1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

Maynard.

Tenhle film sem celej viděl teprve včera, ano je to ostuda, ale před tím sem to tak dával po kouskách. Od začátku je to super podívaná, která má za mě slabší začátek a slabší konec, ale jede to. Jakmile se lodě dostanou z přístavu, tak film nabírá perfektní obrátky. Konec už je krapet nuda, ale to nevadí. Každý obdivuje Vangelise, i já se přidám, ta písnička by se tam mohla objevit víckrát. Smutný na filmu je, že samotný Kolumbus si tý slávy moc neužil a ještě ho šoupli za katr. Debardiéra nemám rád, nikdy sem neměl a po tom, co se z něj stal Putinův vyližprdelič, ani nikdy mít nebudu. Ale tahle role mu sedla. ()

Seti

Popravdě bych Ridleyho za tímhle filmem nikdy nehledal. Kolumbova první honba za Novým světem v jeho podání byla pro mě až překvapivě...ano nudná. První třetina, ve které z Kolumba sálalo nakažlivé nadšení, byla určitě to nejlepší. Výstup na univerzitě, přesvědčování rady a pak i samotné královny (vůbec všechny rozhovory mezi nimi byla ukázka toho nejzajímavějšího co film nabízel) a nakonec odvážná plavba do neznáma dokázaly probudit touhu po dobrodružství. Následně ovšem přišlo zdlouhavé osidlování protkáno většími či menšími konflikty s domorodci a film naprosto ztrácel napětí a dění zajímavost (což je dost paradoxní). Závěr ve Španělsku sice něco z atmosféry zachraňuje, ale nemůžu se prostě zbavit dojmu, že první střet Starého a Nového světa se dal udělat lépe. Samozřejmě klasická Vangelisova hudba je důležitým prvkem filmu a také jedno z jeho nejlepších děl. ()

KoRner

Veľkolepý príbeh ako ho vie natočiť iba Ridley Scott. Krásne vykreslená doba a lokácie plus dobrí herci. Dobrý úvod do "kacírskeho" stredoveku, ktorý sa veľmi podaril, život z tohto obdobia je naturalisticky zobrazený hlavne pri popravách. Neskôr sa mi však zdalo, že príbeh predbehol postavy, ktoré riešili stále tie isté veci dookola a pritom vonku už si zbiehali sliny iní moreplavci na Nový svet a oni akoby o tom stále nevedeli. ()

Wally

Moc hezky se na film kouká, dlouhá stopáž tak nějak v poklidu uběhne a do toho suprová hudba od Vangelise (kde jsou ty časy, kdy jsem ho poslouchal). Na druhou stranu film neobsahuje nic co vás vytrhne, co vás donutí na chvíli zpozornět, co vám utkví v mysli i poté co film skončí....Z toho důvodu nemohu dát víc než 3* ()

xaver

Poměrně nevydařený pokus o historickou fresku jedné z nejvýznamnějších historických událostí v dějinách lidstva, kdy datem, objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem (v daném případě nebereme v potaz důkazy o cestách Vikingů a snad i dalších cestovatelů do Ameriky v předkolumbovské éře) byla ukončena éra Středověku a zahájena éra Novověku. Objevení Nového světa a následující peripetie Kolumba by si zřejmě zasloužily zejména historicky věrnější zpracování, i když kdo ví, jak to skutečně bylo, a Ridley Scott si to prostě vyložil po svém. Spousta režiséru si však přitom neuvědomuje, že formuje názor obrovského množství diváků (počet je odvislý od úspěšnosti snímků), kteří jsou pak při různých příležitostech schopni přísahat, jak to v minulosti bylo, když to přece viděli ve filmu. Namnoze tak nahrazují zásadní neznalosti historie, protože ve škole byla pro ně výuka dějin naprostou zbytečností. Zásadním způsobem tak může dojít ke zkreslení historie pro příští generace. I proto film hodnotím pouze 3 *, a to ta jedna je za skvělou hudbu Vangelise. Kdybych hodnotil jenom hudbu, tak by to bylo za 5. ()

BlueZero

Čakal som, že film sa bude viac zaoberať plavbou a zúfalosťou námorníkov. Ale ono to bol viacmenej životopis Krištofa Kolumbusa. Hlavnej úlohy sa ako vždy vynikajúco zmocnil Gerard Depardieu. Svojím výkonom zaujal hlavne Michael Wincott v úlohe nepríjemného Adriana de Moxica. Záver filmu sa nesie v duchu hlbokých myšlienok, čo určite nebolo na škodu. ()

Reckon

Historické filmy od Ridleyho já prostě žeru. Ten film mi uběhl jako voda, že jsem si ani pomalu nestačil všimnout, že nám Kolumbus na konci zešedivěl. Snímek obsahuje dvě scény, které převyšují všechny ostatní. A to objevení Nového světa (tenhle spoiler snad vadit nebude) a vyzvednutí zvonu. To všechno za úžasné hudby mého krajana Vangelise. (8/10) ()

Paity

Dobytí ráje, to je především naprosto famózní hudba Vangelise, která patří k tomu historicky nejlepšímu, co můžete u sledování filmů vidět. Navíc Ridley Scott to vzal za ten správný konec a ukáže, jaké útrapy museli nejprve zažít námořníci v čele s Kolumbem, aby se k vytouženému cíli dostali. V druhé půlce pak ukáže, co museli zažít indiáni, kteří chtěli s blěochy nejprve měnit věci, aby s nimi pak začali měnit životy a to v dost nevýhodném poměru. ()

Stružák

"Dokument" se zajímavou hudbou. Nic víc, nic míň. Nevýrazní herci, zdlouhavé pasáže, nudné dialogy. Film bez nápadu. ()

Ještěřák

Asi největší emocionální vzpomínka z dětství, která se mi k filmu váže, je jisté rozčarování nad podvyužitím mojí favoritky Sigourney Weaver, zde ztvárňující pyšnou španělskou královničku. :-) ()

Xavi6

Dobytí ráje je na můj vkus až příliš zdlouhavý film. Docela perfektně zachycuje fakt, jací doopravdy byli evropští kolonizátoři, ale za to je zde příliš moc zdlouhavý začátek (domlouvání výprav by zabralo snad jeden celovečerní film) a zbytečné pasáže, které se buď do filmu nehodí nebo zabírají zbytečný čas. ()

Angelino

Išiel som do toho s očakávaniami, že sa inšpirujem do kurzu ktorí pripravujem. Kurz sa pohráva s legendou osídľovania, A jediná inpširácia je nakoniec tá hudobná. Čo mi prišlo škoda a samozrejme sa subjekívne odráža aj na hodnotení. No jo, to už tak raz býva keď máme veľmi konkrétne očakávania a nevieme veľmi ovplyvniť ich naplnenie :). ()

Jespi

Filmu by slušela střídmost a trochu snížit rozpočet. Stejně jako Conquistadoři přišli do Nového světa a snažili se urvat všechno a co nejvíc pro sebe, i tento film se snaží zchramstnout naprosto vše a tvářit se jako ten největší trhák. Každopádně film je krásným, dvou a půl hodinovým zážitkem, který zanechá spoustu pocitů. Herecké výkony, kulisy a celková výprava filmu nezkažená moderní technikou, digitálním hnusem a přílišným amerikanismem, se celkově proměnila v dokonalý zážitek. Příjemná atmosféra, střídající komorní drama a dobrodružný trhák, nezapomenutelná hudba a skvělý Depradieu tvoří opravdu krásný film. *Už nikdy tento svět neuvidí nikdo, tak čistý a krásný jako my." 90% ()

vander19

Po nedávno zhliadnutom Master & Commanders som mal opäť chuť na morský príbeh z dávnejších časov. Práve 1492 mi padla do oka. Mohlo za to aj výborné herecké obsadenia ako aj to, že hru s podobným názvom som volakedy drvil ešte na PCčku. Už od úvodu som si oblúbil Depardieua v roly Krištofa Kolumbusa. A bol som zvedavý na tento príbeh ako ho autory vykreslia. Do toho hrá skvelá hudba od Vangelisa a celé to dotvára dokonalú idylu nepoznanej časti našej planéty. Len som viac čakal príbehu na mory. To mi tam chýbalo, búrky, aspoň mierna katastrofa a pod. Na môj vkus bol film až príliš dlhý a ku koncu sa ťahal ako žuvačka čo od rána máte v ústach a jej konzistencia je pevná ako tekutá vodka. Hlavne tam má film najväčšiu slabinu a to zráža aj moje hodnotenie. Inak prvým 90 minútam niet čo vytknúť. Pre milovníkov histórie určite zaujímavý počin, len možno trošku živšie sa to dalo aj spraviť. ()

Skalda

Tenhle film má velice dobře promyšlenou kostru na které Scott věší postupně emoce, trochu děje (nebo naopak příliš moc?), hodně krásných (většinou zpomalených) záběrů, pár odlehčujících ftípků a by to nebyla suchárna (pokřižující se mnich než udeří) - pár vět které nám musí připomenout jakej že to byl vlastně Kolumbus kabrnák a to všechno obalí naprosto úžasným Vangelisem (např. scéna se zvonem) Jenže historický filmy maj tu nevýhodu, že zpravidla všichni ví jaká jsou fakta (opravdu jsem nepochyboval že tu "Ameriku" najdou) takže je důležité jakou tyhle fakta dostanou formu - a forma? V tomhle filmu jsou ve formě všichni. Zejména Wincott a Karyo - ale to přeci (skoro) vždy. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)