Smrtonosná past

Smrtonosná pasca

• Austrálie

Akční / Thriller

USA, 1988, 131 min

Do tohohle filmu jsem doslova zabouchlej. Když nespím vedle žádný ženský tak chrápu s tímhle filmem. Nadpozemský akční nářez řídí John McClane takovou rychlostí, že nestihnete vnímat ani všechny barvy původně bilého nátělníku se kterým svou mrakodrapovou akci rozjížděl . Celou dobu mě bylo vnucováno, že nejlepší travení vánoc je žrát zavržděnou rybu, mít radost z ponožek zabelné do barevného papíru strčené pod uřízlej strom odněkud z lesa a zpívat písničky co se hrají jen ten večer. Pak přišel tenhle film, v něm Bruce Willis a přesně na vánoce vystřílel celej mrakodrap, vymlátil všechny co mu přišli do cesty, vykouřil spousty cigár a trousil jednu bombovou hlášku za druhou. Od té doby mě bylo jasné jak traví vánoce pořádný frajeři. "Vítej na mejdamu". "Jsem hovno na tvý košili". "Teď už mám samopal HO- HO- HO" To je jen zlomek alternativních vánočních vět místo každoročních vánočních frází typu: "Ježíšku panáčku..". "Děkuji za dárky, udělali mě velkou radost". " Je mě špatně z bramborového salátu".(17.6.2007)

Výýýýborá akce. Něco mezi Posledním skautem a těmi nejlepšími akčňárny osmdesátých let. Willisův John McClane je správně sebeironický hrdina, cynický patriot a nadto poměrně uvěřitelný člověk, což se v době Komand, Rambů a podobných záležitostí muselo jevit jako balzám na nervy oduševnělejších diváků. Samotný film se pak skládá ze série nadstandartních akčních scén a záplavy gagů a suchých hlášek, které dodávají tomuhle snímku kultovní šmak. Akce perfektně odsýpá, McTiernan nás střídavě napíná a nechává zasmát, zkrátka rozhodně nemáte příležitost se nudit. S klidným svědomím 90%(29.7.2006)

Co je na Smrtonosné pasti nejlepší? Bruce Willis! Pokud by se v hlavní roli objevil kdokoli z anonymní řady akčních postav, zapadla by nenávratně prachem a nikdo by si tak nemohl užít Johna McClanea jako archetypální příklad hrdiny proti své vůli. McTiernan navíc dokáže akci podat tak, že působí zcela nepřibarveně a atmosféru několika pater mrakodrapu nebojácně buduje zkrvavenými chodidly a záplavou černého humoru. Jenom je škoda několika neodpustitelných a osmdesátkově úsměvných hluchých míst, zbytek je nezpochybnitelná klasika.(16.6.2007)

V obdobi, ked som prvykrat videl tento film som si ani sam neuvedomil, na aky akcny klenot sa to vlastne divam. Dnes ani nechcem radsej spocitat na prste, kolkokrat som tuto a nielen tuto cast videl. Tento film odstartoval karieru Brucea Willisa a zaroven zostalo pre mna prekvapenim, preco John McTiernan okrem PREDATORA (1987) a SMRTONOSNEJ PASCI 3 (1995) uz nenatocil ziadne podobne kvalitne filmy. Dobre, mozno aj HON NA PONORKU (1990) so Seanom Connerym usiel, ale mna az tak ten film nebavil, ako uz spominane filmy, asi by som si mal ponorku zopakovat a este aby som nezabudol aj POSLEDNI AKCNI HRDINA (1993) s A. Schwarzeneggerom ma celkom bavil, aj ked bol skor natoceny pre detske publikum. _______ Bruce Willis - (John McClane) +++ Bonnie Bedelia - (Holly Gennaro McClane) +++ Alan Rickman - (Hans Gruber) +++ Alexander Godunov - (Karl) +++ Reginald VelJohnson - (Seržant Al Powell) +++ Paul Gleason - (Policejní šéf Dwayne T. Robinson) +++ De´voreaux White - (Argyle) +++ James Shigeta - (Joseph Yoshinobu Takagi) +++ Dennis Hayden - (Eddie) +++ Produkcia: Joel Silver, Lawrence Gordon, Charles Gordon +++(26.8.2010)

Geniální scénář, jehož základní osa příběhu se dočkala tisícovky kopií, které však nikdy nedosáhly jeho kvality, invenční McTiernanova režie s drajvem tak nekompromisním, až vlastně nasadil laťku tak vysoko, že ji nikdo (včetně jeho samotného) už nikdy nepřeskočil, atmosféra Štědrého večera, kdy se to všechno posralo a Bruce Willis v životní roli unaveného, odhodlaného a hláškujícího policajta, to jsou základní pilíře nejenom tohoto filmu, ale celkově žánru akce, která už po Die Hard nikdy nebyla na plátně lepší. Dvouhodinová extáze v tom nejluxusnějším balení, kterou nemůže milovat jedině tupý ignorant!(24.9.2006)