Zrození

• USA Birth (více)

Deset let poté, co náhle zemřel její hluboce milovaný muž, je Anna (Nicole Kidman) připravena překonat svůj smutek a začít nový život. Souhlasí, že si vezme Josepha (Danny Huston), příjemného, vzdělaného muže, který se o ní ucházím už tři roky. Annino rozhodnutí potěší i její matku Eleanor (Lauren Bacall), elegantní, panovačnou ženu, která uvítá Josepha v rozlehlém aristokratickém bytě v New Yorku, kde všichni společně bydlí i s Anninou těhotnou sestrou Larou (Alison Elliot) a jejím manželem (Arliss Howard). Právě zde se jednoho večera shromáždí přátelé Anny a Josepha, aby jim poblahopřáli k jejich zasnoubení. Mezi hosty je i Clifford (Peter Stormare), který býval Seanovým nejlepším přítelem a jeho žena Clara (Anne Heche). Dvojice se v privilegované společnosti necítí úplně přirozeně, když přijíždí výtah, Clara zpanikaří, že její dárek pro Annu není vhodně zabalen a posílá Clifforda nahoru na party samotného. Sama chvilku dole v lobby postává a zvažuje své možnosti, mezitím jí pohled ulpí na malém chlapci (Cameron Bright), který zde sedí. Záhy Clara z budovy odchází směrem k Central Parku, aniž by si byla vědoma, že ji chlapec sleduje. Krátce po zasnoubení se v bytě koná oslava narozenin Anniny matky. Avšak předtím, než se rozkrojí dort, se tu zničehonic objeví nezvaný host, tentýž malý chlapec a chce nutně mluvit s Annou v soukromí. Anna bere dítě do kuchyně. Zde jí chlapec sděluje, že je její zemřelý manžel Sean a varuje ji, ať si Josepha nebere. Rozčilená Anna odvádí chlapce z domu a vrátný jí potvrdí, že chlapec se skutečně jmenuje Sean. Sean se nenechá zastrašit a Anně napíše. Pravidelně navštěvuje dům, kde Anna bydlí, se svým otcem, panem Conte (Ted Levine), který je učitelem a má v domě klienty. Annina snoubence situace zneklidňuje a rozhodne se s malým chlapcem promluvit. Když Anna, Joseph i Seanův otec chlapci nařizují, že už nemá Annu obtěžovat, Sean klidně a rozhodně odmítá. Na konci výstupu omdlévá, což Annu emocionálně zasáhne. Sean zná navíc mnoho tajných detailů ze společného života Anny a jejího manžela, což je pro ni i zbytek její rodiny a přátele nevysvětlitelná skutečnost. Ještě více zneklidňující je jeho jistota a intenzita lásky k Anně. Chlapec nakonec dostane šanci strávit v bytě, kde Anna žije, nějaký čas, což by mu mělo pomoci pochopit, že jeho přesvědčení je mylné. Avšak během jeho pobytu roste Annina víra v to, že Sean je skutečně její převtělený manžel. Ačkoliv nemůže popřít, že je to velmi podivné, je k malému chlapci čím dál více přitahována a odmítá nátlak rodiny i Josepha, aby se s ním přestala vídat. Mohlo by toto dítě být skutečně Anniným manželem, který se k ní vrátil? Jak by mohla zavrhnout příležitost znovu zakusit lásku, kterou k němu cítila? (oficiální text distributora)

Andronikos

Romantická dráma nie je žáner, po ktorom by som prahol, ale Zrodenie rozhodne zachraňuje zaujímavá a vlastne dosť napínavá zápletka. Rozuzlenie tu je a je dokonca logické, takže si nemožno sťažovať ani na to, že by šlo napr. o nejakú nedotiahnutú zlátaninu. Prízemne musím priznať, že Kidmanová ma krátkym strihom vlasov nenadchla (lepšie sa pozeralo na A. Elliottovú, ktorá ale príliš veľký priestor v deji nemá) a malý "Sean" ma dokonca rozčuľoval. To znamená, že najzaujímavejšou pasážou pre mňa bolo zobrazenie toho, ako Josephovi praskli nervy a pokúsil sa votrelca "usmerniť"; do týchto myšlienkových pochodov jednej z postáv som sa konečne dokázal vcítiť. Na druhej strane uznávam, že jedenásťročný Bright podal vcelku slušný herecký výkon. ()

MickeyStuma

Zvláštní nepředstavitelný hypnotický příběh, kde je výměnná reinkarnace hlavní složkou děje. Jak by se kdo zachoval, kdyby se najednou objevil chlapec tvrdící, že je jeho zesnulí partner? Jeho obtěžování hraničící až s posedlostí však nedá odvrátit mysl jinam a tak netrvá dlouho a přesvědčení o pravosti jeho slov nabývá na síle. Citový útok vřele dosáhne svého cíle a soukromý život náhle mění směr. Jenomže ... je tomu skutečně tak? Mysteriózní atmosféra dlouho nebyla tak hustá, jako dosud. Dlouhé téměř artové záběry umocňují psychologickou stránku věci, spolu s důvěrou a přesvědčením svých myšlenek. Absurdita všeho dodává na realitě ohromnou velikost a tak víra v pravost daných skutků je až neskutečně silná. Silný je i příběh, pomalejší, avšak nenudící tempo, charakterově impozantní postavy. Námět jednoduchý, ale vytlačilo se z něho co se dalo. Tady tvůrci rozhodně zabodovali. ()

brumbrum

Vyborne herecke vykony, skvely scenar, kamera.. Ale daco tomu chyba; mohli z toho vytrieskat viac.. Predsa-len, ak strcia 10-rocne decko Kidman do vane, to by uz mala byt zapletka jak svina. Prislo mi to prilis prozaicke napokon. No ale skvele vykreslene, jak cloveka rozbije smrt milovaneho partnera. Sa to uz nerozchodi ani po desiatich rokoch, je to az do smrti vsetko uplne inak. 3*, temer 4*, az na ten sfusovany zaver; skoda, lebo materia vyborna ()

GOREGASM

Glazerova Sexy Bestie mě před mnoha lety vykostila v tom nejpozitivnějším slova smyslu a to ještě ve velmi mladém věku. Jeho druhotina "Birth" mě zastihla skoro o dvacet let později, nicméně zanechala ve mně podobně silné pocity, přestože z úplně opačné strany emocionálního spektra. Pocitově intimní a provedením komorní snímek byl opravdu natočen na úplně jiné planetě než zmiňovaná Sexy Beast, tím více ale tleskám Glazerovi, který pečlivě zvolenými herci v čele s Nikolkou dosahuje velmi přesvědčivého a naléhavého efektu, který umocňuje vynikající Desplatova hudba. 80% ()

kohut

no ak sa vam nechce citat Adrianov hutny pokec, tak ja to zhrniem - forma vitazi nad obsahom. Odvazny rezijny pocin so zaujimavou hudbou ale inak pribeh nic moc a v poslednej stvrtine asi scenaristu klepla pepka a dali to dopisat nahodnemu okoloiducemu. ()

frbulka

Zrození začalo velmi zajímavě a poutavě, jen škoda, že tyto vlastnosti film v průběhu sledování postupně ztrácel. Tento snímek měl v podstatě jen jediné pozitivum, a to herecké obsazení Nicol Kidman. Naopak jako nedůvěryhodné hodnotím ostatní herecké výkony (včetně malého chlapce). Rozvláčné a rozvolněné tempo, které mělo zřejmě dát prostor pro přemýšlení a filozofování bylo na mě příliš pomalé (dvouminutový pohled na stejný výraz tváře Nicol, i kdyby její oči byly sebekrásnější). Doufala jsem, že rozuzlení film povýší, ale bohužel se stalo právě naopak. Přestože mělo Zrození velmi zajímavý námět, dalo se z něho vytěžit mnohem více. 40%. ()

Dan

Tak trošku hříčka s myšlenkou reinkarnace. Desetiletý kluk tvrdí, že je Sean, manžel Anny (Nicole Kidman), jež zemřel před deseti lety. Může to být pravda? Anna to nejprve považuje celé za nesmysl, ale postupně se jí navrací láska (nebo spíše zamilovanost?) k jejímu původnímu muži. Její snoubenec z toho samozřejmě není mnoho nadšen Zajímavý snímek s příjemně vykreslenou atmosférou. Většinu doby vás drží v napětí, nevíte, co si máte myslet. Necelých dvacet minut před koncem je střih navozující dojem konce filmu. A možná by bylo lepší, kdyby jím opravdu skončil. To, co následuje je něco jako boj mezi racionalisticky vypadajícím rozuzlením a snahou, aby divák nebyl ochuzen o propojení světa živých s těmi kteří odešli. ()

FireTight

Má oblíbená Nicole Kidman vypadá s krátkým účesem zkrátka divně a stejný názor mám i na samotný film - byl divný. Nejde ani tak o zápletku, která nebyla na z třetiny romantický film vůbec špatná a která mne díky své "novosti" dokázala zaujmout. Jen by nesměla být doslova utopena v rozvleklosti první poloviny, spádu té druhé a naprosto totálně amatérskému rozuzlení. Jen si to představte - Anna celou dobrou hodinu řeší, zda má vůbec chlapci věřit, aby nakonec uvěřila a rozhodla se, že s ním uteče. Chlapec mezitím navštíví milenku skutečného Seana a ta jeho malé tajemství odhalí - všechno si totiž nastudoval z milostných dopisů, které psala Anna a Sean je dával své milence (a která je na začátku zakopala v parku). Takřka okamžitě jsem měl pro scénáristu několik otázek: Jak si mohl desetiletý kluk všechno takhle nastudovat? Proč Anna v těch dopisech psala o "každé ptákovině" (např. kdo jí řekl, že Santa neexistuje)? Jak by to tak malý kluk zvládl hrát bez jediné chybičky? Kdyby se autoři vytasili s daleko větším klišé, třeba že je to skutečně Sean a oni by spolu utekli, bylo by to možná lepší a já bych hodnotil za tři, možná čtyři hvězdičky, jak jsem původně chtěl. Ovšem kvůli tomu konci musím jít s hodnocením níž. Mimochodem, Cameron Bright to hrál fakt dobře, smekám klobouk. ()

m4xp4yn3

Zajímavá forma, nudný obsah. Zatímco herci, hudba, režie, kamera, a vůbec veškerá technická stránka věci je na výši, kvalitu filmu sráží skoro až stupidní obsah. Příběh o chlapci, který si myslel, že je někým, kým není, a ženě, která mu to uvěřila, mě zkrátka příliš nevzal. ()

Railman

Zrození je nudné a natahované. Celou dobu se tváří jako kdyby bylo bůhvijak umělecké a psychologické. Přitom se jedná o nevěrohodný a velmi jednoduchý příběh. ()

hero_bk odpad!

Bože, kdo to režíroval? Naprostá nudnost, bezduchost dialogů, scény, kde nevíte, jestli už vám odešly repra na televizi - To měl být film? Začalo to docela slibně - týpek, co běží, docela hezká kompozice, ale potom se najednou bezdůvodně skácel, pochybný záběr na mimino a najednou nějaká ženská shání dárek. Ne to nemá logiku! Dialogy typu: "On říká, že je Shawn." jsou totálně zbytečné a podřadné. A když potom v posteli svýmu přítelovi řekla: "On říká, abych si tě nebrala...", to mě totálně zničilo. A zničilo to i tento film. Vypnul jsem a nikdy už o téhle nepovedené slátanině nechci slyšet. ()

BrianStorker

Děj filmu by se mohl scvrknout do krátké filmové povídky s minutáží do hodiny. Je nutné bedlivě sledovat prvních pár minut filmu, jinak jste úplně mimo. Celou dobu jsem doufal, že se dívám na skutečně mysteriózní film, ale autoři mne v překvapivém rozuzlení vyvedli z omylu, čímž pro mne snímek ztratil další hvězdičku. Zdlouhavé a nudné drama... ()

Marfab

Většina lidí tady pějí ódy na to jaký je to skvělý film a jaké tajemno v něm je. Já v tom vidím pokus o natočení legální dětské pornografie od režiséra, který trpí syndromem neopětované lásky v brzkém věku. Je to prostě úchylárna ale musím podotknout že s dobrou hudbou ()

Voorhees odpad!

Dvou minutových záběrů na neherecké tváře jsou ve filmu vskutku nervy drásající kvanta, chvilkami jsem si říkal, jestli se náhodou nezasekla televize. Pomalý, nudný, bez napětí, tichý a úplně plytký konec. Totální průser ()

gicous

Lze si jen představovat, jak silné pouto lásky muselo pojit Annu s jejím manželem. Když do jejího života vstoupí malý chlapec vydávající se za jejího zesnulého partnera, lehce podléhá, až nakonec rezignuje na zdravý rozum, a alespoň na chvíli zakouší poslední doušky lásky, jenž ji okolnosti nabízejí. Podléhá snu, chce uvěřit a naprosto se odtrhává od reality. Jonathan Glazer dokázal dát svému dílu zvláštní kouzlo, díky dlouhatánským záběrům na tváře herců, v nichž probíhájí emočně a citově nejvypjatější momenty filmu. Zvláště pak na krátko ostříhaná Nicole Kidman ukazuje, že je prvotřídní herečkou, neboť právě na jejím výkonu stojí celý film. Ani na chvíli nesklouzává k laciným gestům či výrazům a dokáže zahrát směsici nejrůznějších pocitů, jenž na mě velice zapůsobily. Celková komplikovanost námětu nabízející několik schůdných cest, jakými je možno ho chápat přispívají k vnitřní bohatosti Zrození, o němž je možno se dohadovat, pochybovat či se schodovat. Celkovou atmosféru snímku dokresluje honosná hudba, která zaznívá při dlouhých záběrech a zesiluje emoce daného okamžiku. Zrození ve mně zanechalo silný dojem snímku, který je komplexně celistvý, domyšlený, výtečně zahraný a režijně zvládnutý. 8/10 ()

Prubner

Režisér se pomalým tempem vyprávění a jakoby osudově tíživou atmosférou snaží přesvědčit diváka, že sleduje významy nabitý příběh s jakýmsi poselstvím a že jde o umělecký film, o čemž svědčí i úsporné dialogy. Ale ve skutečnosti sledujeme jen jednoduchou historku s předvídatelnou pointou, historku, která je násilím natahována na celovečerní délku a ze které se režisérovo artistní pojetí marně snaží udělat víc, než je. ()

darkphoenix

Rozumiem prečo na divákov vplýva Glazerova réžia rozporuplne, avšak ide o komplexné, neuveriteľne podmanivé až hypnotické dielo, ktoré študuje na pozadí temných záberov a Desplatovej (ako vraví pomo) nikde inde nepočutej hudby, (aspoň dovtedy!) psychiku jednej ženy, ktorá uverila v nemožné. Krásny film, ktorý svoju silu čerpá práve zo svojho pomalého magického tempa a bravúrneho výkonu Nicole Kidman. Napriek tomu, že doslovnosť rozuzlenia mi prišla nepríliš potrebná, tak trochu zbytočne definitívna, záver diváka korunuje silným pocitom a jedným z najkrajších koncov aké som vo filme kedy videl. ()