Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

heihatchi

Polanski opět nezklamal a nutil mě tak celé dvě hodiny pít kafe, abych u toho nudou neusnul. Opěvovaný scénář mi až tak skvělý nepřišel, to ale bylo možná způsobeno tím rozvleklým tempem vyprávění, kde když přijde něco zajímavého, tak u toho spíte, pač se předešlých 30 minut nedělo vůbec nic. A to celé završeno nijak suprovým koncem. Jinak Jack tu hrál vskutku dobře, avšak si nemyslím, že by to byla jeho životní role. ()

Petrus1

Když sem to viděla kdysi dávno poprvé, usnula sem u toho a od toho se zřejmě odvíjelo i moje tříhvězdičkové hodnocení. Vlastně ani nevím, jestli sem to viděla do konce, protože si jako obvykle nevybavuje, o čem to vlastně bylo. Co vím ale určitě, že nikdy nechci šukat s žádným Číňanem, protože by mě dopalovalo jeho ustavičné odbíhání k četbě (bez tak si chtějí jen odpočinout, protože už nemůžou) :-D Nějaká šestáková coura si najme soukromé očko, aby odhalil nevěru jejího manžela. Jenže ten se pak utopí uprostřed sucha ve vodní nádrži - to se může stát jen v L.A. (anebo u nás, protože u nás je taky možný všechno) a navíc se zjistí, že jeho žena vlastně jeho žena vůbec není. A začne se rozplétat zapeklitý příběh. Nejprve se zdá, že jde především o vodu (voda je totiž nezbytně důležitá, jak všichni víme), ale dojde ještě k jednomu objevu, který je snad ještě důležitější. Gittes totiž zjistí, kdo je "milenkou" toho mrtvýho týpka...což zas není takovej problém odhalit ani pro mě, když se Faye chová tak okatě. A film, víc než kterýkoli jiný, je ponaučením, že nemáte strkat nos do cizích věcí! A i díky tomu si budu při vyslovení "Chinatown" vybavovat nejen moji oblíbenou hru a song z Mafie, ale i rozříznutý a zalepený nos Nicholsona. Tentokrát jsem u toho neusnula a to i přes mou šílenou únavu a mžourání na bednu...a to už o něčem svědčí. Určitě je to nadprůměrná kriminálka nebo thriller, chcete-li a v době svého vzniku to musela být záležitost excelentní...jenže to já už jaxi objektivně neposoudím...ale své hodnocení zvedám o jednu hvězdu a to především díky skvělému znepokojivému závěru. Zaslouží si být Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Robert Towne napsal scénář Čínské čtvrti speciálně pro svého přítele Jacka Nicholsona a získal pro film jediného Oscara v roce, v němž cenám Akademie dominoval druhý díl Kmotra. Jde o konspirativní detektivku drsné školy z rodu příběhů Raymonda Chandlera či Dashiella Hammetta. Je to rovněž vysoce rafinovaný film, který uspokojí každého diváka, který dokáže ocenit podmanivý spletitý děj a kolosální herecké výkony." ()

sebo9629

Nemôžem si pomôcť, ale mám problém so záverom filmu, nemám problém s tým ako to skončilo, to som už očakával počas filmu a čím bližšie bol koniec tím viacej mi bolo jasné ako to dopadne, ale mám problém s tým ako sa to v posledných scénach odohralo.... Hodnotenie: 7.9/10 ()

spoonman

Paradoxně mi na tom přišel nejslabší konec - celé to je tak epické a záhadné, že má člověk pocit, že závěrečné odhalení překlene čas, prostor a vesmír, a tak, když se stane, co se stane je to takové...banální. Ale tohle stranou je to opravdu nestárnoucí dobrý film a to je asi ta nejlepší věc, co můžete o produktu tohohle pokleslého umění říct. ()

Narciska

Fascinovalo mě to, jak naprosto netušíte, co od toho čekat. Krimi s nádechem romantiky, možná, ale kam se to bude ubírat? Proč to dělá a co tohle znamená? Proč čínská čtvrť? Kdo je vrah a co za tím vším vězí? Kam se řítí postavy příběhu? Jak film skončí? Tyhle otázky přicházejí tak neodbytně, že skoro proti své vůli se chcete na film dodívat. A dobré je, že odpovědi přijdou, i když byste se nakonec bez nich radši obešli. ()

simon84

'Course I'm respectable. I'm old. Politicians, ugly buildings, and whores all get respectable if they last long enough. ()

mh.mail

80% — Je to už dávno, co jsem film naposledy viděl, takže jsem si jeho včerejší uvedení nenechal ujít. Kdoví proč jsem byl přesvědčen, že se jedná o Phila Marlowa. Aspoň jsem si mohl tento svůj omyl poopravit. Už jsem si dost málo pamatoval z děje, naskakovaly mi jenom útržky, takže jsem si ho mohl vychutnat téměř jako při prvním shlédnutí. ()

Lukin413

Strašně rád bych měl tento film rád, má všechny správné ingredience, Jacka, Romana, Jerryho. Ale ne, nefunguje, je to pocitově dlouhé, těžkopádné a zápletka mě vlastně ani nezajímala. V hlavě mi zůstane jen pár hezkých obrázků a zajímavých nápadu ze scénáře. ()

Bozvav

Skvělý herecký koncert Jacka Nicholsona. Jako krimi poněkud nudné, ale herecky, režijně dokonalé. Za mne čtyři hvězdičky. ()

Saur.us

Polanského pocta bogardovským noir kriminálkám (očividná už od úvodních, velmi stylových titulků), které už chybí akorát vnitřní monolog. ()

gulista

Záver komentáru obsahuje spoiler. Písané ale v predstihu, ak by náhodou oči predbehli mozog. Chinatown je skvelou ukážkou poctivého prístupu k filmu, ktorý z neho robí jeden z najvýraznejších filmov 70-tych rokov, a zároveň tematicky predstavuje jeden z mnoha prípadov márneho a zbytočného boja jednotlivca proti demoralizovanému a skazenému spoločenskému nastaveniu. Počas zdanlivo ďalšej rutínnej zákazky sa nám teda Gittes náhle prehúpa do nezvyčajnej situácie plnej kopiacich sa otáznikov, klamstiev, a špekulácií pod rúškom korupcie. Gittes v podaní Nicholsona tu figuruje v jednej so svojich najlepších rolí hrajúceho cynického, ironického a prezieravého majiteľa detektívnej kancelárie kradnúceho si každý jeden záber, jednu scénu za druhou. Ten je tu však predovšetkým vyobrazení aj ako hrdina limitovaný, chybujúci, zraniteľný až fatalistický, narozdiel od svojich predošlých detektívnych kolegov z desaťročí minulých, ktorým film samotný formálne vzdáva poctu. Obraz zaplnili farby, tempo ale zostalo rovnako plazivé. Je teda síce potrebné na film nazerať okom zhovievavým, vyžaduje si divákovu trpezlivosť, po všetkých stránkach však ide o nesmierne kvalitné dielo. Či už Towneov temne podfarbený scenár, z ktorého dýcha aj Polański, Alonzova presná kamera neustále zaberajúca Gittesa, alebo Goldsmithov vhodne zvolený jazzový podkres dotvárajúci snímke atmosféru. Príbeh je priamočiary, z jedného bodu vyšetrovania postupujeme do druhého, nenachádzajú sa tu paralelné deje. Gittes tak predstavuje odťažitého, ale morálne na správnom mieste nachádzajúceho sa človiečika, ktorý chce veci vrátiť do tých správnych koľají. Dopláca tak ale na systém, v ktorom sa kolesá točia opačným smerom. Smerom v prospech ľudskej pokrivenosti až zvrátenosti. Tento prípad preto naberá na obludnosti a stáva sa tak príliš veľkým sústom. Prichádza spoiler. Gittes tak v záverečnom vyústení schytá dokonca porážku dvojsečnú – stratu novej lásky a prehru nad zlom kapitalizmu. Posledný záber, kde sa kamera dvíha a následne opúšťa Gittesa, tak evokuje ďalšie zlyhanie v Čínskej štvrti a neúspech spravodlivosti. Záver teda zanecháva trpkú príchuť a banálnu radu od kolegu: "Forget it, Jake. It's Chinatown." 90% ()

JoSte

Hvězdičku jsem musel ubrat za místy nadmíru pomalé tempo. Jinak poctivý noir, kde se hlavní hrdina dobere pravdy až po několikerém výchovném profackování zpovídané ženy. ()

finn

Na to, jaká klasika Chinatown je podle umístění v nejrůznějších TOP, ztratila po více jak třiceti letech dech. Neupírám filmu vynikající herecké výkony, oscarový scénář a po troškách dávkované podbarvení skvělou hudbou... Věřím, že deset let od uvedení si fanoušci krimi filmů museli updatovat žebříčky. Chinatow mě k tomu nedonutí. ()

strikeman

Tento kultovní a tolik velebený snímek jsem sháněl strašně dlouho a nakonec jsem jej díky Reiserovi měl možnost zhlédnout (díky). Ódy pěné nejen ve zdejších komentářích nelhaly. Byl to silný zážitek a dokonale vypointovaný - rozuzlení tohoto příběhu mne bude v podvědomí drásat ještě dlouho. Škoda, že do top 10 se vleze jen 10 filmů:-)) ()

in4mator

U tohoto filmu jsem si vzpomněl na Hitchcockovo Vertigo, které se Chinatownu dost podobá, mimo jiné i specifickou atmosférou a precizní režií. Velice příjemný film, jestli se to tak dá nazvat. ()

Rokle

Spletitá detektivka od mistra napětí Romana Polanskiho. K tomu parádní hudba Jerryho Goldsmitha, který přidává svými tóny na dramatičnosti jednotlivých záběrů. A s otevřenou pusou jsem musel sledovat konec, jenž z pochopitelných důvodů nemohu nijak rozvádět. ()

Wolvie

Ten film má STYL! A nejen ten.Ještě má skvostného Nicholsona,Polanskiho ve vrcholné formě,nádhernou Faye a atmosféru plnou cigaretového kouře,vedra a 30. let,kterou ještě v mých očích žádný noir nepřekonal.Skvost,který nestárne. ()

Akana

Rozpálené město a Jack Nicholson s obvázaným nosem, to je obrázek, který se při názvu Činská čtvrť objeví automaticky. Polák Polanski se do detektivní drsné školy vcítil obdivuhodně a skvěle vystihl její atmosféru a lepšího představitele osamělého a vytrvalého hledače kostlivců ve skříni než Nicholsona mohl těžko najít. Faye Dunawayová mu zdatně sekunduje, všechno je perfektně napsané, natočené i zahrané, z finálové scény čiší marnost. Ale přece jen jsem po těch letech čekal trochu silnější zážitek, čert ví, v čem to bylo. 90% ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)