V učňovském internátu se odehrává příběh inspirovaný skutečnými událostmi, osudy několikanásobného mladistvého vraha. „Série sexuálních vražd! Skutečný případ, který se může kdykoliv opakovat.“ (oficiální text distributora)

Mariin

Na mne ten film působil jako dílo diletanta, který chtěl za každou cenu využít příležitosti absence (umělecké i morální) cenzury po pádu socialismu a zaujmout diváka syrovostí (šikana, nahota). Jenže to zdaleka nestačí. Děvek, které jsou ochotny ukázat před kamerou cokoli, je dnes dost a dost, a naturalismu v zobrazování násilí neméně. I po herecké stránce mi připadalo, jako bych se díval na nějaké ochotníky. Takže s odstupem času zůstane z Šíchova filmu jenom to neumění... ()

pytlik...

No, né že bych socialismu chtěl dělat reklamu, ale takhle osmdesátá léta určitě nevypadala. Proto mě celkem pobavil Karlos80 svým komentářem. To všudypřítomné násilí by se hodilo na nějaké temné předměstí amerického velkoměsta, stejně jako policista Karla Rodena... já si pamatuju příslušníky VB vždy navlečené do slušivých zelených uniforem, zatímco podle filmu byl jejich dress code zcela jiný - ošoupaná bundička, džíny pěkně až do půlky břicha a tričko pečlivě zastrčené do nich. No a z případu spartakiádního vraha si onen příběh vzal taky pramálo. Prostě, ta inspirace "skutečnými událostmi" byla fakt hodně hodně volná. Vyzdvihl bych šikovnou kameru, to, že se při akčních scénách divák necítí trapně, což u českého filmu rozhodně nebývá samozřejmostí a hudbu, která v závěru silně připomíná album Faith od Cure v poněkud syntetizátorovější verzi. ()

lennyd

Tento film jsem si vybral po přečtení rozhovoru s Karlem Zimou, o tom jak právě tento film změnil jeho život. Jak měl problémy s tím, že jej lidé na ulicích poznávali a srovnávali se skutečným spartakiádním vrahem (a spousta z nich měla Karla Zimu za pravého vraha). Víc mne ale film nezaujal, sice si s sebou nesl nádech autentična, ale někdy je potřeba skutečnost kapku přibarvit, aby se u ní divák nenudil, což se u toto filmu (alespoň mně) dělo dost často... ()

Krchy

Jednoho nudného víkendového dopoledne doma jsem zapnul televizi a ona tam byla jakási partička, která na intru šikanovala bažanty. Velice mě zaujaly jejich ohozy a ksichty, taková grupa exotů se fakt jen tak nevidí, tak jsem se rozhodl pokračovat v koukání a zase tak špatný nápad to nebyl. Dalo by se to nazvat průměrnou kriminálkou, ale na tehdejší dobu a český film je tam hodně nahoty a sexu a zejména scéna z kabinetu ředitele, kde Přeučil na televizi čumí na porno a kamera to normálně zabírá bez cenzury, mě teda překvapila. Dnes by se Rada asi zbláznila. Za zmínku stojí ještě mladý Roden coby policista s obskurním účesem. ()

Piškotka

Celkem krutý mazec. Děsivá atmosféra sklepů, kotelny a temných zákoutí za doprovodu děsivé hudby. Ženy si pro smrt chodily jakoby zcela samozřejmě a vyšetřovatelé si pěkně lámali hlavy nad osobností pachatele. S celou sérií vražd měl hodně společného internát, kde se odehrávaly "věci". Nechápu, proč se tvůrci neustále zaobírali šikanou a opakovaně se k ní vraceli, když to s vrahem nemělo takřka nic společného. Pan Přeučil se pěkně vyřádil jako charakter pokřivený komunistickými diktáty a sexuální nevázaností. Instalatérští učni se taky pěkně vybarvili včetně vraha. Od začátku jsem věděla, že vraždí, protože nenávidí ženy. Bodejť, když matka byla alkoholička a sexuální parnerky mu nadávaly do impotentů. Jeho chování však nechci ospravedlňovat, byl to příčetný kluk, jehož touha vraždit byla silnější než jeho "já". Herecké výkony se celkem daly, stejně tak i námět. Zaznamenala jsem poměrně odvážné sexuální scény včetně pana Přeučila jako diváka pornofilmu. Na ženské křivky byl díkybohu i hezký pohled. A že by mi od prvopočátku bylo jasné, že se jedná o tzv. spartakiádního vraha, to se říct nedá. Chybělo víc dobových reálií. ()

• Film není inspirován případem spartakiádního vraha J. Straky, nýbrž kauzou Roberta Čiháka, který – stejně jako filmový pachatel – jako vražedný nástroj používal nůž. (xentrixx)
  • Točeno částečně v okolí pražského Vyšehradu. (xentrixx)

Časové pásmo bylo změněno