Smrtonosná past

Die Hard

Smrtonosná pasca

Akční / Thriller

USA, 1988, 131 min

|| Scenár: Steven E. de Souza, Jeb Stuart / Based on Forever by Roderick Thorp | Hudba: Michael Kamen | Produkcia: Lawrence Gordon, Joel Silver, Beau Marks / Executive: Chrles Gordon | Distribúcia: 20th Century Fox, | Štúdio: Silver Pictures, Gordon Company | Rozpočet: 28 miliónov $ | Tržba: 138,708,852 $ ||(3.9.2011)

Smrtonosná past se od svých žánrových souputníků liší - coby osmdesátkový akčňák si bere to nejlepší ze sedmdesátek. Hlavním hrdina není neprůstřelný, naopak - krvácí, pláče, neví si rady, musí spoléhat na náhodu a sype jednu hlášku za druhou. Bruce Willis ve své první velké a dosud nepřekonané roli a Alan Rickman se svojí bandou skopčáckých hrdlořezů je mu velmi důstojným protihráčem. A nemohu v žádném případě zapomenout na sympaťáka Ala. 100%.(6.2.2005)

Jedna z klasik akčního žánru. Film vyzdvihují originální zápletka, nevídané akční scény a také postavy Bruce Willise a hlavně Allana Rickmana. To jak „postaru“ skoro realisticky si hlavní hrdiny poradí se teroristy působí i po letech. Film nemusí být žádné oduševnělé veledílo, aby se stal kultovním a Die Hard je toho důkazem.(5.6.2007)

Klasa. Bruce Willis jako samotářský policista John McClane je jednoduše geniální postava a než zachrání Nakatomi, divák okusí nejen spoustu skvěle natočené akce, ale také velkou porci výbuchů, ran pěstí a ironických hlášek hlavního hrdiny. Režisér John McTiernan začal svou kariéru báječně, po Predátorovi přišel s dalším kultovním snímkem a je velká škoda, že už nedokázal na své dva rané úspěchy ani jednou navázat. Smrtonosná past je ovšem absolutním vrcholem akčního žánru s jedinečným kouzlem.(18.11.2009)

12 teroristů a jeden počítačový expert stojí proti osamocenému Johnu McClainovi. V době vánoc ve slunné Californii a děj se prakticky nehne z budovy mrakodrapu. Jedno z nejúžasnějších akčních dobrodružství při kterém jsem objevil Bruce Willise. Už navždy pak byl pro mě zapsaný svými smrtícími hláškami. "Hoplá, ty zmrde!" 100%(28.8.2006)

• - Zástupca šerifa Robinson (Paul Gleason) v jednej scéne vyhlási, že John McClane (Bruce Willis) by mohol byť barmanom. McClane totiž povedal, že dokáže rozpoznať falošný preukaz totožnosti. Robinsonova veta bola to narážka na minulosť Brucea Willisa. Ten, ešte než sa stal známym hercom, pracoval ako barman. (busev)

• - Teroristé rozbijou raketou na obrněné vozidlo sklo v okně. Poté střelu opakují, přičemž je okno už opravené a následně ho opět vysklí. (joker.george)

• - Keď teroristi otvoria trezor, zaznie "Óda na radosť" od Ludwiga van Beethovena. (Echelon1)