Smrtonosná past

Smrtonosná pasca

• Austrálie

Akční / Thriller

USA, 1988, 131 min

Cool, napínavé, zábavné, stylové, skvělí herci. Prakticky dokonalé. Ze začátku mě trochu iritovalo, jak si Bruce mluvil sám pro sebe, v domě plném teroristů se neobtěžuje krýt se například chůzí podél stěn (nebo se aspoň podívat za roh, když někam jde) a celkovou tupostí únosců, ale postupně tyhle věci člověk přestane vnímat, protože to k žánru patří a nakonec mu ani neubírají. 90%.(6.12.2009)

|| Scenár: Steven E. de Souza, Jeb Stuart / Based on Forever by Roderick Thorp | Hudba: Michael Kamen | Produkcia: Lawrence Gordon, Joel Silver, Beau Marks / Executive: Chrles Gordon | Distribúcia: 20th Century Fox, | Štúdio: Silver Pictures, Gordon Company | Rozpočet: 28 miliónov $ | Tržba: 138,708,852 $ ||(3.9.2011)

V mládí jsem tenhle kousek, jako nepříliš velký vyznavač akčního žánru, plně nedocenil, ačkoliv jsem si ho tehdy osobně vychutnal i v kině. Nyní, po 20-ti leté pauze, konečně s odpovídající kvalitou obrazu (blu-ray projekce) mohu s klidem říct – ano, tohle je jeden z nejlepších, ne-li vůbec ten nejlepší akční film všech dob, citován a nebo vykrádán žánrově spřízněnými filmy dodnes. Tady se všechno sešlo v té nejpříznivější konstelaci. Hlavně naprosto špičkový scénář, který nápaditě pracuje v několika rovinách, bohatý o skvělé zvraty, místama s příjemně sebeshazovačným humorem (Willisovy a Rickmanovy hlášky), trefnými kritickými postřehy (honba bulvárních médií za senzacechtivými reportážemi) a i fungujícími emocemi. Willisův McClane není prototyp pravého akčního geroje, je svým vzhledem i smyslem pro humor a ironii spíše takovým chlápkem od vedle, s kterým byste klidně skákli na jedno točený a to ho dělá uvěřitelným. Rickmanův záporák Hans Gruber je zase se svým stoickým klidem a elegantní ležérnosti, pod kterou se ale skrývá nesmlouvavost a chladnokrevnost, brilantní figurkou, kterou je požitek sledovat. Technické aspekty a těch pár triků dodnes nezestárly (oprávněné oscarové nominace) a tak jedinou opravdu malou výtku bych měl ke skutečnosti, že zejména na ostrém blu-ray obraze je jasné vidět, kdy je Willis Willisem a kdy ho v rychlejších střízích zaskakuje dubl (a že těch scén není málo). Ale to je opravdu jen takové hnidopišské konstatování, které nesnižuje kvalitu a význam téhle nesmrtelné pecky.(1.8.2013)

John McClane je bezpochyby jedna z legend akčního žánru, a co víc, svůj stupeň kvality si drží i 25 let od natočení. Jako malý se mi film velice líbil a koukal jsem na něj až do noci. Nyní jsem využil příležitosti uvedení do kin již pátého dílu a považoval jsem za povinnost shlédnout předchozí quadrologii. Bruce Willise většina lidí v této době vnímá spíše jako druhořadého zestárlého hrdinu, ovšem za mlada válel podle mě víc než třeba Rambo. Mcclanea dělá samozřejmě výjimečným jeho lidskost a "smrtelnost". Tím je myšleno, že nekráčí ode zdi ke zdi a střílí desítky nebohých loutek. Nene, smrtonosná past dokázala něco víc, minimálně první díl. Navíc musím vyzdvihnout i v dnešní době velmi efektní výbuchy jednotlivých částí mrakodrapu, to byla prostě paráda...100%(21.3.2013)

Alan Rickman a Bruce Willis stvořili dvě rozdílné postavy, z nichž se obě staly legendou. Zatímco první jmenovaný utvořil soustavu nejdrsnějšího elegána na poli záporném, ten druhý vytvořil etalon akčního hrdiny, který není jen bezduchým strojem na zabíjení, ale zažívá bolestné útrapy, mluví o svých problémech, sprostě nadává a samozřejmě bezchybně zabíjí teroristy, přičemž u toho všeho stíhá nezapomenutelně hláškovat. Yupee-ki-yay, motherfucker.(2.6.2007)

• - Teroristé přijeli v kamionu PACIFIC COURIER, což je ironické, jelikož v přeneseném překladu to znamená něco ve smyslu "přinašeč míru". (fannah)

• - V původním scénáři měli budovu obsadit teroristi a zastavit je měl policista-super hrdina. (HellFire)

• - Bruce Willis dostal roli po odmítnutí řady jiných, například i Roberta De Nira a přičemž Bruce odmítl roli ve filmu Půlnoční běh, kterou právě vzal Robert De Niro. Filmy měly premiéru ve stejný rok. (DEXTER099)