Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Krimi / Thriller / Drama

USA, 1991, 128 min

Viděl jsem i originál a tento remake ho rozhodně převyšuje. Ten byl totiž černobílý i v charakterech - Nolte tady už není tím jednoznačně kladným hrdinou jako Peck - i on má trochu černé svědomí. Vedle skvělého DeNira se mi moc líbili i ostatní herci. Herrmannova hudba je prostě geniální. Závěr mi nevadí, ale je pravda, že De Niro má asi 10 životů.(7.6.2003)

Mys, poslední výběžek pevné země, za ním číhá již jen hlubina hrozící vše pohltit, dál již ustoupit nelze... A před psychopatem, který je posedlý pomstou, jenž se před ničím nezastaví, ani před kamerou, kterou hned v prvních záběrech projde jak rozjetý tank, před tím, zdá se, lze jedině ustupovat... Před jeho hrůznou sečtělostí, před vyznáním, slibem a smyslem života, které si nechal vytetovat na tělo. Před jeho znalostí právního systému s níž dokáže realizovat své záměry, aniž by na něj směla dopadnout ruka zákona, před Dantovým peklem, které přináší... Robert de Niro předvádí jeden z nejcharakternějších bezcharakterů. Promlouvá chytře a vtipně, až by se jeden smál a nechal v sobě budit obdiv, nebýt toho děsu - tak pěkně se tyto dvě věci v určitých chvílích slévají do nepříjemného a přece příjemného rozporu v diváckých pocitech. Však stupňování hrůz a démoničnosti Maxe Cadyho, jež zákonitě v takovém filmu přichází, přináší nakonec i částečné odpoutání diváka, který si začne až příliš silně uvědomat, že je to jen film a říkat si: "Nevěřím, nevěřím. A vůbec, co jste říct chtěli, už řečeno bylo a teď už se nebojím, když je to jen jako."(30.6.2009)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $79,091,969Tržby Celosvetovo $182,291,969/90%/(17.6.2005)

„Spoznáš, čo je to strata.“ Šokujúci psychologický triler majstra Scorseseho patrí k ultimatívnym psychologickým terorom (aj nervy trhajúca MISERY NESMIE ZOMRIEŤ sa oproti nemu javí byť situačnou komédiou). Ukážkovo vystupňovaný scenár (s narastajúcimi minútami je to skutočne PLNOKRVNÝ HOROR, o ktorom radšej ani nechcete vedieť, ako preboha skončí), ani jeden zbytočný dialóg, desivá atmosféra od prvých sekúnd (obludne gigantická hudba, znejúca skoro vždy, keď je geniálny De Niro v zábere), výborná výprava, strhujúce finále na rieke, nezabudnuteľné scény (kino, bitka na ulici, ucho, pokec so skúseným súkromným detektívom, ktorý oproti Cadymu zrazu vyzerá ako neškodné Macko Uško) a prekrásne zahrané úlohy Nicka Nolteho (48 HODÍN), strašidelne potetovaného De Niroa (KRSTNÝ OTEC II), Juliette Lewisovej (VIANOČNÉ PRÁZDINY) a Joea Dona Bakera (PRIRODZENÝ TALENT). Tohto filmu som sa bál už ako chlapec a bojím sa ho dodnes.(5.12.2004)

Absolutní hodnoty na barometru stylovosti a drastická režie, která čaruje i s vyvařeným námětem. Další z dokonalých důkazů toho, že Scorsese ve 21. století ztratil elán a náboj. Brilantní thrller, který oprašuje odkaz Alfreda Hitchcocka a předvádí Scorseseho na samém vrcholu žánrových hrátek. Mistr filmové režie je dovádí do extrému, a tím balamutí diváka i redefinuje žánrové vzorce samotné (hlavně požadavky na jejich tempo a "rychlost"). Nestoudně geniální!(25.10.2006)

• - Postavu Leeho Hellera měl místo Gregoryho Pecka hrát Robert Redford, ten však odmítl. (Rocky62)

• - Robert De Niro kvůli roli několik měsíců poctivě trénoval a podařilo se mu snížit obsah tuku v těle na pouhá tři procenta. Běžná hodnota se u zdravého čtyřicátníka v kondici přitom pohybuje kolem 20%. (StarsFan)

• - Posledné vystúpenie Gregory Pecka v celovečernom kinofilme. (elanius)