Smrtonosná past

Smrtonosná pasca

• Austrálie

Akční / Thriller

USA, 1988, 131 min

Smrtonosná pasca je KULT. Je tu uveriteľná akcia so zraniteľným hrdinom a viacero naozaj dobrých akčných scén. Na to, že sa dej odohráva len na jednom mieste (mrakodrap), je dokonca aj dosť rôznorodá. Hluchých miest niet. Medzi akciou je len pár checkpointov (konverzačiek) aby mal divák čas si vydýchnuť. Záporáci majú svoje tváre a človek si ich aj po rokoch pamatá (to nie je ako v dnešných filmoch, kde vačšinou poriadny zlosyn chýba). Tu je hlavný záporák dokonca jeden z najlepších. Alan Rickman je neskutočný. Film má aj charizmatického a kultového hrdinu, ktorému sa nejeden z nás chcel podobať a byť ako on. John McClane má štýl, má hlášky, je to frajer. Toto je jeden z TÝCH akčných filmov.(22.12.2010)

Napětí, vzrušení, dobrodružství všech úrovní, na všech poschodích! - Boudo, budko, kdo v tobě přebývá? - Já pan Takagi a já Holly Gennero a já John McClane! Kdo jsi ty? - Jsem Hans Gruber! Klasický, kultovní a nezapomenutelný akční snímek plný skvělých hlášek, nezapomenutelných scén a perfektního Willise. Chyby: 1) Když přijde John McClane do budovy Nakatomi a dívá se na monitoru na jméno své ženy, můžeme si všimnout, že na jednom záběru je napsáno: "GENNARO, HOLLY". V dalším záběru, když na toto jméno klikne, spatříme je jinak napsané: "GENNERO, HOLLY". 2) Asi v 39. minutě přijede výtah, v němž sedí mrtvý terorista s čepicí Santy Clause. Hans Gruber se na něj dívá, otočí mu hlavu a v ten okamžik mrtvý zavře oči. Je to velmi snadné postřehnout.(20.7.2010)

"Na světě je 9 milionů teroristů a já zabiju zrovna toho, kterej má menší nohu než moje sestra." S pistolí v ruce, sarkasmem v ústech a dotěrností v genech se John McClane rozhodl překazit rafinovaný obchod poctivým teroristickým obchodníkům. Tak vítej, Johne, a veselé vánoce. Rád tě kdykoli znovu uvidím - třeba na letišti, v ulicích New Yorku, v kybernetickém neznámu nebo třeba v Černobylu. Všude nám bude fajn.(24.7.2011)

Hergot, kdeže jest psáno, že na jednoduchém scénáři lze postavit kultovní akčák? S arzenálem jako jeden barák, pár teroristů a jeden polda bez bot, to by si asi mariňák rozmyslel než by vlétl do válečné vřavy. Jenomže i takhle jednoduché vybavení nadělalo celkem slušnou neplechu. Pod režijní taktovkou specialisty na akční podívané Johna McTiernana vzniklo opravdu pozoruhodné dílo, jenž se nestaví do zástupu leckdy bezduchých stříleček či stupidních teroristo-likvidovaček jež zaplavují plátna kin a posléze televizní obrazovky. Bruce Willis vytvořil jednu z legendárních postav, která vám neproběhne záplavou kulek bez jediného škrábnutí, ale krvácí, neví si rady a leckdy opravdu uniká či zasahuje v poslední chvíli. Navíc hází jednu hlášku za druhou a jeho trochu podivná samomluva z něj nedělá vola jak by tomu bylo v reálu, ale naopak mu ještě více přidává. Hlavní záporák pak už není jen loutka v rukou scénáristy, jenž si s ním hraje maňáskové divadlo, ale stojí si sám za sebe a dělá čest své profesi. Speciální efekty se tváří dost realisticky, kamera na jejich působivosti rozhodně neubírá. A ještě plusko v podobě hudby M. Kamena. Zkrátka kdybych dal něco jiného než je 5 hvězdiček, asi bych si musel připadat jako dosti retardovaný promítač v kině, jenž pouze zapne promítačku, ale jinak mu je film úplně pouhým blikáním na plátně. Let´s go Bruce!!!!!!!(15.8.2004)

Bruce Willise by měli zarámovat a pověsit vedle Mony Lisy, protože to co předvádí v tomhle filmu je neskutečný. V jednom článku jsem se dočet, že Johna McClana měl hrát Richard Gere a to mě tak neuvěřitelným způsobem rozesmálo až.... no nic. No pardon ale dovedete si představit romantika Gera jak hází jednu hlášku za druhou (viz. Bože kdo jede v tom autě? Steve Wonder?) a skáká z mrakodrapu na laně? To asi ne. Pro mě je tenhle film pecka pecek a na ten článek musím zapomenou jinak se znova neudržim...(4.6.2007)

• - Natáčelo se od 2. listopadu 1987 do března 1988 v Kalifornii. (Varan)

• - V původní německé verzi není Hans Gruber (Alan Rickman) z Německa, ale "z Evropy". V novějších verzích je ale opět Němec. (Elisebah)

• - Ve scéně, kdy Karl (Alexander Godunov) bojuje s Johnem McClanem (Bruce Willis), používá japonské bojové umění Karate Shotokan. (Yoshitsune)