Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

Vilda_H

Ohledně prvního dílu - Mile mě to překvapilo. Viktor Preiss coby Beneš byl skvělý. Film krásně znázorňuje, jak málo stačí k manipulaci člověka, prakticky k tomu stačí jen strach a touha neupadnout do zapomnění. Z Masarykovce náhle nacistou. Ale je tak jednoduché ho odsoudit? Evidentně ne každý je statečný a připravený zemřít se svými ideály a život v jiných podmínkách mu nevadí. Podobný film bych uvítal o Emilu Háchovi, kterého ještě nyní považuje půlka národa za čistého nacistu, kterým opravdu nebyl. ()

sonyrx

Zajímavé, krásně natočeno. O Moravci něco málo vím, sledovala jsem se zvědavostí, Marián Labuda ml. se mi ohromně líbil! Po Milanu Ondríkovi další neokoukaná tvář v českém filmu. Rebeka Poláková zahrála také potvoru výborně. ()

ssarka

už mě nebaví dálší film skoro celý točený ve tmě..to je opravdu blbá móda...Labuda ml. je mi nesympatický,artikuluje velmi nepřirozeně a dabing celý dojem ještě zhoršil...kvalita filmu ani některé herecké obsazení není nijak slavné...od velikánu jako je Preiss a Vetchý po totální úlety jako Jandák... druhý díl podstatně lepší ()

Dechman

Dávam päť za odvahu otvoriť túto tému. Veľmi sa teším na druhý diel. Film mal výborné tempo, zobrazenie doby bolo takisto autentické a výkony hercov vynikajúce. Marián Labuda bola tá najlepšia voľba pre hlavnú postavu. ()

milada008

V celku dobrý film, který měl ale zbytečně dva díly. Ten druhý se dal shrnout do 15 minut a "přilepit" k prvnímu. Taktéž jsem ( ikdyž mám tuto dobu poměrně slušně načtenou ) postrádal popis k jednotlivým postavám ( hlavně v 1. dílu ), kdo je kdo. ()

toos

Rozporuplný televizní film. Obsahem se věnuje dvěma klíčovým obdobím života Emanuela Moravce. Tedy jeho přechodu k Němcům a pak nechvalně proslulý rok 1942, kdy se ocitl na vrcholu kariéry. A poté nevyhnutelnému konci. Rukopis Bisera Arichteva ve stylu První republiky mě moc neuchvátil. Stejně tak scénář manželů Konášových, od kterých si na dané historické téma pamatuju film Silver A, který se mi líbil mnohem víc a byl emocionálně mnohem živější. Hlavnímu "hrdinovi" velmi uškodilo předabování, které rozhodlo, že jsem se přiklonil k dvěma hvězdám.. ()

slavikzbojni odpad!

Musím konštatovať, že ak sa takejto témy zmocní bulharský režisér Biser Arichtev= spíš by ho nazval Vyser Arichtev= prosím o prominutí- tak je celé téma sprzněné až buharskou neschopnosťou a obojakosťou do nemožnosti! Ani slovo o úlohe SSSR a ponukách Behnešovi, ani slovo o českom a slovenskom odboji, okrem odporného britského pokusu vyvolať v protektoráte povstanie vyslaním teroristov vyškoélených Britmi, - atentát na Heydricha NEMAL nijaký praktický význam, iba vyvolal represálie nacistov- a Češi sa aj tak nevzbúrili...Okrem toho české légie neboli nijakým slávnym ťahom a Masaryk to dobre vedel a preto sa usiloval čím skôr icxh dostať domov, aby nekazil vzťahy s Rusmo...Výkony Droppovej a Labudu mladčieho sú na úrovni b) až c), a niť príbehi vykazuje mnohé zádrhele.Zostáva záhadou,ako vôbec dvojica scénáristov prišla na nápad podať dejiíny takýmto lživým spôsobom. ANI ZMIENKA O NACISTICKýCH ZVERSTVÁCH V PROTEKTORÁTE- ZREJME SO NEMCI OBJEDANLI "zhovievavé" PODANIE... Lucie Konášová, Josef Konáš napísali mimoriadne nevieryhodný príbeh a vytvorili žánrový kokoktail...(sic!)... ()

Hombre8

Každý historický film je pro mne dobrý už tím, že je. Tento byl navíc dobrý tím, že nebyl příliš dogmatický a stranící. Tím ale chvála končí. Nebudu se zabývat relativními malichernostmi, jako vsunuté postavy, dabing, nepřesnosti... To jsou nitě. Mnohem více mi vadilo, že pokud už dám do názvu slovo anatomie, tak bych se měl asi věnovat tomu podstatnému, co na hlavní postavě bylo a to je její rozbor. V tomto případě minimálně psychologický. Ta postava si o to vyloženě říká. A bez fundovaného psychologa (s přesahem do sociologie, historie a politiky) je to na nic. Myslím, že ten by v prvé řadě, v rámci autentičnosti, prosadil do hlavní role Landu. Jakkoliv ho nemusím. Nic proti ml. Labudovi, ale už jeho obsazením se něco pokazilo. Nechápu v tomto případě castingové pohnutky tvůrců, kteří jinak velmi dobře zvolili Emanovy syny, Heydricha i Franka. Je to stejné, jako by třeba doktora Meluzína hrál Menšík. I když nepochybuji, že by ho dokázal zahrát dobře. K osobě hlavního hrdiny - kariérního zmrda Emana. Nechápu, co komu nesedí na tom, jaké měl postoje. Jaké zvraty, zrada...? Podle mne zaujímal naprosto konzistentní postoj. Vlastenec, voják. Tím je psychologický profil dán. Voják má v hlavě základní program. Plní rozkazy nadřízených - autorit. Jeho smůlou bylo, že žil v době, kdy se kolem dějin neúprosně točilo na všechny strany a autority mu mizely před očima a objevovaly se jiné. Myslím, že voják zas až tak nerozlišuje, za koho právě bojuje. Pro mne velmi snadné vysvětlení, proč byl chvíli probolševický, tu Masarykovec, onehdy obdivoval Duceho, (naopak pohrdal slabošským Benešem a Háchou) a nakonec kolaboroval s protektory. Když už byl ideology a historiky jednou vybrán a označen za zrádce českého národa, (nejspíše i proto, že jako iniciativní ctižádostivý individualista, který nebyl v žádné partičce, byl leckomu trnem v oku) kdo dnes objektivně posoudí, zda neměl pravdu, ve svém přesvědčení stratéga, že když už to takhle dopadlo, tak je nutno přežít s co nejmenšími ztrátami i za cenu podřízení se. Vlastenectví je oddanost partě, která momentálně vládne a nebo k lidem, rodné zemi, kontinuitě genomu v dané lokalitě...? Je velmi pravděpodobné, že kdyby se hitlerovcům podařilo naplnit své cíle, dnes by byl Moravec opěvován (přirozeně především těmi, kdo ho nejvíc haní) jako zachránce, když už ne národa, tak aspoň lidu této země. A měli by více pravdu než nyní. Měl někoho na svědomí? Kromě českých fašounů? Nejen z Vlajky, což je všeobecně známo, ale jeho vlivem došlo i k omezení kompetencí například vládní náckovské strany Národní souručenství. Podle mne byl úplně stejný, jako například dnešní politici. Plnil zadání většiny lidu. Většina lidu chtěla ve zdraví přežít. Většina lidu měla své historické zkušenosti. Takže nesuďme, nežijíce v té šílené době, abychom sami souzeni nebyli. ()

Vlkopec

Obdivuhodný počin produkce ČT, scénáristů, režiséra i většiny herců. České filmy, zvlášť televizní, chronicky trpí nezvládnutými scénáři a nepřesvědčivostí historických reálií. Tady se autorům podařilo dobře ukázat, jak se z normálního inteligentního člověka může stát odpudivá kreatura. Stačí, když se spojí ješitnost a ambicióznost s přemírou (pseudo)vlastenectví a sklonem k sebeobelhávání. (Podobné smutné příběhy by se daly natočit o Klausovi a Zemanovi.) Film není dokonalý - projevuje se v něm omezenost rozpočtu i časového prostoru. Neseděl mi třeba Kňažko v roli Háchy a lepší opodstatnění osobního vývoje staršího syna. Pět hvězdiček ale mohu s přimhouřením oka dát. ()

Jum

Celkově se mi film líbil, takže bych dal 4 hvězdičky. Ale co mi na něm vadilo bylo obsazení. V novinách bylo vychváleno, jak se podařilo obsadit hlavní postavu. Myslím, že nepodařilo. Ať už vzhledově (podobnost pouze v tom, že byli oba holohlaví), pak se ještě moc dobře netrefili s dabingem a celkově jsem hlavní postavě nevěřil to co pan Labuda ml. hrál... (proto poze 3*). Mnohem více by v té roli seděl Michal Isteník nebo David Novotný - u obou by byla podobnost s Emanuelem Moravcem mnohem větší a nemuseli by je dabovat! Jinak výkon ostatních herců byl opravdu pěkný. ()

Baroque

keby tento film neobsahoval množstvo dezinformácií a dezinterpretácií, nebol ušitý na mieru pseudoreality, inak povedané "podľa skutočnej udalosti", dal by sa považovať za nadpriemerný. už len kvôli kvalitným hereckým výkonom a dobrému výberu hercov, ktorí sa konečne podobajú na reálne osobnosti druhej svetovej vojny. okrem debilného kňažka. 60% (spracovanie po vizuálnej a zvukovej stránke je dosť odflinkané, čert to ber...). ()

jammik odpad!

Pokud tento počin má vzbudit lásku k národu, nebo si uvědomit chyby, -  pak se to nepovedlo! je to naivní odpad. Držím pěsti všem, kteří  dokážou netvořit! ale žít v národě bez hlouposti  bytí! ()

bardem

Vida, vida, není jenom Sedláček, do pětky jdu s chutí. Labuda dobře Ty, solidně nášlapnuls. Povedená věc. 90% po prvním dílu. ()

Drslw

Nečakané prekvapenie. Labuda výborný, hrá tvárou i telom, cítiť z neho človeka, nie figúrku. Škoda tých pár klišé v druhej časti. Ale týmto smerom by sa malo ísť ďalej, aby sa konečne niekam došlo. ()

jiki

Slabé, na Moravce by semi mnohem více líbil Landa, byl by takový vojáčtější, tento na mně působil jako pantáta bačkora, jinak film slabota, žádné dramatické události, pořádný přerod.... ()