Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

misterz

V detských časoch by som bol určite nadšený viac. Je tu síce všetko, čo by taká dobrodružná rozprávka mala mať - láska, pomsta, piráti, kamarátstvo.... no ako celok mi to prišlo pomerne šedivé a príbeh slabo prepracovaný. Chcelo to ešte nejaký nápad na zápletku a trochu natiahnuť stopáž. Priemer. 60/100 ()

pornogrind

O filmu padla zmínka v seriálu The Big Bang Theory a tak jsem se rozhodl, že prubnu co že je to za film. Nějakej pátek jsem ho sice odkládal, protože se mi do něho moc nechtělo(předpokládal jsem, že to nebude nic pro mě) ale zvědavost nakonec zvítězila a já The Princess Bride dal šanci. Nakonec se z toho vyklubala zábavná americká pohádka nebo chcete-li vtipná Fantasy. Fakt mě to pobavilo(a natolik) což jsem ani já sám nečekal. Takže tentokrát dokážu pochopit zdejší vysoký hodnocení. Ani já nemám problém dán 4hvězdy. ()

HoneyBunny

Princezna nevěsta je dítkem slavného scénáristy Williama Goldmana. Ten scénář napsal podle své knihy, která se najde i v našich městských knihovnách. Doporučuju si ji přečíst. Je stejně dobrá jako film a nabízí něco z příběhu navíc. Goldman je taky skvělý spisovatel, takže se nudit určitě nebudete. A možná se i dozvíte, proč je ve filmu postava vnuka a jeho dědečka. A film samotný? Jasných pět hvězdiček. Už jenom za Patinkina ("I want my father back, you son of the bitch!"). Jen by si zasloužil o vlásek lepšího režiséra, větší rozpočet a delší stopáž. Directors cut už asi nevyjde, že? ()

Anderton

Myslel som, že po prvý krát som bol v nesprávnom rozpoložení a množstvo fórikov a narážok na žánrové rozprávkové klišé mi uniklo. Tak som si Princeznú pozrel po rokoch znovu a páčila sa mi zhruba rovnako. Tento nepochybne milý, príjemný filmík je ale stále iba solídny priemer, čo sa týka žánru paródií a taký Shrek sa do podobnej tématiky striafal a striafa podstatne trefnejšie. Najviac poteší účasť Petera Falka. Možno by pomohlo pôvodné znenie, ale asi to už nechám tak raz a navždy. ()

boshke

Klasika, kráse knihy se to blížit ani nemůže (byl už popsán nějaký případ, kdy se tak stalo?), ale i tak se mi filmová Princezna Nevěsta líbila. Mladá Robin Wright, jako vnouček s dědou potěšili Peter Falk a Fred Savage a i ostatní obsazení bylo fajn. Trochu nízkonákladovka, ale my Češi jsme ostatně z televizních pohádek zvyklí... 80% ()

nascendi

Nemyslím si, že môj vek desaťnásobne prekračujúci vek cieľovej skupiny divákov, môže byť prekážkou v zhodnotení diela, ktoré nepochopiteľne figuruje v Top 250 IMDb a má aktuálne 78 % od užívateľov ČSFD. Anglosaské rozprávky vo všeobecnosti narážajú na moje, slovanskými rozprávkami vyformované, vnímanie. Ako vo všetkom, i tu existujú nejaké výnimky (Hviezdny prach). Ale tento film považujem za nepodarok vo všetkých ohľadoch. Nie je možné ho považovať za predstaviteľa ktoréhokoľvek žánru uvedeného v popiske. Dokonca ani ako paródiu, ktorá nie je uvedená. Ale v poriadku, ak sa to niekomu páči má na to rovnaké právo, aké ja mám na to, aby sa mi film nepáčil. Dávam iba dve hviezdičky. Jednu pre Petra Falka a druhú pre chorého chlapčeka. Viac ani ň. ()

silentname

Občas človek objaví filmy, ktoré vedia veľmi dobre skombinovať jednotlivé žánre a vytvoria niečo jedinečné. A do tejto kategórie podľa mňa "Princess Bride" perfektne zapadá. Nakoľko som film už nejaký čas nevidel, budem ho hodnotiť po pamäti, ale videl som ho dostatočne veľakrát na to, aby som povedal, že jedontlivé postavy a scénky mám stále veľmi živé vo svojej pamäti. Nakoľko som mu už dnes jedenkrát hold vzdal, tak to urobíme ešte raz a poviem, že keď som to videl prvýkrát, tak najviac mi utkvel v pamäti asi Peter Falk ako dedko, ktorý prišiel prečítať svojmu vnukovi príbeh z jeho obľúbenej knihy. Úžasné mi to prišlo hlavne z toho titulu, že som si spomenul ako som v detstve chcel ja od svojho vlastného dedka, aby vymýšľal pre mňa rozprávaky. A nechápal som prečo, tomu chalanovi tak vadí, že mu ide čítať. Každopádne mi tie prerušenia v príbehu, kde sme sa ocitli v detskej izbe vôbec nevadili. Teraz už trošku viac o tom ostatnom. Myslím si, že skombinovať romantiku, dobrodružstvo a rozprávku v tomto flime skutočne vyšlo skvele. Herecké výkony sú veľmi dobré a aj po rokoch si pamätám tieto postavy. Najmä musím pochváliť Caryho Elwesa, ktorý pôsobí ako svoja vlastná verzia Zorra a veľmi mu to pristane a takisto nikdy nezabudnem na skvelého Andrého. Mandy Patinkin do svojej postavy Iniga Montoyu dal takisto úplne všetko. Vždy ho mám pred očami a aj jeho pamätná hláška: "Dobrý den, jmenuju sa Inigo Montoya. Zabil jste mého otce. Připravte se zemřít". A čo sa týka Robin Wright, tak má moje sympatie, bola v tej dobe mladá a pekná a niektoré jej sny sú doteraz nezabudnuteľné. Najmä keď tam máme toho hulákajúceho žobráka. Buuuu... buuuu. Takže hrdinovia sú skvelí. Čo sa týka zloduchov, tak sú tiež celkom zapamätateľní. Alebo teda väčšinou. Princ je celkom okey, no jeho si až tak veľmi nepamätám. Vybavujem si však veľmi dobre jeho pravú ruku. Chlapa so šiestimi prstami a jeho mučidlo. Wallace Shawn je tiež celkom okey, no možno mohol byť vo filme trošku dlhšie. Každopádne skvelý duel medzi ním a Carym Elwesom. Doteraz jedna z najpamätnejších momentiek. Akčné scénky sú skvelé, dobrodružné momentky sú skvelé a romatnická linka je uveriteľná a prirozdená. Plus aj komédia vo filme funguje veľmi dobre. Zo strany všetkých. Ani rokmi to nič nestratilo a ide o jednu skvelú romantickú dobrodružnú klasiku. Ak ste nevideli... čeknite si film. Stojí za to. Hodnotenie: A ()

Tomco

Filmy Roba Rainera mám veľmi rád. Princezná ma však tak trochu minula a dá sa povedať, že aj sklamala. Neviem či je to mojím vekom alebo proste tou dobovou atmosférou a trikami, ktoré sa mi moc nepozdávali. Pekné, milé, ale v druhej polovici už aj nudné a presladené. Viem, viem, je to rozprávka. Ja si však z nej dva týždne po pozretí nepamätám takmer nič. A to nie je moc dobré znamenie. ()

Willy Kufalt

Pohádka z jiné, anglosaské kultury. Boj s příšerným velkým hlodavcem nebo poměrně vědecký mučící stroj z toho dělají spíše moderní fantasy, ale naštěstí film si vůbec na nic nehraje a svůj pohádkový status a jasnou cílovou skupinu dává po celý čas od začátku najevo. Nejvíc se mi stejně líbily dialogy mezi dědečkem v podání Petera Falka a vnoučkem, který od prvotního opovrhování najde ve vyprávění pohádky nakonec zalíbení. Když se místy schyluje k trochu kýčovitému líbání nebo jiným podobným scénám, reakce malého nemocného klučiny posloužily coby úsměvné odbourání atmosféry pohádkového děje (ať už romantického nebo jindy strašidelného) mě vždycky pobavily a dodaly na chvíli filmu jiný rozměr. Milé, i když jsem asi na pohádky trochu moc dospělý a zábava se u mne v druhé polovině pravidelně střídala s vyčkávaním konce. 60% (Filmová výzva 2019: Snorlax) ()

SeBig

hodně dobrá pohádka docela mě to bavilo když si to menší příbuzní koupily za 25 korun v trafice hned jsem to chtel videt jen tak z nudy a neudelal jsem chybu je to perfektní pohádka pro děti i mladistvé i stařistvé :D ()

klerik

Rozprávka pôsobí trochu "nemecky" (NEKONEČNÝ PRÍBEH) a jej moderný humor je pomerne funkčný. Je to v podstate paródia, ale nie je silená. Jej prostoduchosť je dobre využitá a príbeh pomerne rýchlo odsýpa... Lepšie ako napríklad WILLOW... ()

LaciLC

Od režiséra Roba Reinera, ktorý už dvakrát pôsobivo adaptoval romány, resp. novelu a román Stephena Kinga (PRI MNE STOJ!, MISERY NECHCE ZOMRIEŤ) som, priznám sa, takú odľahčenú, krásnu a pri tom nie príliš tradičnú rozprávku ani veľmi nečakal. Atmosféra snímky je priamo úžasná, jedineční sú herci, hudba, aj humor, ktorým film disponuje... Nedokážem si pomôcť, ale Princezná Nevesta na mňa pôsobí neuveriteľne sviežo a oslobodzujúco. Je pravda, že milujem aj tradičné české "pohádky", niečo podobné k nám ale spoza veľkej mláky zavíta len ojedinele. Palec hore pre všetkých, ktorí sa na filme podieľali, ja osobne vyzdvihnem hercov na čele so sympatickým Carym Elwesom, Petera "Columba" Falka ako rozprávača, či šermiara Mandyho Patinkina vo vedľajšej úlohe a ako čerešničku na torte som si na záver ponechal nádhernú, povedal by som až okúzľujúcu Robin Wright Penn, vtedy v podstate ešte len slobodnú Robin Wright. Končím ale so slovami, odporúčam všetkým a to všetkými desiatimi.:) ()

classic

„Inšpektor Colombo”,čiže Peter Falk príde pozrieť vnuka,ktorý je momentálne P.N,alebo skôr školy neschopný:Š.N,otvorí knižku a začne mu čítať z knižky extrémne zaujímavý LOVE STORY...+súboje,príšery,atď Na čo Rob Reiner siahne,to sa mení v ZLATO.Mám na mysli jeho rannú tvorbu... Cary Elwes má šarm Caryho Granta+charizmu nikoho iného ako dobyvateľa ženských srdci ERROLA FLYNNA,čo by som naznačil,že práve Errolom sa inšpiroval... Atypická rozprávka pre dospelých,ktorá je tak iná,tak zvláštna,že som sa proste do nej zamiloval... Niečo,čo by malo „normálneho” človeka pohltiť. ()

Arsenal83

Na rok výroby vcelku slušné fantasy s obstojnými trikmi a dobrou náladou, občasným vtipom. Len na tých fúzatých hrdinov a princezny, ktorí boli kedysi asi v móde, na to si ja neviem akosi zvyknúť. Šmrnc sobášneho podvodníka či skôr sexuálneho predátora, to nechápem ako mohlo byť in. ()