Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

Sdoom

Poctivá kriminálka ze 70. let, která jistě musela potěšit všechny republikány. Nicméně i přes fakt, že nevím, jak přesně vypadalo soudnictví a policie v USA v této době, mi přijdou dějové zvraty dost nesmyslné a uhozené. Clint je sice cool jako vždy, ale to je tak všechno. A dobrý hlášky jsou ve filmu všehovšudy tři, přičemž z toho dvakrát se jedná o tu stejnou. Tři hvězdičky a víc ani ťuk. (HD, orig.) ()

SG-1

"Když nahej chlap honí ženskou s řeznickým nožem v ruce a má erekci, nemyslím, že jde vybírat na Červenej kříž." -Harry Callahan- ()

herr_carter

Hrdý zástupce staré kriminální školy a v titulní roli Clint Eastwood, který prakticky vytvořil styl detektiva, jedoucího si podle svých vlastních kolejí, zákony a nařízení neuznávaje...................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Circumscriptor

"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well to tell you the truth in all this excitement I kinda lost track myself. But being this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and would blow your head clean off, you've gotta ask yourself one question: "Do I feel lucky?" Well, do ya, punk?" Skutočne ma fascinuje, ako rozdielne tento film vnímam v porovnaní s ostatnými filmovými fanúšikmi. Je jedno, či sa jedná o priaznivca, alebo odporcu Drsného Harryho - asi každý z nich sa zhodne na tom, že tento snímok miluje/nenávidí z jedného prostého dôvodu; jedná sa o sedemdesiatkové klišé. S týmto tvrdením musím hlboko nesúhlasiť. Film pracuje s celkom originálnymi a realistickými prvkami, ktoré nie sú jedinečné len na tú dobu, ale vo filmovej brandži ako celku bývajú v móde len veľmi výnimočne. Jeho prvým plusom sú perfektne zohraté postavy. Hlavne Drsný Harry je skôr večne otrávený, než drsný a v podaní nezabudnuteľného libertariánsky zmýšľajúceho Clinta Eastwooda je to jedna z najlepších filmových postáv vôbec - Clint totiž svoje spoločenské postoje prenáša aj na filmové plátno. Ďalším plusom je, že sám hlavný hrdina nie je tak drastickým stredobodom pozornosti, ako napr. John McClane zo Smrtonosnej pasce. Jeho ďalšou výhodou je, že ani nie je priveľmi nepriestrelný a nezraniteľný, čo opäť zanecháva klišéovatosť filmu v úzadí. A najveľkolepejším prvkom tohto kinematografického skvostu nemôže byť nič iné, než samotný Clintov revolver Smith & Wesson Model 29 ráže .44 Magnum. Kebyže sa film natáča v súčasnej dobe, tak s najvyššou pravdepodobnosťou mu pridelia asi nepraktické .500 Magnum, alebo o niečo praktickejší Ruger Super Redhawk .454 Casull (v dobe natáčania sa pištole tejto ráže žiaľ sériovo nevyrábali), ale spomínaný Smith & Wesson bude vďaka svojej účasti už navždy legendou. Nuž, Drsný Harry je vážne veľmi príjemný film so zaujímavou a originálnou atmosférou, ktorý rozhodne nesmie chýbať vo filmotéke žiadneho kinematografického nadšenca do paľných zbraní! ()

Arkanoid

„Halt!“ Už prvá scéna s ostreľovacou puškou a perfektným výhľadom číhajúceho kriminálnika na budovy určuje, o aký film pôjde. Dirty Harry prichádza na scénu tiež kultovo frajersky, v obleku, čiernych okuliaroch a žujúc žuvačku. Keby neviem, že Spike Spiegel sa oblieka podľa Lupina III, tipnem si Dirty Harryho. Smutné a zvedavé dialógy o obeti sú vynechané, dej sa sústredí len na akčnú zložku vyšetrovania, preto Harry bez slova ide rovno pozrieť ostreľovačov výhľad. Za Mayorom prichádza už s drzými rečami. Akcia, ku ktorej sa Harry náhodne primotal a vystrieľal si svoj argument žujúc prvé sústo hotdogu, je kultová. Monológ ku ťažko ranenému, ale s intent to kill sa tiež nezabúda. Rozhovor s možným samovrahom patrí tiež do kategórie kultových. Škoda len, že tvorcovia diváka šetria krvavých záberov. Zábery z helikoptéry potešia a dodávajú tomu punc dobre zaplateného filmu, ktorý sa divákom oplatí vidieť. Vizuálne nadchne aj hra so svetlom a modrým filtrom tesne pred hmlistým úsvitom. Postavy sú skôr šablónovité, ale do veľkých drám sa film nepúšťa, dominuje tu akcia a policajná práca. Dirty Harry dal šliapnutím na no ešte slabý, ale predsa len základ ambivalentnému policajtovi prekračujúcemu medze morálky typu Vic Mackey a fanúšikov zánru poteší. „I know what you're thinking. 'Did he fire six shots or only five'? Well to tell you the truth, in all this excitement, I kind of lost track myself. But being that this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well do ya, punk?“ De Georgio: Harry hates everybody. Limeys, Micks, Hebes, Fat Dagos, N*ggers, Honkies, Chinks, you name it. Gonzales: How does he feel about Mexicans? De Georgio: Ask him. Harry Callahan: Especially Spics. –„Now you know why I‘m called Dirty harry. Every dirty job that comes along.“ –„You owe it to yourself to live a little, Harry.“ Jazykové okienko: piehawker; skeleton crew. ()

klúčik

Táto séria filmov s policajtom Harrym Callahanom je moc dobrá. C.Eastwood je na túto postavu ako stvorený. Film je aj o tom, že "hajzlom" by sa nemalo ustupovať, a treba proti nim tvrdo v rámci zákona zasiahnuť. Je jasné že vždy sa nájde niekto, kto má iný názor a hladá v zločincivi toho, ktorému treba ustúpiť. Tento film jasne ukazuje, kam to príde, keď sa bude ustupovať. Ja dávam 85%. ()

Han22

Asi jeden z prvních, ne-li první základní kámen klasického policajtského akčního filmu. Máme tu drsného poldu, bezohledného protivníka, byrokratické nadřízené, spoustu přestřelek a hlavně mnoho modelových situací, které byly od té doby hojně používáný (např. hrdinu, který běhá od telefonu k telefonu, netradiční záchrana sebevraha, únosce s autobusem plným rukojmích). Výborně se na to kouká, děj pádí svižně kupředu a Eastwood je frajer jako vždy. A jako bonus pro fandy - kdo sledoval Star Trek: Deep Space Nine a oblíbil si Cardasijského špiona Garaka, tak ten tu hraje bez masky a rovnou hlavního záporáka. EDIT 2023: Teď se znalostmi filmů co v té době vznikaly je jasné, že Drsný Harry byl první americký akční film a jejich pouliční odpověď na britské špionážní bondovky. Formou i tempem ještě spíše kriminálka, ale se spoustou akčních scénm, situací, které se používaly ještě o dekády později a perfektním finále. Dal bych i 5*, ale štvalo mě spousta scén utopených v absolutní temnotě. I tak akční film roku 1971. ()

xaver

Nekompromisní detektiv s neotřelými metodami účinně a úspěšně bojuje se zločinci. Daleko těžší boj však svádí s úředním šimlem, se svými nadřízenými a s politiky, kteří svoji neschopnost skrývají za demokracii. Ovšem demokracii značně pokřivenou a hlavně jednostrannou. Demokracií pro zločince. Pro demokracii pro oběti zločinu v jejich myšlení není prostor. Z tohoto pohledu je snímek hodně nadčasový. Nepřipomíná to divákovi něco? Něco co se posledních dvacet let děje u nás? Drsný Harry pak našel hodně následovatelů, ale většinou za moc nestáli. Snad jen některé snímky se Stevenem Seagalem, ale ani ty nedosahují kvality Drsného Harryho a jeho Nico je až zbytečně surový. ()

CSSML

Postavy jsou dobře vykreslené. Harry je dostatečně drsný. Vrah je dostatečně nechutný, stejně jako úředníčci, kteří jej odmítají soudit (tak to chodí v demokracii). Nelíbila se mi ale zbytečná nemravnost některých scén, především scény s dalekohledem – neměla žádný význam pro další děj a navíc byla strašně klišovitá (jak má chlap v ruce dalekohled, tak jej zneužije). Na další díly se raději nepodívám. ()

Loki_Six

"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well to tell you the truth in all this excitement I kinda lost track myself. But being this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and would blow your head clean off, you've gotta ask yourself one question: "Do I feel lucky?"" ()

M.Niccals

Přiznám se že tady jsem čekal trochu víc než jen řadu žánrových klišé a optikou dnešní doby jen velmi málo uvěřitelný příběh. Rozpracování postav včetně té hlavní je jen velmi povrchní a v podstatě mi bylo celý příběh jedno, jak to s nimi dopadne. Nebo, přesněji řečeno, jsem celou dobu věděl jak to s nimi dopadne. Žádné zvraty ani nic překvapivého. Jasně daná hranice mezi dobrem a zlem. Prostě Clint Eastwwood drsný jako šmirglpapír, běhá ulicemi San Francisca a rozdává si to s grázlama všeho druhu. Všechno řeší po svém přímočaře a kdyby ho nadřízení nekrotil, nejradši by to tam vystřílel všechno a šmytec. Strašně plytké a jednoduché. ()

Zagros

Drsný Harry je první ze série filmů o drsném policistovi Harrym v podání Clinta Eastwooda. Tehdejším divákům se viditelně trefil do vkusu a vzniklo několik dalších pokračování. Nutno říct, že film funguje i po mnoha letech. V boji padouchů a těch dobrých, budou mít padouši vždy navrch. Pokud budou ti dobří dodržovat a ctít zákony. Harry je nedodržuje tak úplně. Jednoduše proto, že nechce tahat za kratší konec provazu a když po něm někdo vystřelí, vystřelí taky. Clintu Eastwodovi tahle role sedla dokonale. Takřka neměnný výraz nesmlouvavého policisty dokáže zahrát s přehledem a naprosto uvěřitelně. K mým nejoblíbenějším tahle série patřit nikdy nebude, ale jako akční krimi thriller na jeden večer je film skvělý a seznámení s drsným Harrym je přece jen pro filmové fanoušky téměř povinnost. ()

borec999

Vynikajúca klasika, ktorá ako prvá priniesla typ postavy tvrďáckeho nekorektného policajta, ktorý tých najväčších magorov a vrahov v uliciach radšej strieľa než zatýka, keďže tresty pre nich sú často nie príliš adekvátne a súdy až prlílš mäkké. Vtedajší tvrdý kritický ohlas, no ohromný divácky úspech ukázali kritikom a Hollywoodu čo si bežní diváci asi o danej problematike myslia... Eastwood postavu Harryho Callahana doslova žije a nemal som ani na sekundu problém mu ju uveriť. A nutno uznať že je to najmä jeho zásluha že Drsný Harry baví- Clint hláškuje o sto šesť, charizmy má na rozdávanie, nadriadených má ťažko v paži a v prestrelkách je to ten správny drsňák-pri čom však po každé jedná z morálneho hľadiska "na strane dobra". Jeho protivník Scorpio- Andrew Robinson je zas dôstojnou protiváhou a pekne vyšinutým magorom, ktorému smrť prajete každou minútou viac a viac. Prestrelky na tú dobu vyzerajú fajn, film začne trošku pomalším tempom no postupom času sa rozbehne a až do konca nepustí. Som rád že ako fanúšik akčných filmov som si doplnil prehľad o túto Siegelovu klasiku, aj keď Drsný Harry je skôr akčná kriminálka ako plnohodnotný akčňák. Avšak aj keď som ho videl prvý krát až teraz- po 50 rokoch od jeho vzniku, tak stále baví a má čo ponúknuť. Slabších 5* a 90% ()

BlackTom

Clint neprekvapivo vytieral zrak už pred pol storočím. Čo však prekvapilo určite je to, že v zásade nielen že nemám čo vytknúť, ale že to od začiatku do konca bolo u mňa na štyri alebo päť *. A za ten nekompromisne zhnusený koniec je môj verdikt jasný. Frajer jak hovado 👏🏻 ()

Nassau

/+/Uh uh. I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well to tell you the truth in all this excitement I kinda lost track myself. But being this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and would blow your head clean off, you've gotta ask yourself one question: "Do I feel lucky?" Well, do ya, punk? (8/10) ()

Slimak

Kdo mu přijde do cesty toho skolí jedním dunivým výstřelem...dokonce i nepolapitelného snipera trefí přes fotbalové hřiště rovnou do hnáty....to bylo řevu.... ()

Revolver

Naprosto průměrné krimi v klasickém stylu sedmdesátých let. Ovšem Clint Eastwood jako ''Drsný Harry'' je drsňák přesně podle mích představ. ()

DocBrown

Harry je opravdu hrozně cool (a Županič se snaží přidat ještě víc), ale přes něj nejde přehlédnout, že scénář je opravdu hodně ubohý. Z policie dělá zoufalé amatéry, kteří si několikrát nechají utéct hlavního záporáka (takový blbeček, kterého by jinde dostali hned). A když už ho Harry chytne, tak ho zcela nepochopitelně propustí, ačkoli by na něj měli tucet dalších důkazů. Oni totiž důkazy vůbec nehledají. Takže to nejlepší na filmu jsou ty vedlejší epizodky, jako sebevrah nebo přepadení banky. ()

Paity

Drsný Harry byl opravdu drsný. Kdo by se nezlotožnil s policistou, který neřeší malé ryby a dokonce i některé raději pustí, aby se dostal k těm velikým, kterým pak naloží takovým způsobem, že už ani nemají "čím dělat" ty svoje nepravosti. ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)