Max Cady opouští vězení, kam byl před čtrnácti lety odsouzen za znásilnění. Je odhodlán pomstít se svému tehdejšímu obhájci Samu Bowdenovi, který ve snaze potrestat zločin, zatajil soudu důležitý důkaz svědčící v Maxův prospěch. Jeho plán je nelítostný a promyšlený. Nejprve Samovi, jeho ženě Leigh a patnáctileté dceři Danielle znepříjemní návštěvu kina, potom za ně zaplatí v cukrárně a teprve na druhý den Sama osloví a připomene mu minulost. S každým dalším Maxovým objevením atmosféra nejistoty stále více přerůstá v napětí a strach. Sam sice nechá Maxe zatknout, protože jim otrávil psa, policejní komisař však nemá důvod držet muže ve vazbě a propustí jej. A Max pokračuje v naplánované pomstě, zraní Samovu milenku Lori a začne svádět Danielle. Samem najaté násilníky zmlátí a pak si zaplatí nejlepšího právníka ve městě a obžaluje Sama za ublížení na zdraví. Jeho útoky se stupňují. Když vnikne do Samova domu, kde zabije služebnou a soukromého detektiva Kerseka, kterého si Sam najal, uprchne rodina z města a na své obytné lodi se vydá na Cape Fear. Max je však pronásleduje i sem, odhodlán znásilnit Samovi ženu i dceru a jeho samotného zabít. (Nova Cinema)

chessbeer

Mohl to být 5* film, především díky skvělému potetovanému De Nirovi, ale bohužel nebyl. Myšlenka, kdy propuštěný vězeň důmyslně tyranyzuje svého obhájce (ten si to skutečně zaslouží), se mi hodně líbí. Celou dobu film příjemně graduje, jenže pak přijde závěr, bohužel. Nevím jestli režiséry učí, že závěr má jinak povedený film zkazit, ale asi ano. Záverečná scéna, kdy rodinka uniká v houseboatu ala Titanic, je opravdu vrcholem debility. Max se samozřejmě na domoloď dostane, tátu přiškrtí a sváže. všichni jsou v jeho moci, jen si vybrat co dřív. Brutálně znásilnit a zabít dceru, matku, obě, případně v obráceném pořadí, prostě si nezřízeně užít, to na co jsem se celý film těšil, se ovšem nestane. Nejprve dcera Maxe při zapalování doutníku postříká benzímem, což Maxoj nevadí, skočí se jen uhasit do vody a vrátí se zpět, aby dílo dokonal. Mezitím co ženy dostanou příkaz se svléknout (konečně mohou orgie začít!), Titanic neřízeně, ale zato neomylně pluje vstříc ledovci. Po nárazu je jasné co přijde - jediného Maxe to odhodí někam na druhý konec houseboatu, zbytek se šťastně dostane pryč. Pak ještě manžel přiváže pouty Maxe k trubce (přitom ho Max revolverem na 1 metr netrefí), nedorazí ho kamenem a šlechetně ho nechá utopit se ve stylu toho hňupa Ježíše. ()

Mikino00

Oproti původní verzi nepřináší tento remake nic nového, příběh je beze změny, je zde jen přidána větší surovost a temnější atmosféra, jenže film nedosahuje takové uvěřitelnosti jako jeho předchůdce, např. Nolte nepůsobí tak seriózně jako Peck, De Niro je již od pohledu magor, přišlo mi to i takové nervóznější. ()

Santino7

Tak v prvom rade sa musím priznať, že som mal od tejto snímky skutočne vysoké očakávania. Scorsese je totiž jeden z mojich obľúbených režisérov a čo sa týka jeho filmov, vždy sa im okamžite podarí vtiahnuť ma poľahky do deja. Až tak, že absolútne nevnímam stopáž, okolitý svet, proste nič... Tentokrát sa však u mňa zrovna takýto "stav" nekonal, a i keď to bolo nepopierateľne dostatočne dobré, až natoľko ponorený som v tom zas nebol. Cape Fear považujem za jeden z jeho slabších (resp. priemernejších) filmov – čo je však celkovo oproti drvivej väčšine ostatných filmárov stále solídny nadpriemer. A čo teda napriek tomu robí túto snímku výnimočnou? Jednoznačne je to Robert De Niro, ten tu bol totiž priam fantastický! Vynikajúce zžitie s postavou, uveril som mu to až do poslednej bodky, skutočne. A hoci má ako herec na svojom konte naozaj slušnú kôpku brilantne stvárnených postáv, tak toto stvárnenie "mierne" psychopatického (a démonicky pôsobiaceho) trestanca Maxa Cadyho sa medzi nimi rozhodne nestratí. Bolo očividné, že Nick Nolte, Jessica Lange či ktokoľvek iný nemal v tomto prípade absolútne žiaden nárok, jednoducho sa na neho ani len nechytali, bol tam citeľný rozdiel. A tým pádom bol taktiež značný rozdiel aj medzi scénami, v ktorých De Niro figuroval a tými, v ktorých nie. Tie na mňa miestami pôsobili tak trochu nudne, hlavne zo začiatku. V druhej polovici to už postupne naberalo pomerne slušný spád a z vysoko nastoleného tempa následne až do samého konca nepoľavili. Tým pádom môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že aj cez tie viaceré menšie nedostatky (pod ktoré sa určite podpísal mimo iného aj zub času, predsalen to už má svoje roky) som s týmto filmom v konečnom dôsledku spokojný, takže z toho vyplýva, že Scorsese opäť nesklamal. 75% ()

Garch

Stejná síla, i když se, v průběhu let, dívám poněkolikáté. PS V té době De Niro nejvíc pracoval s proměnami svého těla - naprostý vrchol: Zuřící Býk ()

Nethar

Trochu jiný Scorsese než jsem zvyklý. Ze začátku zajímavé thrillero-drama, dobří herci, ale postupně se to dostává do příliš akčně neuvěřitelných sfér, závěr pak je přehnaný totálně a kazí celkový dojem. Ale tak 1991, to se točilo trochu jinak. 2-3 * ()

Marius_ss

****a pól. Viackrát mi pri sledovaní tohto filmu napadol iný film... Hitchcockové Psycho. Nie preto žeby sa ho snažil Cape Fear kopírovať, ale proste to tak je, a nie len obsahovo či formou, ale aj kvalitou ! Takze Vám asi nemusím hovoriť, že sa jedna o film, ktorý si určite treba pozrieť ! Hlavne ak ste na napínavé thrillery. Skvela réžia, démonicky De Niro, ktorý tu predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov, a pamätný ústredný hudobný motív. ()

Oralfabet

Sice mi to přišlo možná trochu přehnaně dlouhé, když uvážím jak prostý je ten příběh, na druhou stranu jsem se ale ani na chvíli nenudil. Hlavní rodinka mě moc nebrala (Juliette Lewis prostě nějak nemám rád), ale to vůbec nevadilo, protože tady jde hlavně o De Nira, a ten předvedl něco neskutečného. Asi bych neřekl, že to byl jeho nejlepší výkon, ale možná jsem si ho ze všech, co jsem zatím viděl, užil nejvíc. Obzvlášť v tom závěru s lodí do toho prostě fakt dával všechno, bylo to sice fakt over the top a tak, ale za mě to perfektně fungovalo. Velice solidní thriller. 8/10 ()

Emo-haunter

Hodně slušnej film, konečně trošku něco jiného, než Scorseseho životopisáky. De Niro hraje fakt perfektně, sice je to lehce už provařenější téma, ale atmošku to mělo více než dobrou, stupňování napětí až místy hororové charakteru budilo fakt lehce nepříjemné pocity i ve mně. Slabší čtyři hvězdičky, přeci jen je to furt taková jednohubka, která je ale poctivě natočená a má spád, hlavu i patu. ()

bobstock

Slavný hudební motiv a nejbrutálnější pomstychtivý produkt De Niro zaujatě ovlivněného právního případu. Zde emoce zvlášť u mladé Juliette Lewis fungují náležitě. 80% ()

Vronsky

Scénář kategorie B dokázala bezchybná režie Martina Scorseseho a mistrovské herectví Roberta De Nira pozvednout na strhující thriller/horor, jenž svou atmosférou bere dech i odvážnějším povahám. Herecké obsazení je společně s již popisovanou atmosférou nejvýraznějším bodem světlé stránky filmu, neboť jak De Niro jako dokonale děsivý Max Cady, tak i členové rodiny Bowdenových (především Nick Nolte a Juliette Lewis), kterou Cady terorizuje, jsou vysoce nad průměrem. Na pomyslné druhé straně mince by pak určitě byl vyryt natahovaný a nepříliš povedený konec, přesto součtem výše zmíněných kladných a záporných faktů vzniká zasloužené čtyřhvězdičkové ohodnocení. Pokud jsem tedy v předcházejícím souvětí použil přirovnání ke kovovému platidlu, tak ve výsledku lze tuto spolupráci Scorseseho a De Nira označit jako kvalitní kousek z původně nepříliš kvalitního materiálu. ()

RomanHyde

Kombinací Scorseseho a de Nira to ani jinak dopadnout nemohlo než že je to jedna z nejlepších napínavých klasik co znám. Plný počet nedám pouze za závěrečné "vlnobití" na řece :) Jinak krásně budovaná psycho atmosféra dobarvená povedenou muzikou se doslova zarývá pod kůži. Herci jsou výborně obsazení a padouch v podání de Nira nemá vůbec konkurenci je prostě dokonalý a svým způsobem si buduje i sympatie u diváků, kteří v některých momentech neví komu mají fandit :) . Mys hrůzy i po téměř 20 letech od jeho uvedení do kin neztratil nic ze svého napětí a gradace. Je to určitě nadčasový film jakých je málo a vřele doporučuji jej vidět. ()

cherita

Buď jsem zatím nenarazila na ty správné filmy od mistra Scorseseho nebo mě tenhle režisér prostě nebere. Jinak si nedovedu vysvětlit jakto, že jsem se celý film tak nepokrytě bavila na účet tvůrců. Vrcholem veškeré legrace je scéna, kdy Max Cady vyleze zpod Bowdenovic auta, takhle má vypadat dobrá komedie. A za ten nápad obsadit do hlavní role Nicka Nolteho a ještě po nás chtít, abychom mu drželi palce proti charismatickému potetovanému De Nirovi, by si někdo zasloužil pár facek. ()

Ataxia

Mys hrůzy má snad všecko co může divák čekat, zajímavou zápletku, kladné a záporné postavy, atmosféru a spoustu dalších věcí. Martin Scorsese vám předvede tu správnou gradaci děje, která vás donutí nespustit oči z obrazovky. Oproti původní verzi děj trošku víc zkomplikoval, zamlžil rozdíl mezi dobrem a zlem, zaměřil se na psychologii postav, čímž z nekomplikovaného thrilleru udělal psychothriller. ()

Emzet

Docela solidní thriller, u kterého bych vystihl především hlavní duo Nolte - Niro a Herrmannovu hudbu. Jedinou vadou na kráse je pro mě tak trochu natahovaný závěr. ()

ursinko

Bol som na ňom v kine 1.Máj vo Vrútkach, nejaký rok 1991, nemal som 15 rokov a bol problém so vstupom, ale nakoniec sa to podarilo a ja som pár nocí nespal zo strachu pred Maxom Cadym. Jeho vstup do filmu je famózny, dunivá hudba mi i teraz znie v ušiach. A tiež si pamätám fotopríbeh v Brave. Doplnené - Dňa 9.12.2013 opätovne zhliadnuté. Za 5 hviezd. Max Cady je sám diabol. ()

andio

Výbornej thriller, něco trošku jiného, než člověk od Scorseseho normálně vídává. De Niro je v roli záporáka skvělý a musím se přiznat, že jsem mu fandil mnohem víc než druhé "kladné" straně. 8/10 ()

crozet

Šablonovitost scénáře a hlavní role vyvažuje skutečně hrůzný De Niro, postava vpravdě a autenticitě ze zlého sna. Velmi solidní je i psychologie ostatních postav (členové rodiny, soukromý detektiv). Film celkově nešetří na stopáži a představuje typický Scorseseho filmový román se širokým příběhovým obloukem, kde ale všechno drží pohromadě - jako vždy. Vyřazuji ze "Chci vidět" s pocitem spravedlivého zadostučinění...:) ()

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

24.11.2023

V roce 1962 vznikl dnes již klasický americký thriller Mys hrůzy podle předlohy „The Executioners“ spisovatele Johna D. MacDonalda z roku 1957 (u nás vydané pod titulem „Mys strachu“). V příběhu o… (více)

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

30.09.2009

Romány Johna MacDonalda patří do zlatého fondu detektivky a thrilleru – podle jedné z jeho knížek byl natočen třeba slavný Mys hrůzy. Vypadá to, že se adaptace dočká i MacDonaldova nejslavnější série… (více)