Dva mladí - Standa a Olinka se seznámí na sportovní olympiádě. Protože bydlí každý jinde (Olinka v Brně a Standa v Hlubúčkách), píší si každý den. Po roce této dopisové známosti napíše Olinka Standovi : "Stando, přijeď v sobotu na večeři a pokud budeš chtít, můžeš tady i spát." Do tohoto okamžiku vkládají oba velké naděje. Jenomže ještě nikdy s nikým nespali. Nastupují rady "Jak na to". Začínají se odvíjet i příběhy dalších postav: Jarda - Standův bratr ho učí jak nasadit ochranu a ukazují si spolu v lékařském atlasu. Ženy z domu kde Olinka bydlí - každá poznala ten okamžik trochu jinak. Konečně nastane kýžené setkáníVšichni rádcové a další postavy v praxi sami ukazují, zda věta z Brněnské televizní inscenace z úvodu filmu "V Brně proběhne každý večer sto padesát tisíc souloží" nadsazuje nebo ubírá. Každý z deseti hrdinů filmu dopadne jinak. Většinou hůře, než by chtěl.

Ve filmu hrají vedle již známých a oblíbených tváří i vynikající divadelní herci, kteří se sice už zabydleli na scénách Národního divadla, Hadivadla, Klicperova divadla a dalších, ale pro svůj věk budou široké veřejnosti teprve objeveni. Komedie je plná vkusného vtipu okolo sexu a erotiky. Mnoho sloganů filmu se jistě objeví a zůstane ve slovníku diváků. Životní výkon v roli Miroslava Norbachera podal Miroslav Donutil. Písně do filmu nazpívali Eva Urbanová a Richard Krajčo. (oficiální text distributora)

Bivoy

100 minut může být někdy hodně dlouhých. Jak název napovídá, je to nuda. Pokud točíte film téměř bez děje, je třeba dát divákovi něco jiného, co by ho u filmu udrželo až do konce. Tady tím něčím snad mělo být skvělé herecké obsazení (Donutil, Budař, Liška a další), jenže ani to celou tu nudu nevyvážilo. Chyběl mi nějaký hlubší smysl nebo zajímavější zpracování, které prostě nemůže vzniknout jenom tím, že natočíte film černobíle. Dvě hvězdičky jsou za skvělé herce a vtipnou písničku. ()

Antaeus

Svojim spôsobom smutný a zábavný film zároveň. Mám také filmy rád, ale zároveň aj nemám. Nemám, pretože som poznal ľudí, ako Standa a Olinka. Ich život je v nohom jednoduchší, v mnohom zasa zložitejší. Mám, pretože to boli fajn časy. Pomer vtipu a vážnosti je tu presne trafený a film ma bavil. Skvelé hlášky (//"TO NEŽER VOLE. TO JE LUBRIKOVANÝ"//). Donutil výborný. Zvlášť jeho opilecký "monológ" na konci filmu bol úžasný. No i tak nebol vo filme najlepší. Neskutočný výkon Jana Budařa ho predčil. Bol som schopný uveriť, že svoju rolu nehrá, ale že je naozaj "pomalší". Fantastický výkon. Film citlivý a trefný ale nie krutý. A myslím si, že i keď sa tu píše "komedie", je to skôr film smutný.. ()

Lukoye

Minimálně v první polovici filmu jsem se báječně bavil. Je to nepřerušená, nehorázná zábava. Na filmu není zas tak vtipná přitroublost Standy a Olinky, i když taky, ale rozhovory a situace do kterých se dostávájí. Parádní je Standův bratr, sexuální monstrum z Hlubiček. Skvěle napsané dialogy a skvěle poskládaný děj, kde se začnete smát ještě předtím než se v podstatě stane to co očekáváte. Cesta za první sexuální zkušeností může být hodně trnitá. Sranda jako řemen, nejlepší česká komedie od roku 2000, co se mě týče. ()

snatch

Dílo totálně mimo realitu a jeho oceňování absolutně nechápu. Může to snad vysvětlovat pouze snaha filmových "odborníků" o to najít někoho "jiného", pokud možno "umělce", který nebude tak odporně komerční jako ti Hřebejkové, Svěrákové, Michálkové atd. Bohužel je to jenom "nuda v Brně"... To už v Brně fakt nežijou normální lidi ?! Podle téhle "výpovědi" tam totiž není ani jeden ! ... Imho: Tenhle film si zaručeně podruhé nepustíte a nevěřte všem, že je to nejlepší český film ... není. ()

Honza dAve

Už to tady zaznělo, ale tenhle film si to zaslouží. Velké a příjemné překvapení v českých filmových kruzích. Takový milý, inteligentní a "smutně-veselý" film aby pohledal. Má předpoklady stát se kultovní záležitostí a navíc v něm Miroslav Donutil podává patrně svůj nejlepší herecký výkon. "Posrané dopravní podnik!" Po cestě z kina jsem jen koukal na budovy a šaliny, které jsem před chvílí viděl na plátně :-) :-). ()

RickyFitts

neuvěřitelný výbuch originality v českém neutěšeném rybníku... přitom výsostně české a obyčejné, neformální a pravdivé... pro mě nejlepší český (přinejmenším porevoluční) film ()

Caesar1993 odpad!

Myslel jsem, že mě české filmy už nepřekvapí. Opak je pravdou - Nuda v Brně mě překvapila: jak se mohl Miroslav Donutil propůjčit něčemu, co nazvat slátaninou je urážka slátaniny. ()

Saur.us

Geniální dílo, které pro mě je stejně úžasné, jako například Kouř. Olinka a Standa, to je páreček roku. Celé zpracování v černobílém, někdy těžce stravitelný humor a zajímavé postupy tomu navíc dává punc undergroundového filmu a z toho také plyne místní nízké hodnocení. Tento film opravdu není pro každého. Jedna část publika kvůli nudě v polovině vypíná nebo odchází z kin a ta druhá je v křeči smíchem celý film. ()

Jeremiah

Tenhle film mi trochu připomíná filmy od Formana. Hodně lidské, ničím neumělkované a přesto svým způsobem hřejivé. Takhle nějak jsem se cítil, když jsem byl i já pozván k jedné dívce. Bohužel mě rodiče řekli - jedem za babičkou - a bylo vymalováno. Původně jsem měl 3, zvyšuji na 4. ()

jandula00

Tak to vypadá, že na stará kolena přehodnotím přístup k českým filmům. Nuda v Brně je podle mě silně podhodnoceným filmem, který je originální nejen svým pojetím, ale i smyslem pro humor a hereckými výkony. A právě v jeho originalitě je zřejmě zakopaný onen pomyslný pes. Na toto v naší české kotlině holt nejsme zvyklí. Moc se mi líbilo rozčlenění příběhu na jdenotlivé podkapitoly, díky kterému film pěkně odsýpal a nepůsobil nudně či sáhodlouze..Celkově nadšení a zařazení mezi soukromé kulťáky. ()

gusman

Tak takovouhle slátaninu už jsem dlouho neviděl. Film se snaží být alternativní, vtipný, avšak výsledkem jsou nereálné životní situace a osudy, které se asi mají protínat (Magnolie?), ale zůstávají tak na půl cesty. Pravděpodobně pokus o českou Amélii, či něco podobného, každopádně krom 1 scény (Donutil na schodech) je to v podstatě opravdu nuda v Brně. ()

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Česká kinematografie už tradičně trpí nedostatkem peněz. Fond pro rozvoj kinematografie se svými 80 miliony ročně nestačí pokrýt celý potenciál našeho filmového průmyslu. Zvlášť když český film stojí… (více)