V učňovském internátu se odehrává příběh inspirovaný skutečnými událostmi, osudy několikanásobného mladistvého vraha. „Série sexuálních vražd! Skutečný případ, který se může kdykoliv opakovat.“ (oficiální text distributora)

mira007

Zapomenutá syrová porevoluční krimi s linkami šikany na internátu učiliště a vraždani mladých žen. Tvůrci chtěli dohnat západní filmovou tvorbu tak přitlačili na pilu v několika hororovými momenty a erotikou ( ze všech nej 100% pro překrásnou Sylwiu Wohanku, která si dopřála asi jeho jedinou odvážnou milostnou scénu s Jabubem Wehrenbergem ) PS: To je snad první český film s unsimulated sex - ve sboorovně pedagogové koukají na porno v telce, kde je vidět velmi všechno... přesto jsme tím západ nedohnali a tenhle film i přes solidní obsazení i zpracování zapad ()

ArthasKarfa

Pěkně morbidní a napínavá detektivka z pražských temných uliček a sklepů, část příběhu je věnována šikaně na jednom z učilišť. Výborná hudba a sklíčená atmosféra působí opravdu velmi dekadentním způsobem. ()

Vesecký

Trochu pokračování filmu "Proč?" - tedy alespoň námětově. Příběh se odehrál v půli osmdesátých let a jasně ukazuje, v jakém rozkladu se v té době ocitla morálka některých mladých lidí zvláště ze skupin s nižším vzděláním. Alkohol, drogy, promiskuita, šikana na školách a zvláště na internátech se tehdy rozšířila nebývalou měrou a vedlo to k růstu kriminality, jež se pak prohloubila po roce 1989. Příběh mladistvého vraha je v závěru filmu poněkud zlehčen poznáním, že šlo o chlapce, který vyrůstal od kolébky v asociálním prostředí, jenže co ti ostatní? Co ten hajzlík s ocelovým boxerem, proti němuž nakonec vystoupil hoch ovládající judo? Roden jako osobitý policista jako by zde odstartoval "hvězdnou" dráhu typu akčních hrdinů hollywoodské provenience. Vůbec celý ten film byl načpělý už tím,co v dalších letech bylo pro americké thrilery typické (závěrečná hodičkav podzemí). Hodnotu filmu to rozhodně zlehčuje. Ale dívat se na to (jednou) dalo. ()

dawe787

Málo známá, ale dost dobrá kriminálka, kde se proplétají hnusné zločiny na mladých ženách se životem na jednom učňovském internátu plném šikany. Výkon mladých tehdy ještě neznámých herců je unikátní a leckteří herečtí pardálové by jim to mohli závidět. Roden tu hraje vzteklého policistu, který dává dost emocionálně najevo, že by měl rád vrahy mladých žen za mřížemi. ()

Krchy

Jednoho nudného víkendového dopoledne doma jsem zapnul televizi a ona tam byla jakási partička, která na intru šikanovala bažanty. Velice mě zaujaly jejich ohozy a ksichty, taková grupa exotů se fakt jen tak nevidí, tak jsem se rozhodl pokračovat v koukání a zase tak špatný nápad to nebyl. Dalo by se to nazvat průměrnou kriminálkou, ale na tehdejší dobu a český film je tam hodně nahoty a sexu a zejména scéna z kabinetu ředitele, kde Přeučil na televizi čumí na porno a kamera to normálně zabírá bez cenzury, mě teda překvapila. Dnes by se Rada asi zbláznila. Za zmínku stojí ještě mladý Roden coby policista s obskurním účesem. ()

Rockerman

Spíše podprůměrný film s krimi zápletkou a s podprůměrnými výkony herců. Děj je zasazen do let reálného socialismu, kdy už měl být člověk, podle komunistické ideologie, uvědomělý a mládež vychovaná a připravená pro život ve vysněném komunismu. Kladu si otázku, kde udělali soudruzi chybu, že místo toho se mládež uchylovala k šikanování mladších spolužáků, chlastala v hospodách a dělala tipaře vykrádačům bytů? Tady se to "komančům" nejak zvrtlo, zaplať panbůh! ()

MickeyStuma

Po roce 89´ se naskytli i pro filmový průmysl nové možnosti a tak se toho tvůrci chopili s vervou sobě vlastní a vrhli se na snímky v československých krajích nevídané. Detektivní žánr sice nevymizel, avšak tentokrát do toho byla vůle vsadit akční scény. Jenomže porevoluční doba přinesla jiné omezení a to byl finanční. Rozpočty zkrátka nedovolovaly upustit filmařskou uzdu jak by si mnozí přáli a tak to povětšinou podle toho také vypadalo. Příkladem je tento snímek natočený na základě skutečné události, která se měla stát někdy v roce 1986. Objevil se sériový vrah zaměřený na mladé ženy a policie po něm pátrala tak, jak jsme byli zvyklí vidět pouze v zahraničních filmech. Příběh se odehrává v prostředí učňovského internátu a tak je tu ještě stále vyznačena jistá moralita. Námět není nijak špatný a při řádném scenáristickém zpracování a dostatečného rozpočtu z toho mohl být i vcelku přijatelný snímek. To se však bohužel nestalo. Snaha sice je vidět, ale když je dějová linka napsána velice zmatečně, nemůže vzniknout nic jiného než brak. Na začátku během titulků máme ihned ukázanou vraždu mladé ženy z pohledu vraha a pak se už jen vše motá kolem učňů občas přerušené scénkami vyšetřujících policistů. Dohromady to vůbec nepasuje a spousta věcí je s námětem naprosto nesouvisející. Snaha přinést do porevolučních kin český thriller dle zahraničních vzorů prostě nevyšel. A to následně do kin přišel daleko větší kalibr a tím byl snímek ´Nahota na prodej´. ()

dainio

Včera jsem tento filmový počin shlédl -- co na to říct no.........celkově mi film připadal hodně nevyrovnaný. Jako kdyby tvůrci nevěděli o čem vlastně chtějí točit film. Zpočátku to vypadá na film, který vyobrazí šikanu na učňovském internátu a poté sledujeme oběti mladého vraha.....co ale musím pochválit, tak to je skvělá kamera při napínavých momentech, kterou podkresluje neméně dobrá hudba...určitě je to zajímavý film - to bez debat. Ale určitě by mi to stačilo vidět jen jednou. ()

Schlierkamp

Tak tohle mě hodně příjemně překvapilo. Polozapomenutý film se nese ve dvou rovinách : brutální šikana na internátě a vyšetřování vraha mladých žen. Lehce labilního kriminalistu hraje Karel Roden, který svému VAZ 2103 (Lada 1600) dává pěkně zabrat. Nepřehlédnutelný je též jeho charakteristický extravagantní účes. Z mladších herců mě zaujal Ernesto Čekan, hrající přesvědčivě hlavního ´kápa´na internátu a dále mladičký J. Wehrenberg se svou fotografickou pamětí a zálibou ve starších ženách. Představiteli hlavního záporného hrdiny K. Zimovi zločin přímo čiší z tváře a jeho konečné dopadení je velmi zajímavě a dramaticky zpracováno. Vyzdvihl bych ještě atmosféru socialistického učiliště, ze které mi šel skutečně mráz po zádech. Připočtu-li k tomuto filmu výbornou strach nahánějící hudbu (zejména na konci je to opravdu síla), jedná se o dílo, kterému mohu dát směle 5 hvězd. ()

vozralec

Tak tohle rozhodně není vyměklý film. Pár sexuálních scén, porno v televizi, šikana na intru, chlast teče proudem a mladíci nejsou zrovna vzorňáci. Do toho Roden s frajerským účesem. Nebýt toho, že jsem odhalil vraha hned na začátku, tak by byla hvězda navíc. ()

Boudyy

Tak tohle je moje hodně oblíbená česká exploatace. Syrový snímek, záměrně nerestaurovaný moderní technologiií, který nemá diváka pobavit, dojmout či prezentovat ucelený příběh. V každé scéně je přítomno meritum celého filmu, a sice uplatňování moci těch silnějších nad slabšími na všechny možné variace. Pouze tato potupení a koloběh života v násilí a nihilismu posouvá film dál a odůvodňuje chování postav. Sklepení, výtahy, hospody, tmavé ulice. Toť velmi vydařené prostředí zachyceno na kamery podpořené dobrou muzikou. A také velmi věrohodné zachycení reálií (život na intru, džísky, kožená ocvočkovaná bunda "frajera" Ernesta Čekana, dobová propaganda) pozdního osmdesátkového reálsocialismu. A jak už zde správně někdo předeslal, nejedná se o rekonstrukci případu spartakiádního vraha Straky z roku 1985, nýbrž o případ náctiletého učně Roberta Čiháka z roku 1986. ()

Pitryx

Trochu zbytečně složitě, ale jinak velmi dobře natočené krimi. Má to spád, je to svižné a kupodivu i dost nahaté. Pro mne příjemné překvapení. ()

yntelygent

Film presne zmapoval 80s,teda tu ich odvratenu stranu,aj bez ideologickej linky,co tvorcom kvitujem,skratka otrasne ucesy,otrasne hadry,ale to sme vtedy nevedeli...kriticke recenzie pochadzaju od cucakov,co vtedy este neboli na svete,takze vedia o tom hovno.Sice sa v uvode pise,ze predloha ma byt podla skutocnosti,ale tzv.pripadu spartakiadneho vraha sa to dotyka len velmi volne.Ocenujem vyber hercov....slizki Preucil,ale aj samotny pachatel.No a prislusnici VB neboli len v tych slusivych uniformach,ako sa tu domnievaju niektori znalci,prave naopak vysetrovatelia casto mali koli pripadnej infiltracii do galerky aj podobne zjavy ako boli stvarnene vo filme napr.K.Rodenom.K tomu treba pripocitat kvalitnu hudbu  M.Nemca a Precedens este s B.Basikovou.Jedine co ma trochu zmiatlo bolo stvarnenie obeti...vsetky totiz vyzerali ako leningradske kurvy,ale ta vystrednost sa da pochopit....v tom case to bol skutocne vyzyvavy a vystredny image....u mna 5 hvezd,aj ked znalci z CSFD,hlavne ti narodeni po r.1990 ma zrovnaju pod ciernu zem,ale opakujem iba preto,lebo o dobe v ktorej sa film odohrava vedia velke..... ()

ostravak30

Při silné historii kriminálek je tento film minimálně zcela odfláknutý. Bohužel nefunguje ani jako solidní kriminálka ani jako bůhvíjaké drama nemluvě o sociálním tématu. Do všeho se navíc motá šikana a obraz tehdejší mládeže, který už na konci 80. let nebyl lichotivý. Zmatenost a chaos ještě umocňuje příšerná kamera a je tak složité se vůbec vyznat v tom co se zrovna děje a kudy se opravdu děj odehrává. Nemluvě o kriminalistech, kteří už na tehdejší dobu působí minimálně dost nevěrohodným způsobem. ()

pOne

Režisér si očividně ukousl příliš velké sousto na to, aby ho dokázal pozřít a strávit. A tak se v celkem zajímavém příběhu (co se týče námětu) akorát tak prohání Karel Roden s otřesnou patkou v žigulíku a víc nic. Žádné propracování postav, příběhu .... ()

mangui

Vidět mladého Krejčíře, Čekana či Werenberga bylo zajímavé... Celkově dobré, ale neslyšet před týdnem, že to bude o spartakiádním vrahovi, tak to vůbec nepoznám ()