Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

kapibara

Stylové soukromé očko Jacka Nicholsona se zafašovaným nosem a posléze s odhalenou jizvou patří do klasické kolekce detektivů, kteří nepostrádají dostatek šarmu, cynismu a charismatu. K tomu samozřejmě patří krásná a křehká lady, které vtiskla neodolatelné kouzlo Faye Dunaway. Režisér Roman Polanski tak vytvořil neotřelou retro detektivku s prvky noir, která patří k těm nejlepším, které v 70. letech vznikly. ()

Yardie

Slabších 70% Podle ohlasů zde jsem čekal mnohem více. Film mě příliš nevtáhl, resp. okamžiků, kdy jsem byl "zažraný" do filmu a napnutý bylo pomálu. Bylo zvoleno celkem vláčné tempo, což si myslím, že filmu uškodilo, protože se to místy dost táhlo. Ani vyšetřování a konečná pointa nebyly nějak extra vyvedená. Resp. téma "konspirace" zvoleno správně, mám rád, ale provedení se mi zdálo slabší. Výborný byl Nicholson a pár okamžiků, kdy byl film fantastický. Nicméně okolo bylo celkem dost věcí, díky kterým nemohu dát větší hodnocení. I přesto všechno to byla mírně nadprůměrná podívaná. Ale 86% se mi zdá moc. Howgh! ()

conery1

" Politici a kurvy sa stanú váženými, keď vydržia dostatočne dlho." Kritika spoločnosti so skoro hodinovým, niekedy trochu nudným rozbehom som prežil a čakal, až to Roman " rozbalí ". No dostal som iba odvar toho, čo som čakal. Najväčší " šok " bol incest. Samozrejme skvelý Nicholson. ()

Nethar

Film Chinatown přišel u mě na řadu ze dvou důvodů - zaprve druhý nejlepší film od Polanskeho (Pianistu jsem viděl už dávno), u kterého mám podstatné mezery. Zadruhé nejlepší (myslím oboje v bodech zde na ĆSFD) s Nicholsonem, který jsem ještě neviděl. Myslím, že ani jeden nezklamal. Dobrá atmosférická detektivka. Vybavil se mi při ní určitě pojem film noir, akorát mi to na něj přišlo málo tmavé :-) A teď koukám, že je to neo-noir, ať už to vlastně znamená, co to znamená ;-) Takže jo, palec nahoru. ()

geimz

Kultová klasika na mňa pôsobila chladným a odťažitým dojmom, vďaka veľmi vysokým očakávaniam som stále čakal na "wow" efekt, ktorý sa nedostavil ani po temnom konci. Scenár je dômyselný, no v dnešnej dobe ani zďaleka natoľko šokujúci. ()

Ollie235

Příjemná oldschoolová kriminálka se soukromomým detektivem, který strká nos tam, kam nemá a ponořuje se tak stále hlouběji do komplikovaného případu plného podvodů a zajímavých zvratů. Chinatown však (částečně oproti mému očekávání) zdaleka netěží jenom ze skvělého scénáře. O kvalitě filmu mě totiž přesvědčila především výborně navozená atmosféra, úžasná Golsmithova hudba (ten úvod!) a v neposlední řadě herecký výkon Jacka Nicholsona (ti, kdo zde píší, že se jedná o jeho životní roli, rozhodně nejsou daleko od pravdy). Akorát tomu všemu přece jen něco málo chybí. ()

Renfield

Nadčasová detektivka! Roman Polanski umí budovat napětí (nejen ve filmu...) a atmosféru především. Čínská čtvrť je natočena jeho klasickým stylem, tedy, děj nikam nespěchá. Přesto není čas na vydechnutí a už vůbec ne nudu. Jake Gittes (jehož ztvárnil výborný Jack Nicholson) se do ze začátku "klasického případu" zamotává víc a víc... neustále tak odkrývá nové teorie a spiknutí. Ve filmu je několik zvratů a překvapivých momentů vůbec, je třeba ho dobře sledovat, protože ne vše je na první pohled zřejmé, jak to u kvalitních detektivek bývá. Z výše uvedeného a také pomalu z každého komentáře je jasné, že film má výborný a do detailu propracovaný scénář Roberta Towneho. Režie Romana Polanskeho také udělala své, jak jsem již zmiňoval. Ale... jak moc do filmu promluvila nálada při natáčení? To už tak zřejmé není, ovšem vcelku by mě to zajímalo. Zpět k ději, či napětí ve filmu. Do toho výrazně promlouvá také Jerry Goldsmith a jeho hudba. Ta především ve vypjatých pasážích správně graduje a tím na hutné atmosféře přidává. Že měl na její zkomponování pouze deset dní je pro mě neskutečné. Nejsilnější scéna je samozřejmě ta nůž a nos... nezapomenutelná. Ale pro mě je stejně nezapomenutelné ještě finále. U něj jsem rád, že si ho Polanski "vydupal" filmu totiž dodává na zajímavosti a otevřený konec nijak nevadí. 80% ()

Klajnik

O Čínské Čtvrti se často mluví v souvislosti s nejlepším scénářem. Tato chvála je spíše výsledkem jeho dokonalé efektivnosti než toho, že by onen příběh a postavy tak silně zasáhly nebo ovlivnily ty, kdož filmu věnovali svou pozornost. Kvality tkví v tom, že nic není řečeno navíc nebo zbytečně dvakrát. Všechny podávané informace slouží svému účelu - často dvojímu: Jednak se dozvídáme něco víc o korupční kauze a druhak něco o postavách. Nebo se scénou etabluje nějaké skutečnost, která současně připraví půdu pro jinou situaci, která v příběhu nastane později, takže pak není třeba ztrácet čas narychlo usmaženou expozicí. Ten scénář je jako vystřižený z manuálu. Tato efektivnost má však co dočinění s úsporností a já se nemůžu zbavit dojmu, že v té vší dokonalosti něco postrádám: Nebyl jsem do celé korupční kauzy (záhady/mystérie) dost zainteresovaný, protože film diváka příliš neseznamuje s městem ani ho emocionálně nenapojuje na jeho obyvatele. Jako divákovi mi je tedy docela jedno, jakým nešťastným způsobem se okolnosti vyvrbily, protože jsem nebyl dostatečně napojen na ty, kterých se dotknou. S takovou by ovšem musel mít film třeba 3h stopáže, což by v souvislosti s Polanskiho přesnou, avšak nepříliš živelnou a efektní režií mohlo být až příliš unavující. Na druhou stranu je asi pravda, že pokud by mě scénář více citově zanteresoval do postav a dění, tak by Polanskiho režie mohla být klidně poloviční a stejně bych byl strhnut. Někdo by mi mohl oponovat v tom, že filmy nejsou romány a od tvůrce si žádají přímočařejší přístup. Já však vím, že do 3h by se to vešlo a že taková stopáž je ideální pro potřeby obsahově hutnějších filmových děl, které by měla vykreslit řadu souvislostí, aby vše zapadlo do sebe a výsledek byl co možná nejsilnější. Dále by mi mohlo být oponováno, že netřeba vykreslovat situace a rozpoložení různých obyvatel LA, jež korupce postihuje a ještě postihne, protože si to lze domyslet a také proto, že je devastující závěr soustředěn do prostoru hlavních postav. (Spoilery>) Protagonistovi se povede korupci rozkrýt, ale nepodaří se mu ji odvrátit, přičem jsme se dozvěděli, že je to člověk, který nechce být součástí zkorumpovaného systému (proto také od policie odešel a vydal se dráhou soukromého detektiva a své povolání u kadeřníka v jedné scéně tak urputně bránil). Hlavní ženská postava vede skrze jisté tajnůstkářství po většinu filmu diváka znalého v žánru noire k domění, že je tou femme fatale - tedy smrtící ženou, která se stane hrdinovi, často detektivovi, osudnou. Schéma žánru se zde však převrátí dost na to, aby byl divák neměl pocit, že vidí něco mnohokrát viděného. Postava, kterou hraje Faye Dunaway, se ukáže být obětí a její smrt v úplném závěru činí závěr obzvlášť překvapivým a (spolu)utváří jeho teoretickou zmarnost. Vykresluji to proto, že by mělo stačit, jak se rozuzlení dotýká hlavních postav a nemělo by být nutné vykreslovat, jak se dotýká/bude dotýkat mnohých obyvatel LA. Vzhledem k úspornosti/efektivnosti scénáře jsem se však o postavách nedozvěděl vše, co bych rád a co by bylo potřeba, aby se na ně napojil. Chtěl bych vědět víc o protagonistově působení u policie v Čínské čtvrti a chtěl bych vědět i to, kde se bere ta jeho morální integrita. Rád bych také, aby byl vztah mezi protagonistou a postavou, kterou hraje Dunaway, více prokreslen. Upřímně mi nepřijde, že dost věrohodně zahrála tuto postavu v jejím podání je příliš sebejistá a stabilní, ale později se ukáže, že ji znásilňoval vlastní otec, který ji i udělal dceru/sestru. I proto bych se chtěl rovněž dozvědět více o vztahu mezi ní a jejím otcem, jenž je hlavním záporákem filmu - chamtivým a sobeckým boháčem, jemuž je i nekonečno málo. Bohužel i jemu je věnováno málo prostoru. Všechny tyto věci nejsou potřeba pro to, abych pochopil, o co ve filmu jde, ale velmi by mi to pomohlo se na film napojit a také by ve mě více zarezonoval. Myslím si tedy, že ona opěvovaná efektivnost scénáře není tak radostnou skutečností, jak by se mohlo zdát. () (méně) (více)

Santino7

Film, ktorý znamenal renesanciu noiru prinášajúc svieži "staro-nový" vietor v rámci sedemdesiatok, film, ktorý odštartoval éru neo-noiru a bol nekonečným zdrojom inšpirácie pre množstvo ďalších filmárov a nástupcov, film, kedy Polanski bol na vrchole kariéry. A taktiež jedna z najlepších Nicholsonových rolí vôbec. Zub času vie byť síce nemilosrdný, avšak losangelské súkromné očko s porezaným a obviazaným nosom na stope záhadnej vraždy a machinácií vo vodnej správe uprostred letných horúčav a suchôt starne vskutku s gráciou a eleganciou jemu vlastnou. I napriek viacerým kultovým prvkom snímky a skvelému záveru mi síce po tejto projekcii k piatej hviezdičke predsalen nateraz čosi chýba, ale ako sa tam u nás hovorí - Forget it, Jake. It's Chinatown. 85% ()

Emo-haunter

Lepší tři hvězdičky. Film plně respektuji, ale nevtáhnul mě pod bublinu tak silně, jako jiné recenzenty. Oceňuju určitě kvalitu, která z filmu srší, ať už výprava, kostýmy, výstavba děje, herecké výkony, kvalitní hudba, ale od příběhu jsem očekával mnohem více, než jen skromnější detektivku s lehce existenciálními prvky a v podstatě průměrným vyústěním. Za mě se zkrátka jedná o vyloženě průměrný krimi film, který je nablýskán poctivou řemeslnickou prací, slušnou atmosférou, ale nic víc, nic míň. I ten vývoj postav byl místy hůře konstruován, obzvláště mezi protagonisty. Mohlo to být mnohem hutnější, více kompromisní, absurdnější. Možná je chyba ve mně, já se vyloženě nenudil, ale ani nikterak nebavil, i když Nicholson dělá, co může. Ten přesah jsem tam necítil, to něco navíc, mimosmyslové, osudové, dekadentní či radikální tam za mě nebylo. Za mě zkrátka jen slušný neo-noir krimi film. ***6,5/10*** ()

Oralfabet

Hlavně jsem si užíval vizuální stránku, hudbu a atmosféru, děj mi úplně strhující nepřišel. Tyhle klasické noiry asi nejsou úplně můj šálek kávy, spíš mám rád ty pozdější filmy, co si s jejich konvencemi pohrávají a převracejí je naruby (i když někdo by asi mohl tvrdit, že i tohle je neo-noir). V určitou chvíli prostě můj zájem o odhalení pravdy začne upadat. Nepochybně hodně dobrý film, pro mě osobně ale asi nic zásadního. 7/10 ()

Pedro

Objektivně vzato - po všech stránkách perfektní film se silnou, značně "noir" atmosférou. Atmosférou, kterou osobně vůbec nemusím - proto ****. ()

FunThomas

Výborný film, protože Polanskiho verze nakonec zvítězila nad verzí jednoho ze scénáristů, skončil film špatně a to taky přidalo na efektu..jinak skvělá dobová atmosféra a vynikající herecké výkony... ()

Kroupa

Nemohu se zbavit určité pachuti nesplněných očekávání. Atmosféra je zručně vybudována, Nicholson hraje excelentně, jenže celý film je jaksi svázán pojetím ve stylu Raymonda Chandlera, které mi dnes zcela nesedlo. "Ústřední zápletka s vodohospodářstvím a vraždou je v závěru potlačena a vyluštěna nečekaně triviálně stylem "já jsem ten lotr". Slušelo by se dodat "a takhle jsem to udělal a z tohoto důvodu". Jenže tato jaksi finální scéna už nic nenabízí, co by nebylo jasné, jde jen o potvrzení pachatele. O pachatele tu ale moc nešlo, hlavní byla ta plánovaná sviňárna, jenže základ téhle "sviňárny" byl bohužel jasný prakticky už od vystoupení zavražděného. Bohužel konstatuji, že finále ukončilo mé nenaplněné očekávání Něčeho. Přesto, že mě film nechytil, cítím dotek Umění, proto 71%. Třeba se příště naladím na tu správnou vlnu. ()

Emzet

Vypravěčská pochutina, která baví nejen přesycenou tematizací jednotlivých scén (extrémní vlhko vs. extrémní sucho), ale i tím, jak až lze lineární narativní strukturu rozbít posedlostí minulostí a všeobecným tématem času (skoro v každé scéně se na něco vzpomíná nebo je jinak cítit tíže historie). --------------- Chinatown zároveň slouží jako pocta noir filmům a jejich dokonalé ztělesnění… a přitom je staví na hlavu (především díky prakticky celé druhé půlce, ale nebudu spoilerovat). Polanskému se podařilo podchytit excelentní tón vyprávění, ze kterého atmosféra tryská do všech stran a Nicholson se pro roli Jakea Gittese snad narodil. John Huston se rovněž překonává, skoro škoda že po většinu své kariéry býval jen na tom opačném konci kamery. Naprosto rozumím poznámce jednoho filmového kritika "Chinatown is a ‘70s image of a ‘40s image of the ‘30s, apparently based, in turn, on Los Angeles water politics from an earlier period again and complete with a kind of indeterminate post ‘50s soundtrack," ale není to právě tak trochu o tom? ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)