Přizpůsobivý nosič reklam Ťopka přespává v odstaveném vagónu, který je ovšem jednoho dne připojen k vlaku, jímž odjíždí na inspekční cestu generální inspektor drah Jiří Kokrhel. A tak se Ťopka bez vlastního přičinění stává černým pasažérem, a když je objeven a pronásledován, způsobí neplánovanou zastávku na malém, bezvýznamném nádražíčku v Mokré nad Soupravou. Místní přednosta stanice Anatol Jelen si však právě odskočil na zkoušku pěveckého sboru, čehož využije Ťopka. Oblékne se do jeho uniformy a začne se před přísným pohledem inspektora vydávat za přednostu. Jeho svérázné improvizace inspektora vyvádějí z míry, ale naštěstí je tu přednostova půvabná manželka Julie, která Ťopku kryje, aby pomohla nepřítomnému manželovi. Kvůli jeho chování se ale dostává do velmi obtížných situací. Kokrhel se do ženy zakouká a oslněn jejím půvabem přehlíží nejen Ťopkovu absolutní neschopnost a divoké improvizace, ale dokonce se rozhodne vyhovět přednostově žádosti o přeložení blíž ku Praze. Jenže v nejméně vhodnou chvíli se objeví skutečný přednosta stanice... (TV Nova)

sir-dave

Já jsem kokrhel. Vás nosila moje babička na hlavě. Burian tady exceluje, nicméně Marvan mu hodně zdatně sekunduje a výborně se doplňujou. Několik nezapomenutelných scének, u telegrafu aj. Kolego přece nebude počítat vagóny. ()

filmmovier

Další nezapomenutelná komedie Vlasty Buriana, podle mě je tahle z jeho tvorby ta vůbec nejlepší. Spoustu geniálních scén a vynikajících hlášek, které uměl vytvořit jen Burian. Navíc mu tady opět skvěle přihrávají Jaroslav Marvan nebo Čeněk Šlégl. Klasika českých komedií, kterou nejde nemít rád. 100%. ()

exhoubus

„…a vás já znám! Vás moje babička nosila na klobouku.“ Musím říct, že už dlouho jsem se u žádné české komedie tak nenasmál. Mezi moje nejoblíbenější scény patří Burianovo jedení chleba – to je prostě nezapomenutelné. Rozhodně jedna z nejlepších Burianových komedií. ()

LiborGondek

Mám rád skoro všechny filmy V. Buriana, ale tenhle je jeden z těch úplně nejlepších. Terminus technicus GENERÁLNÍ KOKRHEL používám pravidelně i v běžném životě. I když jsem Přednostu stanice viděl snad stokrát, vždy se u něho nasměju. Výborná komedie a skvělé výkony nejen pana Buriana, ale i všech ostatních zúčastněných. 90% ()

anli

Ac je tento film predkladan jako to nejlepsi,co Burian natocil,ja si to veru nemyslim.Jde o prumerny snimek s prumernym scenarem,kde je par dobrych vtipu,ale ani Burian ho nezachranil.Navic se misty az prilis pitvori a prehrava.K tomu nejlepsimu,co Burian natocil musime jinam. ()

pytlik...

Film určitě nepatří k nejlepším Burianovým počinům, ale několik světlých momentů se najde, třeba voňavý strážmistr Černý a dráha, která nevrací, neb pak by už vůbec nevydělávala. ()

P.L.U.C.K.

Průměrná komedie, která ani z poloviny nesahá po kotníky komediím Martina Friče (např. Škola základ života, která byla natočena o tři roky dříve a byla natočena mnohem propracovaněji). ()

noriaki

No, asi půjdu proti proudu, ale mně se mnohem zdaleka nejvíc líbila scéna v restauraci. Stěžejní pasáž na nádraží mi přišla zbytečně protahovaná a ne moc vtipná. Přitom Marvan zahrál výborně a Zita Kabátová taktéž. K mým nejoblíbenějším veselohrám ovšem Přednosta stanice patřit nebude. Snad jen ta písnička je nezapomenutelná. ()

Natabar

Bez diskuse nejlepší film s Burianem - a scéna s telegrafem je snad to úplně nejvíc nejlepší, co Burian kdy předvedl. ()