný. Tento film je o to silnejší, keďže adaptuje samotnú podstatu kresťanskej viery - obetu a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, toto je najväčší sviatok pre kresťanov, nie Vianoce, ako si niektorí myslia. Je to zvláštne, ak by to asi nebol biblický film, bol by to trhák a mal by vyššie hodnotenia ako 80%. Videné v roku 2004. ()

Garch

Jako by se Mel Gibson chtěl trochu zbičovat za své přešlapy a zároveň nám malinko podsunout, že stejně za všechno můžou ti židáci... PS Filmařsky to nemá chybu. PPS doporučuji dát dvojprogram s "Poslední pokušení Krista". ()

filipvrbik

V Polsku jezdily na film plné autobusy důchodců z vesnic, v USA vydělal film za první víkend (přestože měl přístupnost R) víc než Návrat Krále a to prosím v únoru,kdy se do kina nechodí....K samotnému filmu: Je až neskutečné jak hypernaturalisticky Mel Gibson svůj film pojal. Samozřejmě v zemi s nejnižší mírou víry na světě se moc neujal, ale tak jednou su Polák tak co.. nejlepší na celém filmu je postava Ďábla..99% ()

Renfield

Trošku mi vadí to zpracování "pro většinu". Aby to bylo co nejvíc šokující a krvavé... i když, to je Mel Gibson. Název filmu plně souhlasí s jeho obsahem, nic jiného tu vlastně k vidění není, a nic jiného se ani nedozvíme. Tedy, až na několik vzpomínek, třeba takový stůl... (vtip). Scény mučení jsou detailní, povedené a asi nikoho nenechají úplně chladným. Přesto je v nich těch zpomalených záběrů už příliš, jenže zase, je to Gibson. Čekal jsem, že film něco řekne i o zásadních vedlejších postavách, nestalo se tak a je to trochu škoda. Pravdou je, že příběh je "prostý a jasný", přesto mi délka filmu nepřišla zbytečná, do příběhu jsem se rychle dostal a držel mě až do závěrečných titulků. 70% ()

bobstock

Jako veřícího v přírodu, mimozemšťany a Vesmír, nejsem těmito lidskými pokusy na boha nijak poznamenán. Jako filmový fanda jsem ale poznamenám snad nejbrutálnějším zobrazením týrání osoby nesoucí svůj kříž. 65% ()

Jacek

Gibson se proviňuje schematičností (která je nejčitelnější v jeho jehi práci s postavami) a obludným zjednodušením, jakousi „ideovou komprimací“, která divákovi lobotomizovanému přívalem krve dochází až posléze, ale, jak doufám, přece jen dochází. A vzhledem k tomu, že to jsou právě tato poněkud manipulativní zahuštění, která z Umučení činí nejkontroverznější snímek posledních let, nezbývá než rychle setřít krev z tváře a hledat zajímavější téma. ()

Strike

Pěkně natočené, realistické, s dobru muzikou. Proč tedy jen dvě*? Protože dál nevim co to mělo znamenat. Souhlasím s Nakorem, že to je jen ilustrace bible a s normálním filmem jako takovým to nemá mnoho společného. P.S.Tenhle film je pěknou inspirací pro famózní díl South Parku The Passion of the Jew. ()

kecinzer

Brutálnější film jsem ještě neviděl. Není mi jasné co Gibsona vedlo natočit něco takového. Opravdu tento snímek nedoporučuji nikomu se slabší náturou. ()

poet

Desná zývačka. S výnimkou Piláta boli herecké výkony úplne o níčom. Príbeh bez kontextu, ktorý sa snaží len odškrtávať všetky útrapy Ježiša od poslednej večere. Gibson ruka sa vraj objavila v jednom zábere, keď pribýjali Ježiša ku krížu. Zaslúžil by si po nej kladivom. ()

starrrover

Určite stoji tento film za zhliadnutie. Priliš veľa násilia? Iste, ale o to Gibsonovi išlo, a zobrazil ho dokonale. Ježišov príbeh je snáď pre každého z nás notoricky známy a možno práve preto ho vnímame bez hlbšieho zamyslenia. Aká vlastne bola jeho posledná cesta? Plná utrpenia, Ježiš predsa "sníma hriechy sveta" a takto si to snímanie hriechov predstavuje Mel Gibson. Film sa nesnaží vyjadriť šírku Ježišovho posolstva a konkurovať Zeffirellimu Ježišovi Nazaretskému, zato však môže vcelku realne zobrazovať jeho posledné hodiny života a čo je najdôležitejšie vyvoláva emócie a núti k zamysleniu. Podľa môjho skromného názoru práve o to Gibsonovi ide. Za 4 * ()

maty39

Blbá sranda. Člověk čte, jak je to brutální, ale pak to vidí a kde nic tu nic. V tom nejlepšim se kamera vždy odvrátí. Bez té pověsti, kterou tomu přisoudily staré babky standartní TV film bez jakékoliv zajímavosti. Ale co, kdo chce, tak si i v Rambovi najde duchovní film s veeeelkou myšlenkou. ()

Daweflip

Myšlenkový odpad, který nemá s křesťanstvím společného vůbec nic - jde pouze o sérii nudných násilných scén, které se vydávají za rekonstrukci historické události. Na jedné straně jsou ve filmu téměř samé ikonizované postavy (tedy lze říct, že inspiraci z Bible bere Gibson pouze při výběru postav), na straně druhé se při snaze co nejvíce šokovat násilím úplně odklání od křesťanského vnímání světa. Nekritické a absolutně necitlivé převedení biblických postav na filmové plátno se zde mísí s totální neznalostí základů křesťanské víry, s fanatismem, samoúčelným násilím a snahou šokovat. ()

Kroupa

Diskuze o tomhle filmu je vždycky zajímavá, zkusím přispět. Myslím, že hlavním prvkem umění je svoboda tvořit. Člověk, který od filmu očekává umění, musí být připraven čelit svobodě umělcově. Gibson je dnes možná nejsvobodnější tvůrce na světě - kombinuje odvahu umělce a obchodníka. To jsem odbočil - chtěl jsem říct, že očekávat poutavý příběh s klasickou strukturou tragédie, charakterní postavy nebo realističnost, to je prostě každýho boj a nikdo nemůže skuhrat, že se mu toho nedostalo. Jak může někdo čekat, že zfilmování nejdůležitějšího příběhu dějin bude normální biják, kór když je to skoro celé mýtus, to je k smíchu. Nejhorší je požadavek, aby film byl přínosem i těm, kteří neznají Evangelium, to mi přijde jako samolibá obhajoba ignorace. Tím nechci tvrdit, že film nemá chybu nebo že se mi líbí násilí takto pojaté. Filmu by určitě slušelo zkrácení mučení i zpomalených záběrů tak na polovinu. Ale i tak je to vysoce inspirativní záležitost. Jen tak dál, Mele, nenech si do toho kecat!!! ()

CamperCz

Nevim, tezko hodnotit, vazne tezko. Na jednu stranu by si clovek pomyslel, ze Gibson chtel svym hypernasilnym umucenim Krista podat pravdive svedectvi o tom, co vsechno tento posel bozi musel vytrpet, aby snal lidsky hrich. Na druhou stranu, myslim, ze toho vazne bylo az prilis a ze nasili bylo zvlaste ke konci témer samoucelne. Dava 3* s vedomim, ze ani po dvojim shlednuti (jo, zaludek se vzpiral) a nekolika mesicnim odstupu stale presbne nevim, co si o kontroverznim Gibsonove pocinu mam myslet... ()

Brejlil

Ultrabrutální umučení jednoho člověka bez jakéhokoli emocionálního dopadu. Celý film jsem se chladně díval, jak z Caviezela stříká krev, občas jsem dumal, jak se připravují zvláštní efekty líčení ve scéně s bičováním, a jinak nic. Když Marie radila Ježíšovi, jak má vyrábět stoly, bylo to jak z Monty Pythonů. Hvězdička za použití původních jazyků, byť přízvuk latiny byl v ústech mnohých děsivý. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)