Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (394)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Opakované zhliadnutie filmu po mnohých rokoch ho stálo hviezdičku. Pominula zvedavosť, ktorá ma pri premiére zbavovala kritického pohľadu. Nejdem kritizovať český dabing, za ten Arthur Penn naozaj nemôže. Ale za miešanie komických a tragických prvkov áno. Nečítal som (a ani nebudem) literárnu predlohu, ale chápem, že takú epicky bohatú knihu nemožno vtesnať do 147 minút. Ale nemuselo to dopadnúť tak, že celý film je poskladaný z rozdielne pútavých epizód, ktorých jednotiacim prvkom je iba Jack Crabb. O herectve Dustina Hoffmana a o zaujímavom vizuále sa nemusím rozpisovať. Ale môj mierne odmietavý postoj k Forrestovi Gumpovi, na ktorého sa mnohí odvolávajú, do istej miery vysvetľuje, prečo tento film nemôžem považovať za mimoriadny. ()

boshke 

všechny recenze uživatele

Asi jsem podobnej pitomec jako Jack Crabb, ale já v tom neviděl úchvatnou kritiku západu či východu, ani paralely s jihem či severem, ani hyperboly (o rotačním paraboloidech ani nemluvě) bílejch nebo červenejch, já v tom viděl akorát příběh blba, který nikdy ve svém životě nic nerozhodl a jen se nechal náhodami a okolnostmi vláčet od bílejch k červenejm, od červenejch k bílejm a zase zpátky tak dlouho, dokud se těch 147 minut nedokrdocalo ke svému konci... 20% ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Je radost vyprávět, když máte co. O vyprávění a právu trochu jej přibarvit (vždycky půjde jenom o náš výtvor) vznikla již řada filmů. Časové, tématické i výkladové rozpětí však Malému velkému muži zajistilo členství v elitním klubu, kde může popíjet tu nejdražší ohnivou vodu s Forrestem Gumpem nebo Benjaminem Buttonem. Kromě nápady napěchované dobrodružné komedie se před námi odvíjí paralelně jedna z nejsmutnějších epizod americké historie. Vyvražďování domorodých Indiánů sice akcentuje spíše pohled obětí, ale nositele příběhu (jež by jinde byl pouze jeho aktérem) nelze jednoznačně zařadit. Až na zkázonosnou radu generálu Custerovi je víceméně pasivní figurkou, která se snaží přijímat převážně kladné podněty ze všech stran. V co se zprvu nepopsaný list papíru po sérii posbíraných empírií promění, demonstruje o agresivní povaze Spojených států nemálo. Jack v sobě slučuje hrdinu a antihrdinu, čímž mizí černobílé rozdělení klasických westernů. Westernové prvky jsou ostatně znevažovány také jejich hyperbolizací či komentářem vypravěče, jakoby osobou dobře znalou filmů tohoto žánru („mé pistolnické období“). S dobou jeho vzniku spojuje Malého velkého muže mnohem větší shovívavost k nerovnoprávným skupinám; vyzdvihuje historickou úlohu ženy, jež je zde několikrát nositelkou mnohem větší inspirace než věčně destruující muži; přehlédnout nelze ani spojitost s Custerem inspirovanou americkou 1. jízdní divizí, která operovala ve Vietnamu. V mnoha ohledech sice jde o film protiamerický, přesto nabízí vrchovatou porci prvotřídního amerického vypravěčství. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Radek99, tron, wipeout ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Tento film mě nikdy nebral, zkoušela jsem ho sledovat několikrát, ale celý jsem ho zhlédla až nyní a nejspíš jako jediný člověk na světě musím konstatovat, že Dustin Hoffman byl špatná volba, z očí mu hledí křivárna a potměšilost a úplně nejhorší je zde český dabing, zvláště ve fázích, kdy Jack Crabb skřehotá stařecky změněným hlasem. Už to nechci nikdy vidět, ani slyšet. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„No tak nás chytili. Je tam toho.“ Divoký západ je častokrát vo westernoch akoby natruc podávaný „anti“ (NEZMIERITEĽNÍ, PROPOSITION) a jeden taký "anti" nakrútil aj Arthur Penn (BONNIE A CLYDE). V jeho réžii sa nekonečná step ponára až do rozčuľujúceho ticha, len málokedy narušeného rachotom rútiaceho sa stáda vymierajúcich bizónov. Indiáni sú líčení ako jemní, s prírodu mocno spriaznení ľudia, kým generál Custer je namyslený zbabelý psychopat, ktorým ostatne pravdepodobne aj v skutočnosti bol. Bohužiaľ, Dustin Hoffman (POLNOČNÝ KOVBOJ, ABSOLVENT) sa do úlohy muža, ktorého bieli chceli zabiť za to, že bol červený a červení za to, že patril k bielym, podľa mňa vôbec nehodí (v teen verzii pôsobí vyložene zle a rušivo). Prekvapivo ani toto nevhodné herecké obsadenie nezničí výsledný dojem, ktorý je silný a miestami strhujúci (masaker kmeňa) a vtipný (hrdinov červený brat, zaviazaný mu naprieč desaťročiami životom, čo ho veľmi, ale naozaj veľmi štve). Najsilnejšou devízou na hereckého Oscara nominovaného eposu (o sošku bojoval Chief Dan George, pôvodne rolu ponúkli Marlonovi Brandovi) je originálny scenár. Titulného hrdinu postretol extrémne dlhý život, počas ktorého bol pištoľníkom (pôvabná krčmová scéna s Divokým Billom), Indiánom, belochom, neviditeľným, pustovníkom a chvíľu mal štyri ženy. Ak sa vám páčil film, bude aj knižka Thomasa Bergera (vyšla i v českom preklade). Je hrozne vtipná. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (21)

  • Jack Crabb (Dustin Hoffman) je v knize o zhruba deset let mladší než jeho adoptivní matka paní Pendrake (Faye Dunaway). Ve skutečnosti je však Dustin Hoffman o čtyři roky starší než Faye Dunaway. (Landauer)
  • Hned na začátku filmu při pohledu na kolonu zmasakrovaných kolonistů, leží v popředí „údajně mrtvý“ muž s několika šípy v těle. Tyto šípy se pohybují s tím, jak se muž nadechuje a vydechuje. (mfaky)
  • Film se natáčel v čejenské indiánské rezervaci Lame Deer, v indiánské rezervaci v Hardinu a u řeky Little Bighorn – tato místa se nacházejí v americkém státě Montana a také v kanadské provincii Alberta ve městech Calgary a Morley. (Trajektt)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

V uplynulých dnech se Smrtka postarala o značnou část smutného sestřihu, který každoročně vídáme na Cenách Akademie. Především odešel legendární Tony Curtis, kterého všichni (kdo ne, ať si doplní… (více)

Reklama

Reklama