Klasika. Skvelo hlaškujúci John McClane ešte lepší Willis, ktorý celý film beha bosý. To sa len tak nevidí. Prvá pasca je podla mňa najlepšia a to hlavne kvôli prostrediu. Ľúbi sa mi ako tam beha v tej budove cez všelijaké šachty (bosý!) a keď už príde na akciu, príde aj na hlášky - na svete je 9 miliónov teroristov a ja zabijem akurát toho čo ma menšiu nohu ako moja segra. Pre mňa je to film skoro do Topky, ale koniec mi už príde moc naťahovaný a tak stráca na svižnom tempe. Inak celý film je nabitý akciou tak, aby ste sa skrátka nenudili. Btw. tiež ste už rozmýšľali nad tým, že si tu pozriete na Vianoce? let it snow, let it snow, let it snow. :-) 95% - 5*(16.9.2011)

Účinkovaním vo filme "Smrtonostná pasca" naštartoval Bruce Willis svoju hviezdnu hollywoodsku karieru. V tomto akčnom thrillery stvárnil hlavnú úlohu, drsného policajta Johna McClanea, ktorý musí čeliť celej bande bezcitných, nemeckých teroristov, čo obsadili počas snobského, vianočného večierku výškovú budovu v centre Los Angeles. V roku 1988 bol Willis v podstate ešte len mladý, neopozeraný herec, ale už vtedy muselo byť každému vnímavému divákovi jasné, že sa z neho v krátkom čase stane nová akčná ikona. ****(3.9.2011)

Výýýýborá akce. Něco mezi Posledním skautem a těmi nejlepšími akčňárny osmdesátých let. Willisův John McClane je správně sebeironický hrdina, cynický patriot a nadto poměrně uvěřitelný člověk, což se v době Komand, Rambů a podobných záležitostí muselo jevit jako balzám na nervy oduševnělejších diváků. Samotný film se pak skládá ze série nadstandartních akčních scén a záplavy gagů a suchých hlášek, které dodávají tomuhle snímku kultovní šmak. Akce perfektně odsýpá, McTiernan nás střídavě napíná a nechává zasmát, zkrátka rozhodně nemáte příležitost se nudit. S klidným svědomím 90%(29.7.2006)

Akční klasika 80' let a akční film tak jak se patří. Bruce svou postavu podává velmi přesvědčivě a vy mu celou dobu držíte palce. A záporák kterého zde ztvárnil Alan Rickman byl rovněž skvělý, nebezpečný a nevyzpytatelný a i zde se osvědčuje pravidlo, že je nesmírně důležité, aby byla hlavní záporná postava opravdu dobře zahraná, což se zde naplňuje beze zbytku. Jestli to byl tenkrát hit hned po uvedení do kin, a jestli udělal z Bruce Willise přes noc akční hvězdu první velikosti (která mu pak už zůstala), o tom dnes už žádná, ostatně i dnes po letech nás stále tento film oslňuje a připoutává k televizním obrazovkám. Snímek je opravdu velkolepým zdůrazněním optických a technických kvalit, měl nápad, šťávu i vtip v podání hlavního hrdiny. Scény na budově a v hořící budově toho japonského koncernu mě tak trochu připomínaly scény ze slavného thrilleru Skleněné peklo. Sám režisér McTiernan vedle toho dokázal i opravdu mistrně vystihnout vzrušenou a napínavou atmosféru souboje jedince (zde ale zdůrazňuji že i ohroženého a zranitelného), se skupinou zločinců první velikosti v dokonalé izolovaném prostoru. A navíc dodal snímku i tu patřičnou a potřebnou dávku někdy tak trochu ironického humoru (což se u stejných žánrových filmů, jen tak nevidělo). Film jsem ale ke vší mé smůle, vždy viděl jen v dabingu, tak nemůžu porovnat, co se tam od sebe v dialogu s originálem odlišovalo...Akčním snímkům (a převážně těm tupým), moc nakloněn nejsem, ale tento se mě už tenkrát doopravdy hodně líbil-jevil se mě jako jeden z těch mála inteligentních a proto hodnotím tak jak hodnotím. Pozor ! Neplést ale se Smrtonosnou zbraní !!!(4.6.2007)

V mládí jsem tenhle kousek, jako nepříliš velký vyznavač akčního žánru, plně nedocenil, ačkoliv jsem si ho tehdy osobně vychutnal i v kině. Nyní, po 20-ti leté pauze, konečně s odpovídající kvalitou obrazu (blu-ray projekce) mohu s klidem říct – ano, tohle je jeden z nejlepších, ne-li vůbec ten nejlepší akční film všech dob, citován a nebo vykrádán žánrově spřízněnými filmy dodnes. Tady se všechno sešlo v té nejpříznivější konstelaci. Hlavně naprosto špičkový scénář, který nápaditě pracuje v několika rovinách, bohatý o skvělé zvraty, místama s příjemně sebeshazovačným humorem (Willisovy a Rickmanovy hlášky), trefnými kritickými postřehy (honba bulvárních médií za senzacechtivými reportážemi) a i fungujícími emocemi. Willisův McClane není prototyp pravého akčního geroje, je svým vzhledem i smyslem pro humor a ironii spíše takovým chlápkem od vedle, s kterým byste klidně skákli na jedno točený a to ho dělá uvěřitelným. Rickmanův záporák Hans Gruber je zase se svým stoickým klidem a elegantní ležérnosti, pod kterou se ale skrývá nesmlouvavost a chladnokrevnost, brilantní figurkou, kterou je požitek sledovat. Technické aspekty a těch pár triků dodnes nezestárly (oprávněné oscarové nominace) a tak jedinou opravdu malou výtku bych měl ke skutečnosti, že zejména na ostrém blu-ray obraze je jasné vidět, kdy je Willis Willisem a kdy ho v rychlejších střízích zaskakuje dubl (a že těch scén není málo). Ale to je opravdu jen takové hnidopišské konstatování, které nesnižuje kvalitu a význam téhle nesmrtelné pecky.(1.8.2013)

• - Překlad ruského distribučního názvu filmu je Těžký oříšek. (tyzmrde)

• - Teroristé přijeli v kamionu PACIFIC COURIER, což je ironické, jelikož v přeneseném překladu to znamená něco ve smyslu "přinašeč míru". (fannah)

• - Se stopáží 131 minut je první díl nejdelší částí z celé série. (korbitch22)