Devatenáctiletý posluchač konzervatoře Zdeněk se po bezstarostných prázdninách znovu setkává s dívkou Evou. Eva je jednou z jeho náhodných známostí a čeká dítě. Zdeněk sice pochopí, že není otcem dítěte, je však přesvědčen, že „každý musí někoho mít“. Navíc k jeho vlastnostem patří houževnatost a vůle nepoddávat se těžkostem. A tak se – na rozdíl od Evy – z bezstarostného studenta stane zodpovědným rodičem... Scénář napsal Milan Ležák podle stejnojmenné prózy Zdeňka Rosenbauma. Režisér Karel Smyczek zůstal při realizaci věrný svému stylu: téměř sociologicky zaznamenává jednání postav a zároveň poetizuje všední věci. Na začátku dominuje idylická prázdninová nálada, kontrast k ní pak tvoří počátky soužití studentského páru, Zdeňkovo rozhodování a první měsíce péče o narozené dítě. Důležitou součástí filmu je hudba, jejímž autorem je Emil Viklický. (Česká televize)

farmnf

Velmi dobrá záležitost Karlova. Film jsem viděl mnohokrát, tedy se cítím být dobrým hodnotitelem. Děj prostý. Slušný student ze slušné rodiny naletí již těhotné neurotičce a pak nemá to srdce dát dítě do kojeňáku. Stará se o něj sám a je to štrapáce. Vypíchl bych tu herce malých rolí, kteří dělají tuto záležitost velmi krásnou. Petr Čepek malíř opilec a patrně i otec dítěte"Láhev rumu a cigarety". Evald Schorm profesor hudební školy "Co s vámi mám dělat Kloučku". Eugen Jegorov "Řekni mi teď logicky a v klidu, co chceš dělat?". No a Jiří Hálek jako esenbák je také skvělý. Film z roku 1986, vsaďte se, že nic takového se již nikdy nenatočí...pouze píčoviny.  Po sledování v r. 2021 jsem si všimnul několika dalších detailů. Kamera má vtip. Evald Šorm leze pod klavír, jablka padají, záběry na pokácené konvice, synchronizace nůžek a sekání dřeva atd. Krásná role mašínfíry hned v úvodu "Blbečku pošťácká". Při dnešní tvorbě hoven se z toho stává klenot. ()

RonaMidu

v tomhle filmu mi nějak vůbec nikdo nesedl ve své roli a k lepšímu ohodnocení nepomohl ani příběh,který je celkem dobře vymyšlený i představitelný nebo uvěřitelný ...snad mi všichni,co za něj nasypali hrst hvězdiček,prominou :-) ()

bubun

Tedy vůbec nechápu, jak může někdo Javorskýho alias Kyslíka obsadit do role lokálního plejboje - v podstatě si neumím představit nevhodnějšího představitele, než tohohle rachitika. Langmajer Bursík potěší, ne však už Míša Suchánek hrající na xylofon, ačkoliv jemu by to člověk věřil. Film je místy předvídatelný, ale má zajímavé momenty a pár silnějších zvratů. Nejlépe hraje Čepek, ale to se dá čekat. Hned po něm by to byl ten dětský herec v roli "syna" s celkem přirozeným projevem. A mihne se tady i kudrnáč Vetchý. ()

Kri-kri

Po celou dobu jsem zvažoval, zda film ohodnotit dvěma či třemi hvězdičkami. Přece jenom, to jak Zdeněk docela apaticky a smířlivě přijme nasazenou kukačku a vůbec se necukal je docela opruz. Na druhou stranu mě ale k zaokrouhlení na 3 * přiměl nečekaný závěr s nejedním zvratem. Tak nějak jsem tušil, že ke konci se tam ještě ona nezodpovědná krkavčí matka objeví, ale byl jsem si jist, že dítě nakonec získá do péče ona a to jen proto, že je matkou (resp. pouhou nositelkou plodu, do mateřství měla hodně daleko). Nakonec to k mému úžasu dopadlo na české matriarchální poměry zcela neočekávaně. Navíc i pár humorných momentů by se ve filmu našlo, přestože se nejedná o komedii. 50% ()

pytlik...

Tak já jsem si z filmu odnesl hlavní poučení, že se nevyplatí škudlit za gumičky, vždy je třeba nosit jich pár po kapsách pro všechny případy. Javorský hrál postavu téměř andělskou, která zátěžové situace vždy řešila na jedničku a nepropadala depresi, i když si svým (možná)morálním činem tak trochu zkazila život. Měl taky štěstí, že mu přáli i autoři scénáře, kdyby byli kapku krvelačnější, vyobrazili by tu malou kukačku jako sígra a né jako roztomilého rozumbradu, který zahřeje u srdíčka každou ženu a nejednoho muže. ()

Master19

Velmi zajímavý film, který po úvodní pohodové půlhodině přechází v zásadní rozjímání otřepaného: "člověk míní, život mění". Nemyslím to zle, dívá se na to dobře a myslím, že není všeobecně profláklý právě proto, jak se zarývá pod nehty. ()

Pražák

"Jdi do prdele i s Emilem..." Když tohle vypustí Zdeněk v závěru na tu Evu mám neuvěřitelný pocit zadostiučinění. Velice lidský příběh s vynikajícím Vladimírem Javorským a mě osobně se zde líbil i Petr Čepek ač neměl tolik prostoru. V první části prožíváme se Zdendou bezstarostný letní čas plný příjemných událostí v životě mládence, abychom pak narazili společně s hrdinou na ostrý kontrast, kdy se (ne)musí postarat o právě narozené dítě a my můžeme sledovat jeho proměnu v muže. ()

insurgentes

Stará dobrá filmová škola. Námět, atmosféra, myšlenka. Uspokojilo mě, že už před bezmála třiceti lety byli Vondráčková a Korn vnímáni jako symbol pokleslého vkusu, a že když chtěl dát autor zkratkou najevo, že postava je zmrd, dal jí jméno - Bursík. ()

Jiří K.

Film hlavně pro toho, koho někdy opustila jeho holka nebo žena. Vždy se na to rád podívám. Subtilní Vl.Javorský podle mně ve své nejlepší roli. ()

klúčik

Karel Smyczek natočil príbeh chlapca, ktorý sa zamiluje do nesprávnej ženy. Táto ho len využije a robí si čo chce. No niekedy sa to tak prihodí. Vladimír Javorský a Y.Kornová si tieto postavy zahrali schuti.....80% ()

cab

Do chvile nez se narodi dite jedna se o prumernou podivanou na osudy mladeho studenta umelecke skoly, ktery si prividelava o prazdninach jako listonos. Jenomze zlomovy okamzik jeho zivota prinasi i novy vitr do samotneho filmu, takze se da rict, ze s pribyvajicim casem si film divaka pevne chytne, vtahne do dramatickeho deje a podrzi az do uplneho zaveru. 80% ()

mirkaaa

Příběh o důsledku mladické nerozvážnosti, Bezstarostný Zdeněk se náhle ocitá na životní křižovatce a musí voliit mezi studiem na konzervatoři nebo péčí o dítě, které navíc ani není jeho. Dá talentovaný mladík přednost kariéře nebo přijme zodpovědnost a postaví se k problému čelem.? Vladimír Javorský ve svém nejlepším filmu předvádí výborný výkon. Pokaždé, když film vysílají, tak si ho nenechám ujít. ()

Garch

Muž ve vaně a Krajina s nábytkem si o filmové zpracování říkaly. Krajině s nábytkem se to poštěstilo, a (díky Javorskému) docela slušně. ()

papyrosaurus

Javorský hraje opravdu velmi dobře a taky Petr Čepek byl pro svou roli vybrán naprosto správně. Příběh je zcela uvěřitelný a jsou zde i silné momenty -padající jablka a hlavně citový a posmutnělý závěr filmu. K tomu vkusná Viklického hudba. Dávám poctivých 3 a půl. ()

no2

9/10 - Nenápadné, ale výborné dílko, možná jedno z nejlepších v naší kinematografii 80. let. Herecký koncert pánů Javorského a Čepka. Po jeho zhlédnutí mě mrzí pouze jediná věc - že už se takové inteligentní, přemýšlivé filmy (a přitom "za pár korun") v současné době u nás nenatáčejí. "Musel jsem do ní nalít flašku rumu, než se svlíkla..." ()

Chudobka

Hudba Emila Viklického a můj oblíbený Vladimír Javorský. Už to by mi stačilo. Navíc výborně obsazené menší role - Čepek, Schorm, Wilhelmová... Velmi dobrý film. ()

petikacka

Já ten film prostě miluju a už fuckticky hooodně dlouho. Kyslík je tu prostě úžasný i když co si budeme dámy povídat nikdy to nebyl idol žen, ale jako kámoše nebo náhradního tatínka by byl prostě ideál. Je to pohlazení po duši i přes hodně dramatické chvíle a kdo to nikdy nezažil ten možná nepochopí. Za mě naprosto srdečných 95% ()