Dva kriminálníci mají v plánu vyloupit klenotnictví na Václavském náměstí. Jejich promyšlená akce se však zkomplikuje střelbou a společně s řidičem Burianem (Z. Kryzánek) prchají. S ním se poté lupiči rozdělí a přesednou do jiného vozu, který byl záměrně poškozen. Neovladatelné auto se zřítí ze svahu a z lupičů přežije pouze jeden (J. Tříska). Toho také policie dopadne v nedaleké chatě. V jednu chvíli s ním však je pouze kriminalista Málek (S. Matyáš) a po pokusu přemoci policistu je lupič nešťastně zastřelen vlastní zbraní. Málek z toho má značné problémy, neboť bez tohoto svědka nemůžou kriminalisté potvrdit, zdali nebyl komplicem kriminálníků také klenotník Litera (J. Adamíra). K této domněnce je vede fakt, že se odehrálo až příliš mnoho podezřelých náhod, které zlodějům usnadnily krádež. Hospitalizovaný Litera se pak skutečně v noci vytratí z nemocnice, aby si vyzvedl z tajné skrýše ukradené klenoty. Případ se později dostává k soudu, ale pro nedostatek důkazů nemůže nikdo nic klenotníkovi dokázat a jediným odsouzeným je Burian. Uplynou čtyři roky a po propuštění Burian navštíví Literu, od něhož žádá svůj podíl. Ten mu však tvrdí, že když dorazil ke skrýši, klenoty již byly pryč. Litera poté náhodou narazí na Málka, který se nyní živí jako taxikář. Toto setkání v bývalém policistovi znovu probudí touhu se do případu vložit a klenoty nalézt… (Česká televize)

Fox85

Hodně průměrná kriminálka. Nějak se mi nepodařilo najít si cestu k hlavnímu hrdinovi. A zbytek tak nějak prošuměl kolem mě, že si na film asi brzy ani nevzpomenu ()

vitekpe

Film, kde hraje ikona motorsportu Franta Stastny, musi dostat pet hvezd i kdybych nechtel. :-) Ale ono by to k tomu stejne melo blizko, protoze detektivka je to pekna a dobre natocena. ()

keoma26

ta hra není úplně bez pravidel, její pravidlo se podobá jednoduchému pravidlu dámy, kterou hrají dělníci v jedné scéně: přeskočit a zbavit se soupeřova kamene, s tím rozdílem ovšem, že na této šachovnici je mnohem více barev než jenom černá a bílá, také tempo hry a rychlost tahů se blíží dámě, nejde o žádné šachy se strategickým několikahodinovým vyčkáváním na soupeřovu reakci či chybu, se složitým promýšlením možných variant a kombinací mnoho tahů dopředu ... rovněž hodnota jednotlivých figur je stejná, není mezi nimi žádný král, střelec nebo pěšák, protože pěšáci jsou v podstatě všichni a všichni tak i skončí. ()

klúčik

České kriminálne filmy mám rád, hlavne tie z R. Hrušínským. Ak sa pozriem na herecké obsadenie tohto filmu, tak vidím mnoho výborných hercov. Ale musím napísať, že aj keď tu hrajú výborní herci, tak film je tak trochu v strede.. Ani tak, ani tak... Na druhú stranu film je peknou spomienkou aj na svetového pretekára na moto GP Františka Šťastného. Ďalej je dobre natočená aj havária auta, ktoré sa kotúľa dole svahom. No dosť nechápem , ako mohol vyšetrovateľ vypočúvať zaisteného sám na chate, pri ktorej ho v sebeobrane zabil?? A ako vedeli, že ten tretí do partie bol Burian (Z.Kryzánek), keď ho zaistili pri vlaku?? Ale aj tak som sa dobre zabavil a aj preto dávam 65%. ()

ViktorD

Jedna z nejlepších detektivek československé kinematografie. Vynikající hudba Wiliama Bukového! I proto asi byla použita ještě několikrát, a to v dokumentárních filmech: Mnichov 1938 (1968) a Habsburkové (1988) – zde společně s další skvělou hudbou, tentokráte Jiřího Šusta ze seriálu Záhada hlavolamu (1969). ()

farfalla

Tuto detektivku jsem nikdy nezachytila v televizi, ani v televizním programu a ani jsem o ní nikdy neslyšela. Proto mě překvapilo, že byla opravdu dobrá. Případ se v podstatě vyšetřuje sám. A jde spíš o psychologii po zločinu. Je to něco jiného, než byl styl detektivek 60. let. ()

F.W.Colqhoun

Jindřich Polák předvádí, co musel jeden v šedesátých letech podnikat, když chtěl být bohatý jako Pan Tau. Hned v úvodu, kdy se příslušník bezpečnosti Málek dostane ve střetu s grázlem Jana Třísky do průšvihu, divák pochopí, že karty jsou rozdávány tentokrát poctivě a zaděláno je na československou verzi čehosi od Jean-Pierre Melvilla. Příběh na rozdíl o jiných českých kriminálek, na něž se dá dodnes s potěšení čučet při nedělních odpolednách, není jako ta bílá čára uprostřed silnice, do karet není vidět ani hlavním postavám a dokonce schází dobově obvyklá adorace fízlů. O to více zamrzí, že dojem z filmu sráží dolů bota, které se šlo snadno vyhnout. Svatopuk Matyáš v roli Málka je sice typově přesný, ale v hlavní roli netáhne, což je cítit v každém okamžiku, kdy se ocitá na plátně tváří v tvář jiné herecky váhové kategorii - Jiřímu Adamírovi, Josefu Bláhovi, o Menšíkovi nemluvě. Potěší, ale zamrzí. ()

Disease

Francouzská škola po česku. Kdysi jsem asi i viděl, jedna scéna mi byla povědomá, ale vzhledem k účasti Jana Třísky to zkrátka tenkrát asi moc často v TV nebylo. Navíc mám Jindřicha Poláka zaškatulkovaného jako dětského režiséra, takže velké překvapení. A parádní soundtrack. ()

sona123

Hm...Adamíra jako záporák. Obyčejná detektivka, takové slabší město pražské. Nenapadá mě, proč má film zde tak vysoké hodnocení. Pro mne skoro až ztráta času. ()

Garch

Prakticky neznámá perla české detektivky je svou kvalitou jako zjevení. Scénářem, ale i kamerou a hereckými výkony skvěle vybraných představitelů, předčí i většinu nejlepších Francouzských kriminálek té doby. Napínavá až do samého konce. Velké překvapení a vynikající filmový zážitek.... ...PS: Navíc, červík v nejistotě, ohledně motivace hrdiny, kdy nechci spoilerovat. ... ...PPS: Jindřich Polák obvykle napsal a zrežíroval vynikající věc, pak se deset lep patlal s Panem Tau etc. A znovu vypálil vynikající dílo... ()

Vesecký

Oproti jiným detektivkám tohle bylo takové neslané nemastné. Pachatelé byli známi předem, dva zahynuli hned na začátku filmu, třetí byl zatčen a odseděl si čtyři roky, mezitím kriminalista Málek byl vyhozen od policie a jezdil s taxíkem. Když pak zjistil, že je ten strarý kriminálník venku, rozhodl se nevyjasněný případ krádeže klenotů vyšetřit na vlastní triko po vzoru Belmonda, jenže Matyáš není Belmondo, a tak se mezi těmi lumpy tak zamotal, že z toho měl málem smrt, kdyby ho náhodně nezachránil bývalý kamarád od VB. A Franta Šťastný si zahrál taky akčního hrdinu, třebaže sám sebe, a byl těžce zraněn... Ten nbyl na celém podprůměrném filmu nejtrapnější. ()

bidja

Myšlenka zápletky nadstandardní, dnes, moderně natočeno, by to byl hit. A pak ten Franta Šťastný, u nás v garáži na plakátech, hrdina největší. Jenom nechápu kdy to natočil, byl ještě závodně aktivní, 1966 se škaredě rozbil na Isle of Man. A pak Kája Chadimová.. ()

mArcElkrIz

Opravdový klenot na poli českého kriminálního filmu. Od prvních minut se vkrádá myšlenka na francouzskou novou vlnu (nějak se mi ke konci stále více vybavoval Louis Malle, ale jak už tu napsal Enšpígl, Henri Verneuil atd. určitě sehráli důležitou úlohu). Ač vypadá v první polovině vše jasné, rozehrává se velmi zdařilá rošáda, kdy se jednotlivé postavy navzájem podezřívají a spolčují. Film neobsahuje hluchá místa a děj má opravdu spád - úvodní loupež, havárie, zastřelení klíčové postavy... Trojice Matyáš, Adamíra, Kryzánek je zcela klíčová a to především vizuálně. A závěrečná smrt posledního držitele lupu je dokonale ztvárněna - tím mne režisér Polák přesvědčil, že by se u tohoto snímku polovičatosti prostě nedopustil. Tleskám... zasloužených 4,5* ()

J R C Pecuchet

Na svou dobu skvělá kriminálka a navíc výborně herecky obsazená. Vladimír Menšík nezvykle v roli záporáka, kterého na konci filmu přejede vlak. Ve filmu se také objevil i Československý motocyklový závodník František Šťastný. Jindřich Polák prostě kriminálky točit uměl !!! ()

Untentrauer

Prvotřídní detektivka vynikající, jak svým příběhem, tak i částečně obsazením. Za zmínku stojí i fakt, že se zde objevil František Šťastný - největší české zavodní eso na motorkách své doby. ()

MickeyStuma

Už začátek příběhu nám dává jasně najevo, že je snímek netradičně jiný. Ano, vyskytují se zde akční scény a na svou dobu velmi zdařilé. Jiří Adamíra mi tu však nějak nesedl, ale to je jen osobní dojem. Snímek má spád, není hluchého místa. Kriminálka plná energie. Dnes možná vyjde celkově zastarale, ale přeci jen se jedná o filmový skvost. Akční snímky se v české kinematografii nijak zvlášť nepodporovali. Vyjma zhovadilostí v 50. letech, ale to je kapitola sama o sobě. ()

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny