Delší stopáž znamená větší možnost věrnosti originálu, což samozřejmě potěší. Potěší i William Hurt, jehož Leto je skutečně tím sympatickým vládcem z knihy, náležitě odporní představitelé Harkonnenů i ansámbl z českých luhů a hájů, z nichž bych vyzvedla především Miroslava Táborského. Barbara Kodetová se na roli drsné fremenky rozhodně hodí lépe než okouzlující, ale křehká Sean Youngová z původní verze a Giannini podává svého Shaddama s náležitou arogantní slizkostí. Píseční červi postrádají sice majestátnost, zato ale působí opravdu nebezpečně. To všechno jsou dobré zprávy. K těm špatným patří, že u snímku by člověk vzhledem k době vzniku čekal přece jen slušnější technické zázemí, český kompars je sice fajn v případě imperátorských poddaných a vojáků, ale u fremenů, takto vysušených a tvrdých pouštních bojovníků, působí ta buclatá česká dítka přece jen trochu divně, a hlavně velmi podivné pojetí postavy princezny Irulán. V knize se s ní nesetkáme až do samotného konce, zde ale zřejmě tvůrci chytli "Arwenin syndrom" a mocí mermo prali do děje postavu, která sice má hrát podstatnější roli v budoucí sérii, ale sem naprosto nepatří. Tam, kde Arwen čekalo sloučení s Glorfindelem, je Irulán smíchána dohromady s postavou Margot Fenrigové a stejně jako u Arwen je tady zaděláno na logický lapsus, protože Margot a Irulán jsou zcela odlišné a není možné díky tomu vytvořit mezi Paulem a Irulán vztah, který zcela odporuje tomu, jaký spolu mají mít v budoucnu. A co je nejdůležitější - Lynchově verzi se dá sice vytknout leccos, ale mysteriózní atmosféru jí nikdo upřít nemůže. Seriálové Duně bohužel ano.(13.7.2007)

• Pirkaf

Tohle se nepovedlo. A upřímně řečeno, ani nemohlo. Dunu už před léty velmi osobitě a v rámci možností skvěle zfilmoval David Lynch a tenhle počin je naprosto zbytečný, nudný a urážlivý.(8.5.2008)

Jako fanouška knižní Duny mne tato adaptace příjemně překvapila. Ani ne tak triky (některé jsou spíše k smíchu) a kostýmy (jsou až moc ulítlé a do světa Duny se mi moc nehodí, i když je navrhoval Pištěk), ale především scénářem, který se knihy drží velmi věrně. Pro nečtenáře možná zmatené a nepochopitelné, ale pro toho, kdo četl knihu se jedná o slušnou adaptaci. 7/10(12.1.2008)

Podstatne vic prostoru, nez Lynchova verze, takze pokud si chcete uzit vetsinu scen z predlohy, tohle je lepsi verze, ktera je ale take bohuzel podstatne vic bckova, zejmena herecky, i kdyz Chani, ktera zde ukaze sve solidni prednosti neni vubec spatna :) 6/10(6.1.2016)

Velmi přesné zpracování knihy, které v rámci video produkce vůbec neurazí a řada českých tváři člověka dokonce příjemně překvapí. Co ovšem naprosto absentuje je atmosféra, je to toliko jen sterilní převyprávění s průměrným formálním zpracováním - taková ta klasická televizní velkoprodukce. Člověk si tohle třídílné zpracování může pustit bez znalosti knižní předlohy a pochopí , narozdíl od podivného lynchovského zpracování z roku 1984 (ale já jsem mu přesto věrná ... ).(24.4.2005)