Třináctiletá Vendula Brabcová je ve škole považována za zanedbalé a zaostalé dítě. Její matka zcela propadla alkoholu a tak se Vendula nyní musí starat o tři mladší nevlastní sourozence a chodit za matku uklízet už v brzkých ranních hodinách... (oficiální text distributora)

octopuska

Dita Kaplanová se mi nesmazatelně vryla do paměti v tomto velmi smutném, ale výborném psychologickém snímku, který jsem viděla, když mi bylo asi třináct. Zasáhl mě tak, že se na něj mám problém znovu podívat, ale třeba to někdy dám. ()

A.L.E.S.

I taková může být realita. Tak to může dopadnout, když má matka dítě vždy s jiným otcem, když je denně ponořená do lihu... Kolikrát jsem musel odvrátit hlavu, protože se na to prostě nedalo koukat. Těžko říct, jestli existuje ještě horší osud, než Vendulčin. Sice perfektně zahrané, ale velmi smutné. ()

Master19

Moc hezky natočený film. Tyhle smutné, dojemné příběhy vás nesmí totálně zdrtit, ale nakonci musí bliknout aspoň malinká naděje. Nejpůsobivější je každopádně nekonečná důvěra v matku, která nemá ani za nehet úcty ke svým dětem. Nikdy bych se nechtěl ani z nejmenší části dostat do takového vztahu rodiče - děti... ()

Elisebah

Velice silný příběh o matce a dceři. Chudák holka se musí starat ve třinácti letech o domácnost a ještě stíhat chodit do školy, pracovat za matku hned ráno jako uklízečka a do toho má ještě tři sourozence o které se matka taky moc nestará. ()

Autogram

Taká matka snáď ani nemôže existovať, ale závislosť je sviňa, film na vianočnú depresiu ako stvorený. Život mladého dievčaťa ako horská dráha, rúti sa časom a väčšinou strmo z kopca. O výkone Dity Kaplanovej som nepochyboval, presvedčila ma už skôr v mladšom veku. Postava obetavej sestry nebola jednoduchá na pochopenie, ale v jej podaní som to zhltol bez zaváhania. –––– Naše maminka má v sobě zvláštní světlo. Když na ní čekáme, ještě ji nevidíme, ale už víme, že se blíží. –––– Všichni máme své představy o životě, o lidech. A pak zjistíme, že jsou to jenon představy. ()

vitekpe

No, je to teda temnej film...ale nadprumernej jiste. Evelyna husta... Co mi vadilo byla Hapkova hudba, a uplne podivne strihy (asi jako ze umeni). 4- ()

xaver

Neuvěřitelně silný příběh. Dnes by ti děti skončili v děcáku a bylo by vymalováno. Promítal bych to povinně všem, co posílají děti do děcáku a zbytečně prodlužují proces umísťování dětí do rodin. ()

duddek

Silný film o bezvýchodném dětství vyplněném nahrazováním nepoužitelné matky alkoholičky a péčí o tři sourozence. O Vendulku jeví zájem aspoň táta, o ostatní děti jen ona. A nemůže je opustit... ()

aquiver

Snímek silný až na slzy. Excelentní scénář blízký realitě, hluboký obsah v každé druhé scéně, skvěle napsané postavy, poselství a symbolika (mušle, karnevalové masky) přebíjí všechny formální nedostatky. Hudbu a úplný závěr jsem si zamiloval. Bolestivě smutný dopad na diváka... 85 %. ()

peetriss

Neskutečně realistická sonda do ran, které musí nevinná dětská duše snést, stane-li se obětí, v alkoholu utopené, matčiny osobnosti. Jiří Svoboda natočil velmi zasahující sociálně-psychologický film, tažený vynikajícími výkony patnáctileté Dity Kaplanové a její filmové matky Evelyny Steimarové, kterou jsem v lepší kreaci snad neviděl. Petr Hapka a jeho hudba také přispěly ke kvalitnímu, leč znepokojujímu, zážitku. 90% ()

Mikino00

Film se silným podtextem těžkého dětství, útrap života ukazujícím divákům, že by si měli vážit toho co mají a jsou lidé, kteří jsou na tom hůře, ale o tom se nemluví. Nicméně mě to moc nebavilo. ()

mira007

Tak i za socialismu se točily těžký fillmy se sociální tematikou, tady o holčině, která má mámu alkoholičku a tátu v bílém kožichovém outfitu. Moc dobře se na to nekoukalo, ale kvalitu to má. Ditu Kaplanovou si spíš pamatuju z Matěji, proč tě holky nechtějí? (1981) , kde byla erotickým cílem hlavního hrdiny ale tady hraje malou třináctku a přitom to je jen o rok mladší film. Dobrá herečka. ()

Perfo

Obětavost, snaha, sourozenecká láska, touha po rodině v tak surovém a smutném obalu...film o životě, život o filmu... ()

allebra

Dojemný příběh, v té době celkem reálný. Dost silně na mě zapůsobil. Nějakou dobu jsem pracovala v dětském domově, i když jen jako administrativní pracovnice, do prostředí jsem i tak trochu pronikla. Každé nově příchozí dítě mělo svůj smutný příběh. Na film mám navíc i osobní vzpomínky, neboť se natáčel i v místech, kde jsem vyrůstala a zúčastnila jsem se natáčení v dětském komparzu, na což se nezapomíná. Trochu mě rušily záběry z minulosti, ale i tak musím dát pět hvězdiček, protože herecké výkony Dity Kaplanové, Evelyny Steimarové a Dany Medřické si to určitě zaslouží. ()

GIK

Až na přehrávající alkoholičku velmi dobrý, i když i díky depresívní Hapkově hudbě, dost smutný film. ()