Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

JASON_X

Objektivně sice za čtyři, ale z nostalgie dávám pět. Vynikající Bessonova francouzská krimi, která strčí do kapsy většinu podobných amerických. Anne Parillaud je typově dokonalá, jako punkerka i jako agentka. A strašně rád vzpomínám na mé bezvýhradné okouzlení postavou "čističe" Victora, byla to kdysi dávno láska na první pohled. Hrozně mě bavilo představovat si jeho "civilní" život - jak mlčky a nehybně sedí doma v křesle, v tichém, tmavém a poloprázdném bytě, v kabátě, klobouku a s černými brýlemi, strnule kouká do zdi a čeká, až zazvoní telefon, v němž mu dutý a bezbarvý hlas sdělí pokyny k další misi, k další práci, která jediná dává jeho životu smysl... ()

genetique

Jeden z citovo najpôsobivejších a zároveň najbizarnejších akčných filmov, ktoré boli kedy natočené. Námet filmu je plný absurdností a po krátkom vysvetlení premisy deja by ste ho automaticky kategorizovali k béčkovým titulom, ktoré automaticky strhnú dej na prvoplánovú akciu. Besson plný chuti a nápadov vo svojom režisérskom a scenáristickom vrchole kariéry predvádza, ako sa dá z obyčajnosti prejsť do niečoho mimoriadneho. Žiadna bezduchá akcia, či tuctovosť deja. Za obdivuhodnej hereckej pomoci Anny Parillaud sa podarilo natočiť veľmi sofistikovaný a psychologicky úplný pohľad do života (dajme tomu) tajného agenta. Elegantne a vkusne je podchytený aj milostný život, no napriek tomu to nenarúša fakt, že film disponuje fenomenálnou thrillerovou atmosférou, je plný zvratov a so skvelým záverom, aké sa dnes už, bohužiaľ, nenosia. 85%. ()

Marigold

Typický Besson ve svém nejsilnějším období. Silné a atraktivní téma zpracovává bez přemíry důrazu na pozlátko a první plán a naopak: koncentruje se na spodní proudy a psychologii postav. Akce a špionážní gloriola jsou staženy taktně do ústraní, o to větší prostor však dostává lidská dimenze příběhu o ženě, která dostala druhou šanci. Akční stránka, ač skutečně zabírá minimum prostoru, je provedená velmi vynalézavě a obsahuje značnou porci cynismu, ne nepodobného pozdější Tarantinově poetice. Anne Parillaud hraje s neuvěřitelným nasazením a drastický přerod své postavy podává s neobyčejnou mírou přesvědčivosti. O Bessonově formě svědčí i "čističovská" epizoda, která díky výkonu Jeana Rena patří k filmové klasice. Osobně mi dost vadí syntetický soundtrack a poněkud kolébavý krok vyprávění, nicméně i tak patří Nikita k absolutní klasice, na čemž nic nezmění ani tradičně debilní americký remake. ()

sud

Drsný, stylový a bezchybný thriller. Čtyři feťáci jdou nočním městem, jeden z nich, se sekerou a vyslečený do půl těla, táhne zfetovanou holku, která ani nemůže jít. Další dva jsou vypatlaný střelec a syn majitele lékárny, kterou se chystají vyloupit. A je s nimi i dívka - Nikita. Dívka, která jediná z bandy přežije razantní střelbu přivolavších policistů. Zastřelí jednoho z policistů a je odsouzena na doživotí. Ale ne tak docela. Veřejnosti je prohlášena za mrtvou a ujímá se jí Bob, šéf tajné služby. Annie Parillaudová je v roli Nikity drsná, šílená, ale také odzbrojující a po výcviku a upravení i svůdná. Vynikající jsou také Jean-Hughes Anglade jako její milenec Marco, člověk čistých morálních charakterů, Tchéky Karyo jako démonický Bob a v neposlední řadě také Jean Reno jako fanatický Viktor čistič. Ve filmu se sice objeví jen na deset minut, ale diváku zůstane v paměti. Luc Besson v životní formě. 100%. ()

Šakal

Dnes již kultovní snímek Luca Bessona (v nejlepších letech a formě) s životní rolí Anne Parillaud coby Nikity (femme fatale, drsnou nájemnou vražedkyní s křehkou duší malé holčičky), stylovou doprovodnou hudbou Erica Serry (dvorního to Bessonova skladatele) a "tak trochu" jiným druhem deratizéra v podobě J. Rena (coby Viktora Čističe), který touto miniroličkou nakopl svou hvězdnou kariéru. Nutno podotknout, že zcela po právu. Luc Besson se nikdy moc nepáral s podrobným rozkrytím psychologie jednotlivých postav, pouze je "načrtl", přičemž důraz v drtivé většině případů kladl na akci samotnou a atmosféru jako takovou. Zde se mu navíc podařil husarský kousek a to sice vkusně namýchat lahodný koktejl obého. Od každého přidal tu správnou ingredienci. Nikita je snímek, mířící nejkratší možnou cestou, bez zbytečných "ozdobných kudrlinek a serepetiček ve prospěch scénáře", (sloužících tak max pro divákovo rušení ze soustředení) k neodvratnému finále, které ale oko divákovo potěší a který JÁ si pustím kdykoliv, kdekoliv a NIKDY mi nezestárne a nezevšední. Na plnou palbu to v mém případě není, protože http://www.csfd.cz/film/773-leon/, nicméně 90% je naprosto zasloužených. ()

• Brutální Nikita byl první francouzský film, který v USA překonal hranici pěti milionů amerických dolarů za tržby. (Snorlax)
  • V úvodní scéně (přepadení lékárny) je francouzská zásahovka vyzbrojená i československým samopalem Škorpion. (chamonix)
  • Během úvodních titulků jeden ze členů gangu drží sekeru v pravé ruce a levou vláčí osobu. V následujícím záběru se ruce prohodí, sekeru drží v levé a osobu táhne pomocí pravé. (Linejudge)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění