Dva kriminálníci mají v plánu vyloupit klenotnictví na Václavském náměstí. Jejich promyšlená akce se však zkomplikuje střelbou a společně s řidičem Burianem (Z. Kryzánek) prchají. S ním se poté lupiči rozdělí a přesednou do jiného vozu, který byl záměrně poškozen. Neovladatelné auto se zřítí ze svahu a z lupičů přežije pouze jeden (J. Tříska). Toho také policie dopadne v nedaleké chatě. V jednu chvíli s ním však je pouze kriminalista Málek (S. Matyáš) a po pokusu přemoci policistu je lupič nešťastně zastřelen vlastní zbraní. Málek z toho má značné problémy, neboť bez tohoto svědka nemůžou kriminalisté potvrdit, zdali nebyl komplicem kriminálníků také klenotník Litera (J. Adamíra). K této domněnce je vede fakt, že se odehrálo až příliš mnoho podezřelých náhod, které zlodějům usnadnily krádež. Hospitalizovaný Litera se pak skutečně v noci vytratí z nemocnice, aby si vyzvedl z tajné skrýše ukradené klenoty. Případ se později dostává k soudu, ale pro nedostatek důkazů nemůže nikdo nic klenotníkovi dokázat a jediným odsouzeným je Burian. Uplynou čtyři roky a po propuštění Burian navštíví Literu, od něhož žádá svůj podíl. Ten mu však tvrdí, že když dorazil ke skrýši, klenoty již byly pryč. Litera poté náhodou narazí na Málka, který se nyní živí jako taxikář. Toto setkání v bývalém policistovi znovu probudí touhu se do případu vložit a klenoty nalézt… (Česká televize)

Mishelen

Česká kinematografie se dllouho snažila o tradici kriminálního a detektivního žánru, leč nakonec se na tomto poli žádný zázrak nekonal a v současně době se již zřejmě na to rezignuje. Přesto bychom u nás našli několik opravdu výborných kriminálek, které bychom mohli spočítat na prstech maximálně dvou ruk. Tahle patří určitě mezi ty lepší. Úvodní akční scéna je skutečně podařená, ale pak se vývoj filmu nějak zadrhne a jde spíš o konverzaci mezi jednotlivými hlavními hrdiny filmu. Až ke konci opět kvalitní kriminálka. Asi nejpůsobivější byla pro mě závěrečná scéna "umírajícího" Matyáše. Naprosto úžasný hudební doprovod, jen se tak trochu nedopatřením smrt hlavního protagonisty nekonala (ne že bych mu jí přál, ale mělo by to větší efekt). Adamíra v kriminálce nikdy nezklamal (vlastně mě nezklamal ani nikde jinde), Kryzánek, možná ve své životní roli, ze kterého bych měl asi velký strach co takový primitiv provede. Role Franty Šťastného mi přišla velmi komická (proč tam vlastně hrál?) Celkově ale spokojenost i když nadšený jsem z toho úplně nebyl (Vrah skrývá tvář je minimálně o dvě třídy lepší), ale s ohledem na nedostatek kvality v tomto žánru, a hlavně v porovnání s následnými normalizačními detektivkami hodnotím čtyřmi hvězdy. ()

djpatrick

Tahle kriminálka mě nadchla. Přesně takto si představuji "podsvětí" nyní. Prostě, když jdeš něco spáchat nikomu nevěř, protože tě to stejně jednou dožene. Jiří Adamíra zde byl opět noblesní. Opravdu jsem potěšen. ()

karelondatra

Film ze zlaté éry české kinematografie, která přinesla i řadu poctivých detektivek. A tuhle řadím k těm nejlepším. Zajímavě rozpracovaný motiv i příběhy postav, zákulisí i parádní herecké výkony. ()

quido.morava

Skvělá česká přednormalizační detektivka s téměř gangsterskými postavami, nezvykle rychlý spád děje a výborně civilní výrazy herců tomu všemu dávají autentičnost. Asi jedna z nejlepších českých detektivek. ()

milos.bradik

Na dobu vzniku velmi kvalitní kriminálka. Prakticky nezatížená ideologií, dobře procovaná psychologie postav a hlavně to nepostrádá napětí. ()

A_Shearer

Překvapivě povedená žánrovka seknutá drsnou školou a filmem noir. Brilantní začátek, pak scénář místy už pokulhává, ale pořád šlape kvalitně. Tahle přehlídka podrazů věru nebyla krásným obrázkem uvědomělého socialistického člověka. ()

Tangarinka

Výborně obsazená a dobře natočená detektivka, která má švih. V prvních deseti minutách se děj odehrává téměř beze slov, doprovázený pouze dramatickou hudbou, postupně se příběh rozjíždí a je plný nenadálých zvratů. ()

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny