Bruce Willise by měli zarámovat a pověsit vedle Mony Lisy, protože to co předvádí v tomhle filmu je neskutečný. V jednom článku jsem se dočet, že Johna McClana měl hrát Richard Gere a to mě tak neuvěřitelným způsobem rozesmálo až.... no nic. No pardon ale dovedete si představit romantika Gera jak hází jednu hlášku za druhou (viz. Bože kdo jede v tom autě? Steve Wonder?) a skáká z mrakodrapu na laně? To asi ne. Pro mě je tenhle film pecka pecek a na ten článek musím zapomenou jinak se znova neudržim...(4.6.2007)

Legendární snímek, ve kterém Bruce Willis předvádí jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Když to člověk vidí poprvé, je nadšen a uvytržen z velké dávky dobře poskládaného napětí a akce. Ten pocit, že je někdo sám proti bandě teroristů v mrakodrapu a neví, co se stane v příštích momentech, na koho narazí, koho bude muset zachránit, je přímo k popukání a vytváří v divákovi vlny napětí a očekávání. Skvěle vymyšlené, ojedinělé dílo v akčním světě, které nebude jen tak lehce překonáno. 100%(23.12.2007)

John McClane, newyorskej polda, co si chtěl jen s rodinou užít poklidné Vánoce v prosluněné Kalifornii. Situace je ale po krátké expozici taková, že John nemá boty, nemá ženskou a netuší, co se kolem něj kurva děje. Namísto krájení krocana se v japonském mrakodrapu schovává před bandou německých teroristů (zjevně tedy sledujeme produkt globalizovaného Hollywoodu) a vypadá to, že k rozsvícenému vánočnímu stromku (se spoustou krvavých ozdob) bude mít nakonec nejblíž mrakodrap, ve kterém uvízl a který je pro něj jedním z hlavních nepřátel (nejste-li fakír, prokleté, všudypřítomné sklo, jinak emblematický vizuální prvek filmu, není pro bosé nohy žádná slast). John bude mít sakra co dělat, aby se ze štvané kořisti změnil v lovce, dostal všechny parchanty s evropským akcentem a předvedl své manželce, kdo je tady samec číslo jedna. Byly to zlatý časy prvních postmoderních akčních hrdinů, kdy se zdálo být tak snadné točit mnohovrstevnaté akční thrillery, které nás i po letech dostávají do kolen nenucenou sebereflexivitou (upozorňování na westernové schéma odkazy na kavalerii a kovboje), vypravěčskou zručností (paralelní akce, mikronarativy, opakování, důsledné rozvíjení motivů od prvních minut) a převrácením genderových stereotypů (foot fetish se protentokrát týká mužské postavy). McTiernan už tak dobrej akčňák nenatočil a Willis znovu neprodělal tak nápaditou proměnu ze zavrhovaného nýmanda v superhrdinu, který je silnější, potentnější a vtipnější než všichni ostatní borci na scéně. Prostě nepřekonaná legenda žánru, dodnes bavící masy a zvláštní druh zvaný „filmovědec“ podněcující k inspirativním analýzám. 90% Zajímavé komentáře: ScreamJay, pshimi, JohnnyD, Vitason, milicjant(5.6.2005)

Napětí, vzrušení, dobrodružství všech úrovní, na všech poschodích! - Boudo, budko, kdo v tobě přebývá? - Já pan Takagi a já Holly Gennero a já John McClane! Kdo jsi ty? - Jsem Hans Gruber! Klasický, kultovní a nezapomenutelný akční snímek plný skvělých hlášek, nezapomenutelných scén a perfektního Willise. Chyby: 1) Když přijde John McClane do budovy Nakatomi a dívá se na monitoru na jméno své ženy, můžeme si všimnout, že na jednom záběru je napsáno: "GENNARO, HOLLY". V dalším záběru, když na toto jméno klikne, spatříme je jinak napsané: "GENNERO, HOLLY". 2) Asi v 39. minutě přijede výtah, v němž sedí mrtvý terorista s čepicí Santy Clause. Hans Gruber se na něj dívá, otočí mu hlavu a v ten okamžik mrtvý zavře oči. Je to velmi snadné postřehnout.(20.7.2010)

John McClane je bezpochyby jedna z legend akčního žánru, a co víc, svůj stupeň kvality si drží i 25 let od natočení. Jako malý se mi film velice líbil a koukal jsem na něj až do noci. Nyní jsem využil příležitosti uvedení do kin již pátého dílu a považoval jsem za povinnost shlédnout předchozí quadrologii. Bruce Willise většina lidí v této době vnímá spíše jako druhořadého zestárlého hrdinu, ovšem za mlada válel podle mě víc než třeba Rambo. Mcclanea dělá samozřejmě výjimečným jeho lidskost a "smrtelnost". Tím je myšleno, že nekráčí ode zdi ke zdi a střílí desítky nebohých loutek. Nene, smrtonosná past dokázala něco víc, minimálně první díl. Navíc musím vyzdvihnout i v dnešní době velmi efektní výbuchy jednotlivých částí mrakodrapu, to byla prostě paráda...100%(21.3.2013)

• - Bruce Willis (McClane) osobně požadoval pro roli své ženy Bonnie Bedelii. (HellFire)

• - Scéna, kde John McClane (Bruce Willis) rozbíjí židlí okno, musela být točena na několik záběrů, protože sklo bylo natolik silné, že dřív rozbil židli než okno. (DEXTER099)

• - John McClane (Bruce Willis) má při útěku větrací šachtou bílé tílko. Když však ze šachty vylézá, tílko je zelené. (Kroup4)