Jedna z klasik akčního žánru. Film vyzdvihují originální zápletka, nevídané akční scény a také postavy Bruce Willise a hlavně Allana Rickmana. To jak „postaru“ skoro realisticky si hlavní hrdiny poradí se teroristy působí i po letech. Film nemusí být žádné oduševnělé veledílo, aby se stal kultovním a Die Hard je toho důkazem.(5.6.2007)

Soundtrack Michael Kamen: 1. The Nakatomi Plaza [1:48] ,2. Gruber's Arrival [3:40] ,3. John's Escape/You Want Money? [5:52] ,4. The Tower [1:49] ,5. The Roof [3:37] ,6. The Fight [1:07] ,7. He Won't Be Joining Us [3:53] ,8. And If He Alters It? [2:40] ,9. Going After John Again [4:31] ,10. Have a Few Laughs [3:30] ,11. Welcome to the Party [0:58] ,12. TV Station/His Bag is Missing [3:52] ,13. Assault on the Tower [8:17] ,14. John is Found Out [5:01] ,15. Attention Police [3:38] ,16. Bill Clay [2:02] ,17. I Had an Accident [2:37] ,18. Ode to Joy [3:36] ,19. The Battle [10:15] ,20. Gruber's Departure [2:00] ,21. Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! [1:57],(14.5.2011)

Uvolněte tento kanál, je určen pouze pro tísňová volání. - Jdi se bodnout, ty krávo, objednávám si snad pizzu?! Můj oblíbený vánoční film. Bruce Willis jako samotářský policista John McClane, je naprosto geniální postava a než zachrání Nakatomi a svou ženu ze spárů teroristů, divák okusí nejen spoustu skvěle natočené akce, ale také velkou porci výbuchů, ran pěstí a ironických hlášek hlavního hrdiny. Režisér John McTiernan začal svou kariéru báječně a po Predátorovi přišel s dalším kultovním snímkem, který se okamžitě zařadil mezi klasiku. Smrtonosná past je prostě absolutním vrcholem akčního žánru, s jedinečným kouzlem a dokonalou atmosférou.(18.11.2009)

"TY HAJZLE! JÁ TĚ ZABIJU, I KDYBYCH TĚ MĚL ROZKOUSAT A SEŽRAT!" Bílé tílko vs drahý smoking, dialogy vedené se sebou samým vs chladnokrevné příkazy s německým přízvukem. Newyorský polda John McClane, který přiletěl do L.A. strávit Štědrý večer dohadováním se s odcizující se manželkou vs uhlazený evropský zločinec na úrovni Hans Gruber a jeho grupa profíků, kteří si chtějí pod vánoční stromeček nadělit 600 mega ze sejfu firmy, pro kterou Johnova manželka pracuje. Zasraná westernová přesilovka, kde Pan obyčejný Američan musí ochránit japonské peníze před německými sviněmi a bude nato zoufale sám, protože neschopné a bezohledné bezpečnostní složky a média, která se zapojí v půlce filmu, situaci jen zhoršují. Johna to bude stát hodně prolézání výtahovými a větracími šachtami, krve vyceděné z rozřezaných chodidel po sprintu naboso přes střepy a taky jeden bungee jumping z explodující střechy mrakodrapu na požární hadici... Willis a Rickman září a McTiernan zručně buduje atmosféru i monumentální akční drama a otáčí kormidlo akčního žánru od masakrálních osmdesátkových vybíjených s neprůstřelnými přefouknutými svalovci, kteří nepotřebují dobíjet zbraně, do realističtějších a sebeironičtějších vod. Akční milník, po kterém zní Óda na radost už navždy jinak. Lituju každého, kdo si v třináctiposchoďovém paneláku nehrál s kamarády na to, že je to Nakatomi Plaza.(21.1.2007)

Akční klasika - 99,9%. Hlášky: John McClane: "Máte tu pořádnej večírek. Nevěděl jsem, že Japonci slaví Vánoce." Joseph Takagi: "Jsme přizpůsobiví. Pearl Harbor nevyšel, dostaneme vás přes kazeťáky." / Dispečerka: "Ať jste kdokoliv, tento kanál je vyhrazen pouze pro nouzová volání." John McClane: "Vypadám snad, že si chci objednat pizzu, krávo?!" / Agent Johnson: "Jsem agent Johnson, tohle je zvláštní agent Johnson." Zvláštní agent Johnson: "Nejsme příbuzní." / Dwayne T. Robinson: "Tady šéf policie Dwayne T. Robinson a velím tady tomu." John McClane: "Tak velíš, jo? Tak to mám pro tebe špatné zprávy, „Dwayne“, tady odsud to vypadá, že velíš leda tak hovnu." / John McClane: "Odhoď zbraň, debile. Policie." Tony: "Ty mi neublížíš." John McClane: "Fakt? Jak to?" Tony: "Protože jsi policajt. Pro ně jsou pravidla." John McClane: "Jo, to mi můj kapitán taky furt říká." / John McClane: "Devět milionů teroristů na planetě a já musím zabít zrovna toho, co má nohu menší než moje ségra." / John McClane: "Yippee-ki-yay, šmejde!"(22.3.2017)

• - Nakatomi Plaza je ve skutečnosti sídlem 20th Century Fox - FOX Plaza. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy Karl (Alexander Godunov) bojuje s Johnem McClanem (Bruce Willis), používá japonské bojové umění Karate Shotokan. (Yoshitsune)

• - První díl se odehrává takřka celý v noci. Má to svou atmosféru, ale rozhodně to nebyl záměr. Noční směny byly vynucené okolnostmi. Willis totiž přes den natáčel seriál Měsíční svit (od r. 1985), ze kterého se kvůli smlouvě nesměl ještě pár let trhnout. Vzít si noční a natočit první velký celovečerák tak pro něj byla jediná šance. Za film tehdy dostal neslýchaných pět milionů amerických dolarů. (Seejey8)