Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

andy60

Ty dvě hvězdy jsou vlastně za polovinu filmu, protože zhruba stejnou dobu jsem měl oci zavřené. Nechapu takovou porci násilí a hnusu, na ukor toho, ze bych se neco dozvěděl o samotne postave Ježíše a jeho životě. ()

TheFilmThief

Pro ateisty je to přehnaně brutální film s velkým množstvím násilí. Pro křesťany je to silný film ... aneb co v Bibli nenajdete. Mel Gibson dost přesvědčivě ztvárnil oběť, kterou za nás všechny musela kdysi dávno jakási historická postava jménem Ježíš Kristus přinést. Přitom jediné, co udělal, tak kázal "že by nebylo špatné, se pro změnu k sobě chovat trochu hezky". Vlastně odmítl pomoc i od Terminátora. Jediný problém je ten, že jako světec se budete chovat asi jen hodinu po filmu. Potom vás ten pocit přejde a když se podíváte na film podruhé, potřetí, počtvrté nezanechá ve vás už tak silné pocity, toho, jaký velký hříšník vlastně jste. ()

mykhal

Neuvěřitelné citové vydírání, snažící se obhájit a naturalisticky znázornit představu, že beránek snímající všechny hříchy světa přeci musel zažít to nejbrutálnější mučeníčko všech dob. Plusem je použití dobových jazyků. ()

OtokPag

Pár let mi trvalo, než jsem si našel čas a hlavně dostatek klidu na shlédnutí vyjímečně krutého a realistického filmu. Bičování bylo brutální, cesta s křížem drsná a ukřižování vlastně už jen “normální” římská tesařina. Film je opravdu syrový hraný dokument, s přidanou hodnotou poučení 😇 100% ()

axelson

Umučení Krista je nejlepší zahraniční film, který jsem kdy měl tu čest vidět. I když zrovna Americké filmy nemám rád, tak toto se fakt povedlo. Ta čistá aramejština, ale i latina je zkrátka dokonalá. Dost mne překvapilo, že zrovna církev, která by měla být ráda zato jak se zde vystihl patrně skutečný život Ježíše, tak naopak řvala, že to je nechutné a nepravdivé atd.. Za mně pět hvězdiček, ale dal bych i deset ()

Marcel25

Film je primárne natočení pre ľudí ktorý sú oboznámený s Biblickým príbehom, sú oboznámený s postavami a o tom, čo sa všetko v tomto príbehu stane. Je to nepríjemné a brutálne ale nie odradzujúce. Gibson sa tak spolieha na až vyprázdnené odťažité rozprávanie, kde necháva interpretácie na divákovi. Problémom, si myslím, je teda ona nedopovedanosť záberov, ktoré sú, samé o sebe, tvrdo natočené bez akejkoľvek cenzúry, avšak nedodávajú hĺbku samotnému deju, iba ukazujú číru nenávisť, pričom až na záver film ponúkne kľúče, k rozlúsknutiu utrpenia, ktoré znova viacej povie najlepšie veriacim ľudom, než ateistickému divákovi, kde sa ukazuje že cieľovka diváka, je najlepšie veriaci kresťan, oboznámený s udalosťami Ježišovho života a záverečného utrpenia a zmŕtvychvstania, pričom stále znova len ponúka vizualizáciu samotných udalostí, než jeho filozofické poňatie To je asi najväčšia výhrada voči filmu. Ťažko však povedať, či ono nedopovedanie a vizuálne poňatie filmu je tým ktoré film zhadzuje do podpriemeru, alebo naopak, je práve tým, ktoré film tiahne do atmosféry biblických udalostí. ()

horskejvlk

Když už se Antisemita a bigotní katolík Gibson chopil režie mohl alespoň nastudovat fakta, tahle z bible obšlahlá scéna, dokonce i jednotlivé tváře římských legionářů byla vybrána dle obrazů renesančních mistrů, působí jak Anatomie-Hostel. S takovými možnostmi, penězi, herci i jazykově vybaveným poradci a natočí se neemotivní velice naturalistický brak. To už na mě více působila TV inscenace s Luďkem Munzarem jako Pilátem a Ondřejem Vetchým jako Jochua Nazaretským. ()

supEnoc

Zvláštní film. Ačkoliv každá scéna je svým způsobem poutavá, celkově to působí velmi nudným dojmem. Možná moje očekávání byla inflated nesmyslným blowbackem, který film vyvolal. Žádné extrémní násilí jsem nezaznamenal, originální jazyky potěšily. Faktuálně mi to taky přijde on point, as far as I know. Zkrátka not so special movie, který as expected jistá "komunita" špatně tráví. ()

Zen82 odpad!

Odpad 👎 Koukat se 2hod na mučení člověka je fakt úlet. A ještě za to platí v kině🤦 Nevím co na tom lidé viděli,snad jen ukázka jak byli lidé ve středověku zaostalý..Pro panbičkáře byla vyobrazená krutá ukázka jak to asi mohlo v reálu vypadat. Židé byli zase vyobrazení jako to největší zlo, taková ta propaganda pro fanatiky 🤦 Pro mě osobně je jakékoliv náboženství zlo či nebezpečná sekta,ovládající hloupé lidí co potřebuji v něco věřit nebo někam patřit. Doporučuji se raději kouknout na film Příběh Briana u toho se člověk aspoň pořádně 😂. Tohle byla opravdu děsná 💩. ()

Paan_rostlin

Přál bych si napsat objektivní recenzi, ale jsem jenom zaujatý revivalový katolík. Mel Gibson a všichni zúčastnění odvedli kus skvělé práce, místy jsem měl na krajíčku, dojemné utrpení, realističnost a příběh o naději pro hříchem trpící lidstvo. Amen. Perlička na závěr: můj otec si myslí, že Ježíšova oběť na kříži byla pro lidské bytosti nedostačující, což je z teologického hlediska chyba. :) ()

onevoice

Týmto filmom si Gibson znepriatelil veľa ľudí a veľa z nás vie aj prečo. Nešlo o nič viac  ako realistické zobrazenie umučenie Ježiša. Nič viac iba tá brutalita. Ja osobne som sa tomuto filmu veľmi dlho vyhýbal aj keď som veriaci človek. ()

Rene.Artois

Jeruzalémský masakr trnovou korunou. Spousta složek filmu je na velmi vysoké úrovni, ale jako náhled do mysli Mela Gibsona je to dosti děsivé. Je to taky důvod, proč nedávám hodnocení, mé pocity ze zhlédnutí jsou příliš rozporuplné. ()

to08.net

Trošku Tarantinovské pojetí příběhu příběhů. Nic pro zjemnělé povahy, ale o to více vypovídající o moci bezmoci, šílenství hlasu lidu a moci světských vládců. Netrapme nikoho a svět se změní v ráj-))) přeložit do češtiny "passion" jako umučení něco o českém národu a překladatelích dost napovídá... ()

GrooteLulu

3 hvězdy.. je to smutné oceňovat hvězdami výkon Nazaretského a jeho výstup na Golgotu po tolika letech, jako "the best of the best of Jesusses"...na první stranu, jak vstal Jesus z hrobu je uchvacující scéna a na druhou stranu se mě žádná jiná verze Ježíše nikdy tak nelíbila, jako tahle Gibsonova režisérská verze, snad kromě Jesus Christ Supertar (a to jsem to neviděl)... je to však hnus velebnosti... možná zde rozvedu přímo recenzi na Bibli a křesťanství, římany a židy, jako takové, někdy v budoucnu, ale do té doby, tři hvězdy... prostě, než se naučím stát z hrobu ;) ()

Vercajk

Drsný a silný, někdy i dost brutální, ale co jsme čekali od: Umučení Krista. Na začátku se to trošku loudá a mě osobně moc nebavilo, ale pak se to rozjede. Ježíš odolává Satanovi, který je zvláštně ztvárněn a celkově to je jedna z nepovedených postav. Další děj netřeba vylíčit. Bičování, výstup na Golgotu a samotné ukřižování je mistrovsky záhrané a skvělebnatočené. Vytkl bych jen z mrtvých vstání, které moc nezapůsobilo, syn Boží prostě vstal, odvalil šutr a titulky. ()

petisebesta

Jsem si rikal na velikonoce dam nejaky zanrove sprizneny film. Pak se dozvim od praktikujiciho krestana, ze v podstate se ten dej mytu odehral uz v nedeli. To pondeli ktere se slavi ted s temi vejci ... to pry nesouvisi ale co zmatky jsou bezne, vzdyt velka rijnova socialisticka revoluce se odehrala v listopadu a nikdo to neresi. Podme na to. Dvouhodinovy film o 12ti hodinach koncovky a startu Jezise. Sadisticky, bez kontextu (ten vsichni asi maji nacteny) nenavist uprena spravnym smerem na mistni chramovou chasku a rimske proste vojsko jen ten Pilat s rodinou celkem sympatak v tom roji histerickych drbanu privrzencu mistniho chramu. Ve zkratce pribeh zadny jen prach a spina bez ekonomicko socialniho kontextu. Snad to jednou nekdo natoci lepe. Exteriery dobry, hadry dobry, ty brneni trochu nesedi a vybava vojska taky ne. Celkove se da ten film odvypravet epicky za 30s. ()

mapollam

Súhlasím s Hitchensom, že film cieli (okrem istého druhu veriacich) aj na úzku skupinu priaznivcov špecifického sadomaso filmu. Bez posledného záberu by to bol snuff. Flagelantská, odporná interpretácia evanjelií na spôsob ranného stredoveku. A výrazne antisemitská. Jedna hviezda za réžiu. Inak odpad. ()

madcap

Recenzi přidávám hodně zpětně, po nedávném opakovaném zhlédnutí (poprvé jsem to viděl někdy v roce 2007) ... a pořád je to, podle mě, na 5 hvězd. I když tohle téma už bylo pochopitelně různě zpracováno mnohokrát a příběh je samozřejmě předem jasně daný, tak o to víc oceňuji jak kreativně a taky vlastně i docela civilně je tady k tomu přistupováno. Tedy ... s kreativitou a civilností v rámci možností ... přeci jen jde o Ježíše, že ... Výsledek má každopádně skvělou atmosféru a je opravdu velmi působivý, prostě tomu věříte. Tomu všemu také hodně pomáhá to, že je tam použita mluvená aramejština a latina. Pro latinu mám slabost (i když asi nikdy v ní nebudu nějaký mistr) a pro starý Řím také ... takže po pravdě řečeno nemůžu vyloučit, že jsem díky tomu třeba to hodnocení podvědomě trošku nenadsadil, těžko říct ... To hodně propírané explicitní, velmi "grafické" zobrazení brutálního násilí podle mě zapadá do děje velmi dobře a je natočeno tak, že i když je u toho člověku někdy těžko a občas raději odvrací zrak, tak já jsem neměl pocit, že by to bylo nějak "sadisticky" samoúčelné, aby to jen prvoplánově šokovalo. Ještě jen pár technických poznámek k té latině. Latina tam není historicky autentická. Římané (a ve dvou scénách i Ježíšek) mluví ve filmu církevní-liturgickou latinou, která má modernější "poitalštěnou" výslovnost. Sice to zní hezky měkce a libozvučně (hlavně když mluví Claudia nebo Abenader), ale takhle se v 1. století v Římě určitě nemluvilo. Kdyby to mělo být historicky věrné, tak by tam mnohem lépe seděla latina, kterou se mluví třeba v Barbaři (seriál) (2020). Latinské dialogy jsou také většinou – snad jen kromě scény bičování, kdy vojáci mluví sprostě – psány hodně knižní, strojenou a gramaticky dost složitou formou. Anglické i české titulky ale naštěstí ty "kudrlinky" úspěšně ignorují. Jeden příklad za všechny: v rozhovoru s Pilátem použije Ježíš mimořádně obludné plusquamperfektum "sivissent" ...  to kdyby se stalo v reálu, tak by asi i rodilý mluvčí Pilát chvíli lapal po dechu a určitě by mu najelo těžké PTSD z hodin gramatiky ve škole. To jsou ale jen technikálie, které sice podle mě stojí za zmínku, ale určitě nejsou žádnou závažnou vadou na kráse, která by snižovala kvalitu filmu. Jinak pokud si tohle třeba přečtete před prvním zhlédnutím filmu, tak ještě zdůrazním, že abyste si film opravdu užili, tak to chce klid, správnou náladu a čas, opravdu to není žádná běžná oddechovka pro relaxační konzumaci po práci nebo před spaním... ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)