Dr. Peyton Westlake (Liam Neeson - Schindlerův seznam, Rob Roy) je před realizací velkého objevu syntetické kůže, když gang vedený sadistickým Robertem G. Durantem (Larry Drake) zničí jeho laboratoř. Popálený Westlake se s přítelkyní Julií rozhodne přestavět zničenou laboratoř a obnovit spálené poznatky. Stojí však před vážným rozhodnutím. Má začít nový život s Julií a nebo se má jako Darkman - muž s novou identitou - mstít a bojovat za spravedlnost? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

SOLOM.

Darkman je takovou oddechovou u které nemusíte moc přemýšlet a příjemně se pobavíte. Pokud jste fanoušky Raimiho, komiksových hrdinů, akční jízdy smíchanou se špetkou toho hororu, tak je tento film tou správnou volbou na jedno odpoledne ( možná i víc). Dávám svých oblíbených 60%. ()

HellFire

Tohle mi fakt nesedlo. Raimi se očividně pořád veze na vlně Evil Dead, ale tady mi jeho styl přišel nepatřičný. Do toho Liam Neeson strašně přehrává a celkový tón je „all over the place“. Chvíli se film tváří vážně, načež se hlavní hrdina začne chovat jako šašek. Hudba je spíš otravná, efekty přinejmenším amatérské a zvraty nelogické (při pohledu na kolonku Scénář, kde figurují 4 jména, to vlastně není s podivem). Neesonovi vybouchne laborka, přijde o ženu (která si myslí, že je mrtvý) a o domov. Jednoduše se tak přemístí do nějaké zapadlé opuštěné budovy, kde si postaví laborku znova. Kde na to vzal peníze? To se nikdy nedozvíme. Prostě si všechny ty neskutečně drahé a extrémně vzácné laboratorní přístroje potřebné k vytvoření syntetické kůže vykouzlí. Musí se přece pomstít svým vrahům a získat zpět svou ženu. A jde na to celkem mazaně, když na sebe vezme jejich podobu a páchá zločiny. Jenže jaksi nedává smysl, že má vždy stejné tělo a manýry, jako jeho oběti. Aspoň teda ve filmu není ukázáno, že by si třeba vycpal břicho polštářem, nebo nosil boty s podpatky, aby byl vyšší. Prostě si jen změní obličej a hlas a nikdo ho nepozná. Jo a jeho ženě není divné, že s ní může být každý den jen 99 minut, protože pak se umělá kůže rozpustí? Makes zero sense. ()

Morholt

První Raimiho koketován s komixem nedopadlo nejlépe. Jednak bez patřičné techniky příliš trikoval a druhak Liam neeson ještě nebyl Takenem I.. Ve své době to mělo pro někoho určitě své kouzlo, ale vzhledem k tomu, že jsem to ve své době viděl a skoro nic si z toho nepamatuju, nemůžu dát ani jedno nostalgické procento navíc. 30% ()

BoPo

Musím povedať, že filmové spracovanie komiksovej predlohy a počítačové triky jednoducho patria k sebe. Tento film je z roku 1990, takže po vizuálnej stránke je to slabšie než ako sme dnes zvyknutý. No nechcem hovoriť, že je to špatný film, je to skôr pravek komiksových filmov. Príbeh samotný je však na slušnej úrovni. ()

BigDeal

Najskôr som bol sklamaný, pretože podľa plagátu som čakal štýlového hrdinu, ktorému nezostalo nič, len nenávisť a tak rozpráva dlhé monológy s noirovým nádychom a prahne po pomste (niečo medzi Batmanom a Vranou). V skutočnosti som sa ale stretol s (až priveľmi) citlivým a introvertným vedcom, ktorý je zaľúbený a nechtiac sa mení na monštrum. Tu som pochopil, že Raimi asi nechcel nakrútiť štýlový akčný komixový trhák, ale skôr psychologickú drámu so superhrdinským nádychom (a so značnou dávkou brutality). Je pravda, že s psychikou hlavného hrdinu sa zahral veľmi pekne (pomohla tomu, ako aj celému filmu, hudba Dannyho Elfmana), no podľa mňa ju vôbec nedotiahol do maxima. Scéna, kde najviac vidno Peytonovu premenu sa paradoxne neodohráva počas záverečnej akčnej scény, ale v zábavnom parku (kde jedného človeka hodí o stenu- a to je všetko) Druhý veľký mínus spočíva v celkovej naivite, až stupidite scenára, ktorá popri tejto temnej psychológii nevyzerá dobre. Raimi sa mal buď sústrediť na Darkmana, ako superhrdinu, ktorý za niečo bojuje, alebo ako človeka, ktorý sa musí vysporiadať so svojim nešťastím, lebo spolu to vôbec nefunguje. Je to škoda, že to takto dopadlo, pretože samotný námet je zaujímavý a dalo by sa z neho veľa vyťažiť. Ktovie ako by to dopadlo dnes v rukách Nolana. ()

MrCreosote

Takže tady máme až nezvykle energického Liama Neesona, tehdy ještě čekajícího na svou životní roli, a také Frances McDormand, kterou si Sam Raimi ráčil vypůjčit od svých kámošů Coenů (hlavně tedy od Joela). Dále tu najdeme humorné a nekompromisní odstraňování záporáků - vystrč hlavu z kanálu suverénně vede - a spoustu šílených audiovizuálních nápadů, kdy je sice vidět, že se počítal každý dolar, ale výsledek je se svou uvědomělou nadsázkou více než přijatelný. Těžké rozhodování mezi 3* a 4*, kdo by ale odolal Darkmanovu černému plášti? ()

joehot

Logikyprostý šílený scénář v pojetí ještě šílenější Raimiho režii. Neeson není dvakrát dobrý komiksový hrdina (a Francis McDormand není dvakrát dobrá femme fatale komiksového hrdiny). ()

corpsy

Sam Raimi sa zhostil tejto komiksovej látky svojím osobitým a originálnym štýlom, ktorý je tu badateľný oveľa viac ako pri jeho neskorších SPIDER-MANOCH. Drsný a turbulentný film s geniálnym Liamom Neesonom a pravou komiksovou dark atmosférou. ()

ConanVJ

Celkem zajímavý, dá se říct super hrdinský fillm, ke kterému jsem přišel dost pozdě a už mě nebavil tak, jako kdybych ho viděl v devadesátých letech. Škoda 40% :) ()

mysiak

Who Am I?...Im Darkman...Sam Raimi nezaprie korene...jeho prvý komiksový film a nedopadol vôbec tak zle ako som si myslel...len je to už trošku staršie ()

Ellmariachi

Z filmu jde krásně cítit rok vzniku. A to jak v tom dobrém tak občas horším. Atmosféra je fajn. Jistě klidně by to sneslo i "přitemnit" , ale celkově vám z ní není do zpěvu. Jak člověk prochází dějem, zamyslí se, jaké by to bylo, kdyby byl tak blízko vysvobození z muk a přeci tak daleko. Ono ne že by se to občas nestávalo. Snímek je klasickou cestou za pomstou a je fajn, že si člověk odpočine o překombinovanosti děje, jak to dneska bývá. Zde skutečně zvrat nestřídá zvrat a to mě baví. Snímek taky nekončí klasickým happy endem čehož si u podobně laděných filmů vážím. Z dnešního pohledu jiná komiksovka za 70 procent. ()

contrastic

škoda, ale v roce 2011 už se na to nedá dívat jinak, než s trpkým úsměvem. Chtělo to vidět minimálně o 10 let dříve :) ()

AlThorKremser

Dlouho jsem uvažoval nad **** ,ale nakonec zůstalo jen u ***. Darkman je dobrá stará comicsová adaptace. Liam Neeson dobrý a příběh filmu celkem taky. Takže 78% ()

Quint

Raimiho pestrobarevné hyperkinetické obrazy a Elfmanova hřmotná orgasmická hudba dělají z Darkmana jeden z „nejkomiksovějších“ filmů vůbec, což je zajímavé, jelikož vůbec není podle komiksu (ten vznikl až podle něj, byť není moc známý). ()

BoredSeal

Představte si, že někdo stvoří film složený ze scénáristických, případně vizuálních vykrádaček v té době sotva rok dva starých filmových hitů Batmana a RoboCopa, najme do ní předšindlerovského Liama Neesona a řekne mu, aby hrál jako mentálně postižený Bruce Campbell. To přesně je Raimiho Darkman. Pokud máte náladu na film, kterému se budete posmívat a cítit se u řady scén a zvratů trapně (řekl bych, že takhle nefunkční stírací hlášky jsem už fakt dlouho nezažil), neváhejte, je to bizár a nemyslím to vůbec v pozitivním duchu. ()

kombajn

Možná si ty 4 hvězdičky film nezaslouží, protože balancuje na hraně béčka a céčka. Ano, všechno je tam dost přehnané, honička s vrtulníkem je prostě snímana klasicky před plátnem a Liam mi tam zpočátku neseděl, ale příběh s nepokaženým koncem to zachraňuje, stejně jako práce maskéra. S ohledem na dobu vzniku filmu, to mohlo být lepší, ale vznosný hudební podkres v kombinaci s příběhem (přistoupíme-li na tento comicsově laděný žánr) si prostě ty 4 * zaslouží, protože jsem se u filmu bavil a to i po letech... ()

Vrátí se Sam Raimi k dalšímu superhrdinovi?

Vrátí se Sam Raimi k dalšímu superhrdinovi?

07.05.2022

Režisér Sam Raimi (Lesní duch, Spider-Man) poslal čerstvě do kin novou marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, která má nakročeno k tomu stát se dalším velkým hitem pro studio. Úspěch je… (více)