Nerozluční kamarádi Ondřej a Cyril, přezdívaný Cinda, prožívají první rok po úspěšné maturitě na průmyslové škole. Ondřej touží po práci na lodi, Cinda chce navštívit Paříž, kam jej pozvala teta. Oba se však musí vypořádat nejen s praxí, tolik odlišnou od školních představ, ale zejména s řadou soukromých problémů. To první zvládnou snadno a brzy po nástupu do velkého závodu se naučí využívat velkou část pracovní doby k rošťárnám, ulejvání a řešení soukromých problémů. To další už však tak snadné není. Ať už jde o Ondřejův citový vztah k prodavačce Heleně nebo Cindovy problémy s modrou knížkou. Teprve tragická smrt jednoho z nich znamená pro druhého definitivní konec mladické bezstarostnosti a lehkomyslného přístupu k životu. (TV Nova)

bolan

Pro mě jako odkojeného škodováka má tento film učitou výpovědní hodnotu a na stejnym místě kde se flákal Vaculík s tim cikánem jsem se pak ve Škodovce válel o 10 let později - kupodivu to tam vypadalo furt stejně. ()

kubyno

Nemohu si pomoct, ale ty narážky a dobové skeče jsou výborné a ve výsledku je to tedy poměrně dobrý film. Samozřejmě je tam několik hluchých míst, ale nic tragického. ()

Haniczka

Podle mě nejlepší Soukupův film. Možná proto, že vychází z osobních pocitů a zkušeností z Plzeňské škodovky, dospívání a touhy po rozletu. Mít vítr v kapse uvězněný, spoutaný, a přesto s trvající silou a snahou uniknout všednosti a dostat se do jiných vod a přístavů. ()

alambert

No tak pokud u toho budete večeřet, žehlit, mýt nádobí, surfovat na netu nebo hrát nějakou casual hru, dá se to přežít ve zdraví. Jinak bych se do toho ale moc nepouštěl... ()

Olík

Zatím co za velkou louží se omladina pod taktovkou Francise Forda Coppoly rekrutovala do pouličních gangů, u nás vlhly dospívajícím pionýrkám kalhotky při pohledu na štěněcí kukuč Lukáše Vaculíka, kterak sundajíc montérky jde za doprovodu tónů Michala Davida bojovat o dívčí srdce s Marcelem Vašinkou....no nic, takhle to prostě bylo. Vlastně je to docela sranda. Hrdinové plakátů holčičích pokojíčků Tofi s Vaculíkem vůbec neumějí hrát (Vaculík se to nakonec nikdy nenaučil a Tofi to nakonec nikdy nepotřeboval), příběh takový, aby nedráždil soudruha....nakonec to držej takový ty lidový postavičky jako ta Augusty nebo Vochoče. Je to úsměvné, ale patří to ke koloritu doby........a svým zvráceným způsobem jde o kult. ()

MickeyStuma

Z nostalgického hlediska se jedná o filmový   počin, který nastartoval víc, než by si kdo   uvědomoval? Pro režiséra Jaroslava Soukupa to   znamenalo start filmů pro mládež, i když   další film po tomto byl ještě historický.   První film Sagvana Tofiho, první film dvojice   Tofi - Vaculík, a co víc, v podstatě i první   film trojice Tofi - Vaculík - Augusta. Scénář   se prý držel osobních zážitků Soukupa z   plzeňské Škodovky, tak dejme tomu. Námětově   se jedná o film o mládeži cílený samozřejmě   pro mládež s typickou výrobní tématikou. Ano,   hlavní dvojice má po škole a začíná pracovat   ve strojírenství. Mladistvá nerozvážnost se   však postará o nejeden humorný zážitek v   rámci lumpáren a srandiček. Na dnešní dobu   tak ukazuje věci takřka neuvěřitelné.   Stranická propaganda tu nijak znatelná není,   ale vymožeností doby ano. Hlasování dělníků   o mimořádné pracovní sobotě? A co když   někdo bude proti? A co ta živá hudba u   vrátnice na přivítanou dělníků? Je to tak.   Dnes již neuvěřitelná doba a nic víc.   Zmíněná mladistvá nerozvážnost v touze   prosadit svůj názor v době nesvobody je svým   způsobem hnacím motorem životní cesty   mladých. Živá a veselá atmosféra však   nestárne a kupodivu svým způsobem dává   snímku punc nesmrtelnosti. Pro generace tuto dobu   nezažijící celá etuda přijde neuvěřitelná,   avšak těm starším naopak vyvolává vzpomínky   a to nejen na dobu socialismu a ponurost šedi. Na   snímek je již třeba se dívat okem   shovívavým, neb je to přeci jen snímek své   doby o své době. Pokud se tento fakt nebude   plně vnímat, zůstane skutečně jinak povedený   film, který svým odlehčeným humorem ještě   stále dokáže přivodit dobrý filmový   zážitek. ()

Besyn

Jeden z vrcholu tvorby JS,který tehdy skutečně uměl natočit dobrý film.A navíc jsem dvojici Vaculík-Tofi měl vždycky rád. ()

Amgis

Dá se na to dívat, ale co se týče zařazení hudby v některých scénách filmu. Podle mě hudba nevydařená, protože když někdo umře tak písnička nonstop od Michala Davida no potěž přírodo! ()

Ozzy2

S odstupem se divím ,že "soudruh" tento film pustil do distribuce.Pracovní morálka socialistického dělníka?Ano,takto se u nás pracovalo.Vyrábělo se pouze na sklad,o naše výrobky se svět opravdu nepral.A přestože byly sklady plné,v obchodech zboží nebylo....Televize,šicí stroje,jízdní kola sehnat bez úplatku prostě nešlo. Dávám pět hvězdíček,zvláště za ty Olympiky v angličtině.Na takovou "dýzu" by nepřišla asi ani noha,ale což. Ten film tu strašnou dobu vykreslil docela dobře.Odpad tomu asi dávají jen lidé,kterým je dnes 20 a nevěří,že jsem byli takoví tupci:) ()

tranquill

Ty soudružské pracovní proslovy jsou úsměvné, ale jinak tahle komedie tradiční dvojky 80. let Vaculík - Tofi vyvane jako vítr v kapse... ()

waska

Duo Tofi - Vaculík excelovalo až v Kamarádech do ceště. Ale i tady je to sympatická dvojice, navíc je tu mladá Andrlka :) ()

Armin82

Sice se to Kamarádům do deště nevyrovná, ale první společné počínání těhle dvou idolů 80tek, nebylo vůbec špatné. Dva kamarádi ze střední, kteří se protloukají pubertálním životem, obdobně jako tomu bylo u každýho z nás. Človek zavzpomíná na starý, dobrý ujetý ,,soudruhy,, a hlavně se občas i zasměje --->70% ()

Mik_e

Přesně ten druh filmu, kterej se dá "sledovat" při vaření, žehlení, jako zvuková kulisa - a to nejen pro fanoušky Michala Davida. Viděl každej, každej zná, málokdo si to pustí jen tak, ale když už to v tý bedně dávaj, tak proč ne..Výhoda filmu je jeho rozdělení v podstatě na jednotlivé zážitky a situace, dá se to pustit v skoro v kterékoliv části filmu a divák se zabaví. Pro mě asi nejlepší Tofi s Vaculíkem, zde ještě navíc s krásnou Ivanou Andrlovou. Docela přjemně obyčejný film o dospívání a postupných životních desiluzích..A za tu Tofiho Jawinu se mi chce dát skoro čtvrtou hvězdu, pro tu jsem měl slabost vždy. :) ()