poster

Excalibur

 • Velká Británie

  Excalibur

 • Slovensko

  Excalibur

Fantasy / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1981, 140 min (Director's cut: 119 min)

Režie:

John Boorman

Předloha:

Thomas Malory (kniha)

Scénář:

John Boorman

Kamera:

Alex Thomson

Hudba:

Trevor Jones

Producenti:

John Boorman

Střih:

Donn Cambern

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Bob Ringwood
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • xxmartinxx
  ****

  Rád bych dal pět hvězd, protože tenhle Pán prstenů minulého tisíciletí má svoje jedinečné kouzlo, ale přece jenom... chvílemi se mi zdálo, jako by film natáčeli dva různí režiséři. Místy dokonalá atmosféra, jindy naopak dost nezvládnutý kýč. Naštěstí je těch záporných momentů skutečně pomálu a celkově film funguje i dnes výborně.(10.3.2010)

 • Enšpígl
  ***

  Příliš zmatečné. Neorienotoval jsem ani v postavách ani v rytířských soubojích. Nasadit všechny do zářivých brnění a nechat je mydlit , jednou do konce v mlze je sice úchvatný, ale určit kdo je kdo mám asi jak ? Že bych zkusil padesát na padesát nebo jsem měl snad volat přítele na telefenu ? Na druhou stranu jsem se od filmu nedokázal odtrhnout a za tu užásnou atmosféru a až pohádkovou sílu moudrosti nemohu Excalibur úplně sestřelit.(10.1.2010)

 • Kulmon
  ***

  Čím déle film trval, tím jsem více trpěl. Od výtečného začátku po zcela nevýrazný závěr. Velký chaos jsem měl v postavách, kdo je kdo, chlapík zestárne, změní tvář a divák na to není nijak upozorněn. Chválím hudební stránku.(9.2.2010)

 • Kaka
  **

  Co se týče obsahového zpracování legendy, je Excalibur dost možná nejlepší. Ovšem šílená naškrobenost a nevěrohodnost kulis potažmo akčních scén mě odradila úplně. Ve výsledku se mi tak toto zpracování slavného příběhu o Artušovi líbilo jednoznačně nejméně.(18.12.2005)

 • flanker.27
  *****

  FIlm o legendě, který se stal legendou a vdechl Artušovskému mýtu podobu, pod kterou si jej představuju. Na tom má podíl jak výprava a stylizace, tak hudba dvou velikánů, Wagnera a Orffa. Kromě toho akcentem NAPROSTO DOKONALÁ britská angličtina. Anachronická výprava (zbraně, zbroj) k tomu naprosto sedne, nejde o historický film, ale o legendu, jak ji vyprávěl Mallory. Takhle má velkolepá fantasy vypadat.(16.1.2007)

 • - John Boorman měl původně natáčet film The Lord of the Rings. Jakmile nezískal na tento film práva, rozhodl se natočit Excalibur. (Chatterer)

 • - Zaklínadlo, které zhmotňuje dračí dech, zní foneticky takto: "Ana:l nathrakh, u:rth va:s bethud, dokhje:l djenve." Pochází ze staré irštiny a znamená: "Hadí dech, kouzlo života a smrti, předzvěst stvoření." (jenik71)

 • - Náprsník Morgany opatruje doma režisér John Boorman. (Chatterer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace