Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (139)

Inozuka 

všechny recenze uživatele

Odpověď na otázku, proč se největším československým zrádcem (dělí se o první místo s Karlem Čurdou) stal právě Moravec, od kterého to nikdo nečekal, jsem se úplně nedozvěděl. Anatomie se dle mého úplně nekonala, ač naznačeno bylo mnoho. Celkově mi ale film přišel takový roztěkaný, bez znalostí reálií možná i nesrozumitelný. Pochvala za dobrý casting (snad kromě pana Kňažka jako Háchy), výpravu a exteriéry. Naopak dabing pana Labudy se moc nepovedl a nějak mu nešel do huby. Po nějaké době jsem si zvykl, ale chvilku mi to trvalo ... Celkově tedy slušný průměr s dobrým tématem a velkými, bohužel nenaplněnými ambicemi. ()

ROBOTER 

všechny recenze uživatele

Moc autentické mi to nepřišlo. Když si poslechnete rozhlasové projevy Emanuela Moravce, čiší z něj úplně jiný dojem než z Labudy. Z toho mála, co vím o jeho třetí ženě Jolaně Emmerové (např. z knihy Jiřího Pernese "Až na dno zrady" a několika málo jiných zdrojů), jsem si udělal obrázek, že byla poněkud jiného ražení, nežli sentimentální skoromáma. Byla i udavačkou, ovšem nevím, zdali z donucení gestapa, Moravce, nebo z vlastní iniciativy. Jan Rys-Rozsévač je ve filmu vykreslen jako podlý hajzl. Z knihy "Vlajka" od psychologa Milana Nakonečného mi přišel jako docela lidský člověk, ačkoli to samozřejmě byl zarytý antisemita... ()

Reklama

kajas 

všechny recenze uživatele

Arichtev má velké zkušenosti s výpravnými historickými projekty a jeho nové dílo působí historicky věrně, vyprávění doplňují i skutečné dokumentární záběry. Měla bych ale výtky zejména k hereckému obsazení, a to bohužel včetně představitele ústřední role. Projev Labudy nesmírně kazí nevhodně zvolený český dabér. Pavel Šrom je totiž jeden z našich nejvytíženějších dabingových herců a jeho hlas jste museli stoprocentně zaslechnout v nějakém seriálu nebo filmu (z hlavy mě napadá například velitel tučňáků z "Madagaskaru"). Dabing tedy Labudovi dost ubral na kráse. Nebyla jsem ale spokojena ani s dalšími postavami, které sice ztvárnili kvalitní a zkušení herci, ale typově se ke svým předobrazům nehodili - namátkou například pan Preiss jako prezident Beneš nebo Milan Kňažko v roli Emila Háchy. Film tak na mě působí jako odškrtnutý domácí úkol (natočme něco, co se bude hodit k letošnímu výročí), na který si ale druhý den už nikdo nevzpomene. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

No tak jsem nakonec zklamenej a docela hodně, naprosto příšerná technická stránka filmu, jak muže být dokumentářní záběr jako součást reálnýho příběhu z pohledu filmové postavy ? Dále si asi někdo nevěřil na dialogy - oprávněně a tak je přehlušil hudbou, ale sere mě, že i tak silný příběh kolem E.Moravce působil až moc bezemotivně, dialogově velmi povrchně a pokud jde o herce tak se mě asi nejvíc líbil Jirka Vorálek což byla hodně vedlejší role, ale když byl na skle, bylo cítit, že ví jak svou postavu dát. Chce to udělat znovu, jinak a fakt si dát péči s dialogy a hlavní postavou. ()

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Ač se film plně věnuje osobnosti Emanuela Moravce, jeho problémům po Mnichovu a proměně z bojechtivého vlastence v protektorátního potentáta, nedokázal jsem zachytit, proč se k nacistům vlastně přidal. Marián Labuda ml. mi nepřipadá jako kdovíjaké herecké terno a je to natočeno hrozně nezajímavě. (1 403.) ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Pro zahraniční trhy dostal projekt název Betrayer, tedy Zrádce. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Tatra typu T-87, která se ve filmu několikrát objeví, bylo vozidlo, které Moravec jako ministr opravdu používal. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Ve scénách odehrávajících se před mnichovskými událostmi, během nich nebo při invazi do Československa, mají automobily poznávací značky protektorátního vzoru, které ale byly zavedeny až na podzim 1939. (Martin_L)

Reklama

Reklama