Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

herr_carter

Velmi napínavý film, který je svým způsobem i dosti varující a alarmující. Člověk si při sledování uvědomuje, jak blízko a díky jaké maličkosti se může dostat do epicentra "smrtící epidemie".................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Maynard.

Tak teprve včera sem tenhle film viděl uplně celej. Dycky sem viděl enem začátek, ani nevím proč sem to nikdy nedokoukal. Včera teda poprvé celý, ale bylo to vo fous, páč na vedlejší koleji běhali polonahý lidi na opuštěným ostrově a říkali na kamery jak se jim stejská po domovu a jakej maj hlad. A říkali pravděpodobně to co jim našeptával štáb :o). Smrtící epidemie nebyla až zas tak smrtící jak sem si myslel, čekal sem mnohem víc rozšíření po celým Světě. Tady se to všecko událo jen v jednom maloměstě. No, chování místních bylo hodně srandovní - všichni se shromáždili a remcali na benga. Já bych asi spíš zalez a nevytáhnul paty z baráku (max pro pifka, kde bych to asi taky chytnul :o) ). Na konci se film změnil ve frašku, když nasedli azačli lítat v helikoptéře, veškerá vážnost šla do hajzlu. Herců známých mraky, ale ten konec všem podlomil kolena.. ()

klúčik

Na filmy od režiséra Petersena sa teším už od Ponorky. Tento sa mu vydaril, je tu napätie a výborný D.Hoffman. 80%. ()

bruceman7

Nic předtím nenatočeného, tudíž převratného. Za úspěchem tu podle mého stojí hlavně známí herci. Ale i tak, úroveň není špatná. 6,5-7/10 ()

Lukoboss

Hmm je tam výborná skvadra herců, dneska už se málokdy vyskytuje tolik zvučných jmen pohromadě. Nicméně klasika nastává za polovinou filmu a především pak v závěru, kdy se projeví americkej rukopis a s ním spousta hloupostí, nelogičností a za vlasy přitažených scén. Takže párkrát zakoulíte očima, možná proběhne i nějakej ten facepalm, no a je konec. ()

iXtr3m3

Jeden z najlepších trilerov deväťdesiatych rokov. Jedno veľké meno vedľa druhého a k tomu ešte stále kvázi zelenáč ale inak fajn Cuba Gooding Jr. Hrozba niečoho, čo visí neustále vo vzduchu aj dnes tomu dodáva stálu atraktivitu, pre mňa osobne ďaleko lepšiu ako v Nákaze a efektné spracovanie scén to už len podtrhuje. Wolfgang Petersen a James Newton Howard boli už len čerešničkou na torte. ()

Zagros

Aktuální téma? Ale houby, naše současnost je méně smrtící, ale o to více otravná. Naopak film Smrtící epidemie je výtečně a napínavě natočený a v rámci žánru rozhodně patří k tomu nejlepšímu. Povedlo se obsazení, postupná gradace napětí, dramatizace až tak přepálená není a dá se tomu vcelku věřit. Vytýkat pár jednotlivostí nemám potřebu a rád několik nedostatků odpustím, protože film jako celek funguje a i po mnoha letech si jej pamatuji téměř dokonale, což je pro mě jedna ze známek dobrého filmu… poctivé tři hvězdy. ()

Vajonek

Drobné spoilery. Roztomilá opička ukrývající v sobě smrt. Zaire. Motaba. Cedar Creek. Nebozí lidé, kterým teče krev ze všech tělních otvorů a rozkládají se jim orgány. Umírající Kevin Spacey. Souboje morálky, spravedlnosti, lidskosti s individualistickým bezcitným prospěchářstvím a snahou udržet se u moci schovávanou za všenárodní zájmy, vojenskou poslušnost. Jak já jsem tím vším jako děcko žila, jak jsem tím byla fascinovaná! Přesto, že některá ta hlubší poselství jsem tehdy asi ještě tolik nedokázala vnímat. A ačkoli teď po letech už vidím ve Smrtící epidemii i některé nedostatky, musím konstatovat, že je tu nebudu vyjmenovávat, protože to dětské nadšení mě neopustilo. A hlavně si myslím, že tenhle film prostě i přes některé dílčí "přestřelenosti", nedokonalosti funguje přesně tak, jak má, nemá se vůbec za co stydět a mezi katastrofickými filmy se podle mě neztratí ani v budoucnu. Dovolím si tvrdit, že ho dokonce málo co překoná. Alespoň pro mě určitě. Jsem jedině ráda, že mu mohu ponechat nejvyšší hodnocení a že to není jen z prostého sentimentu, nostalgie. 85 %. ()

Pussycat18

Film byl natočen podle knižní překlohy Richarda Prestona: Zákeřná ebola. Ačkoliv bych toto dělat neměla, srovnávat knihu s filmem, dělám to vždy a udělám to znovu. Hrůza! Lidi, přečtěte si knihu a zapomeňte na ty žvásty z filmu...je to naprosto postavený na hlavu! I bez jakékoliv schopnosti představivosti si užijete příběh naprosto děsivý a uhrančivý, což film, ač ve snaze zachránit to herci, nezvládnete i s představivostí nadmíru vyvinutou. ()

dopita

Smrtící epidemie je v podstatě drama, ovšem vyprávěné dynamicky jako akční film. První dvě třetiny filmu jsou výborný, až v některých pasážích naskakuje husí kůže. Jak ale Dustin Hoffman vleze do helikoptéry, jde příběh do kopru. Závěr už je tradičně hollywoodskej. Z Donalda Sutherlanda, kterej byl do té doby sympaticky slizkej, se stane klasickej záporák a birokrat jehož motivaci k tomu, co tak strašně umanutě prosazuje (a čemu se Hoffman snaží zabránit) jsem moc nepochopil. To že nakonec vytvořej sérum je taky pěkná volovina. Na Ebolu, Hantu, Marburg atd. (a potažmo Motabu, která je ve filmu prezentovaná jako ještě o třídu horší virus) žádnej lék neexistuje, kdo se nakazí tak prostě zdechne, tečka. No ale je to Hollywoodskej film, takže místo aby nechali všechny nakažený pomřít (včetně Roby), tak se začnou všichni do té doby přeživší zázračně uzdravovat. No budiž. Ale celkově je film udělanej řemeslně velice slušně, k tomu armáda velmi dobrejch herců (hlavně J.T.Walsh předvedl ve své dvouminutové roli strhující výkon) takže spokojenost. ()

cab

Smrtici virus a proti nemu stoji skupina neohrozenych lekaru. Napinave hra casu je jeste ovlivnena o zajem vysokych vejenskych predstavitelu. Kdyby ani toho nestacilo, tak herecky ansabml je skvostny. 70% ()

wosho

Solidně odvedené řemeslo, jenž na nadprůměr vynáší herecky veleschopné obsazení a jedna malá-milá-černobílá opička. ()

Hanys_

Smrtící epidemie pro mě kdysi byla ztělesněním dokonalého "katastrofického" filmu. Teď už sice na mě tak nefunguje jako před lety, ale pořád patří mezi nejlepší thrillery 90. let. ()

Paity

Můj oblíbený film, a to zrovna nemusím Dustina Hoffmana. Smrtící epidemie je skutečně dobře natočená, nechybí v něm napětí ani dějové zvraty. I když "vrtulníkový trip" s Cubou Gooding Jr. je už hodně přitažený za vlasy ale budiž. Nic méně pět hvězd si to rozhodně zaslouží. ()

Stružák

Sem tam nějaký klišé tady je, ale jinak se jedná o docela slušně koukatelnej kousek, herecky obsazenej k prasknutí. Skoro bych řekl, že se jedná o typickej americkej thriller 90. let, jako z učebnice. ()

Radim

Trochu přitažené za vlasy, ale rozhodně koukatelné. Můj oblíbený hlavně také díky nesmírně sympatické Rene Russo. ()

Haymar

V posledních pár letech minulého století frčely filmy s tématikou globální hrozby. Bylo to vcelku logické, vzhledem k blížícímu se konci milénia - a filmové studio, které tehdy nemělo v rukávu alespoň jedno takové eso, jako by nebylo. Outbreak je rozhodně favoritem v celé této gardě, který nechává všechny Armagedony, Drtivé dopady, Nákazy atd., za sebou (ani toho patosu tam nebylo víc než přehnaně)! Slušná "virologicko-katastrofická" pecka (taktéž parádně obsazená)! ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen