Fantasy / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1981, 140 min (Director's cut: 119 min)

Předloha:

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Bob Ringwood

Rád bych dal pět hvězd, protože tenhle Pán prstenů minulého tisíciletí má svoje jedinečné kouzlo, ale přece jenom... chvílemi se mi zdálo, jako by film natáčeli dva různí režiséři. Místy dokonalá atmosféra, jindy naopak dost nezvládnutý kýč. Naštěstí je těch záporných momentů skutečně pomálu a celkově film funguje i dnes výborně.(10.3.2010)

Příliš zmatečné. Neorienotoval jsem ani v postavách ani v rytířských soubojích. Nasadit všechny do zářivých brnění a nechat je mydlit , jednou do konce v mlze je sice úchvatný, ale určit kdo je kdo mám asi jak ? Že bych zkusil padesát na padesát nebo jsem měl snad volat přítele na telefenu ? Na druhou stranu jsem se od filmu nedokázal odtrhnout a za tu užásnou atmosféru a až pohádkovou sílu moudrosti nemohu Excalibur úplně sestřelit.(10.1.2010)

Čím déle film trval, tím jsem více trpěl. Od výtečného začátku po zcela nevýrazný závěr. Velký chaos jsem měl v postavách, kdo je kdo, chlapík zestárne, změní tvář a divák na to není nijak upozorněn. Chválím hudební stránku.(9.2.2010)

• Kaka

Co se týče obsahového zpracování legendy, je Excalibur dost možná nejlepší. Ovšem šílená naškrobenost a nevěrohodnost kulis potažmo akčních scén mě odradila úplně. Ve výsledku se mi tak toto zpracování slavného příběhu o Artušovi líbilo jednoznačně nejméně.(18.12.2005)

FIlm o legendě, který se stal legendou a vdechl Artušovskému mýtu podobu, pod kterou si jej představuju. Na tom má podíl jak výprava a stylizace, tak hudba dvou velikánů, Wagnera a Orffa. Kromě toho akcentem NAPROSTO DOKONALÁ britská angličtina. Anachronická výprava (zbraně, zbroj) k tomu naprosto sedne, nejde o historický film, ale o legendu, jak ji vyprávěl Mallory. Takhle má velkolepá fantasy vypadat.(16.1.2007)

• - John Boorman měl původně natáčet film The Lord of the Rings. Jakmile nezískal na tento film práva, rozhodl se natočit Excalibur. (Chatterer)

• - Zaklínadlo, které zhmotňuje dračí dech, zní foneticky takto: "Ana:l nathrakh, u:rth va:s bethud, dokhje:l djenve." Pochází ze staré irštiny a znamená: "Hadí dech, kouzlo života a smrti, předzvěst stvoření." (jenik71)

• - Náprsník Morgany opatruje doma režisér John Boorman. (Chatterer)