Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Kroup4

Tolik napětí které Spielberg udržuje v 90minutách by mu mohl závidět leckterý popcornový horor,skvělá režie,kamera.Snímek neztrácí napínavost ani po 40 letech,klobouk dolů pane Spielberg.... ()

Armin82

tak tohle je teda věcička...jedna cisterna,jeden osobák,jeden herec a ejhle docela slušná podívaná :) Napětí by se dalo krájet na kilometrový kousky a ta nevědomost kdo vlastně řídí ten náklaďák dělá z TV filmu docela zajímavý pokoukání...nicméně jakožto člověk co dělá x let s autama, se musim pousmát nad tim,jak nějakej osmiválcovej Plymouth neujede naklaďáku s návěsem a to se film odehrává v sedmdesátých letech, v letech kdy by se náklaďák ve 100 Mp/h v zatáčce těžko udržel na silnici...to je trošku vtipný no,ale tak budiž...každopádně když pominu tuto skutečnost,tak musim dát 80% :) ()

Ceberus

Film jsem viděl ještě jako děcko a musím říct, že jsem měl z toho kamionu opravdu strach. :-) Vše umocňuje nikdy neviděný řidič a málo zvukových vjemů (mluví jen chudák oběť a to ještě s rezervou). ()

D.Sleeper

Pocit bezpečí je pomíjivý a někdy až nebezpečně rychle... Zručně natočený "silniční thriller" s takřka hororovým zabarvením :) Je známo, že někteří řidiči mají o kolečko navíc. Steven nám velmi efektivně ukázal, že někteří mohou mít dokonce i o "cisternu" navíc ;-) ()

mira.l

Duel je .... nevšední:). Na jednu stranu je to parádně natočený, dalo by se říct, že se to řadí mezi klasiku. Za mně jsou ty 4 hvězdy hlavně za záběry krajiny a celkové atmosféry, ten film má v sobě něco, co diváka přinutí se od obrazovky neodtrhnout. Na druhou stranu, za použití trochy zdravého selského rozumu, je to naprosto nelogická pitomost. Pomineme-li to, že to vlastně postrádá jakoukoliv dějovou linii, tak největším extrémem pro mě byl ten kamion. Pán v osobáku jede rychlostí zhruba 100 mil za hodinu a má ho nalepenýho na zadním nárazníku a kamion se ho drží jak klíště. Nevím, jestli ten starej, orezlej vverk, ze kterého se po většinu filmu valil hustý černý dým (natočit to dneska, ekologové by si pošmákli:) ), byl záměrem nebo se tvůrcům jen nechtělo ničit lepší auto, ale nebude mi doufám nikdo tvrdit, že by kamion byl schopen držet, byť na rovině, přibližně stopadesátikilometrovou rychlost. Notabene takovej starej krám. To je teda hodně za hranicí reálnosti. To vůbec nemluvím o tom, že kdyby v tý cisterně něco bylo, to by ho asi pěkně vytrestalo v první zatáčce. ()

bono22vox

Mrazivá historka o řidiči osobního auta, kterého začne bezdůvodně pronásledovat kamion (režisér po celý čas filmu neodkryje zákeřného řidiče kamionu, díky čemuž nákladní vůz působí jako oživlé monstrum), si vystačí s jednoduchými filmařskými prostředky, s jejichž pomocí tvůrce pomalu stupňuje napětí a buduje tísnivou atmosféru v duchu pravidel mistra Hitchcocka. Podle nich platí, že člověk je sám i na zalidněném místě, neboť nebezpečí může udeřit odkudkoliv... ()

GTS_PUNK

Jeden z prvých filmov kultového režiséra Stevena Spielberga prenáša diváka do prostredia vyprahnutej arizonskej púšte, do v tej dobe obyčajného červeného auta Davida Manna (Dennis Weaver). Ten cestuje na obchodné stretnutie, ale keď zrazu narazí na tajomnú zhrdzavenú cisternu, ktorá ho začne prenasledovať a narážať do neho, je mu jasné, že na stretnutie dnes zrejme nedorazí. Začína sa naháňačka na život a na smrť, z ktorej živý odíde iba jeden vodič. To, že režisérska ruka Stevena Spielberga je zlatá, a dokáže "variť" takmer z ničoho, perfektne dokazuje v tomto prípade na jednom zo svojich prvých snímkov. V mnohom ojedinelý, zvláštny, a pre niekoho možno až čudný námet, ktorý na prvý pohľad dokonca ani nepôsobí divácky veľmi atraktívne, a ktorý by v rukách niekoho iného možno dopadol katastrofálne, však Steven Spielberg modeluje viac než dobre. Diváka dostáva do príbehu veľmi rýchlo, úvod zbytočne nepredlžuje a ide, tak povediac, rovno na vec - priamo na súboj auta hlavnej postavy Davida Manna a tajomnej pošramotenej cisterny. Najprv pozvoľna, pomaly však dej graduje. Do hlavnej postavy, rovnako ako aj do niektorých divákov, sa začína vkrádať neistota vlastného bytia, paranoja, otázky života a smrti. Vskutku jednoduchý námet sa vo filmovej podobe pred divákom pretavuje v ľahký psychologický thriller, v ktorom však príbehová časť nie je tým, vďaka čomu môže divák pocítiť miestami až nervydrásajúcu atmosféru. To, čo ju dokáže vyvolať je v prvom rade výprava a v druhom rade vynikajúca kamera. Prostredie prašnej arizonskej púšte, ktorá iba v niektorých miestach dýcha životom, a kde takmer nejazdia žiadne autá, vytvára skľučujúci pocit samoty, do ktorej hádže hlavnú postavu, ktorej za päty umiestňuje tajomného "lovca" áut. Červené Mannove auto nemusí byť pritom prvé, ktoré cisterna chce zlikvidovať. Ak divák pozorne všetko sleduje, zbadá, že na prednej maske má cisterna umiestnené viaceré evidenčné čísla vozidiel z viacerých amerických štátov. Žeby trofeje? Ktovie. Divákovi to však ponúka ďalšie možnosti na premýšľanie o tom, čo vodič cisterny svojím konaním sleduje. Plynový pedál na podlahe, vysoké otáčky, púštna krajina, rozpálený asfalt. Pre niekoho zanedbateľné detaily, pre iného zážitok z toho, akú skvelú prácu odvádza kameraman Jack A. Marta. Popri výprave je už spomínaná kamera tým vôbec najlepším, čo si divák z tohto filmu môže odniesť. Skvelé nájazdy, odjazdy, dramatický strih. Striedajúce sa veľké detaily a veľké celky. Nie náhodne, ale premyslene. Tak, ako by to malo byť v každom filme. Práve kamera má pravdepodobne najlepšie zásluhy na postupnej dejovej gradácii filmu. Zároveň je však treba dodať, že sa tu nájde aj niekoľko malých "kozmetických" chýb postprodukcie. Zážitok to však výrazne neovplyvňuje. Duel, hoci je iba jedným z prvých snímkov Stevena Spielberga, dokazuje, aký veľký režisér tento človek je. Z nezaujímavo pôsobiaceho námetu ponúka divákovi ľahko psychologický thriller, pričom šikovne využíva všetky filmové aspekty, ktoré sa mu núkajú, ba pridáva ešte niečo navyše. Ak sa to dá tak povedať, z minima vytvára maximum. Príbeh rozzúreného býka v podobe hrdzavej cisterny a červeného súkna v podobe rovnako sfarbeného auta, je zaujímavým filmom najmä pre fajnšmekrov, ktorí si na snímku radi okrem hlavnej dejovej línie vychutnajú aj všetko, čo ju sprevádza. Výprava, ale najmä kamera tu naozaj stoja za to. "Bodla" by kratšia minutáž, pretože najmä na konci sú niektoré scény možno až zbytočne dlhé. () (méně) (více)

John80

Spielberg a jeho dobrý Thriller v štýle Jizda do pekel slušná atmosféra , až neuveriteľny žáner filmu na Spielberga 3* ()

Lenart

Ak by Hitchcock adaptoval nejakú Kingovu poviedku, vyzeralo by to presne takto. Škoda len tej stopáže, deväťdesiat minút na takúto miniatúru je už dosť veľa.         80 % ()

art

Tento film se mi líbil ze všech Spiebergových filmů nejvíc. A to i přesto, že se zde projevuje režisérův nešvar přizpůsobování si fyzikálních zákonů. V jinak brilantním filmu přijde poněkud smutná skutečnost, že stařičký Plymouth se s přehřátým motorem vydrápe do sedla, odkud už zase fičí, jako by se nechumelilo (tedy spíš nekouřilo). O magickém trucku nemluvě... ()

Robbi

Kdo chce od tohoto filmu čekat přehnanou akci, nechť zví, že tohle je spíš snímek varující - těch případů, kdy řidiči za volanty trucků získali pocit vládce silnic a pak to dávali najevo, není málo. Osobně považuji za velice zajímavý prvek chybějící identitu onoho záhadného řidiče, máme možnost vidět jen jeho ruce a nohy v džínách a vysokých kožených botách. Jako silný moment také lze bez nadsázky označit postupné zjišťování "oběti", že nejde o omyl či nedorozumění, ale cílenou likvidační akci - to ve chvíli, kdy cisterna ochotně roztlačí autobus s dětmi a pak se opět vydává lovit červený vůz Davida Manna. ()

Tiiso

Fantastický celovečerní debut. Udržet diváky v napětí pomocí jednoho náklaďáku je mistrovství. Nikde jsem nenarazil na hluché místo nebo na špatně volené dialogy. Hlavní hrdina hraje svou úlohu hodně přesvědčivě. ()

Galliano

Na televíznu produkciu našlapaná a strhujúca podívaná po nekonečných a nebezpečných amerických cestách. Spielberg už v rannej režisérskej práce potvrdil, že je obrovský talent, čo nám neskôr neraz dokázal. ()

donkocicak

Velmi zajímavý a napínavý film, i když přiznávám, že jsem se místy trochu nudil. Stopáž možná zbytečně dlouhá, 70 minut by bylo akorát. Nejlepší Spielbergův film to také zřejmě není, nicméně pořád je to nadprůměrné dílo. Když k tomu ještě připočtete, že film byl natočen pouze pro TV a že Spielberg začínal, není proč nepřimhouřit jedno očko. Ten, kdo se navnadí popiskem na DVD či v TV programu a miluje akci a pořádnou dávku napětí, bude nejspíše zklamán. Napětí je nám totiž zde podáváno plynule a po troškách. Kdo nemá rád auta nebo se v nich vůbec nevyzná, bude se nudit zcela určitě. V prvé řadě je ale třeba myslet na to, že fllm vznikl před více jak 30 lety. ()

IronRocky

Skvělý film, který je napínavý od samého začatku až do konce a akce mu taky nechybí. Film je hlavně výborně natočený. Spielberg prostě umí točit dobré filmy. Pro mě je tohle jeden z nejlepších Spielbergových filmů. ()

polonius

Celkem zajímavý námět , podpořený výbornou hudbou. Scénář ale postrádá momenty překvapení a dějové zvraty, tak důležité pro tenhle druh " hitchcockovských" filmů. Hvězda za režii, ale jinak dost slabé. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii