Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

marhoul

Perfektní pohádka! Zrovna viděno s novějším českým dabingem z roku 2016 a moc se mi to líbilo. Jak nastoupil na scénu part, který vystřihl Jiří Lábus, řezali jsme se jako koně. Skvělé celé, montypythonovské, nestárnoucí klasika. Vedle Nekončného příběhu další důležitá pohádková záležitost osmdsátých let. ()

heyda

Slabá parodie. S takovým hodnocením jsem čekal o úroveň vtipnější film než byl třeba Princ a pruďas. Ale kdepak. Jsem zklamanej. Dávám 2 hvězdy za pár vtipných momentů a hlášek, víc ani ťuk. ()

Jinny

Příjemná pohádka tak trochu po vzoru Nekonečného příběhu, občas hodně vtipná (v tom je taky nejsilnější). Hádejte, koho paroduje, když "Máte prštýnek?" ()

rikitiki

Sympatická hlavní dvojice princezny a nádeníka (jemu hodně pomohlo, když si nechal narůst knírek ve stylu sňatkového podvodníka) a dobrá atmosféra jsou dva trumfy této pohádky. Jinak ji ale ubližuje jev typický pro americké pohádky (a bohužel i pro ty české z posledních let) - je přeplácaná. Vystupuje v ní mnoho rázovitých figurek - zejména otřesný byl neuměle stařecky namaskovaný pár lékaře a jeho ženy - a taky spousta motivů, takže příběh hlavní dvojice je matný a nijak zvlášť napínavý. ___ KOUSEK DĚJE Přinejmenším problematické taky bylo, že hlavní (kladný?) hrdina se roky živil jako pirát proslavený tím, že nebere živé zajatce. /2.5. 13./ ()

poz3n

Věděl jsem, že je to velká klasika, ale netušil jsem, že to není pravověrná fantasy pohádka. Po nějaké té první půlhodince vám totiž dojde, že vlastně koukáte na parodii, a že vše vystavěné se dříve či později zase zdárně shodí. Chvílemi je to fakt sranda, chvílemi televizní průměr, celkově ale milé překvapení s krásnou Robin Wright. 7/10 ()

honajz

Podobně pozitivně nabitou pohádku - protože tohle je navzdory ČSFD zmatenému žánrovému zařazení regulérní pohádka - jsem naposled viděl, když jsem zkouknul film Luca. Tohle sice není animované, ale má to nesmírně příjemné vyznění. Sice se tu objeví různá klišé, ale jsou hned vzápětí jemně shozena. Ostatně už od příchodu dědečka (moc se mi líbil Peter Falk, ačkoliv jen čte nemocnému vnukovi knížku, přesto to dokázal skvěle zahrát) je jasné, že se film bere s nadhledem a ten jemný nadhled a vtip postupně nabírají obrátky a přibudou k nim ještě skvělé hlášky, jedna lepší jak druhá (včetně toho rýmování na lodi). Není jich moc, ale vzácným kořením se má šetřit. A hodně dobře zvládnuté souboje s mečem. Tohle by vlastně obstálo i jako romantický historizující příběh, jaké točil Lester o třech mušketýrech, kde je ten vtip podobný. Jinak on ten film objektivně je na 4 hvězdy, protože se rozpadá na dva příběhy, a ačkoliv ze sebe logicky vycházejí, přece jen v té druhé části to ztratí tempo. Asi nejlepší v této části jsou role k nepoznání namaskovaných Billy Crystala a Mela Smithe. Jenže v té druhé části už si mě ta pohodová atmosféra, hlášky a dědovy suché poznámky, že takový je život, natolik získaly, a konec se podle mne rovněž povedl, že si pro sebe tenhle film o jednu hvězdu nadhodnotím, protože si jej moc rád pustím znovu. A abych nezapomněl - líbí se mi, že na konci je vysvětlena i postava dědečka a vnuka, a dostane to zas trochu jiné grády. ()

Deschain

Najlepšie z-adaptovaná fantasy kniha do filmu. A najväčší podiel na tom rozhodne nesie autor predlohy aj scenára - William Goldman so svojím neuveriteľným zmyslom pre humor, satiru aj jemné vnímanie reality a taktiež skvele obsadení herci, ktorí svoje postavy stelesnili naozaj dokonale. Nefandiť Inigovi či Westleymu je nemožné. A niektoré zmeny oproti knihe sú dokonca k dobru (aj keď na druhej strane sa v knihe dozviete oveľa viac z minulosti a motivácie postáv). (A ak sa dá veriť tomu, čo Goldman napísal, o úlohu Fezzika sa istého času veľmi zaujímal aj Arnie Schwarzenegger) ()

Ivoshek

Je to něco jako Shrek osmdesátých let, tedy film primárně pro odrostlejší děti se spoustou absurdních fórků a popkulturních odkazů, které dětem nepřekáží a dospělého pobaví. Většina hvězdiček je za dialogy a výborné nápady typu "mučící stroj". Trošku na prd je, že se asi producentům nechtělo dávat moc peněz za kulisy, takže dost scén působí, jak kdyby se natáčely ve Studiu Kamarád... Nicméně to filmu odpouštím a u mně hezkých 85 %. ()

Ilicka

První pohádka, ve které jsem jsem slyšela nadávku "son of the bitch". Podle skvělé vtipné knížky vznikla velmi netradiční "pohádka" s úžasným nadhledem a ironií. Velmi solidní herecké obsazení (Westley, Fezzik, Inigo), krásná Buttercup a zlotřilí Humperdink a Hrabě. Zpracování je místy až úsměvné (souboj s HNV), zlatá 80. léta, hudba mě spíše iritovala, než zaujala, přesto jsem se královsky pobavila... Pohádka nejen pro děti, ale (spíše) i pro dospělé. ()

claudel

Tenhle film si vychutnají fanoušci seriálů Homeland a House of cards přemýšleje nad tím, že princezna je opravdu paní prezidentová a španělský šermíř Saul :-) Neskutečné a neuvěřitelné potvrzující neúprosnost zubu času. Cary Elwes se u mě v paměti zapíše asi navždy jako někdo, kdo hraje v pohádkových skoroparodiích. Princezna Nevěsta potěší všechny věkové kategorie, možná těm nejmenším bude potřeba něco trochu dovysvětlit, jako tomu bylo v mém případě. Nikdy jsem o tomto filmu neslyšel, takže jsem rád, že jej HBO MAX zařadilo do své filmotéky. ()

Exkvizitor

"Právě jsi se stal obětí jedné z nejobvyklejších chyb v dějinách. Nejznámější je: 'Nikdy se nezapleť do války v Asii.' Ale jen o něco málo známější je tahleta: 'Nikdy nebojuj se Siciliány, když je smrt blízko.'" - Tak to je jen jedna z mnoha skvělých hlášek této pohádkové komedie, která nepochybně inspirovala pozdějšího animovaného Shreka. Jediné co mi nesedlo je, že ne celém filmu je bohužel poznat jeho rozpočet pohybující se zřejmě kolem cifry dvaceti dolarů. ()

Ištván87

"Chceš říct, že ty zahodíš kámen, já zahodím meč a zabijeme se jako slušní lidé?" Tolik klasických hlášek ve filmu, od kterého člověk nic nečeká, to jsem ještě nežral. Cary Elwes je ten nejlepší fantasy hrdina, co jsem kdy viděl. ()

Necrotongue

Dnes jsem viděl pohádku, která mi ani nepřišla jako pohádka, ale spíše jako parodie na pohádkové příběhy. Nasmál jsem se až nečekaně mnoho, příběh obsahuje množství skvělých postav, ale největší dojem na mě zanechal neudolatelný Španěl v podání Mandyho Patinkina. Díry v logice se místy měnily v propasti, nějak nemůžu pochopit, proč žije princezna na nějaké salaši s lascívně se tvářícím čeledínem, ale rozhodl jsem se podobné záležitosti ignorovat, protože mě film výborně pobavil. ()

Jenda

Hezká pohádková komedie. Nemůžu uvěřit, že jsem to neviděl dřív, když o tomhle filmu slýchávám vlastně celý život. Možná kdybych si to v hlavě tolik nevyhypoval, bylo by to ještě lepší. Překvapilo mě, jak blízko tomu přehánění z pozdějšího Robina Hooda, byl Cary Elwes, nebo spíše jeho postava, i tady. Robin Wright roztomilá, Billy Crystal přepísknutej. Nejlepší je ale Mandy Patinkin, ten vlastně zůstane v hlavě nejdéle, jak pro jeho catchphrase, tak tím, že se proměnil v nesmrtelný meme. ()

mm13

Nepredvídateľný dej je plný nečakaných odbočiek, odvážnych zvratov, neodhadnuteľných postáv a v neposlednom rade (seba)ironických momentov, až je jednému veľmi rýchlo jedno, akú skromnú výpravu (kostýmy aj kulisy) to celé má. Dôkaz, že ak je príbeh vynikajúci a v správnych rukách, financie sú treťoradé. Čo najskôr si musím zohnať knihu, ešte len potom budem iste paf! ()

Sawy

Tohle je moje srdcovka,na kterou mi nikdo nesmí šáhnout :-) Princezna Nevěsta je krásná komediální pohádka se skvělými herci a skvělým humorem.Místo infantilních fórků pro nejmenší je tady humor občas i drsnějšího rázu.Hlavní hrdina v podání sympaťáka Caryho Elwese je totiž cynik k pohledání a dává to na sobě sakra znát.Na krásnou Robin Wright Penn se dívá moc hezky,ale králem filmu je pro mě jednoznačně španělský šermíř Indigo Montoya v podání okouzlujícího Mandyho Patinkina.Vyčítat tomuhle filmu předvídatelnost je jako vyčítat Indymu,že má klobouk a bič.Je to pohádka,nic víc,nic míň.Myslel jsem si,že nikdo už nic podobného nenatočí,ale to jsem ještě nevěděl,že se blíží Hvězdný prach.95 % ()