• slovenský

Fantasy / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1981, 140 min (Director's cut: 119 min)

Doposud nejlepší zpracování artušovské legendy, jaké jsem viděla. Výborně zvládnutá visuální - bitvy, fantastické scény kouzel etc. i zvuková - Orffova Carmina Burana nebyla snad nikdy využita lépe - stránka. Bohužel, herecké výkony tak úplně nekorespondují se zbytkem filmu - takřka jediní, komu se nedá nic vytknout, jsou Merlin, Morgana a Igraine s Cornwallem (a to beztak jen proto, že tihle dva nedostali více prostoru), zbytek je vskutku tragikomický. Nejhůře asi dopadli Artuš s Lancelotem, první působí po celý film jako mentálně retardovaný a druhý jako arcibuzík.(15.11.2006)

Oscar 1 nominace: Kamera. . . . . . . Zlatá Palma - výběr(9.4.2004)

Na dobu svého vzniku byl Excalibur skvělou filmovou událostí, jeden z nejsilnějších filmových zážitků 80. let, a i když uplynulo hodně času a filmové technologie doznaly řady vylepšení, přesto je Excalibur jeden z vrcholů žánru fantasy. Především díky režii, která dokázala z námětu vymačkat maximum. Na svoji dobu šlo o odvážné herecké obsazení, protože absentovaly skutečné herecké hvězdy, jde o velmi zdařilou adaptaci klasické artušovské legendy a svět dávných britských mýtů ožívá díky Boormanově velmi sugestivně. Celkový dojem: 90 %.(13.6.2006)

Několik velmi dobrých až výborných scén (souboj Artuše s Lancelotem, Parsifalovo hledání a nalezení Grálu...) nepříjemně kazí vyloženě nudné scény, při kterých jsem měl co dělat, abych nesáhl po ovladači a ten utahaný děj trochu nepostrčil vpřed. Stejně tak je tomu u herců - někteří hrají dobře, jiní nedobře přehrávají, hudba za něco stojí, jen když zrovna burácí Wagner nebo Orff (pardon, Trevore Jonesi), a výprava vypadá někdy velkolepě, jindy zase až podezřele lacině a téměř montypythonovsky. S opěvovaným Excaliburem jsem zkrátka v každém ohledu spokojen jen tak napůl.(23.11.2014)

dodnes nepřekonané zpracování artušovské legendy. Brnění, souboje, králové, moudrý čaroděj, vznešená hudba Wagnera a Orffa a krásná hippie scéna, kdy Igrayne tančí králi. Dala bych i *****, ale ...proč jenom hraje Lancelota tak ohavnej chlap?(18.3.2007)