Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

katmandzoo

Zo začiatku som veľmi nechápal, o čo vlastne v tom filme ide, ale postupne som sa do toho ako tak dostával. Je to veľmi poctivo a precízne spracované a je potrebné celý film sledovať pozorne a detailne. Ako náhle Vám unikne nejaký ten detail, len veľmi ťažko sa potom budete vracať do deja. Koniec filmu všetko veľmi pekne vysvetlí. Skvelé výkony Jima Carreyho a Kate Winslet v hlavných rolách, ktorým dôstojne sekundovali Kirsten Dunst, Tom Wilkinson, či Elijah Wood. ()

Torgal

Tento film nemôžem mať rád. Je na to až príliš divný - či už samotným námetom, alebo aj spracovaním. Tá jeho inakosť a neustále upozorňovanie na seba samého v zmysle "Pozrite sa na mňa, aký som strašne intelektuálny a nezávislý film." ma vytáčala. Keby to malo normálnu kameru a režiséra, môj dojem by bol určite ďaleko lepší. Viem, že práve tieto dve veci, čo mi na tom celkom vadia najviac všetci ostatní vynášajú do nebies, ale na mňa vizuál tohto filmu pôsobil doslova odpudzujúco. 6+/10 ()

SiMMaS

Na první pohled velice zvláštní snímek, který má ale hodně do sebe - minimálně skvělý nápad a herecké výkony! ()

VerenaLord

Asi tu budu trochu výjimkou, naopak po druhém shlédnutí stahuji jednu hvězdu dolů. Krásné, jednoduché, přesto zajímavě propletené a zamotané. Carrey zde ukázal, že dokáže hrát plnohodnotnou roli a nejen takové, jako třeba Maska. Kate Winslet pro mě bohužel je pořád jen ta Rose z Titaniku, i když do téhle role docela sedla. ()

LukeZapl

Nevěděl jsem, že jde takto natočit romantický film .... , ale jedním slovem - KRÁSA ! Jim Carry není jenom šašek :))) spolu s Kate vytvořili krásný pár. Doporučuji druhé zhlédnutí !!! ()

ClayGirl

Vidím tě, jak stojíš za mnou a mluvím k tobě. Posloucháš, jak hraju na klavír. Stydím se, protože mám opuchlé oči. Málo spím. Když usínám, sedíš vedle mě a když odejdeš, hledám tě. Čas je ztracený, včera jsem ještě žila, ohlížím se a padám hluboko, cítím se jako kdysi. Zažívám všechno znovu, ale věci se mění, když o nich člověk přemýšlí. Nenechám tě odejít a vzdálit se ode mě, nemůžeš ve mně vyšumět jako voda v písku, nevadí mi, že je slaná. Nikdo nenechá zmizet oceán, to by dřív umřel. Znala jsem tě před tím, něž jsme se poznali? Jsi tak drzý, chodíš i tam, kde nejsi zvaný. ()

Joppo88

Zo začiatku som nemal ani len nádej, že to dopozerám... Ale som ozaj rád, že som to nevypol. Jednoducho ide o silný príbeh s neskutočným emočným nábojom. Carrey a Winslet boli úžastní, akoby to ani nehrali. Oceňujem tiež myšlienku naháňania spomienok na lásku, ktoré síce bolia, ale v konečnom dôsledku nechce byť tento najkrajší cit len tak "zmazaný"... ()

pepa3rd

Mám rád filmy, kde se děj točí kolem časových smyček a paradoxů z nich vyplývajících. Zde sice nejde o skutečný časový paradox, který by byl součástí děje, ale kombinace vymazání paměti a způsob retrospektivního vyprávění, navíc od konce, působí na člověka velmi podobným pocitem. K tomu přičtěte skvělé herecké výkony v podobě znatelného posunu ve vztahu obou hlavních představitelů, a máme tu kandidáta na čtvrtou hvězdu. Zatím 70 % ()

palmrus

Nápad fakt zajímavej a originální, herci hráli výborně, jen jsem v tom měl dost často bordel a to nemluvim o silným nutkání přidat se k EMO komunitě po shlédnutí tohoto počinu, které mě donutili dát 3*. Ale spíš tak 3,5*. ()

redwik

Celkom zaujímavý film, ktorý mi hrozne pripomínal zmiešanie iných filmov, napríklad Inception, Memento alebo Butterfly Effect. Zo začiatku som sa dosť strácal, ale to asi všetci, no časom som všetko začínal chápať a bolo to pozoruhodné. Avšak Jim Carrey sa mi do vážnej role nehodí, už pri Jack-Ass 2 som písal, že mi chýba viac vtipu, tu mi to chýbalo ešte o čosi viac. Kate Winslet bola super, pripomínala mi Mary Elizabeth Winstead z Scotta Pilgrima (asi to bude tými vlasmi). Inak bolo fajn vidieť mladého Marka Ruffala, toto je najskorší film, ktorý som s ním videl. Ale k filmu: škoda, že to bolo tak veľmi pomiešané a tajomné, človek sa na začiatku príliš stratil, a aj keď to bolo asi zámerom, mne to vhod príliš nepadlo. Jim Carrey - Joel Barish /:/ Kate Winslet - Clementine Kruczynski /:/ Kirsten Dunst - Mary /:/ Tom Wilkinson - Dr. Mierzwiak /:/ Elijah Wood - Patrick /:/ Mark Ruffalo - Stan /:/ Jane Adams - Carrie /:/ David Cross - Rob ()

Pekisan

Bohuzial, nezdielam nadsenie vacsiny. O to viac ma to mrzi, ze som sa na to tesil a Jimy a Katie podali skvely vykon. Film, v ktorom je zvrat (na ktorom vlastne stoji cely film) vysvetleny inym zvratom, ktory je vlastne totalne ten isty. Je to ako mat minifilm vo filme a byt uplne o tom istom. Plus cela ta ta scifi technologia vsunuta do sucastnosti je len taka barlicka ukazujuca na neschopnost scenaristov stvorit cokolvek rozumneho. Nechcem zniet ako jeden z tych "vsade bol, vsetko vie, vsetko videl". Prave naopak. Aj mne, ktory sa povacsine nechava bezstarostne unasat dejom, bolo jasne kam to speje asi po 15 minutach a zbytok som len cakal, kedy sa to uz konecne stane. Skoda, lebo prvych a poslednych 10 minut bolo uzasnych a Winsletka sa stala definitvne mojou oblubenkynou. Ako studenstky projekt alebo hodinova epizoda Alfred Hitchock serialu by to bolo za milion bodov. Tak my ostal len pocit, ze niekto si doma pocita peniaze a mna taha za nos. ()

Jenilius

Film, který s každým shlédnutím zraje jako víno. Hlavně díky skvělému scénáři, který mohl vzniknou jen v hlavě Charlieho Kaufmana. Carrey a Winslet jsou perfektní a umocňují už tak dokonalý zážitek. ()

BaronDevil

Nesnasim Jima Carreyho! Nenavidim, nesnasim... Proc? Protoze hraje same totalni paka, idioty a kreteny. A pak se najednou objevi film jako Majestic, nebo tenhle a ja s otevrenou hubou ziram na to, ze tenhle posuk dokaze zahrat naprosto spickove vaznou roli takovym zpusobem, ze ho musim prehodnotit na jednoho z nejlepsich hercu, za kterym stoji jedni z nejhorsich scenaristu, kteri mu cpou stale dokola horem dolem jen ty posuky. Rozhodne lepsi 4*. ()

Plechpetr

Dost zmatený film. Celou dobu není nic jasné. Škoda, že se vše vysvětlí až tak pozdě, až když už to přestane bavit. ()

ICTS

Kaufmanovský narativní experiment si vždy pustím, když se zklamu v lásce a musím říct, že mi alespoň na chvíli vymaže paměť. ()

elessar04

Z počátku se film zdá velmi zmatený, ale po bravurně zvládnutém konci vše najednou zapadá a začínáte si říkat: „A jo...“ Neskutečné vizuální efekty, perfektní střihy a skvělý herecký výkon Jima Carreyho! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz