Dva kriminálníci mají v plánu vyloupit klenotnictví na Václavském náměstí. Jejich promyšlená akce se však zkomplikuje střelbou a společně s řidičem Burianem (Z. Kryzánek) prchají. S ním se poté lupiči rozdělí a přesednou do jiného vozu, který byl záměrně poškozen. Neovladatelné auto se zřítí ze svahu a z lupičů přežije pouze jeden (J. Tříska). Toho také policie dopadne v nedaleké chatě. V jednu chvíli s ním však je pouze kriminalista Málek (S. Matyáš) a po pokusu přemoci policistu je lupič nešťastně zastřelen vlastní zbraní. Málek z toho má značné problémy, neboť bez tohoto svědka nemůžou kriminalisté potvrdit, zdali nebyl komplicem kriminálníků také klenotník Litera (J. Adamíra). K této domněnce je vede fakt, že se odehrálo až příliš mnoho podezřelých náhod, které zlodějům usnadnily krádež. Hospitalizovaný Litera se pak skutečně v noci vytratí z nemocnice, aby si vyzvedl z tajné skrýše ukradené klenoty. Případ se později dostává k soudu, ale pro nedostatek důkazů nemůže nikdo nic klenotníkovi dokázat a jediným odsouzeným je Burian. Uplynou čtyři roky a po propuštění Burian navštíví Literu, od něhož žádá svůj podíl. Ten mu však tvrdí, že když dorazil ke skrýši, klenoty již byly pryč. Litera poté náhodou narazí na Málka, který se nyní živí jako taxikář. Toto setkání v bývalém policistovi znovu probudí touhu se do případu vložit a klenoty nalézt… (Česká televize)

dyfur

......nepatrí medzi moje úplne top čs. detektívky, ale rozhodne nadpriemer...Matyáš -Adamíra -Kryzánek to dobre rozhrali a v pozadí dobre sekundujú Menšík a Bláha..... ()

BoredSeal

Solidní noir kriminálka plná bezcharakterních postav v depresivně nasnímané Praze. Herci hrají dobře, jen vyprávění je občas nuda právě kvůli tomu, že ve filmu není snad jediná sympatická postava. ()

Martin741

Pre mna urcite nie vyborna - len priemerna odpoved na franuzske kriminalky zo 60. rokov, navyse v hodne pod/priemernych kulisach : 50 % ()

honajz2

Celou dobu mi to kamerou a kompozicí scén strašně připomínalo styl nějakého jiného režiséra, jenže absolutně netuším kterého přesně. On se ten film totiž svým způsobem vymyká zbytku tehdejší tvorby už jen tím, že skutečně je - minimálně na svou dobu - akční. A překvapivě to celé naprosto vážně funguje, příběh mi přišel zajímavý, taky je to skvěle natočené a zahrané, solidně se tu pracuje se zvukem a dost mi to sedlo i svojí atmosférou. Ta si v mém případě sice svoji poutavost neudržela celou dobu, nejvíc mě držela na začátku a na konci, ale i tak se mi Hra bez pravidel dost líbila a rád si ji někdy pustím znova. Nedokážu z ní být úplně nadšený, ale povedená kriminálka to je. 4* ()

Topco

Skvelá ČS noir detektívka! Zápletkou nemôže nepripomenúť francúzske filmy noir (najmä melvilleovky), časté nočné scény zasa dajú zaspomínať na šťavnatú estetiku amerického filmu noir. Vyšetrovanie na vlastnú päsť, chlapácke postavy, uveriteľné drsné dialógy, dejové zvraty, dobrá práca s lokáciami (mestskými, industriálnymi) a subjektívnou kamerou... a to silné finále! Veľká spokojnosť: 4,5* ()

zette

Velmi povedene a napinave drama z nasich koncin. Vyborny Adamira v roli zoufaleho spolupachatele. Slusna atmosfera. ()

Gavin87

Tento film jsem velmi dlouho sháněl a musím říct, že mě po shlédnutí nezklamal. Všechny filmy s panem Adamírou z 60.let jsou pro mě znamením dobrého filmu. A propos v tomhle filmu dostal nemalou roli i můj oblíbenec, pan Zdeněk Kryzánek, kterou zahrál naprosto skvěle a přesvědčivě...jako vždy :-) ()

dr.fish

Tohle je tvrdá gangsterka po "socialisticku". Loupež klenotů, které si sice člověk mohl tenkrát schovat na půdu, jelikož by je nikde neprodal, ale dobře vymyšlená, dotažená, jen drobná chybička se vloudí, ale tu policista naštěstí udělá taky. Dojde ke smrti chyceného pachatele, ztrátě důležitého svědka a policajt ztratí práci. Jde ale o čest, a tak se po letech na vlastní pěst pustí do šetření znovu. A my diváci nevíme, jestli mu nakonec taky třeba nejde jen o ty prachy. Přijde střílení, vraždění, loupení a honičky v autě. Vše samozřejmě v možnostech tehdejší Prahy a vzkvétajícího národního hospodářství. 80% ()

otík

Nečekaně dobrá kriminálka o policistovi, který je sice velmi dobrý, ale jeden případ jej přece dožene. Odejde do civilu, ale případ si ho zase zpět najde. A pak už je to jen o chtíči a mamonu, který vede i k čistokrevné vraždě. Ke konci i hodně napínavá podívaná. ()

HonzaBez

Když jde o peníze (resp. o ukradené klenoty), není darmo nikomu věřit. Všichni totiž hrají "hry", které nemají žádná (etická/morální) pravidla. Jeden podraz střídá druhý a před nikým si nemůže být člověk jistý... ()

Dado

Veľmi milé prekvapenie. Príbeh Hry bez pravidiel pôsobí na prvý pohľad prostým dojmom, veľmi rýchlo sa však rozbehne kolotoč udalostí, ktorý spoľahlivo udrží pozornosť diváka až do samotného konca. Ako bonus so sebou navyše prináša niekoľko na svoju dobu skvele natočených akčných scén a za zmienku rozhodne stojí i ponurá atmosféra, v ktorej hrá prím úžasná Bukového hudba s nádychom noiru. (80%) ()

farmnf

Na českou detektivku poměrně moc mrtvých. Kryzánek je fakt děsný gangster. Adamíra nešťastný zbohatlík, který je u konce s nervama. Polák se zjevně nechal inspirovat francouzskou školou. Role Franty Šťastného je zbytečná, to by zvládl kdokoliv jiný. Výborné krimi, skvěle zahrané a zrežírované. ()

noriaki

Asi nebudu jediný, komu film připomněl klasické francouzské kriminálky. Evokuje je nejen hudba, ale i střih a syrová atmosféra. Přidejte k tomu rychlé tempo vyprávění a nesmlouvavý scénář, a je jasné, že se Hra bez pravidel z naší dobové produkce vymyká. Příběh se neobtěžuje s přílišnou útlocitností k postavám a bohužel ani s logikou. Zvlášť závěr vše přehrotil do takové míry, až jsem čekal, že Jindřich Polák na konci postřílí i filmový štáb. To je ovšem jediná vada na kráse jinak skvělého snímku. Pochválím ještě výborného Jiřího Adamíru, velice slušného Svatopluka Matyáše a nádherné slečny. ()

Master19

Ojedinělý počin v československé kinematografii - akční kriminálka, která se povedla. Název přesně vystihuje podstatu příběhu. Nejsou tu hodní a zlí, jsou tu lidi. Téměř u nikoho si nemůžeme být jisti, jestli v tom taky nejede. Navíc je tu skvěle vyvážena akce s psychologickým rozborem (přeževších) postav. Závěr je navíc taky netradiční, ale rozhodně to není jediné klišé, kterému se tvůrci zdatně vyhli. Určitě jedna z nejlepších českých kriminálek. ()

Trustme

Jedna z nejlepších československých kriminálek, které pomáhají tvořivá a odvážnější šedesátá léta a bravurní režisér. Na socialistickou krimi až západní (francouzské) pojetí, kdy nejsme svědky policejního pátrání, ale sledujeme drama z pohledu zlodějů a ani žádná z postav zde není vyloženě kladná, které by měl divák držet palce. Přesto vynikající výběr herců v uhrančivých i nečekaných rolích a hereckých výkonech udržuje do poslední chvíle děj do napětí a i v současnosti válcuje mnohé nové kriminálky. Herecké obsazení je vskutku interesantní - Svatopluk Matyáš, představitel sošných chlapáků, který mohl být takovým československým Gregory Peckem, nebýt toho, že pak dostával už role poplatné době. Jiří Adamíra, zde nečekaně v roli na kterou nepotřebuje použít své charisma a o to více fungující. Zdeněk Kryzánek, herec s vizáží předáka ze smaltovny, který ovšem mnohem lépe propůjčoval svůj obličej ranařům a hajzlům. Malou roli má i Vladimír Menšík, opět trochu atypickou a využívá svůj rtuťovitý herecký talent na maximum. Speciální třešničkou je obsazení legendárního motocyklového závodníka Franty Šťastného, který sice hraje sám sebe, ale zapojí se i do akce! Franta byl v té době natolik populární osobnost, že prostě byl, byť křečovitě vpasován do tohoto filmu a jeho role je tak trochu úlet. Tento filmový klenot je osazen ještě jednou geniální tvůrčí složkou a tou je hudba - kombinace bondovských ústředních melodií a žesťových variací  à la Fantomas. ()

ghatos

Má to takový dynamický scénář, slušné postavy...jde se na trošku jinak a to včetně úplného (částečně úmyslně nejasného) závěru. 72%. ()

Ironfood

Výborná kriminálka,která si mě získala hned úvodní loupeží. Ta sice není sama o sobě příliš nápaditá, ale je natočená svižně a s napětím a působí realisticky. Pak to chvíli vypadá, že už není co vyšetřovat, ale rozvine se zajímavý příběh. Na svou dobu je to navíc docela akční a drsné - mrtvých, postřelených nebo aspoň zmlácených je tu jak maku. Škoda,že v závěru bylo jasné, zda byly úmysly Svatopluka Matyáše čestné či nečestné, víc by se mi líbil trochu otevřenější konec. Pak by to bylo čistokrevných pět hvězdiček, takhle je to s odřenýma ušima. Za zmínku stojí obsazení legendárního motocyklového závodníka Františka Šťastného - překvapivě do role motocyklového závodníka:-) ()

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny