Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Krimi / Thriller / Drama

USA, 1991, 128 min

Nejlepší remake, který byl kdy natočen. (Od člověka, který dosud neviděl originál, to asi nezní příliš věrohodně.). Scorsese jako malý kluk miloval žánrové filmy - westerny, thrillery, filmy-noir. A proto měl vždy chuť si jednou něco takového vyzkoušet a natočit film, jenž by se dal bez problémů zařadit do některé z těchto kategorií. Povedlo se mu to, a zároveň svůj záměr vysoce překročil, protože natočil film, který se sice na první pohled zdá dějově i filozoficky průzračný jako čirá jezerní hladina, avšak pod povrchem se tu skrývá temný, mnohdy nebezpečný nános z jiných Scorsese filmů. Postava Maxe Cady - zdánlivě úplné klišé. Ale podíváme-li se na něj a především do hlubin jeho duše, začne se nám před očima pomalu rýsovat vylepšený, do absurdní dokonalosti dovedený Travis Bickle, který tentokrát může pod rouškem komerčního thrilleru ukázat, jaký vlastně je i jaký by chtěl být. Robert De Niro tu odvedl, podle mého názoru, jeden ze svých nejsuverénějších výkonů, za kterého by si oscara rozhodně zasloužil.(28.1.2005)

Pokud jsem u nějaké postavy napsal, že je démonická, beru zpět a všechno směřuji na Cape fear, kdy se o De Nirovi fakt dá říct, že jeho Max Cady je opravdu démonická svině, které bych se bál jenom od pohledu. Nolte jako jeho kontrast působí nevěrohodně a nesympaticky. Celkově to má atmosféru, ale zažil jsem i lepší.(23.3.2010)

Geniální nápad, ale zpracovaný relativně průměrně, nebo teda já jsem u toho docela solidním způsobem usínal, pravda teda je, že ta zásadní, závěrečná scéna měla grády jako prase a usnout se u toho nedalo, i když mně se i to málem podařilo. Hlavní na tom filmu ale je to, jak Martin Scorsese dokázal výborně rozebrat a popsat a rozpitvat psychologickou stránku každé postavy, to jak si s ní dokázal zahrát a pořádně s ní zacvičit, to se jen tak nevidí a když se připíše Scorsesemu fakt, že umí výborně vyprávět příběhy, docela to ze mě cucalo chvílema nervy, které jsem ke konci už skoro vůbec neměl. Jenže i tak to nemělo ten pravej náboj, tomu příběhu totiž chybělo cokoliv, co by mě dokázalo chytit, přišlo mi to hrozně průměrné, a nebýt tam toho terorizování a týrání hlavního hrdiny, tak by to ani za to shlédnutí nestálo, takhle jsem se alespoň docela příjemně pobavil, protože DeNirovi to šlo příjemně od rány, on ty nenápadný psychouše dycky uměl(22.2.2009)