Dva kriminálníci mají v plánu vyloupit klenotnictví na Václavském náměstí. Jejich promyšlená akce se však zkomplikuje střelbou a společně s řidičem Burianem (Z. Kryzánek) prchají. S ním se poté lupiči rozdělí a přesednou do jiného vozu, který byl záměrně poškozen. Neovladatelné auto se zřítí ze svahu a z lupičů přežije pouze jeden (J. Tříska). Toho také policie dopadne v nedaleké chatě. V jednu chvíli s ním však je pouze kriminalista Málek (S. Matyáš) a po pokusu přemoci policistu je lupič nešťastně zastřelen vlastní zbraní. Málek z toho má značné problémy, neboť bez tohoto svědka nemůžou kriminalisté potvrdit, zdali nebyl komplicem kriminálníků také klenotník Litera (J. Adamíra). K této domněnce je vede fakt, že se odehrálo až příliš mnoho podezřelých náhod, které zlodějům usnadnily krádež. Hospitalizovaný Litera se pak skutečně v noci vytratí z nemocnice, aby si vyzvedl z tajné skrýše ukradené klenoty. Případ se později dostává k soudu, ale pro nedostatek důkazů nemůže nikdo nic klenotníkovi dokázat a jediným odsouzeným je Burian. Uplynou čtyři roky a po propuštění Burian navštíví Literu, od něhož žádá svůj podíl. Ten mu však tvrdí, že když dorazil ke skrýši, klenoty již byly pryč. Litera poté náhodou narazí na Málka, který se nyní živí jako taxikář. Toto setkání v bývalém policistovi znovu probudí touhu se do případu vložit a klenoty nalézt… (Česká televize)

xmy

Jeden z mála našich noirů (navíc nepříliš známý) a musím říci, že velmi povedený. Dobře vymyšlený příběh, temná noirová hudba se k filmu skvěle hodí a hlavně je zde spousta výborných hereckých výkonů (Matyáš, Adamíra, Kryzánek, Menšík). ()

kkarx

Dlouho jsem přemýšlel, zda bychom byli schopni natočit policejní akční krimi film jako točili Italové v 60. a 70. letech. Hra bez pravidel dokázala, že to možné bylo. Polák kopíruje Italy do detailu a využívá k tomu veškeré dostupné prostředky jako je bombastický soundtrack podobný Morriconemu, oblíbené lokace (střechy, garáže, závodní okruhy, nádraží, apod.) a akci (pěstní souboje, přestřelky, automobilové honičky). Je to snad jediný film u nás natočený podobného ražení a musím přiznat, že se povedl vysoce nad mé očekávání a když člověk vidí jak dobře to šlo napoprvé, tak je vážně škoda, že už nebyl prostor pro zlepšení a další u nás už nevznikly ()

Don Carlos

WOW! Nikdy bych nevěřil, že i v Československu vznikl film noir! A navíc s akčními souboji ve stylu Bourna a parádní automobilovou honičkou :) ()

Schlierkamp

Pozoruhodné československé drama s kriminální zápletkou a povedenými akčními scénami. Po úvodní loupeži klenotů a drahých kamenů a následném soudním líčení se po čtyřech letech potkávají hlavní postavy opět a nastává psychologická fáze filmu, kdy se herecky nejvýrazněji projevuje J. Adamíra. Jeho spolupachatel Z. Kryzánek, neustále s kvérem v ruce, a také taxikář a exkriminalista S. Matyáš chtějí pochopitelně pro sebe z lupu co nejvíce a Adamírovi nezbývá než zapírat jeho existenci. Nastává hra bez pravidel, ve které je policejní složka reprezentovaná povrchním J. Bláhou zcela na vedlejší koleji. Bohužel jedna z hlavních postav S. Matyáš opět nevykročil ze své průměrnosti a jeho nevýrazný herecký výkon u mě snižuje celkové hodnocení filmu. V poslední velmi dramatické a akční scéně, v československé produkci nepříliš často vídané, se ke kořisti dostane V. Menšík, číšník s překvapivou změnou chování a s ještě překvapivějším způsobem skonu. Ačkoli závěrečnou pranici mezi Kryzánkem a Adamírou hodnotím jako dosti nepřirozenou, jasně převažují silné stránky snímku : nečekaně proměnlivý napínavý děj, kvalitně vykreslená psychologie ústřední postavy a povedené akční scény. ()

rainman93

Hodně povedené! V českých luzích a hájích, kde jsme spíše zvyklí na normalizační nótu kriminálního žánru, působí tento skoro thriller nesmírně svěže. Ještě trošku bych mu dodal temnější nádech a lehce noirovější ladění a neměl by chybu. ()

Lupes

Řemeslně velmi dobře provedené dílo, dobrý střih, spád děje, herecké výkony, hudba... Uvěřitelné jsou i motivy jednání jednotlivých postav, scénář nemá logické díry. Tak proč jen ***? Chybí tomu moment překvapení, napětí, ztotožnění s hlavním hrdinou... Nestačí ani plus za ojediněle kritický pohled na fungování komunistické policie (1967) či otevřený konec (a tedy i absenci happyendu na závěr - závěrečného soudružského přijetí věrného soudruha jsem se bál zbytečně). ()

Inozuka

Slušná kriminálka s celkem neotřelým dějem, slušným násilím i akcí. Parádní obsazení a slušné nasnímání. Ale to, čím je Hra bez pravidel opravdu zajímavá, je obsazení legendárního motocyklového závodníka Franty Šťastného do celkem důležité role sebe sama ... ()

Tiiso

Hra bez pravidel učebnicově ztvárňuje drouhou polovinu šedesátých filmových let minulého století, československé tvorby. Do popředí se dostávají v té době silnější příběhy a talentovaní režiséři, kteří dokáží zvýšit tempo svého vyprávění. Ale na druhou stranu jsou pořád pod tíhou dosti amatérského filmového ztvárnění a často i špatnou volbou hereckých osobností. Stejně tomu je i v tomto případě. Detektivka je vyprávěna dobrou formou. Její nejsilnější stránkou je samotný děj. Není v žádném případě průhledný a jaksi nezapadá svým pojetím do zvyklostí a zaběhlé vyhraněnosti. Našel jsem ve filmu dosti překvapivých obratů, jak v ději tak v chování sledovaných postav. Největší překvapení mě udělal pingl, kterého hrál Menšík. Jeho zachování ke konci příběhu jasně dokazuje pravidlo tichá voda břehy mele. Vůbec prokreslení postav a jejich charakterů je na moc dobré úrovni a jejich nejasné chování přineslo kvalitní zážitek. Stejné klady se nedají připsat realizaci a některým hercům. Co naplat, že scénář nabízí akční scény či chvíle napětí. Ty nejsou schopny kameramani tehdější produkce dostatečně vykreslit. Socialistická doba je všude cítit a hatí snahu všech zůčastněných. Hodně zachraňuje dobrá doprovodná hudba, která vždy měla u nás velkou sílu. Na rozdíl od ndnešních počinů. Nacházím ji prakticky v každé scéně, přesně tak jak to má býti. Nerealistickou postavou a dosti rušivou je kamarád kriminalisty, motocyklový závodník. Jeho výkon je dosti špatný a jeho postava, na to co v příběhu vykoná nedostává žádný prostor. Volba herce Matyáše do hlavní postavy kriminalisty nebyla dobrá a filmu tak chybí prostě silná postava, která by příběh více táhla. Takže příběhem a doprovodnou hudbou se film dostává vysoko nad ostatní snímky, které československá kinematografie vyrobila. A klasickým neduhem zpracováním a nedostatečným hereckým výběrem je kvalita zase velmi srážena někam dolů. Průměrné tři hvězdy jsou tedy dosti objektivní. ()

navabaca

Československé akční drama, téměř thriller! Detektivka světového formátu, které by ale neškodilo drobné zkrácení stopáže - zhuštění příběhu k získání ještě větší dynamiky. Věřte nevěřte, tohle přepadení klenotnictví vám připomene Nolanova Temného rytíře (2008). À propos, nezapomenutelný Vladimír Menšík zde opět ukázal, že i v malé roli dokáže zastínit všechny ostatní herce. ()

Amonasr

Akční kriminálka se zajímavým a nápaditým příběhem, plná napětí a dramatických situací. Chtělo by se napsat - západního střihu. Pražské jaro už se ve filmu zřetelně probouzelo. Takto propracované snímky se už dnes u nás netočí... ()

Vikinec

Hra na americkou kriminálku tvůrcům příliš nevyšla. Počáteční strhující tempo dávalo naději, že tato detektivka bude pelášit do konce s těžkou nohou na plynu. Bohužel rychle vše začalo a rychle taky skončilo. Akce, do které byl zapleten Tříska byla ukončena diletantsky stejně jako práce pronásledujícího policisty a tak byl další děj odkázán na několik náhod. Z velmi rychlého vyústění prvních sekvencí mi vyšlo, že budeme svědky vykreslování jednotlivých postav a že nahlédneme do psychologie zločinců i policistů. Bohužel se film stal jednou velkou eskapádou okrádajících a okrádaných zlodějů, které dostalo jedno vynucené z prstu vycucané totální přiznání blondýny. Celkový dojem je dosti rozpačitý o to víc, že se tomuto dílu zde dostalo poměrně slušného hodnocení. No nevím, nevím. Ale poctivé 3 ()

maoc

Kdo má rád syrovější detektivky s tahem na branku napětí, tohle se mu musí líbit. Jedinou výtku mám k občasným úsměvným zvukům a slovům vražděných či bitých. Např. slovo "Au!" v takové scéně působí prostě směšně. ()

Kajislav89

Moc pěkné. Zajímavý příběh a hlavně perfektní vylíčení charakterů, které se mění vždy, když jde o peníze (konkrétně o klenoty z loupeže). Akční scény se daly natočit i líp, ale jsem rád za každý pokus vklínit je do českého filmu a v tomto případě to nebylo úplně nejhorší. A role pro Františka Šťastného? Jako neherec se jí zhostil dost důstojně. Dnes hraje hůř mnoho lidí, kteří se považují za herce a v titulcích jsou na prvních místech. ()

Stejšn

Velmi zručně natočeno. Spousta zajímavých zvratů a pro veteránisty navíc moře krásných záběrů na stará auta. ()

Pitryx

Velmi dobrý film, až se nechce věřit ,že je náš a že byl natočen v rok před druhou okupací. Děj má švih i napětí, a ačkoli je sem tam trochu bržděn, nemá to na celkový dojem vliv. Na vyšší hodnocení to ale dle mého soudu není, takže když dám co dávám, myslím to v tom lepším smyslu. 301020118741/8748+++++ Naprosto souhlasím s mým asi osm let starým komentářem a jen přidám malý dodatek. Ale jo, trochu akční závěr to vynesl do mírného nadprůměru. Ale i celkově to bylo takové svěží, a pan Kryzánek byl mooooooc dobrý. Tyhle role mu sedí. A ten konec pod vlakem, no toto… Bezva. V tom dějové spádu nikdo nepřemýšlí. Mne například zaujalo, jak rychle čapli Buriana, odkud vůbec věděli, že v tom jede? 20190805 ()

offlineman

Mega příjemné překvapení. Tak perfektní akční krimi ze druhé poloviny 60.let sem fakt nečekal. Navíc nebývale akční Vladimír Menšík! Jinak fandové motorismu se pokochají krásnými starými auty, ale hlavně Frantou Šťastným! ()

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny