Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

Bohemák

Člověk orientující se trochu v Bibli a problematice prvních křesťanů musí vysoce ocenit pokus o co nejpřesnější rekonstrukci oné ?události?. ()

Sancty

Umučenie nudou. Vážne. Myslel som, že to nikdy neskončí. Brutalita fajn, aj keď mi prišla samoúčelná. Aspoňže technická stránka to zachraňuje od odpadu. Pre mňa jeden z najzbytočnejších filmov aké som kedy videl. ()

Merkin

Recenze papeže Jana Pavla II. zněla prostě-TAK TO BYLO. To si netroufám ani potvrdit ani vyvracet, nicméně je pravda, že tenhle film mně alespoň trochu přiblížil osud nesporné ikony křesťanství( po kterém bych sama asi do takových podrobností nepátrala) a přesto z Krista nedělá nic víc než ,,obyčejného" muže odsouzeného za své(ať už jakékoliv) činy. Zpracovat takovou látku chtělo odvahu a z mého(filosoficky řečeno) ateistického pod/nadhledu se Gibsonovi risk vyplatil. ()

Aslan

Je to skvelý príbeh z Ruky Mella Gibsona, ktorý si preto veľmi veľa vytrpel. Je to príbeh, ktorému budeme postavení raz všetci, od najposednejšieho ateistu až po najvyššieho budhistu, Všetci.... Nie je väčší príbeh, ()

POciSEM

Pribeh o nesmyslnem obetovani sebe sama za vsechny hrisniky sem od moji silne krestansky zalozene babicky poslouchal jako prcek hodne casto. Ale nikdy ne v takovem podani jako od Gibsona. Samozrejme bych z toho mel do smrti nocni mury ale proste me to poslalo do kolen. Pryc je ta pohadka kde zlobivy Rimane hazou Jezisovi klacky pod nohy za jeho uceni a po odsouzeni ho zenou na golgotu s bicikama v ruce. Tady se jede na hardcore stupen a tak za svoji obetavost Jezis draze zaplati. Gibsonova vize muceni tak trochu zavani snuffem ale proti gustu zadny disputat. Toto dilko sem videl pouze jednou ale budu si ho muset zopakovat abych si poradne vyplnil mezery v pribehu a popripade prehodnotil. Do ty doby si u me film drzi jasnyho bura ()

Scevola

Povinna jazda pre vsetkych katolikov. Odporucam pozriet (ako som to urobil aj ja) na Velky Piatok. Autenticitu celemu snimku dodava aj to ze si to mozme vypocut v "originale", v jazykoch ktore sa v tom case pouzivali. 9/10 ()

HArna

Těžko se tohle hodnotí.Nejsem nějak nábožensky založenej,jsem ateista.Ta brutalita ve filmu je asi surová.Mel Gibson si nebral servítkky a natočil realistický pohled na to jak to,jestli něco bylo mohlo být.Gibson je velký pan řežisér,věděl co dělá,je to kvalitně natočený a film vyvolává stejně jako tomu bylo vždy debaty,rozbroje.Některým se nelíbí brutalita,jiným je to k smíchu,některým se to prostě líbí a k těm patřím já. ()

ChrisBa

Vynikajúce... Mel Gibson opäť ukázal, že režisérska taktovka mu ide.. navyše vizuálne je to fantastické..a že je to brutálne? Veď predsa ide o historický film..tak ako v romantickom očakávate lásku a city, tak ja v historickom filme očakávam čo najvernejšie zobrazenie skutočnosti..a to sa mi dostalo(na rozdiel od iných spracovaní tejto udalosti).. a tí ktorí tu vyčítajú, že tu chýba príbeh či rozvíjanie postáv zrejme tento film nepochopili..je jedno či ste ateista alebo veriaci.. tento film nechce nič vysvetľovať ani predstavovať životy postáv.. ak by to chcel gibson smerovať týmto smerom, tak nezobrazuje len posledných 12 hodín Ježišovho života... inak..James Caviezel spolu s ostatnými podávajú skvelé herecké výkony.. pre mňa veľmi zaujímavý snímok.. ()

aquiver

I krvavé dějiny člověk neodpáře a dodnes se na světě dějí mnohem horší věci. Na rozdíl od akčních filmů zdejší naturalismus zobrazeného dává smysl. Přemýšlel jsem o člověku a jeho chování, o tom, co je to bolest, uvažoval jsem o náboženských představách Gibsona jako tvořitele. Dokonalé řemeslo, jen daná interpretace a to krvavé pojetí snižuje výsledný dojem. Na rozdíl od většiny (tržby) bych na to osobně do kina nešel, byť je to silný, těžko hodnotitelný film... 70 % ()

Apanatschi

V prvom rade by som chcela veľmi vysoko vyzdvihnúť herecký výkon Jima Caviezela. Je to pre mňa druhé najlepšie stvárnenie postavy Ježiša (prvé miesto – ako som to tu už niekde spomenula – má Joaquin Phoenix z filmu Mária Magdaléna-2016) Film ako celok sa verne drží biblických textov a zároveň uplatňuje pekné symbolické momenty, ktoré sú umelecky hodnotné a zároveň teologicky OK. Ale – stále to má pre mňa svoje ALE. A to v tom, že môj finálny názor neustále osciluje medzi biznisom a ideálom. A tam niekde asi sa pre mňa pohybuje aj hodnota filmu. Chce to naozaj vyjadriť vďaku a poctu Ježišovej láske? Alebo zarobiť obrovský balík dolárov kvôli senzácii explicitne zobrazeného násilia? V snímku Mária Magdaléna je násilia a krvi neporovnateľne menej – ale zážitok bol pre mňa hlbší, dlhotrvajúcejší. Ovplyvnil môj život v každodennosti, hlavne obrazy Márie Magdalény, ako vnímala Božiu lásku prítomnú vo svete. Príliš veľa krvi u Gibsona zase naopak odvrátilo moju pozornosť od podstaty. To je moje osobné prežívanie – každý to môže mať inak – a niekto možno naozaj potrebuje tak bytostne otriasť sebou, žalúdkom, predstavivosťou – ako sa to deje v Passion. Nedávno sa šírili fámy o tom, že Mel Gibson spúšťa projekt Vzriesenie. To by bolo super, keby sa to podarilo. :-) ()

pjotr76

Děkuji Douglasovi za velmi výstižný komentář. Jsem však ještě tvrdší a řeknu to trochu jinak, totiž, trošku se nám v kinech (pardon, v kinech zatím ne;) roztrhl pytel s (ne)texaskými masakry nejen motorovou pilou. Protože nic víc a nic míň vás v kině nečeká - na vousatého hubeného chlapíka aka JK se na plátně nalévají hektolitry krve, střídavě a zpomaleně do něj kopou z jedné či druhé strany a to ve zvlášť nechutném vizuálním zpracování. Jakoukoli, opakuji, jakoukoli kontroverzi, hlubší myšlenku, odpověď na zásadní otázky co se náboženství týče, nebo snad něco objevného ze života Krista v tomto filmu nenajdete. Hough. Dobrou zábavu podlehnete li mediální tlaku. ()

Bouřňák

Abych se přiznal, tak nevím, jak hodnotit tento film. Byl jsem po jeho zhlédnutí ve zvláštním rozpoložení. Rozhodně to ale, aspoň na mě osobně, bylo až příliš brutální vykreslení posledních dnů Ježíše Krista. Navíc jsem měl veliký problém se ve filmu zorientovat - Mel Gibson se až moc zaměřil na ztvárnění utrpení a děj kolem si má divák evidentně nastudovat předem sám. ()

abysser

Příběh z Bible.. Kdo nedával ve škole pozor, nebo je ignorant má smůlu a může mít mezery v chápání detailů... ()

Arach.No odpad!

Krev, násilí, bolest, utrpení, nespravedlnost a všeprostupující nuda. Rozhodně se raději podívejte na Scorseseho Last Temptation of Christ, nebo na Pasoliniho Evangelium sv. Matouše. ()

Ondis

Ano, hodně vostrý. Dechberoucí záběry, při kterých se režisér doslova vyznamenává. Teď už jen záleží na žaludku diváka, jestli si umučení ve filmu právě takhle představoval a jestli nezavírá oči. Já tohle přece jen skousl a po skončení kýval hlavou. Bravo! ()

Haymar

S tím mám fakt problém - vážně nevím, jak hodnotit takovýto film (který vlastně ani filmem není). Asi dost záleží na úhlu pohledu. Na jednu stranu zde máme precizí technické zpracování a mrazivou autenticitu - neboť před 2000 let to takhle nějak opravdu asi bylo... Ovšem na druhou stranu, ačkoli na křasťany (kteří na to budou buď plivat nebo to opěvovat) to bezpochyby udělá silný dojem, ty ostatní (kam počítám též sebe) přeci jen potřebují ke spokojenosti trochu víc, než jen 2 hodiny bezzubého děje, hektolitrů krve, hromady zpomalovaček, samoúčelného násilí a prázdných vět (které nezachrání ani to, že jsou divákovi servírovány v latině, hebrejštině či aramejštině)... Gibson sice odvedl kus poctivé práce, ale spíše si natočil film sám pro sebe, než pro diváka. ()

Zik2

Konečně někdo zfilmoval Nový zákon tak, že to není k smíchu. Dost bylo kýčovitých italských televizních filmů s vymydlenými modrookými Ježíši, kteří mluví buď jako svědci Jehovovi, nebo jako že jsou zhulení (což jsou patrně kombinovatelné varianty). Decentní závěrečný záběr na Ježíše, sedícího na hrobce (nebo stojícího před ní? už nevím), je výborný, má to větší šmrnc než Bible samotná, kde se Ježíš ještě pro jistotu zjevuje učedníkům a dělá jim nad hlavami plamínky. Jazykový klenot ve třech autentických jazycích starověké Palestiny. ()

Shedom

Moje bezprostredné dojmy po zhliadnutí? Veľké precitnutie a sklamanie - totiž, že nikde, skutočne nikde okolo seba nevidím nič z toho, čo hlásal Kristus. Z Jeho Slova spravili si ľudia náboženstvo, uzavreli ho do chrámov ako predmet hodný uctievania , ale zabudli ho ŽIŤ! Uvedomila som si, že nemám ani poňatia, čo je skutočná pokora a láska k blížnemu, že jediným skutočným kresťanom bol sám Kristus a prvýkrát som pocítila naozajstnú túžbu byť ako On. Ďalej vo mne zanechal najväčší dojem niekto, od koho by som to absolútne nečakala. A síce neskutočne skutočný Pilát! H. N. Shopov podáva famózny výkon. S neuveriteľnou ľahkosťou a prirodzenosťou. Gibson trafil kliniec po hlave. Konečne niekto Piláta vykreslil ako reálnu, "uveriteľnú" postavu, plnú života a nie ako šušlavého, nesympatického šaška, ktorý je len smiešnou, bezprízornou hračkou v rukách osudu svetových dejín. Bravo! Pre mňa zatiaľ jedna z najpresvedčivejšie zahraných postáv zo všetkého, čo som dosiaľ videla. Celkovo herecké obsadenie je výborné, jednotlivé herecké výkony taktiež . Keď som prvýkrát videla "bičovanie", vôbec som nemala pocit, že ide o režírovanú scénu, ale že sledujem skutočné dianie. Bolo to také reálne. Podchvíľou som zapochybovala, či sú to herci alebo či si Gibson najal nejakých primitívnych sadistických vrahov priamo z basy s najprísnejšou ostrahou...Perfektné typy, výrazné tváre a hlasy....Nádherný obraz, precízne ozvučenie, krásna hudba (ktorá však na rozdiel od mnohých iných vychýrených soundtrackov neunavuje, ale naozaj s citom a v správnej miere dokresľuje dianie na plátne, po zhliadnutí dojem z filmu neruší žiadna vlezlá melódia, zostane len to podstatné)... Čo vytknúť ? Snáď len, že toľko kritizované zmŕtvychvstanie by som si tiež vedela prestaviť inak. Najlepšie tak, ako je opísané v evanjeliách - mohlo to byť pôsobivé. Aj keď osobne neverím, že Ježiš naozaj fyzicky vstal z mŕtvych a že jeho smrť bola nevyhnutná. A nechápem prečo si ľudia za základ svojej viery zvolili túto odpornú surovú vraždu a nie jeho Slovo, Posolstvo. " Otče, odpusť im, lebo NEVEDIA ČO ČINIA !!! " Nevedia, čo činia! Povedal by Ježiš tieto slová, ak by jeho smrť na kríži bola nutná? Jeho odpoveď Pilátovi je predsa jasná : " Ja som sa NA TO narodil a NA TO som prišiel na svet, aby som VYDAL SVEDECTVO PRAVDE. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas." [ Jn 18, 37 ] Toto nie je len tak nejaký film. Človek tu môže nájsť veľa, ak naozaj hľadá. "Čo je pravda, Klaudia? Začuješ ju, rozpoznáš ju, keď zaznie ? "........" Ak nechceš počuť pravdu, nikto ti to nedokáže povedať." Klobúk dolu pred Melom Gibsonom. Vďaka jeho filmu zažila som 100% katarziu. Zaplakala som spolu s Petrom nad vlastným zapretím, zradou svojich presvedčení, zásad, ideálov, nad osobnými zlyhaniami, zarazila som sa spolu s Pilátom, keď mi bolo pripomenuté, že za všetko, čo mám, mám ďakovať, pretože mi to bolo dopriate zhora, v surových tvárach Rimanov, ako v zrkadle som zbadala odraz svojej vlastnej zlosti, vášne, pýchy a v pohľade, ktorý venoval Ježiš Barabášovi, uvidela som lásku, uvidela som ruku, ktorá sa mi podáva, ochotnú všetko odpustiť, všetko pochopiť, stačí sa len rozhodnúť, stačí len chcieť. A ja som sa rozhodla ju prijať. A všetko vo svojom živote učiniť Novým. () (méně) (více)

Mauric

Nuda těžká a ubíjející.Film mi přijde jako rekapitulace toho,co už jsem někde slyšel a vidět to s hektolitry krve,která proudí z Ježíše jako z nedaleké cisterny voda,fakt nemusim.Sice je pravda,že jsem se u toho příjemně naobědval(nechápu hlasité diskuze o brutalitě filmu.Mel se prostě chtěl vyřádit,tak ho nechme[scéna s kočičkou{takovej ten hezkej bičík,kterej se Ježíši zarejval do masa} mě jako téměř jediná dokázala probrat]),ale od filmu bych očekával víc,než že od něj budu odcházet s plným břichem. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)