Zrození

• USA Birth (více)

Deset let poté, co náhle zemřel její hluboce milovaný muž, je Anna (Nicole Kidman) připravena překonat svůj smutek a začít nový život. Souhlasí, že si vezme Josepha (Danny Huston), příjemného, vzdělaného muže, který se o ní ucházím už tři roky. Annino rozhodnutí potěší i její matku Eleanor (Lauren Bacall), elegantní, panovačnou ženu, která uvítá Josepha v rozlehlém aristokratickém bytě v New Yorku, kde všichni společně bydlí i s Anninou těhotnou sestrou Larou (Alison Elliot) a jejím manželem (Arliss Howard). Právě zde se jednoho večera shromáždí přátelé Anny a Josepha, aby jim poblahopřáli k jejich zasnoubení. Mezi hosty je i Clifford (Peter Stormare), který býval Seanovým nejlepším přítelem a jeho žena Clara (Anne Heche). Dvojice se v privilegované společnosti necítí úplně přirozeně, když přijíždí výtah, Clara zpanikaří, že její dárek pro Annu není vhodně zabalen a posílá Clifforda nahoru na party samotného. Sama chvilku dole v lobby postává a zvažuje své možnosti, mezitím jí pohled ulpí na malém chlapci (Cameron Bright), který zde sedí. Záhy Clara z budovy odchází směrem k Central Parku, aniž by si byla vědoma, že ji chlapec sleduje. Krátce po zasnoubení se v bytě koná oslava narozenin Anniny matky. Avšak předtím, než se rozkrojí dort, se tu zničehonic objeví nezvaný host, tentýž malý chlapec a chce nutně mluvit s Annou v soukromí. Anna bere dítě do kuchyně. Zde jí chlapec sděluje, že je její zemřelý manžel Sean a varuje ji, ať si Josepha nebere. Rozčilená Anna odvádí chlapce z domu a vrátný jí potvrdí, že chlapec se skutečně jmenuje Sean. Sean se nenechá zastrašit a Anně napíše. Pravidelně navštěvuje dům, kde Anna bydlí, se svým otcem, panem Conte (Ted Levine), který je učitelem a má v domě klienty. Annina snoubence situace zneklidňuje a rozhodne se s malým chlapcem promluvit. Když Anna, Joseph i Seanův otec chlapci nařizují, že už nemá Annu obtěžovat, Sean klidně a rozhodně odmítá. Na konci výstupu omdlévá, což Annu emocionálně zasáhne. Sean zná navíc mnoho tajných detailů ze společného života Anny a jejího manžela, což je pro ni i zbytek její rodiny a přátele nevysvětlitelná skutečnost. Ještě více zneklidňující je jeho jistota a intenzita lásky k Anně. Chlapec nakonec dostane šanci strávit v bytě, kde Anna žije, nějaký čas, což by mu mělo pomoci pochopit, že jeho přesvědčení je mylné. Avšak během jeho pobytu roste Annina víra v to, že Sean je skutečně její převtělený manžel. Ačkoliv nemůže popřít, že je to velmi podivné, je k malému chlapci čím dál více přitahována a odmítá nátlak rodiny i Josepha, aby se s ním přestala vídat. Mohlo by toto dítě být skutečně Anniným manželem, který se k ní vrátil? Jak by mohla zavrhnout příležitost znovu zakusit lásku, kterou k němu cítila? (oficiální text distributora)

Bouřňák

Celkem nepodařené rodinné a "partnerské" drama, které zuby nehty drží jen přesvědčivý herecký výkon Nicole Kidman. Téma sice je celkem originální, ale né moc uvěřitelné a jeho zpracování není zdařilé - místy až nechutné. Pro Nicole ale určitě kladná herecká zkušenost (tedy až na tu koupel s desetiletým chlapcem). ()

Radim

První půlka filmu je skvěle rozjeta. V té druhé ale přestává držet pohromadě a na mě z toho číšela autorská bezradnost. Když k tomu přidám logické díry, nemůžu dát více. Musím ale ocenit skvělou Nicol Kidmen, kterou začínám považovat, díky konzistentním výkonům a čuchu na role, za jednu z nejlepších filmových hereček současnosti. Jo, a nesmím zapomenou na hudbu k filmu, fakt se povedla. ()

Saj

Herecký výkon Nicole je opravdu výborný. Scéna v divadle,kdy kamera sleduje jen Nicole je pro mně vizuální lahůdka, po druhém shlédnutí přidávám pátou hvězdičku ()

peetriss

Velice zvláštní filmeček, který vyvolává v lidské duši spoustu příjemných i nepříjemných pocitů a myšlenek. Chválím i za zvláštní a neokoukaný, jemně mrazivý, styl, jakým je tento film natočen, chválím i oba hlavní představitele za výborné výkony. Zrození je pro mne příjemným překvapením. ()

Ixbalanke

Velmi poklidný, ale zároveň zneklidňující film, téměř bez hudby plný pocitů a rozporů a hlavně konec vás donutí ještě dlouho přemýšlet, co se vlastně stalo. ()

prezdivaka

Film jakých moc není. Bez doslovností, polopatismů, pomocných berliček. Odvážná režie, skvělí herci, hudba, vše funguje. I překvapení, kdy film náhle změní žánr. Je mi smutno, když tady čtu, že film nemá pointu. Ale je to podobné, jako když vezmete někoho bez hudebního sluchu na symfonii. ()

filipvrbik

Dacela zajímavě natočená mysteriozní romance, ale dohromady se ve filmu nic nestane-pokud se podíváme na ukázky neuhádneme jedině posledních deset minut filmu. Na podívání v pohodě, jako vzpomínka na celý život ne...60% ()

Damielka

Zklamal mě konec a Nicolin účes. Jinak dobrý nápad, skvěle vybudovaná chladná, skličující atmosféra a výborný Cameron Bright. ()

sona123

Dlouhé záběry - třeba na tvář (bezesporu nádhernou, ale přece jen...) Nicol, minutku, dvě...Nejdřív jsem se při tempu vyprávění ošívala, ale nakonec mi sedlo. Bylo to citlivé, bylo to zvláštní, mělo to své kouzlo a velkou poetiku. A milý popěvek jako podkres titulků. Nejsem z toho uchvácená jako mnozí zde, ale nebylo to ani zdaleka tak zlé, jak vypadalo v úvodu. ()

Renfield

Poutavý film, žel už ne tolik jako celek... Myšlenka převtělení mi přišla zajímavá, stejně tak herecké obsazení, proto jsem se na něj těšil. První polovina plně splnila má očekávání, nádherné dlouhé záběry, skvělé výkony a hypnotická tajemná atmosféra, tvořena především dokonalou hudbou. Ovšem tohle téměř vše jakoby druhá polovina ztratila, zůstaly "pouze" herecké výkony a dokonalá hudba. Ale příběh a tím i celkové tempo filmu značně pokulhávají, navíc mi přišlo podivné i to nejdůležitější, celkové rozuzlení příběhu. Musím tedy jít s hodnocením dolů a to i přes výbornou Nicole Kidman, která svým výkonem opravdu připomínala Grace, tedy svoji postavu v Ti druzí. 60% ()

Oralfabet

Nevím, co to o mě vypovídá, ale jakmile jsem se dozvěděl, jaká je premisa tohoto filmu, moje okamžitá reakce zněla: To musím hned vidět. Obzvlášť v podání Jonathana Glazera, o němž už nyní mohu prohlásit, že jsou všechny jeho filmy nesmírně zajímavé a pokud ne přímo vynikající, tak rozhodně přinejmenším skvělé. Po většinu stopáže se příběh vyvíjí směrem, který mi přišel naprosto logický a přirozený, díky oné značně originální premise ale zároveň není možné, aby působil nezajímavě či příliš předpovídatelně, byť jen na sekundu. Pořád nevím, jak se cítit ohledně finálního rozuzlení, to vysvětlení mi bohužel přišlo trochu chatrné, ale emocionálně na mě přesto závěr zapůsobil silně. Jo a Nicole zase jednou podává fascninující výkon a Cameron Bright nijak nezaostává. 8/10 ()

Prdly_Tatka

Provizorně dávám ****, jelikož je tento film neuchopitelný. Glazerův styl natočení je pro duchovně, emocionálně a poeticky vyzrálé jedince. Uvědomte si, že tohle není určeno pro hlavní proud, který očekává svižný komerční výlev. Přiznám se, že i já mám problém s hodnocením, proto Zrození musím vidět znovu! Dávám tomu rok, maximálně dva! ()

cherita

Chladný a odtažitý. Takový ten film je. Luxusní interiéry, depresivní hudba, lidé, kteří neustále mluví o lásce a tváří se u toho melancholicky, statické několikaminutové záběry na Nicole Kidman, která divně vypadá a divně hraje – není to nic jiného než hra na umění. A mně se hrát nechce… ()

(Z)denny

Mohl to být úplně skvělej mysteriózní snímek. Kdyby.. Kdyby se scénarista nerozhodl prozradit vnímavému divákovi pointu hned na začátku.. Škoda, škoda, a ještě jednou škoda. Ten potenciál, který v tomto snímku byl takhle zbůhdarma promrhat.. Ale pokud se začnete koukat a necháte mozek přepnutý do úsporného režimu, tak si tenhle film dobře užijete.. ()

Muel

| New Line Cinema | Zaujímavá zápletka má na starosti strhujúcosť celého diela, ktoré nechce šokovať, ako by sa po prečítaní synopsii očakávalo. Birth je čisto emocionálny film, témy reinkarnácie a životnej straty preskúmava síce hlboko, ale nie natoľko, aby ma na konci emočne odstrelila. Obsadenie je vhodné, najmä Nicole a mladý Cameron Bright sa tu hodili dostatočne. No ku koncu ma film stratil a z výsledku som bol spokojný iba čiastočne. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

kaze

Ja neviem, ale mám zmiešané pocity z toho filmu. Ten chalan pôsobil na mňa až príliš neprirodzene.Nicole hrala ako vždy perfektne. Ale to vibrovanie mobilu tam fakt bolo. Bola som sa normálne pozrieť na mobil:) ()

z.o.diac

Velice pěkný a zvláštní film s překrásnou Nicole v jedné ze svých nejlepších rolí (a podle mě asi v nejslušivějším účesu), který ve mě hoooodně dlouho dozníval..vlastně doznívá ještě teď. ()

raud

Výborný námět!Ale čím déle jsem sledoval film, tím více se z něj stávala slátanina, z které nakonec nic není..3* dávám hlavně kuli úžasnýmu hereckýmu výkonu Nicole Kidman. ()