Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

Mulosz

Neskutečná síla příběhu i stylového ztvárnění, u jehož sledování ani nevadí některé nesrovnalosti, jako např. kde se při dlouhodobé nezaměstnosti dají brát peníze na litry chlastu a množství konkubín anebo že by po takovém způsobu ochrnutí asi každý lékař musel vrátit diplom. ()

murakamigirl

Čo s filmom, čo je v (ne)jednej chvíli tak vzrušujúci, zmyselný a dolsova spektakulárny :-) a v ďalšej horko frustrujúci??? Čo? Len toľko, že ho automaticky odovzdávam do náručia 2. vzhliadnutia a jednoznačne očakávam vzostup alebo pád. Nemôžem tvrdiť, že mi z myšlienky na 2. vzhliadnutie už teraz brnia uši, nie, nie, ale zvedavá, to som. ()

Johny_fork

No nářez. Polanski servíruje sexualitu, napětí, city a vášeň v koňské dávce. Dokonalé vyprávění, atmosféra, vyvolalo to ve mě strach, nadrženost, smutek, radost, očekávání... Nekompromisních 5, tohle je umělecké dílo.. ()

Chermy

Nejprve mě napadlo, že role Mimi je jak stvořená pro Kirsten Dunst. S přibývajícími minutami, mě to rychle přešlo:-). Protože mám za sebou geniální Válku Roseových a stejně dokonalé Eyes Wide Shut, nebyl pro mě Hořký měsíc ničím objevný. Jak krutí k sobě lidé mohou být vím a daleko lépe je o tom natočený Closer(Na dotek). Roman Polanski, jehož filmy jsem nikdy neměl rád, si tentokrát vzal do party nesympatickou Emmanuelle Seigner, slizkého Petera Coyote a ňoumu Hugh Granta......takže můj názor je asi patrný:-) ()

Nick Tow

Videl som od Polanského takmer všetko, ale keby natočil len tento kúsok, vo filmovom Parnase by mal istého fleka. Ale to musí byť človek duševne trochu v neporiadku, aby práve pri Horkom mesiaci zavýjal ako ja, psychicky narušený vlkodlak... ()

Bubble74

Polanski psychárny všeho druhu fakt umí. Jsou intenzivní, mrazivé, nestydí se před ničím a zaryjí se pod kůži. Svou další devastující sondou do temných koutů lidského nitra se mu však nepodařilo odrovnat mě jen díky nešikovnému castingu hlavní trojky. Kristin Scott Thomas byla skvělá a rozhodně oplývala větším sexappealem než její francouzská kolegyně, ale hrála bohužel jen druhé housle. Zato Emmanuelle Seigner na mě působila jen jako mentálně zaostalá školačka a svůdnou femme fatale jsem v ní hledala marně. Peter Coyote byl ustavičně příliš slizký, než aby u mě uspěl jako playboy a dokázal utáhnout film s tak nahuštěnou erotickou atmosférou. Ňouma Grant mi v dramatické parketě nesedí, nemá na ni. Tento nevýrazný kádr mně značně ubral na zážitku a Bitter Moon tak u mě zanedlouho upadne v zapomnění, přestože scénář, zpracování i režie předložili ďábelský nářez. ()

curunir

,,... ŽILI SME IBA Z LÁSKY A TVRDÝCH CROISSANTOV." __ V roku 1992 zložil Vangelis okrem dnes už slávnej a priam kultovej hudby k istému Scottovmu veľkofilmu aj o poznanie skromnejšiu, no však postačujúcu kompozíciu k tomuto filmu. A bol to práve on, nie Polanski kvôli čomu som sa s dlhším odkladom rozhodol ho pozrieť. K tomuto žánru som nikdy nemal vzťah a zatiaľ to nezmení ani tento film. Iste, Peter Coyote a ,,pani Polanská" sú do svojich postáv dobre vybraní a snímka má aj potrebnú iskru a erotické dusno a poznať aj skúsenosť režiséra. Film sa však neuveriteľne vlečie, často býva nudným a nezáživným a stopáž je pretiahnutejšia ako sústavné súloženie hlavnej dvojice. No a záver pôsobí ako veľkobublinová báchorka a od istého momentu je jasne čitateľným. Možno s pribúdajúcim vekom Horký mesiac viacej ocením (ak ho ešte uvidím), zatiaľ je však u mňa na slabšie 3*. ()

Philippa

Tentokrát těch ***** není za pocit krásna v duši, ale za pocit úplně opačný. Tísnivý ,bolestný ,k nevydržení hořký! Můj vztah k Mimi se měnil každou minutu filmu. Bylo to jako ve scéně na kolotoči....chvílemi se mi dařilo se jí dotknout, ale vzápětí byla zase daleko. Cítila jsem nenávist vůči Oscarovi za to, jak s Mimi zacházel a současně nenávist k Mimi za to, jak se sama ponižovala. Myslím však, že na konci jsem to pochopila. Pochopila jsem tu čím dál tím větší závislost na bolesti, tu spalující touhu v každém z "herců té rozehrané hry"......skvělé herecké výkony,dokonalá kamera a výborná hudba. ()

Cimr

Kdyby film s takovým názvem už nenatočil Hitchcock, klidně by se Hořký měsíc mohl jmenovat Psycho. Psychický teror, erotické dusno, napínavá atmosféra; tato spojení ho asi nejlépe charakterizují. Ačkoliv jsem se na něj díval sám, občas jsem si neodpustil nahlas pronášené výdechy typu "Tak to je síla!", "Panebože!!", nebo "Waau!". Z Polanského psycháren (Rosemary, Hnus..) má nejoblíbenější. Jen si nejsem jistý, jestli bylo úplně košer svěřit hlavní roli své vlastní manželce... ()

NinonL

Skvělý, vášní a nenávistí prostoupený film Romana Polanského, patří mezi mé oblíbené. Film je především o tom, jak blízko k sobě mají obě zmíněné vlastnosti a jak snadno se dá překročit hranici mezi nimi. Viděla jsem ho znovu, po letech a už poněkolikáté. Náboj vůbec nevyprchal, naopak. Hořkost, hořkost, hořkost od samého počátku až do velkolepého konce. Rozumím tomu, že se film nelíbí každému. Je totiž, jak občas píšu, o temných stránkách lidské duše. Je o tom, co v sobě máme všichni. Touhy, nenasytnost, krutost, pokrytectví, cynismus. Někteří více, někteří méně schované. Polanski je mistr v zobrazení lidských duší, neznám lepšího. ()

Orlau32

Nebyl by to POLANSKI, aby něčím ve svém filmu buď překvapil nebo šokoval. Já jsem tento film pochopila v tom smyslu, že všeho má být s vkusem a mírou. Sebevětší spálující láska a vášeň se zhroutí, pokud se to přehání intenzitou nebo četností. Pokud není tělesná láska "doplněna" duševní láskou, zákonitě musí ztroskotat, protože krása je pomíjívá, okoukatelná (už tím, že člověk stárne), ale duševní souznění dvou jedinců je stálice i ve stáří. Druhý pár, který neprožíval tak intenzivní tělesný vztah, si uvědomil, že v této oblasti je nutno přidat, pokud chtějí zůstat spolu. Některé scény (vyprávění vozičkáře) mi připadaly zbytečně obscénní, ale to je holt Polanski - to je jeho rukopis. ()

contrastic

Po přečtení drsné a místy dost perverzní Brucknerovi knihy jsem čekal, že se Polanski s námětem popere mnohem lépe. Hlavním problémem je špatný casting. Místo krásky jakou Mimi v knize byla na mě hned v úvodu vykoukla obluda (Emmanuelle Seigner) s buldočím ksichtem a velikým zadkem. To byl první a největší šok !!! Seigner mě prostě nesedla a i její herecký výkon mě připadal dost hrůzostrašný. Bohužel i ostatní postavy nedopadly o moc lépe. Postava Oscara v podání Petera Coyoteho taky nevyzněla nic moc a přiblble se pitvořící Hugh Grant tomu taky nepřidal. Jediná Kristin Scott Thomas se mě líbila, ale ta bohužel dostala jen minimum prostoru. Další věc co se moc nepovedlo, byla celková atmosféra, kterou se nepovedlo přenést s knihy na filmové plátno. Veškeré erotično a hustá atmosféra vyzněla tak nějak sterilně. No a poslední zápor filmu je, že strašně zestárl. Až moc je vidět, že je již téměř 20 let starý a ve srovnání se svým „vrstevníkem“ Základním instinktem hrubě propadá. Takže veliké zklamání – 40% ()

kaylin

Roman Polanski dovede skvěle zachytit lidskou psychiku, lidskou touhu a vlastně i lidský chtíč. Příběh, který je zde vyprávěn samotnými protagonisty a který se zde nakonec i odehrává a graduje, je nesmírně sexy, ale destruktivním způsobem, kdy budete mít dlouho sami pocit, že chcete utéct. Postavám se to nemusí povést. Castingově skvěle vybraní herci! ()

Dr.Zhivago

Je tam (skoro) všechno co jste kdy s někým zažili, opustili a vzápětí znovu úpěnlivě hledali - a taky Paříž, kde Vám to všechno půjde mnohém lépe od ruky, srdce i jiných relevantních orgánů. ;) ()

Remedy

I když hlavní kostrou celého filmu je Oscarovo vyprávění, důsledky jeho vztahu s Mimi se přirozeně promítají do současnosti a postupně ovlivňují postavu Hugh Granta v jeho jednání a snažení:)) Líčení vztahu Oscara a Mimi je někdy až lyrické, kouzelné, idylické (krásně se zde střetává její mladická nevinnost a naivita s Oscarovým "probuzením"), chvílemi bizardní (ale zároveň i vtipné) a nakonec samozřejmě i vyhrocené (jak po fyzické stránce, tak po psychické). Neméně podmanivé je i prostředí, v kterém se Bitter Moon odehrává. V konečném součtu jde o mistrovský kousek, který podrobně (někdy snad až moc:)) líčí průběh jednoho poněkud zvrhlejšího, ale o to zajímavějšího vztahu a zároveň na sebe váže další (současnou) linii příběhu, se kterou se v závěru fantasticky protne. ()

Maq odpad!

Dvě a čtvrt hodiny se mě Polanski křečovitě snažil přesvědčit, že bezuzdná sexuální náruživost je velkým námětem pro velké umění. Marně. Přesvědčil mě leda o tom, že na těch zvěstech o jeho chlípnosti nejspíš něco bude. Romane, Romane, jak přijde na sex, ztrácíš soudnost, že jo? Ty chlíváku! --- ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)