Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

Biopler

Deliverance je film, ktorý má miestami kolísavé napätie, vzhľadom na to, že je to zástupca survival. Na mňa nepôsobil ohurujúco, cením si na ňom autentickosť. Štyroch chlapov z mesta zasadil na nepokojnú rieku a do miest, kde stretnú čudných a divokých osadníkov. Boorman skvele vybral do role vodcu Reynoldsa, ktorý sa povahovo na to výborne hodil. Jeho tvrdosť a namyslenosť je však neskôr potrestaná vývojom príbehu a je to fajn zápletka ďalej sledovať oklieštenú zostavu ako dorazi do cieľa. Ďalší chytrák zo štvorice Voight dostal part, ktorý z neho robí rozporuplného človeka, nakoľko jeho skutok nie je čo sa týka spravodlivosti vyriešený. Záver s nevyriešenou situáciou, ktorú schytal šerif, je to čo sa mi najviac páči - chlapi si mysleli, že zažijú pohodičkové dobrodružstvo a v nedeľu poobede v teple domova vychutnajú pivko pri futbale. Ich sny sa premenili v nočnú moru na konci aj s mŕtvolami a im to zobralo natrvalo pokoj z duše. Pred svetom však všetko zostane skryté, lebo dielo priehrady zakryje ich staré hriechy i hriechy horalov - dokonalá metafora. ()

chaturga

Nepřekonatelný film tohoto žánru. Turisté vs. mentálně zaostalí domorodci... Dodnes se o to snaží kdekdo, ale na toto nikdo nemá. A nezáleží na tom, kolik krve v moderních slátaninách je, jelikož v tomto filmu je jí minimum. Dosud nepřekonáno:) ()

ecis

Vynikajuce dobrodruzstvo, ktore sa v dnesnych casoch pocitacovych efektov, uz len tak nevidi. Jednoduche a uderne! ()

bakeero

Pomalý a utahaný film, který ale atmosféru buduje tak brilantně, že vám svojí gradací připraví nevšední zážitek. Krásný příklad filmařiny 70. let. ()

Arequipa

Já čekal, že po pár deseti minutkách oťukávání se rozjede akce a mrtvý budu počítat i na palcích u nohy, až mi ruce nebudou stačit. Tady ale kvalita nahrazuje kvantitu. Každému úmrtí předchozí pořádná porce minut napětí a hutná atmosféra, která se vůbec celým filmem táhne jako černá nit. Profláklá scéna kytara/banjo je opravdu nezapomenutelná. Charaktery postav se zdají být celkem černobílé - namachrovaní měšťáci proti chudákům horalům, kterým chtějí vzít jejich svět. Po skončení filmu to možná už takhle vidět nebudete.:-) ()

0L0V0

Vo Vyslobodení sledujeme vynikajúce herecké výkony, psychické rozpoloženie postáv, ich ozajstné charaktery a čo je človek schopný urobiť, len aby sa vymotali z problémov. Na začiatku vidíme nádhernú krajinu a medzi to plynie dialóg, ktorý chytro vyrozpráva daný dej. Štyria priatelia, ktorý sa vybrali splaviť rieku sprevádza zvláštna atmosféra. V úvode zažijeme vynikajúci duet gitary a benja, ktorý sa radí medzi najlepšie scény kinematografie. Vynikajúci psychologický thriller, kde Boorman majstrovsky stupňuje napätie a strach. 80% ()

Rawar

...jo panečku když teskně hučí niagára a tulák starý na svou první lásku vzpomíná, není se čemu divit, že vezme za vděk oplácaným turistou, když jeho vzpomínky na onu první beztak odvál čas. Dobře bezůtěšný a divoký sjezd to byl. ()

markotter

Některé scény tam byly parádní - znásilnění, jízda peřejemi...Ale zbytek byl takový naivní, jakoby si režisér myslel, že jsme schopni skousnout všechno, co nám předloží. ()

Likan7

Díky Vysvobození jsme dostali v posledních letech celou řadu filmů, lepších i horších. Kvality ale tenhle film nemá moc valný. Nepřijde mi, že by za to mohl zub času, jen je to prostě silně nadhodnocený film, který je dlouhý, bez napětí a s několika solidními herci. Tohle ale k dobrýmu filmu nestačí. ()

Adiemus

Pár slušných scén přebíjí nepravděpodobnost jiných. Při rádoby dramatické scéně, kdy se Jon Voight nabodne na svůj vlastní šíp a doklady včetně rodinné fotky mu (předvídatelně) spadnou do vody, jsem se - tvůrci prominou - musela smát. Doteď mi vrtá hlavou, JAK vlastně Voight zabil onoho zálesáka; tuhle záhadu se mi nepodařilo objasnit ani když jsem si inkriminovanou scénu pustila znovu. Podle mého je to technicky nemožné, ledaže měl střihač příliš pilné nůžky. A propos, Voight mě hlavně v první polovině filmu neskutečně iritoval. Koulení očima není vážně projevem kdovíjakého hereckého umění. Třetí hvězdička je za hudbu a za kameru. ()

Hellknight12

Včera pozreté po rokoch. Toto je jeden z mála starých filmou u ktorého neviem či ho mám chváliť alebo haniť. Po hereckej stránke je to dobré a aj po hudobnej. Úplne natiahnutý film namiesto 110 min filmu úplne stačilo 90in. Čo sa týka príbehu nie je zlý ale vďaka tejto stopáži má za mňa veľa hluchých miest. Len tak mimochodom tento film sa spomína aj vo filme Pach Krvi 1. Celkové hodnotenie za mňa je 40%. Film odporúčam ale s rizikom, že u neho zaspíte. Ja sám do toho nemal ďaleko. ()

Tiiso

Snímek obsahuje děj plný dramatu, které se s postupujícím časem mění v zápas o holý život. Všichni čtyři představitelé zahráli své role na vysoké úrovni. Společně s příjemnou kamerou dosáhli výborného zážitku ze sledování tohoto filmu. Atmosféra je hutná. Scéna, která obsahuje hudební výstup jednoho člena skupiny s očividně zaostalým horalem je výborně nastříhána a dobře působí na vznik emocí. Jak děj postupuje srdeční tep se úměrně zvyšuje. Příběh je dobře promyšlen a obrazy kamerou umocňují celkový zážitek z příběhu. Mrtvé tělo nalezené ve vodě působilo opravdu nepříjemně a když jsem tuto scénu viděl poprvé měl jsem tendence sledování ukončit. Snímek hodnotím vysoko za své provedení a za atmosféru. ()

crjules

Skvele drama, ktere drzi napeti od zacatku do konce filmu. Voight, Reynolds a spol.tu hraji sve role velice presvedcive. Psychicky napor // obzvlast na konci // jsem prozival naplno s nimi. Bravo! ()

Grissom

Tak ako povedal Rob Roy, dnešné thrillery alebo kto chce horory na tento film proste nemajú... osobne vyzdvihujem scenár, hudbu, réžiu, logické sa správanie postáv a neskutočnú atmosféru a gradáciu filmu, ktorá vás udrží v napätí až do samého konca... ()

Tamdydam odpad!

Kdo ví. Třeba měl tenhle film v původním znění bez dabingu alespoň náznak nějakého kouzla. Nad tím ale dumat nehodlám. Já viděl jen nevěrohodný stupidní příběh několika podivných přiteplených tupých a nesympatických kreaturek ( uprostřed bandy těch nejhnusnějších "lidí", jaké snad byli tvůrci tohoto filmu schopni v celých státech vyhrabat ) lacině se snažící šokovat a ukojit naše zvrhlé lidské pudy. ()

flu

Sometimes you have to lose yourself 'fore you can find anything. Nádherné scenérie odkudsi z jižní části Apalačských hor, retardovaní burani a čtyřka "city-boys", která vyrazila na víkendový sjezd řeky, jež má zmizet pod budovanou přehradou. Síla tohohle filmu spočívá v jednoduchosti a uvěřitelnosti. S výjimkou přesně dávkovaných šoků ("...squeal like a pig!") Boorman nijak netlačí na pilu. Nepřehání to s násilím ani s akčními scénami a soustředí se na budování tísnivé atmosféry, což se mu daří na jedničku. Mistrovský kousek. ()

Lilien

Vyslobodenie je veľmi inšpiratívny film a jeho prvky možno pozorovať v množstve jeho súčasných nasledovníkov. Mix napätia strachu, hnusu a toho blahodárne-ho pocitu z pomsty. Výborné scény znásilnenie, hra na benjo a Burt Reynolds s lukom. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty