Sociolog Víťa Jakoubek je tuctový třicátník, otec dvou dětí. O sobotách pomáhá tchánovi na chatě, přes týden obíhá obchody s nákupní taškou a v práci se marně pokouší uplatnit své znalosti. Jeho nezáživný život, plný zmatků a banálních katastrof, se změní, když dostane od ředitele úkol - prozkoumat hodnotový žebříček čerstvých maturantů. Když si ho na gymnáziu spletou s novým studentem a on se marně snaží omyl vysvětlit, rozhodne se přijmout nečekanou roli, aby snáze pronikl k názorům mladých. Do jeho skutečné identity je zasvěcena pouze ředitelka školy, emancipovaná žena, které se očividně líbí. Zatímco Víťovi se začíná v bezstarostném světě maturantů líbit, jeho rodinný život se dostává do stále větších problémů a roztržka s manželkou Janou se stále prohlubuje. Mezi "spolužáky" tráví pořád víc času, jde s nimi na diskotéku, koupí si oblečení pro mladé, pomalu se sbližuje se spolužačkou Evou a poznává, že středoškoláci dospělými opovrhují stejně jako jejich názory a hodnotami. Situace se vyhrotí, když se třídou odjede na chmelovou brigádu a zúčastní se nočního tahu, při němž studenti zdemolují kolotoč. (TV Nova)

stan87

Sociologický výzkum 30ti leteho muže v maturitním ročníku na sklonku revoluce, věrný a komický popis končícího režimu a života ve společnosti. ()

joelly01

Kdyz nedelate zadny sport a jen cumite jak puk, tak se muzete vratit do hrobu rovnou! Lezte po skalach, behejte, hrejte tenis, venujte se kiteboardingu, skakejte z letadla nebo vysoke skaly s padakem na zadech a mate to. Navzdy budete pro pubertu hrdinove, navzdy budete cool a nikdo se vam neodvazi nic rict, neb budete vypadat jeste lip nez puberta, kor kdyz puberta je lina jak ves a jenom cumi do mobilu. Jedna dolu za tu Steindlerovu "duveryhodnost". Ten i kdyz "prekrocil tricitku" tak vypadal jako tezce jety padesatnik. Castingovy error. Jo a taky nikdy, ale opravdu NIKDY nenoste obleceni z krepsilonu. ()

Godhaj

,,Evo! Oldo! Evo! Týno!“ Ani vlastně nevím, čím chtěl tento film být. V žánru je napsaná komedie, ale žádnou vtipnou situaci jsem neobjevil. Děj naznačuje cosi o střetu střední a starší generace s mladými a vzájemné nepochopení. Jenže chatrný scénář se zmůže jen na plytké rozhovory o ničem, vyřvávání jmen a opakovaných scén. Šteindler je naprosto tragický, vůbec nehraje a celou dobu se tváří a působí jako největší idiot a divák má uvěřit, že s lehkostí zaplul mezi partu středoškoláků. No to je kiks jako hrom! Navíc je Šteindlerova postava i protivná tím, jak naprosto zanedbává svoji rodinu, je zcela amorální a přitom to omlouvá jakýmsi vyhořením, kdy se mu protiví i vynést koš. Tuhle ohavnou patlanici naštěstí zachraňuje krása Kláry Pollertové, protože ta kdyby nebyla, tak bych to asi nedokoukal. ()

IvonaK

Ze začátku to vypadalo že nic moc, ale pak začal Štaindler jako bezstarostný student válet na celé čáře. :-) Přiznám se že se mi úplně vybavilo jaké by to bylo kdybych třeba já prováděla výzkum ve školce,převlekla se za dítě a postupně odhalovala tajemství dětské čisté duše a hravosti které si já sama jako tehdejší skutečné dítě už bohužel nemůžu moc pamatovat. ()

Mykhaluu

To byla pro nás klasika! :) A ještě jsem si díky tomuhle filmu přečetl nápad pana uživatele Enšpígla jak balit holky v padesáti a ač chci být i v padesáti šťastně ženat a nemuset se trápit balením, tak jsem se zasmál jeho imaginaci! Že by to byl vážně "onen" Enšpígl?!? ()

Lennie

Milana Šteindlra moc nemusím, ale tady mi nevadil, naopak, byl příjemný a celý jeho film je dívatelný a baví. Klára Pollertová byla kočka... ()

Numerobis

Dobu popisovanou jsem bohužel nezažil, takže tu pro mě zbývá krásný komediální film. Michal Šteindler skvěle hraje vyrovnaného (čti mlčícího a ostýchavého) otce rodiny, který díky jednomu nevinnému výzkumu "znovu" absolvuje své mládí. Postupnou proměnu je zábavné sledovat, jakkoli celou dobu moc dobře vidíme, že je to jen film. Ale film hezký a pro mě i neuvěřitelně zábavný. Snad vše je tam, kde to být má. Dokonce i uklízečka Halina Pawlowská... ()

han.ci

Námět není špatný, proto jsem usoudila, že bych se u toho mohla pobavit. Zase omyl, vtipné mi to nepřipadalo a do paměti se mi to taky nevrylo. ()

curfew77

Ve své (složité) době s tímhle filmem Šteindler žádnou slávu neudělal, ale nakonec se z něho právem stal kult dnešních třicátníků. Souhlasím s tím, že tahle krutě realistická a místy mrazivá komedie nejenže nestárne, ale je naopak rok od roku trefnější - a navíc nabízí neskutečnou palbu situačních i verbálních hlášek :) Až na pár hlušších míst téměř dokonalý mix výpovědi mladé a střední generace si pět hvězd plně zaslouží. 90 %. PS: Tak na kouzelnou scenerii bezstarostné existence poprvé! :) ()

vitac.

16. 1. 2011 - Vrať se do hrobu! řadím mezi nejlepší české komedie, Šteindlerův první celovečerní film a jak už to tak někdy bývá, v podstatě jeho nejlepší (zatím:)) - upřímný, syrový, nadmíru vtipný s prozrazením nejedné životní pravdy. Fotr je debil:) Nechávám na čtyřech, které jsem mu kdysi přidělil. ()

borohub

Nějaké kecy jsou fakt ultimátní, nenudil jsem se ani chvilku, škoda že už dneska takových komedií je pomálu. Pro mě asi jeden z nejlepších "starých" českých filmů ()

Havala

Ve své době celkem chytlavá pecka, dnes už mě to ničím netáhne se na to podívat. Dějově působí dost chaoticky, nevyváženě. ()

anyonecek

Jedna z mých oblíbených Český komedií. Krásné vystihnutí dané doby a rozdílu mezi studujícíimi a pracujícími lidmi. Člověk by se na tenhle film mohl dívat několikrát za měsíc a pořád by ho neomrzel. Milan Šteindler se se svým nepřítomným výrazem zařadil mezi studenty, jako by tam patřil a celkově zahrál svou roli na výbornou. ()