Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Krimi / Thriller / Drama

USA, 1991, 128 min

Bohuzel jsem nevidel original,a le nedovedu si predstavit, ze by mohl byt pusobivejsi nez tento skvely thriller-horor. Obzvlaste vykon De Nira je bajecne odpudivy.(2.8.2002)

Pro ty, kteří znají obě verze příběhu je hodně těžké nesrovnávat. Musím se přiznat, že malinko straním jednoznačněji vyznívající předloze, která je učebnicovým příkladem klasického thrilleru. Scorsese tímto vzorcem ne zrovna pohrdl, ale rozhodl se základní téma filmu zkomplikovat, tím, že trošku zamlží rozdíl mezi dobrem a zlem, spravedlností a šílenstvím a z nekomplikovaného thrilleru udělá thriller psychologický... Sam Bowden už není tím stoprocentním klaďasem, otcem nevinné rodiny, kterou zcela poprávu brání před iracionálně se mstícím, pološíleným zločincem Cadym. Nick Nolte má své stíny minulosti, stejně jako De Niro vás v některých pasážích téměř přesvědčí, že si vlastně svou krutou pomstu zaslouží. Pokud Scorseseho verze v něčem jednoznačně předčí klasickou předlohu je tím něčím výkon Roberta De Nira, který v úloze Maxe Cadyho starší Mitchumovo ztvárnění (také výtečné) překonává o několik koňských délek. On je tou nejsilnější zbraní filmu. Závěrečná scéna na rozbouřené řece sice zaváněla poměrně jasným symbolismem, ale přesto se mi k celému filmu jaksi nehodila, připadalo mi, jako by ho trochu shazovala... Ale to je jen můj osobní problém. 80%(24.1.2007)

Geniální nápad, ale zpracovaný relativně průměrně, nebo teda já jsem u toho docela solidním způsobem usínal, pravda teda je, že ta zásadní, závěrečná scéna měla grády jako prase a usnout se u toho nedalo, i když mně se i to málem podařilo. Hlavní na tom filmu ale je to, jak Martin Scorsese dokázal výborně rozebrat a popsat a rozpitvat psychologickou stránku každé postavy, to jak si s ní dokázal zahrát a pořádně s ní zacvičit, to se jen tak nevidí a když se připíše Scorsesemu fakt, že umí výborně vyprávět příběhy, docela to ze mě cucalo chvílema nervy, které jsem ke konci už skoro vůbec neměl. Jenže i tak to nemělo ten pravej náboj, tomu příběhu totiž chybělo cokoliv, co by mě dokázalo chytit, přišlo mi to hrozně průměrné, a nebýt tam toho terorizování a týrání hlavního hrdiny, tak by to ani za to shlédnutí nestálo, takhle jsem se alespoň docela příjemně pobavil, protože DeNirovi to šlo příjemně od rány, on ty nenápadný psychouše dycky uměl(22.2.2009)