Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

kingik odpad!

Vžiúúú, vžiúúúú (zvuk sanitky). Ze sanitky vystoupí doktor Jandera a následně se mě ptá, co mě bolí. "Hovno je mně, ty píčo", nevrle odpovídám. Jandera vlídně namítne: "Jsme mimo rajón, pane, tohle je Čínská čtvrť." "To vím, i bez tebe, ty vymrdanče v kuchařským plášti," zahřímám povýšeně. Náhle si všimne, že krvácím ve spodní části. Hledá obvaz a ptá se, co je to za zranění. "Ty kundo z jablek, přiskřípl jsem si čuráka do dveří, foukl vítr, byl postavený a schytal to, ale potřebuji náplast na ksicht, rozumíš?!!!" Doktor v rozpacích hledá náplast, podává mně ji a udiveně se ptá, proč ji chci na obličej, když ho mám bez šrámů. "To si jenom myslíš, mrdko béžová! Mám smrtelný zranění na nose, Nicholson, kurva, to jsi v životě neslyšel o tom dechberoucím filmu Čínská čtvrť, který změnil kinematografii?!!!" "Omlouvám se, ale ne, nám pouštěli za komunistů jiné filmy," odpoví zklamaně doktor a odjíždí. Zvedám se z lavičky, je noc. Před sebou mám cestu brněnským Bronxem. Za pár minut poznám, co je to mít cigána na zádech a v krku. To mně žádný film nemůže plnohodnotně nahradit. 0% ()

Snorlax

Kdyby to bylo minimálně o půlhodiny kratší, nemuselo by to mít hluchá místa. Skvělý závěr mi vynahradil dlouhotrvající nudu. ()

Legas

Takový Poslední skaut bez akčních scén. Film sice disponuje kvalitním hereckým výkonem Jacka Nicholsona, ale takových příběhů, kde ONA evidentně něco tají (a opakovaně) a ON se s ní v průběhu filmu vyspí, jsou desítky. V Čínské čtvrti jsem nenašel nic, co by mi znemožnilo tucekrát upřímně zývnou, ale na druhou stranu to není špatný film. Tak co s tím? ()

Šakal

Roman Polanski v plné síle! Vynikající noir detektivka s parádně ponurou atmosférou ( tak hutnou, že by se dala krájet), přesně tak, jak to mám RÁD...mňam, s volně plynoucím dějem ( jak je u Polanskiho zvykem ). V tomto případě berte prosím jako velký KLAD a to vedro..... jsem cítil až u sebe v bytě ( a to je momentálně venku na 0 :o) Excelentní Jack Nicholson jako soukromé očko Jake Gittes a nádherná a nemémě skvěle hrající Faye Dunaway jako Evelyn. Když k tomu připočteme silný příběh, podpořen vynikajícím hudebním doprovodem Jeryho Goldsmitha, to vše za citlivé režie Romana Polanskiho jsme svědky jednoho z nejlepších snímků ( nejen ) ve svém žánru. Vynikající snímek, který svého času ( co se týče oscarových ocenění ) doplatil na konkurenci v podobě Coppolova majstrštyku The godfather II. ()

InJo

Šťavnatá dobová atmosféra, dokonale charismatičtí herci (Nicholson, Dunaway, Huston), výtečný zničující závěr... Tohle by samo o sobě mělo stačit k perfektnímu diváckému zážitku. Jenže nestačí... Nemůžu si pomoct, ale i napodruhé (s odstupem pár let od prvního zhlédnutí) mě začal scénář nudit už někdy v první hodině (a z letargie mě opět vytrhly až fenomenální poslední minuty). Celý ten příběh se na můj vkus odvíjí poměrně jednoduše, přímočaře a hlavně nepříliš záživně), takže ani skvělá pointa nemá moc velkou šanci to zachránit. Je mi jasné, že s tímhle názorem tu budu možná i jediný, ale podle mě je ČÍNSKÁ ČTVRŤ nejpřeceňovanější Polanského film. Ani omylem však nejhorší! A těch výrazných pozitiv je v konečném součtu tolik, že jí ty (slabší) 4* nakonec přeci jen dám... 70 % ()

Webb

[7/10] (Long Road, Paramount, Penthouse) (Technicolor /// Produkce: Robert Evans /// Scénář: Robert Towne /// Kamera: John A. Alonzo /// Hudba: Jerry Goldsmith /// Oscar: Robert Towne (scénář) /// Nominace na Oscara: Robert Evans (nejlepší film), Roman Polański (režie), Jack Nicholson (herec), Faye Dunaway (herečka), Richard Sylbert, W. Stewart Campbell, Ruby R. Levitt (výprava), John A. Alonzo (kamera), Anthea Sylbert (kostýmy), Sam O´Steen (střih), Jerry Goldsmith (hudba), Charles Grenzbach, Larry Jost (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sobis87

Po shlédnutí tohoto filmu již naprosto chápu, proč si Syd Field vybral právě scénář Čínské čtvrti jako jeden z názorných příkladů pro svou knihu „scenáristickou bibli“. Tenhle scénář je dokonale vybroušeným diamantem, který nejen že staví na poutavé detektivní zápletce, které nechybějí rázné body obratu a vše propojující vygradované finále, ale i samotné postavy jsou zde umně vyprofilované a všechny ty malé detaily (přejeté hodinky, brýle,…) nepřestávaly překvapovat po celou stopáž. Už samotný úvod nastavuje laťku zatraceně vysoko – během pouhých pár minut se skrze malou událost dozvíme vše potřebné – co hlavní hrdina dělá, jakou má povahu, atd. – geniální.Scénář je základem všeho a v tomto případě se precizního psaného textu ujal zručný režisér Roman Polanski, díky čemuž s přihlédnutím k obsazení (Jack Nicholson a Faye Dunaway) nemohl vzniknout jiný než skvělý film. V celém vyprávění není nic navíc, informace jsou dávkované s matematickou přesností a z vizuálního hlediska se jedná o Polanského standard (rozuměj precizní atmosférická podívaná). Čínská čtvrť je dokonalé žánrové řemeslo (film-noir), které mě i po několikátém shlédnutí nepřestává fascinovat svým perfekcionalismem a výborně vystavěným konceptem. ()

Sonnery

Jako prdel na nočník! Tak přesně padla role Gittese Jacku Nicholsonovi. Maniak Polanski umí vytvořit takovou atmosféru, že jsem ji cítíl i druhý den ráno, když jsem si patlal kartáčkem pastu na zuby. Každou vteřinu filmu jsem vyloženě hltal. ()

Jordan

stará filmárska škola - sympatický a zásadový súkromný detektív, PRÍBEH - a ozaj skvelý, bezchybne natočené, skrátka vynikajúca a už kultová klasika . . . no a nedá mi nespomenúť scénu, ako Polanski Nicholsonovi roreže nosnú dierku - to je nesmrteľné! ()

Anderton

Jedno z vrcholných revizionistických diel, v podstate sa jedná o neo noir. Polanski točí v rozmedzí žánrových noirových pravidiel, ale nenechal sa zlákať čiernobielym vizuálom, čo je podľa mňa plus, pretože nevzdáva tým noiru iba hold, ale vnáša doňho aj niečo nové. Treba sa ale hlavne tešiť z kvalitne napísaného scenára, pri ktorom je nutné dávať neustále pozor, aby ste nestratili niť s príbehom. Nicholson skvele konkuruje Bogartovi a v 40tych rokov by bolo jasné, akým úlohám by sa venoval. O Dunaway sa dá napísať to isté. ()

Frajer42

Polanski je režisér, kterého příliš nevyhledávám, leč když už na sebe narazíme, obvykle nezklame. Jack Nicholson se zde opět vyskytl v roli, která mu přesně padla na míru. Opět si zahrál takového lehce bohémského lajdáka, který ovšem disponuje pořádným přívalem lidskosti a správnou morálkou. Takže si jej každý zákonitě zamiluje. Do jisté chvíle byl i fešák, než mu Roman osobně fikl nos. Snímek se opírá o relativně kvalitní scénář, který není úplně přímočarý, ale divák všemu přichází na kloub po sériích všemožných odboček a zvratů. Tohle velice chválím, pokud to tak z předchozího souvětí dostatečně nevyznělo. Moc jsem nezachápal, proč se snímek jmenuje Čínská čtvrť, když se tam odehraje výhradně závěrečná scénka. Uchu zalahodí výtečná angličtina, především Jack Nicholson opravdu skvostně artikuluje. Oči a uši je třeba mít neustále nastražené, neboť se ve dvou hodinách objeví opravdu hromada jmen a je třeba věnovat pozornost téměř každé větičce. Jinak děj je taková klasika o moci peněz a možnosti si koupit cokoli a hlavně kohokoli. Snad s tím překvápkem, že je to velmi pěkně podané a je třeba vychválit i spoiler → nešťastný závěr, což nebývá úplně denním chlebem ve filmech podobného ražení, ba dokonce ani ve filmech jiného ražení. Divák s tím počítá snad jen tehdy, hraje-li se zrovna o trůny. Spokojenost. ()

Kothy

Název filmu je dost zavádějící. Od Romana Polanského jsem toho moc neviděl. Tenhle film ale není špatný. Jack Nicholson je v roli soukromého detektiva super. Jen bych filmu vytknul pomalé tempo, dost se to táhne. Nakonec všemu přijde na kloub a začnou se dít věci. Konec je trochu překvapivý a zároveň smutný... "Je to špatný plo tlávu." :D ()

nascendi

Ďalší film z mojej Top 100, ktorý úspešne absolvoval "potvrdzovaciu projekciu". Atmosféra, štýl, herecké trio a hudba sú podľa mňa piliere, na ktorých stojí úspech tohto filmu. Je pravdou, že tempo je v niektorých pasážach pozvoľné, ale na druhej strane je takmer od začiatku prítomný temný podtón vytvárajúci postupne rastúce napätie. Nevidel som všetky Polanského filmy, medzi zhliadnutými však Čínska štvrť jednoznačne dominuje. ()

Slarque

Na první pohled klasická kriminálka z americké staré drsné školy, ale přitom vlastně jiná než všechny ostatní. Výborný byl hlavně scénář, režie a Jack Nicholson, ale chybičky se tu obecně hledají dost špatně. Pokud nevyžadujete film nabitý akcí a máte rádi ponurou noirovou retro-atmosféru, jste na správné adrese. ()

Happens

Trochu Marlowův styl od R. Chandlera v podání Polanského, vynikající zjizvený Nicholson. Každopádně ta atmosféra toho filmu je jedinečná, pohltí vás a nepustí. Možná bych rozvedl víc myšlenku Chintown, nenechal bych jí jen tak viset ve vzduchu, ale to byl asi účel. Klidně bych se na to koukl znova, což v mém případě znamená 5 *. ()

Rocky62

Režie, kamera, hudba, Jack Nicholson- to vše by si zasloužilo Oscara. Nicméně v mém případě se jedná o lehký nadprůměr, protože ne každou vteřinu filmu jsem hltal, ale když si vybavuji některé, po formální stránce skvělé scény ( nepodařený únik z aleje, závěrečná scéna v noční čínské čtvrti) + hudba v kontextu zvýrazňující atmosféru, nemohu hodnotit jinak. ()

Chrustyn

Výborná noir detektivka se skvělým Nicholsonem a překvapivým koncem. Film vyniká povedenou dobovou atmosférou a zajímavými zvraty, které nejednou překvapí. Jeden z nejlepších Polanskiho filmů. ()

iamek

Povedený krimi thriller z prostředí soukromého detektiva v hlavní roli s vynikajicím Jackem Nicholsonem. ()

klerik

Celkovo fajn (takmer)noirovka. Nicholson a atmosféra perfektné. Zápletka zaujímavá i keď občas by nezaškodil priamočiarejší ťah na bránku. Prekvapil ma dosť neoriginálny detektívny motív, resp. postup vyšetrovania. Záver filmu to vynahradzuje... ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)