Příběh o přátelství dvou děvčátek a o soupeření klukovských fotbalových mužstev ze dvou sousedních vesnic, z nichž každý se snaží pro sebe získat svého vrstevníka Janka, který přijel na kolotoči a hraje fotbal "jako Pelé"... Autorkou portrétu v památníku je Věra Plívová - Šimková. (oficiální text distributora)

tata22

Jako mladému klukovi mně ten film učaroval a stejně jako ostatní kluci se do Yvettky Kornové zamiloval. Dneska bych asi už odvahu se na to dívat nenašel. Ale krásná vzpomínka na kvalitně udělaný film pro dětské publikum to rozhodně ve mně zanechalo. A že je to bratru už skoro 40 let co jsem to poprvé na černobílé TV uviděl... ()

a-ja

Jako dítě mě to moc bavilo, líbilo se mi dědečkovo chytání motýlů i klučičí války a holčičí přátelství i jejich dospělácká vyčuranost, přišlo mi to poetické a hodně veselé... Jako dospělou mě to dojímá - teprve po 40 letech jsem rozklíčovala ten (původně pro mě malicherný) spor o nevrácený památník... Markéta dala svůj památník Žanetě, aby jí do něj nakreslila sebe... Ona to ale sama nesvedla a požádala o to svého (asi) strýčka. Ten tam ale namaloval obličej její mrtvé maminky... Proto si památník nechala a odvezla ("Nemám žádnou její podobenku..."). Jenže v památníku měla Markéta motýly, které jí tam namaloval milovaný dědeček, byly to jeho poslední, protože krátce poté, co Žaneta památník odvezla, umřel... Takže vlastně byly dvě nešťastný malý holky a jeden památník, ve kterém byla pro obě vzpomínka na milovanou osobu... Aby ten koment ale nebyl jen smutný: Třináctiletý Vašut byl už tenkrát prostě k sežrání, potěšili i Miroslav Vladyka a Zuzana Bydžovská... ()

Peabody

Myslím si, že je to dobrý film a hudba Petra Skoumala z něj činí nadprůměr. Jistě je to hodně holčičí dobová optika, takové ty památníčky a kamarádky nadosmrti, kdo to nezažil, těžko youtuberskýma očima chápat. Místy ty dětské skupinové jásoty jdou do křeče, uznávám, ale prostě mi to docela sedlo a nebylo tam pionýrské donucování apod. Ono tehdy nejen na vesnici, ale i v Praze to bylo přijít se školy, praštit taškou do kouta a letět s kamarádama někam lítat ven s míčem, nebo prolézat Kapslovnu a Židovské pece. A ta bezstarostnost tam vcelku je. ()

Lucie505

Nádherný film pro malé i velké diváky. Děj plný dětských radostí i starostí, krásné písničky, a mladý debut několika českých herců. ()

ronaldmekdon

Žluťásku, žluťásku.. Pěkný film pro děti s krásnými písničkami. Zápletka a problémy těch dětí mi dnes přijdou jako kravina a malichernost, ale bahenní skluzavka rules! :D ()

Rene.Artois

Celkem rozumím uživatelům, které tento film nezasáhl generačně, že jim může připadat uřvaný, otravný a kdoví co ještě. Jenže oni si stěží dovedou představit, jak STRAŠNĚ jsem, coby desetiletý kluk, o kterého spolužačky nejevily zájem, záviděl Jankovi, když si s ním Andula vyrazila a kukali na sebe v aleji. To zavření v jeskyni bych jí s radostí odpustil! ()