Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

viperblade

Další z filmů, jehož pověst je větší než on sám. Neříkám, že by The Princess Bride byl špatný film, to ne, ale po tom všem, co jsem o něm slyšel a co jsem o něm četl, jsem čekal, že se víc zasměju, že v tomhle bude opravdu něco navíc. Jediné, čím je tento film výjimečný, je to parodování (teda spíše utahování si) z pohádek a dobrodružných příběhů (v tomto ohledu mě napadl hlavně první Shrek, jenže ten to vzal na úplně nový level). Jinak se musím přiznat, že celou dobu jsem přemýšlel, kdo že byla ta mladá a krásná princezna, no a ona to je Robin Wright! Cary Elwes je mi sympatický (už od dob Bláznivého příběhu Robina Hooda) a nedávno zesnulý Peter Falk mě taky potěšil. Plný počet nedám z důvodů, které jsem uvedl nahoře a hlavně proto, že Rob Reiner má na kontě mnohem lepší filmy (Stand by Me, A Few Good Men). ()

D.Moore

No... Tedy... Musím říci, že ve srovnání s knihou mě Princezna nevěsta zklamala. Dějově je přitom víceméně totožná a dialogy a všechny "hlášky" jsou také stejné (scénář si napsal Goldman sám, tak není ani divu), ale nějak jsem postrádal to kouzlo, které mě nutilo číst dál a dál, ten vtipný vypravěčský jazyk, tu fikci s neexistujícím Morgensternem... A co hůř - většina toho, čemu jsem se v předloze smál, mi tady vtipná vůbec nepřipadala. Zčásti za to mohl třeba Cary Elwes, zčásti opravdu nehezká Knopflerova hudba a levně vypadající výprava vůbec (ano, já vím, že to nejspíše byl záměr)... Ve výsledku je to tak na tři hvězdy. Kdybych knihu nečetl, možná bych přidal. ()

gogo76

"Mužom v maskách nedôverujem..." Táto rozprávka sa dlho váľala v šuplíku u mojej svokry až som si povedal, že nastal čas. Vykuklo z toho príjemné prekvapenie s výborným príbehom a je trochu škoda, že tunajšie televízie sa tvária akoby to nikdy nevzniklo. Sympatická a mladučká Robin Wright tu hrá ešte v úplných začiatkoch, ale už vtedy pôsobila presvedčivo. Rozprávka má mnoho dobrých postáv, vrátane rozprávača z detskej izby, fakt ten nápad previazať dej so súčasnosťou je dobre zvládnutý aj keď podobný postup tu už bol napr. v Nekonečnom príbehu. Asi najzaujímavejšie pôsobí postava "obra", v ktorého prípade nejde o žiaden trik ako sa môžte dočítať v zaujímavostiach. Celkovo výborná vec, ktorú by normálna televízia odvysielala kľudne i vo večernom čase , ale nie! ..., my tu predsa máme Z. Trošku a jeho blbosti, alebo dookola opakované klasiky Mrázik a Tri oriešky...Nič proti nim, ale dajme šancu aj iným. 80%. ()

Davies182

Nahláškovaná brutální drsňárna s několika zábavně nebezpečnými questy pro ústředního zamilovaného hrdinu. Jako pohádka! Už vím, kde se inspiroval Princ a pruďas... ()

Tom_Lachtan

Viděl-li bych tuhle "pohádku" jako malý, dost možná bych ji začal zbožňovat. Teď ji zbožňuju zcela určitě, kde jinde si tvůrci dovolili užít oslovení motherfucker a zakončit to regulerním francouzákem? Navíc tak, aby to fungovalo a nevypadalo to prvoplánově debilně? .... Vládu mají ovšem dialogy, které jsou narvané vtipem, nadsázkou a ironií tak, že výsledek není pohádkou ani dobrodružným přiběhem, jako spíš nechutně podařenou parodií a poctou, kde je vtip udáván mnohdy cynicky a černě. Výtečné je i herecké obsazení, které sice postrádá vyložený tahák, ale o to je snaživější a zastiňuje levnější kulisy. Ach, ty skvostné dialogy.. ()

-bad-mad-wolf-

Nádherná záležitost pro celou rodinu, která šikovně prokládá klasickou pohádkovou naivitu vtipnými scénkami a dialogy. Chvílemi nemá daleko k absurdnímu humoru Monty Pythonů, samozřejmě upravenému pro děti. Cary Elwes (ano, to prkno z prvního Saw) je skvělý, a vlastně i všichni ostatní. Škoda jen, že k závěru už filmu docházel dech, protože bych se nebránil ani nejvyššímu hodnocení. ()

lesumir

"No ty vole, to je ale luxusní film! Nadupaný!". První myšlenka, která mi hlavou proskočila po skončení filmu. A myslím si, že byla zcela na místě, protože neotřelou, vtipnou a bezvadnou "pohádku" jen tak neuvidíte. Snad pohádka ani není nejlepší slovo, je to spíš komediální parodie, která obsahuje pohádkové prvky. Snad ani není tolik pro děti, kteří tu ironii, sarkasmus a nadsázku zcela nepochopí. (Proto to třeba Superpero nepochopil...:-)) Španěl Mandy Patinkin ruluje a Robin Wright Penn je opravdu půvabná a britský přízvuk dává všem větší smrnc. Výborně napsáno, trošku s předobrazem v Monty Pythonech. As You Wish ()

Ampi

Myslel jsem si, že Američane neumí natočit pěknou hranou pohádku. Tento film dokazuje, že minimalně jednu se jim podařilo natočit. Herecké obsazení skoro na 1. Petet Falk - Colombo jako děda je kouzelný. Děj humorný a přesto inteligentě postavený. Film se rozhodně povedl. ()

lamps

Nepočítáme-li animáky od Disneyho, Princezna nevěsta je zřejmě nejpohádkovější americkou pohádkou. A to i navzdory tomu, že scénář je často ironicky podvratný a komunikuje s divakem, aby si některá klišé explicitně obhájil. Škoda, že film občas hyzdí rutinní televizní look, protože Reiner se jinak nebojí vytasit odvážný nápad (záměna hlavního hrdiny, nečekaná obměna prostředí a atmosféry) a vyprávění plynule odsýpá. Robin Wright to navíc moc sluší a Mandy Patinkin servíruje jednu z nejlepších pohádkových postav, jejíž cesta za pomstou je perfektně znázorněná a podpořená vyloženě kultovním monologem. Moc příjemný snímek. ()

filmfanouch

Pohádky provázejí člověka už od dětství. Nejdříve jde o pohádky z vyprávění, poté o pohádky z knížek a poté i o pohádky filmové. Každá země má poté filmovou pohádku, která je pro ně srdcovou záležitostí. U nás v Čechách máme Tři oříšky pro Popelku nebo S čerty nejsou žerty, v Rusku mají Mrazíka a v Americe mají Princeznu Nevěstu. Ta byla adaptovaná dle knihy Williama Goldmana, inspirovala Williama Steiga k napsání dětské knihy Shrek a stala se jednoduše kultovní záležitostí. A to především i proto, že je spíše než pro děti pro diváky dospělé. Avšak ne kvůli tomu, že by byl film vulgární či brutální.   Princeznu Nevěstu si jde prakticky užít jako klasickou pohádku, kvůli své neskutečné zábavnosti pocházející z utahování si klasických pohádkových klišé je mnohem pravděpodobnější pro dospělejšího diváka. Při sledování Princezny Nevěsty přitom jde vypnout mozek a skutečně si užít povedený pohádkový příběh, se zapnutým mozkem a uvědomění si snahu tvůrců divák dostane o mnoho víc. Dostane velice zábavnou podívanou, kterou Rob Reiner natočil i s relativně malým rozpočtem (16 milionů dolarů) vyloženě fenomenálně.   Princezna Nevěsta dost možná nestrhne svou výpravností, jinak je ovšem jednoduše perfektní ve všech směrech. A obsahuje všechno, co by správná pohádka měla obsahovat: Princeznu, čaroděje, nebezpečnou bažinu s obří krysou, piráty a zabijácké úhoře! Sám William Goldman napsal i scénář k adaptaci své knihy a dokázal tak zachytit esenci předlohy. Předlohy, která tak moc nadchla Roba Reinera, že právě on chtěl adaptaci natočit. A Princezna Nevěsta působí jako film, který se točil s vyloženou nadšeností.   Reiner měl navíc obrovské štěstí na casting a to v rámci hlavních i vedlejších rolích. Skvělá dvojice Cary Elwes a Robin Wright jako hlavní zamilovaný pár, ale také například Chris Sarandon, Christopher Guest, Mandy Patinkin, Wallace Shawn, Peter Falk nebo wrestler André the Giant ve své nejlepší filmové roli. Každý z nich je ve své roli fenomenální a především právě Elves a Wright, kterým tahle skvělá pohádka nakopla kariéru. Princezna Nevěsta je těžištěm spousta skvělých a chytrých hlášek a je též důvodem ohromné zábavnosti téhle podívané. I díky perfektnímu scénáři, zručné Reinerově režii a neskutečnému náboji si tuhle pohádku prostě nejde neužít.   Kromě příběhu Buttercup a Westleyho se na malé ploše dokáže i hezky vystavit příběh vnoučka a dědečka, který svému vnukovi právě Princeznu Nevěstu předčítá. I zde se nachází prostor pro povedené hlášky, samotný závěr ovšem zahřeje u srdíčka. Stejně tak jako závěr příběhu Buttercup a Westleyho, který má vše. Humor, emoce i skvělý příběh, který pramení ze skvělého Goldmanova scénáře. Ani řemeslně ten film nemá chybu a až na onu tak trochu chudší výpravu by člověk dost možná mohl tipovat, že to stálo o pár milionů víc. I za relativně málo peněz ovšem Reiner předvedl hodně muziky a světu daroval jednoduše dodnes dokonalou záležitost.   Princezna Nevěsta je prostě skvělá dobrodružná podívaná, která má klasické pohádkové propriety, zároveň si je ovšem skutečně schopná z pohádkových klišé vtipně utahovat a přitom se vyloženě nestát parodií. Ideální podívaná pro celou rodinu, kdy si děti sice užijí pohádkový příběh, dospělí ovšem dostanou o poznání víc. Chytrá, vtipná a vyloženě skvělá záležitost, která zcela určitě patří mezi nejlepší pohádky všech dob...... () (méně) (více)

Pepinec

Jak je možné, že mi tahle fantazijní pohádka v dětství unikla? To je taková škoda... Ne snad, že by moje mamina četla pohádky špatně, ale kdyby si na moji postel sedl Columbo a spustil takovouhle náramnou písničku, nespal bych z toho další tři dny a tři noci. ()

JohnnyD

Mám rád filmografiu 80s (teda milujem ju!!!), ale fantasy z tohto obdobia veľmi nemusím. Jasné, najdu sa skvelé kúsky, dokonca aj geniálne a kultové, ale vo všeobecnosti u mňa tento žáner padá preto, lebo sa tvorcovia snažili vsadiť na svoju mytológiu a tá nefungovala. Tento film sa však tomu trochu vyhol. Veľmi sa nešprtá v mytológii a až na pár mýtických bytostí tu toho moc nie je. Osviežuje to aj spôsob podania filmu - ako čítanú rozprávku. Taktiež tu pôsobí príjemne aj (občas) skvelý humor a hlavne geniálny hlavný hrdina! Radšej mám technologickejšie a mestskejšie 80s (veď je to synth éra!), ale na toto sa dá veľmi dobré pozerať. Veľmi dobré 60%. ()

Paldini

Pohádka plná nadsázky, ujetých hrdinů a povedených hlášek. Škoda, že nejlepší hláškař Vizzini umřel celkem brzo. No dostal mě taktéž Billy Crystal v roli Magického Maxe (schválně, kdopak z Vás ho poznal?). ()

salahadin

První, co mě napadlo při sledování bylo - 80s byla doba šílená. Podivný mix humoru a rychlokvašené romanťárny řízlý absurdní omáčkou. Hlavní hrdina je takový nesympatický šampónek, ale když se mu po resurekci podlamují kolena a on se kývá jak hadrová panenka, je to super. Pan Montoya se svým připraveným "Ahoj, já jsem... připrav se na smrt..." byl super a gigant André byl opravdu živočišný úlet. Ale jinak tenhle šíp minul moje srdce a probodl mi levé oko. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Kulisy 9/10/// +pořád stejně krásné, neškodné, zábavné, hezké, dobré postavy, příběh -o něco mohla být výraznější hudba, přeci jen občas trošku dětinské/// Název mi nic neříkal, ale jakmile začali běžet první vteřiny filmu, hned jsem si uvědomil, že tohle už jsem kdysi viděl. A ať následovala jakákoliv scéna, zdála se mi povědomá, nebo dokonce hodně známá a vždy jsem byl o pár minut napřed před dějem. To je další důkaz toho, že když je kvalitní pohádka, tak i v malém věku si ji díte zapamatuje. Určitě mi tehdy nebylo ještě ani deset, když jsem to viděl prvně. Teď už jsem z toho trošku odrostl, to ale nic nemění na tom, že to stojí za vidění./// Celkem 78%/// ()