Zrození

• USA Birth (více)

Deset let poté, co náhle zemřel její hluboce milovaný muž, je Anna (Nicole Kidman) připravena překonat svůj smutek a začít nový život. Souhlasí, že si vezme Josepha (Danny Huston), příjemného, vzdělaného muže, který se o ní ucházím už tři roky. Annino rozhodnutí potěší i její matku Eleanor (Lauren Bacall), elegantní, panovačnou ženu, která uvítá Josepha v rozlehlém aristokratickém bytě v New Yorku, kde všichni společně bydlí i s Anninou těhotnou sestrou Larou (Alison Elliot) a jejím manželem (Arliss Howard). Právě zde se jednoho večera shromáždí přátelé Anny a Josepha, aby jim poblahopřáli k jejich zasnoubení. Mezi hosty je i Clifford (Peter Stormare), který býval Seanovým nejlepším přítelem a jeho žena Clara (Anne Heche). Dvojice se v privilegované společnosti necítí úplně přirozeně, když přijíždí výtah, Clara zpanikaří, že její dárek pro Annu není vhodně zabalen a posílá Clifforda nahoru na party samotného. Sama chvilku dole v lobby postává a zvažuje své možnosti, mezitím jí pohled ulpí na malém chlapci (Cameron Bright), který zde sedí. Záhy Clara z budovy odchází směrem k Central Parku, aniž by si byla vědoma, že ji chlapec sleduje. Krátce po zasnoubení se v bytě koná oslava narozenin Anniny matky. Avšak předtím, než se rozkrojí dort, se tu zničehonic objeví nezvaný host, tentýž malý chlapec a chce nutně mluvit s Annou v soukromí. Anna bere dítě do kuchyně. Zde jí chlapec sděluje, že je její zemřelý manžel Sean a varuje ji, ať si Josepha nebere. Rozčilená Anna odvádí chlapce z domu a vrátný jí potvrdí, že chlapec se skutečně jmenuje Sean. Sean se nenechá zastrašit a Anně napíše. Pravidelně navštěvuje dům, kde Anna bydlí, se svým otcem, panem Conte (Ted Levine), který je učitelem a má v domě klienty. Annina snoubence situace zneklidňuje a rozhodne se s malým chlapcem promluvit. Když Anna, Joseph i Seanův otec chlapci nařizují, že už nemá Annu obtěžovat, Sean klidně a rozhodně odmítá. Na konci výstupu omdlévá, což Annu emocionálně zasáhne. Sean zná navíc mnoho tajných detailů ze společného života Anny a jejího manžela, což je pro ni i zbytek její rodiny a přátele nevysvětlitelná skutečnost. Ještě více zneklidňující je jeho jistota a intenzita lásky k Anně. Chlapec nakonec dostane šanci strávit v bytě, kde Anna žije, nějaký čas, což by mu mělo pomoci pochopit, že jeho přesvědčení je mylné. Avšak během jeho pobytu roste Annina víra v to, že Sean je skutečně její převtělený manžel. Ačkoliv nemůže popřít, že je to velmi podivné, je k malému chlapci čím dál více přitahována a odmítá nátlak rodiny i Josepha, aby se s ním přestala vídat. Mohlo by toto dítě být skutečně Anniným manželem, který se k ní vrátil? Jak by mohla zavrhnout příležitost znovu zakusit lásku, kterou k němu cítila? (oficiální text distributora)

darkphoenix

Rozumiem prečo na divákov vplýva Glazerova réžia rozporuplne, avšak ide o komplexné, neuveriteľne podmanivé až hypnotické dielo, ktoré študuje na pozadí temných záberov a Desplatovej (ako vraví pomo) nikde inde nepočutej hudby, (aspoň dovtedy!) psychiku jednej ženy, ktorá uverila v nemožné. Krásny film, ktorý svoju silu čerpá práve zo svojho pomalého magického tempa a bravúrneho výkonu Nicole Kidman. Napriek tomu, že doslovnosť rozuzlenia mi prišla nepríliš potrebná, tak trochu zbytočne definitívna, záver diváka korunuje silným pocitom a jedným z najkrajších koncov aké som vo filme kedy videl. ()

PCHE

Výborný film, genialna hudba, dokonalá kamera. Vynikajúca Nicol Kidmann. Základná premisa filmu je jednoduchá, ale film napriek tomu pôsobí hypnoticky a ani chvíľu nenudí. ()

ill

Komorní drama s pečlivě budovanou atmosférou, srdceryvnou hudební kompozicí a mysteriózním nádechem. Pro někoho možná předvídatelný konec je pro mě koncem velmi chytře vypointovaným, přísně racionálním a dokonale promyšleným. Chytré. ()

bajahor

Tak tento film jsem zkoukla jen z toho důvodu, abych věděla, jak se z toho vybruslí - a nicmoc. Jen ta hudba byla občas "nervydrásající" :-) ()

veverysiak

Mystéria je prazvláštny žáner, v podstate ide o väčšiu či menšiu kôpku nezmyslov zabalených do romantického, dramatického, či akčného šatu, prípadne ich kombinácie, podvedome to každý tuší, ale na väčšinu z týchto kúskov aj tak zhliada s nadmernou dávkou tolerancie a empatie, no a pokiaľ vyjde tá správna konštelácia hviezd, môže vzniknúť aj niečo pozoruhodné, tu je tých nadpriemerných faktorov viac, jemne dráždivý a v detailoch originálny námet, citlivo rozvláčny scenár, skvelá hudba, výrazná kamera, perfektná Nicole a Cameron, na jeden film nadmerný počet pozitív, takže 80%. ()

serdehelan

Cinefilský masterpiece, ktorý filmový fanúškovci úplne prehliadli. Možno preto, že Glazer nemá také meno ako Kubrick, Lynch, alebo čo ja viem Fincher a zahraničné recenzie tiež nepísali superchvály. Nikto si nevšimol, že sa jedná z režisérskeho pohľadu o briliant. Na milimeter presná réžia drží všetky zložky filmu perfektne pohromade. Kamera, herecké výkony, strih, Desplatova hudba - človek si pritom spomenie na Kubricka. Teším sa na ďalší Glazerov počin. ()

v.indruchova

Řeknu to takhle, je to hodně zajímavé, ale špatně natočené, škoda. Budu se těšít, že to někdo natočí líp. Ještě dívatelné. Zdlouhavé jak pes. Zbytečně. Zadívávání do dáli několik minut, what? Nikol to neslušelo, ten krátký asexuální až feministický vzhled. Ten reinkarnovaný Sean byl značně nevyrovnaný, mohl í říct podívej jsem...pamatuji si.. SPOILER a podváděl jsem tě, ale sorry- miluji tě. Scénarista je truba,( jak se říká u nás na moravě.) ()

Tris

Zpočátku vypadá film zajímavě, od poloviny už ale ničím nepřekvapí, nuda. 3* a ta třetí jen kvůli výkonu Nicole. ()

Salvator

Téma filmu, které může prvotně připomínat červenou knihovnu, je natolik sugestivně zpracované, že z něj chvílemi až mrazí. ()

bvlrm

Masterpiece, ktorý som však neocenil až tak ako by som chcel. Chváliť sa ale dá aj cez trocha privreté oči. ()

Peršanka

Po krásném a slibném začátku v parku trochu zmatené pokračování, místy zbytečně dlouhé záběry, nakonec téma k přemýšlení, kdo byl vlastně více duševně nalomený. Mám ráda filmy s otevřeným koncem, tak se klidně budu domýšlet, že Anna měla i tak našlápnuto k duševní poruše. Jo a nechápu, proč nemohl Annin snoubenec malého pseudo-Seana trochu víc zmydlit, zasloužil si to. Tato scéna s odstrčeným klavírem byla snad nejpřirozenější. Celkově slabý průměr. "Ti druzí" pro mne mnohem lepší. Jo a Kidmanová v paruce mi fakt nesedla, bylo to poznat. ()

Latec

Emocionálne trochu drsný film. Páčilo sa mi to. Ten "Seanov" kukuč ma zdevastoval ešte viac než úbohá zmätená hlavná hrdinka. Len škoda toho obrovského problému, že sa to naozaj skončilo tam, kde to začalo. Inak to podľa mňa stojí za to vidieť, "len" kvôli tým postavám a atmosfére. ()

Pavlo

Spočiatku bol film zaujímavý a tajomný. Po čase však film strácal spád a začínal byť nudný. Herci síce hrali kvalitne, no kvôli scenáru nedokázali zachrániť film. Škoda. ()

de.ardoise

myslím, že ten film je natočen tak dobře, jak to bylo jen podle scénáře možné. A ani ten scénář není tak špatný. Zdlouhavost, je pouze alibismus neschopnosti ocenit dumavé záběry. Hudba je dobře využitá, "zvonění mobilu" - skvělý nápad, herecké výkony brilantní - hlavně u Kidmanové samozřejmě, pojetí scén - velmi efektní, dobře komponované záběry. Asi nejsilnějšími momenty filmu je začáteční prolog běhu v zimním Central parku a dlouhý záběr na tvář Kidmanové v divadle, který je až bergmanovsky trýznivý svou dušezpytností. Finální scéna u moře má také jistou sílu, i když s Věčným svitem neposkvrněné mysli možná trochu prohrává. No, myslím, že už by bylo na čase udělat festival filmů, které končí u moře. ) Možná, že si to Glazer uvědomoval, a chtěl svou trošku přispět do symbolického mlýna. Absolutní špička to není, ale je to osobity a osobní film, který stojí za to vidět.) ()

kisho

Jonatan dostava odomna full house. Fajn story, mozno na konci trochu popletena, ale myslim ze funguje. Dokonale som si vychutnaval niektore zabery. . . Nicole sediaca v divadle...snad polminutovy detail na zenu rozmyslajucu nad vecami ktore sa tazko daju pochopit. . . ()